m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (49):

 
Chrzypsko Wielkie to bardzo sympatyczna, a wiosną bardzo kolorowa i pachnąca miejscowość. Położona jest nad rzeczką Oszczynicą, która tworzy takie malownicze widoczki. I nad malowniczym Jeziorem Chrzypskim, jednym z najatrakcyjniejszych jezior Pojezierza Międzychodzko-Sierakowskiego dla wędkarzy ze względu na bardzo dobre warunki wędkowania z brzegu i łodzi, wyborny smak ryb oraz dogodne położenie. W jego wodach występują niemalże wszystkie gatunki ryb słodkowodnych i wcale nie jest rzadkością złowienie 2 kilogramowych węgorzy, ponad dwukilogramowego szczupaka czy półkilogramowego lina. Zima to czas połowu dorodnych okoni spod lodu. Najstarszym i najcenniejszym zabytkiem we wsi jest kościół św. Wojciecha. Wzniesiony w latach 1600 - 1609 jest jednym z ostatnich kościołów Wielkopolski, który został zbudowany w stylu gotyckim. A wokół niego pierwsze tulipany.
Zabudowa wsi bardzo przypadła mi do gustu. Ładne są tu domki. Jest tu tak dobrze, że nawet GS-y zadomowiły się we Dworku. A dziadkowie spokojnie sobie siedzą i podziwiają okolicę ciesząc się, że zdążyli przed reformą odejść na emeryturę. Ale do rzeczy. W Chrzypsku w 1997 roku pan Bogdan Królik założył gospodarstwo ogrodnicze, do którego serdecznie zaprasza wszystkich chętnych w dłuuuugi majowy weekend . W tych dniach chwali się najróżniejszymi odmianami tulipanów.
Można tu dostać kolorowy zawrót głowy. Zatem aparaty w dłoń... W czasie gdy będziecie oglądać najróżniejsze odmiany tych pięknych kwiatów opowiem Wam trochę jak to wygląda. Przy budynku posadzone są najdziwniejsze odmiany tulipanów na małych kwadratowych polach. Niektóre wyglądem przypominają maki. Inne piwonie.
Kiedyś tulipany były symbolem bogactwa i odpowiednio wysokiego statusu społecznego. Dziś - jako popularne wiosenne kwiaty - na szczęście - cieszą oko niemal we wszystkich przydomowych ogródkach. Państwo Królikowie zebrali w swoim gospodarstwie 360 odmian. A wciąż wymyślane są nowe odmiany. Praca nad każdą trwa co najmniej kilkanaście lat. Efekty można oglądać choćby tutaj. Ostatnio powstała nowa odmiana tulipana - tulipan 'Lech Kaczyński'. Jego hodowcą jest ogrodnik z Holandii - Simon Pennigs, któremu wyhodowanie tej odmiany zajęło 16 lat. Niestety to nie ten tulipan ze zdjęcia.
Zabawa zaczyna się na dobre gdy odejdziemy trochę od głównego budynku. 25 hektarów pól wiosną zamienia się w tulipanową, pięknie pachnącą tęczę. Na polach jest o tyle ciekawiej, że kwiaty które nam się spodobają możemy kupić razem z cebulką i na jesień posadzić we własnym ogródku. Nie wiem czy taki szok służy cebulkom. Za rok coś będę mogła powiedzieć na ten temat. A na dzień dzisiejszy podoba mi się taka forma wyboru cebulek kwiatowych. Przynajmniej wiem, co kupuję. Oprócz tulipanów można zobaczyć i zakupić też inne kwiaty jak np. żonkile. Jednak są one w zdecydowanej mniejszości. Ale ruszmy w pole.
Widok z okna... bezcenny:) Wątek narodowy biało - czerwony:) Dla odmiany trochę żółtego koloru. Kącik dla koneserów. Na pierwszym planie Piękne Polki, a dalej Maria Kaczyńska, Irena Sendler, Mikołaj Kopernik, Jan Paweł II i inne znane nazwiska. Pospieszcie się!!! Wszystkie tulipany nam wykupią. Co to może być za odmiana?
Jak myślisz, długo będziemy tu kwitnąć? Oby tylko torebka wytrzymała. Ładne te tulipany. Co by tu jeszcze wykopać?
Gdzie się podziała ta moja kobieta!? A ja już swoje kwiatki mam i nie oddam. Czarek Pazura, który też tu zawitał, wymieniał odmiany tulipanów z zamkniętymi oczami. Na koniec, zmęczeni bieganiną po polu w palącym słońcu, udajemy się na punkt widokowy w pobliskich Łężeczkach. Na pierwszym planie kamienny pomnik w kształcie grzyba, upamiętniający 10-lecie Sierakowskiego Parku Krajobrazowego i 38. rocznicę założenia Akademickiego Klubu Seniora. Pierwszy na świecie pomnik w III tysiącleciu, ponieważ został odsłonięty w nocy z 31 grudnia 2000 na 1 stycznia 2001 r., w sekundę po północy. Pomysłowo. Można tam w ciszy kontemplować piękno okolicy. A widok rozciąga się bajeczny.
To właśnie niezwykle atrakcyjne położenie nad jeziorem Chrzypskim spowodowało, iż miejscowość stała się ważnym ośrodkiem turystycznym i wypoczynkowym. Dziękuję:)

najbliższe galerie:

 
Tulipany w Chrzypsku Wielkim. Cz. 1.
1pix użytkownik jotwu odległość 0 km 1pix
Tulipany w Chrzypsku Wielkim.  Cz.  2.
1pix użytkownik jotwu odległość 0 km 1pix
 Ogórek (dr) w tulipanach
1pix użytkownik dispar odległość 1 km 1pix
Mała Holandia. . .
1pix użytkownik jesko odległość 1 km 1pix
MAJ - w najpiękniejszym ogrodzie świata...:)
1pix użytkownik przemyslaw odległość 5 km 1pix
PRZ rowerem po Wielkopolsce
1pix użytkownik pedro1912 odległość 7 km 1pix

komentarze do galerii (19):

 
annuus80 użytkownik annuus80(wpisów:1361) dodano 29.11.2012 18:44

Małgo, miło mi gościć Cię w moich skromnych progach. Cieszę się że Ci się podobało.
Serdecznie pozdrawiam:)

malgo01 użytkownik malgo01(wpisów:45) dodano 28.11.2012 23:23

Zdjęcie nr 10 i opis fantastyczny brawo ....a cała galeria słoneczna i bardzo piękna . Pozdrawiam serdecznie :)

annuus80 użytkownik annuus80(wpisów:1361) dodano 14.05.2012 19:25

Ja też nie pogardziłabym takim widokiem z okna:)
Do stworzenia takiego dywanu jeszcze trochę cebulek mi brakuje;)
Pozdrawiam serdecznie:)

herika użytkownik herika(wpisów:1713) dodano 11.05.2012 21:03

tulipany bardzo lubię:) szczególnie te proste, klasyczne. a za widok na takie rzędy jak z 31 to dałabym dużo;)

annuus80 użytkownik annuus80(wpisów:1361) dodano 11.05.2012 14:04

Deszcz, nie poddawaj się. Za rok znów będziesz miał szansę. Gorąco polecam.
Kurzu jest sporo, jak to na polu. Buty i nogi do natychmiastowego czyszczenia:)
Dziękuję za wizytę i serdecznie pozdrawiam:)

deszcz użytkownik deszcz(wpisów:2891) dodano 11.05.2012 13:13

...to już kolejny rok, w którym miałem chęć i .... wyszło jak zwykle...podobno kurzu było sporo w sobotę...pozdrawiam serdecznie.

kriss92 użytkownik kriss92(wpisów:115) dodano 10.05.2012 07:00

Jest i punkt widokowy w Łężeczkach ;)
Burneika był tam na majówce więc i wy powinniście to zobaczyć ;)

annuus80 użytkownik annuus80(wpisów:1361) dodano 09.05.2012 18:26

Szczerze mówiąc, ja do ostatniego kwietnia też o tym nie wiedziałam;)
Pozdrawiam serdecznie:)

caprio72 użytkownik caprio72(wpisów:989) dodano 08.05.2012 22:54

Nawet nie wiedziałem, że w Polsce jest tyle tulipanów :)))
Pozdrawiam serdecznie :)

annuus80 użytkownik annuus80(wpisów:1361) dodano 08.05.2012 18:57

Hiacynty mają zapach zdecydowanie intensywniejszy. Raz tylko przyniosłam sobie taki jeden w doniczce do mieszkania. I cały czas miałam otwarte okno. Przy zamkniętym usiedzieć nie było można w pokoju. Na szczęście było ciepło:)
A być na polu hiacyntów... Mogłoby się w głowie zakręcić:)

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 08.05.2012 18:25

Annuus co do zapachów, to tulipany tak intensywnie nie pachną, ale w Keukenhof widziałam pole hiacyntów, to dopiero był zapachowy zawrót głowy, niczego innego się nie czuło stojąc w korku do wyjazd, to był nawet przyjemny korek;)

annuus80 użytkownik annuus80(wpisów:1361) dodano 08.05.2012 18:12

Anikm, Paweller, nie byłam, więc wierzę na słowo. Mogę tylko napisać, że tu było pięknie, kolorowo i pachnąco. Nie tylko na polach tego gospodarstwa, ale również w samej wiosce.
Grace, było bardzo miło się tak szwendać i myślę, że wyjazd do Chrzypska na stałe zawita w moim grafiku.
Strabsenfilm, ja tam lubię pielęgnować moje tulipany. Włącznie z wykopywaniem i przesuszaniem cebulek. Może dlatego, że nie mam ich zawrotnej ilości.
Surykatka, Mgfoto, miło było Was gościć.
Wszystkich serdecznie pozdrawiam:)

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 08.05.2012 17:53

Piękne barwy i kształty.
Paweller ma rację prawie jak Keukenhof.
Pozdrawiam serdecznie:)

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7135) dodano 08.05.2012 16:54

Śliczne tulipki :-). Faktycznie aż w głowie się kreci od ilości kolorów i odmian. Poczułam się odurzona :-). Pozdrawiam :-)

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6126) dodano 08.05.2012 10:29

Fajnu ten tulipanowy zawrót głowy :) Pozdrawiam

grace użytkownik grace(wpisów:3357) dodano 08.05.2012 08:41

Strabsenfilm, wszystkie bulwiaste, nie tylko tulipany maja to d siebie, ze po przekwitnieciu musza "zaschynac stojac", inaczej nie odzywia odpowiednio bulwy na przyszloroczny kwiatek:) Rozwiazaniem moze byc zaplecenie warkoczy z tych suchelcow i wyglada to bardziej przyjemnie dla oka:) Pozdrawiam:)

strabsenfilm użytkownik strabsenfilm(wpisów:790) dodano 08.05.2012 07:02

W galeri Andreda sprzed paru dni pt. "Ogród Botaniczny" w Łodzi była dyskusja o czarnych tulipanach. Napisałem wówczas, że jedną z odmian "czarnego" tulipana jest papuzi "Black Parrot". To ten ze zdjęcia 23 - 24., który "zastępuje" "Lecha Kaczyńskiego". Innym jest tulipan Darwina "Queen of Night".Sam hodowałem wiele odmian, a nawet zdobyłem Grand Prix publiczności na wystawie "Wiosna w tulipanach" gdańskiej Olivii w 1989 roku. Było to dla mnie i mojej żony wielkie zaskoczenie, bo wśród wielu wystawców- zawodowców, byliśmy skromnymi, działkowiczami-amatorami. Tulipany są piękne, ale mają jedną wadę, a w zasadzie dwie, a nawet trzy. Po pierwsze - podczas upałów szybko kończą swój żywot. Po drugie po przekwitnięciu trzeba je ogłowić. Zasychające łodygi długo szpecą działkę. Po trzecie ulegają zawirusowaniu - dostają smugi, karleją, zmieniają czasem kolor. Jakby tego było mało, trzeba je (przynajmniej te "szlachetne odmiany) często wykopywać, odłączać cebulki przybyszowe, suszyć i przechowywać do jesieni. Z tego też powodu zrezygnowałem z ich uprawy. Bez dwóch zdań są to jednak kwiaty piękne i warte podziwiania. Zwłasza w ogrodach i na wystawach, gdzie "tulipanowe problemy mają hodowcy i wystawcy. Pozdrawiam:)

grace użytkownik grace(wpisów:3357) dodano 08.05.2012 05:51

Przy odrobinie wyobrazni odmiana na 36 wyglada jak prof Bralczyk;)
Jak widze, Czarus wszedzie czaruje;) ale tulipany i tak najpiekniejsze:)
Musialo byc milo, tak szwedac sie wsrod pol tulipanowych:) Pozdrawiam serdecznie:)

paweller75 użytkownik paweller75(wpisów:7220) dodano 07.05.2012 22:17

Prawie jak w Keukenhof. Tulipany piękne. Pozdrawiam.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!