m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (48):

 
Po przybyciu do Florencji, z głównego dworca kolejowego Santa Maria Novella, od razu udajemy się w stronę Piazza San Giovanni. Po krótkim spacerku ukazuje się nam taki oto wspaniały widok na katedrę Duomo. Duomo czyli Katedra Santa Maria Del Fiore to jedna z najwpanialszych i najbardziej znanych budowli we Włoszech. Jego kopuła majestatycznie góruje nad miastem.
Tusz obok katedry stoi wspaniała Kampanila, ale o tym za chwilę.
Ogromna katedra może pomieścić dwadzieścia tysięcy wiernych, lecz olbrzymia przestrzeń w środku katedry jest przeciwieństwem wyglądu katedry z zewnątrz. O ile fasada katedry zachwyca, to wewnątrz katedra nie robi wielkiego wrażenia. Moim głównym celem zwiedzania katedry nie było oglądanie jej od środka, a wejście na kopułę, z której roztacza się wspaniały widok na Florencję. Jednak olbrzymia kolejka do wejścia (był to 1 maja) i nieciekawa pogoda skutecznie zniechęciły mnie do oczekiwania. Więc przybyłem tu dwa dni później. Przed kasą było wówczas prawie pusto, więc szybko kupiliśmy bilety wstępu po 8 Euro i zaczęliśmy wspinaczkę na górę. W drodze na górę przechodzi się przez galeryjkę wewnątrz kopuły, skąd można podziwiać freski Vasariego - Sąd ostateczny.
Kopuła zaprojektowana przez Brunelleschiego została ukończona  w 1436 r. Aby wejść na nią, trzeba pokonać jedyne 463 schody. Ale będąc już na samym szczycie, należy wiąć głęboki oddech, powiedzieć wow, a potem to już tylko podziwiać takie oto wspaniałe widoki na miasto. Cała architektura miasta oraz zielone wzgórza w tle robią niesamowite wrażenie. Widok na dzwonnicę katedry również jest rewelcyjny. Zaprojektowana przez Giotta w 1334 r. została ukończona w 1359 r., 22 lata po jego śmierci.Kampanila ma prawie 85 m. i jest o 6 m. niższa od kopuły katedry. I w większym przybliżeniu, możemy zobaczyć turystów na szczycie kampanili. I jeszcze parę widoków z góry.
Po zejściu w dół i wyjściu z katedry od razu ukazuje nam się wspaniała dzwonnica. Od dołu wygląda również rewelacyjnie. Wejście na nią kosztuje 6 Euro. Kolejek do wejścia nie zauważyłem, ani w pierwszym dniu mojego pobytu, ani w drugim. Tymczasem udajemy się w stronę mostu Ponte Vecchio. Na chwilę cofniemy się dwa dni wcześniej. Pogoda, jak już wcześniej wspomniałem, była chwilami deszczowa, chwilami przestawało padać, ale widok mostu, a właściwie jego lustrzane odbicie w rzece Arno zachwycił mnie bardzo.
Odwracamy się w drugą stronę i widok podobny. Odbicie mostu jak również budynków  w wodzie robi wrażenie.  Popiersie Benvenuta Celliniego, najsławniejszego z florenckich złotników stoi pośrodku mostu. Zostało ustawione tu w 1900 r.
W 1593 r. książę Ferdynand I nie znosząc odoru kramów rzeźniczych, usunął z niego sklepikarzy, rzeźników i innych, a ich miejsca zajęli złotnicy, którzy do dnia dzisiejszego sprzedają swoje wyroby. Zauważcie, że niektóre domy częściowo wiszące nad rzeką, podparte są dodatkowo
drewnianymi belkami. Ponte Vecchio był pierwszym (zbudowany w 1345 r.) i przez długi czas jedynym mostem we Florencji. Otwarte łuki po środku mostu umożliwiały niegdyś wyrzucanie śmieci wprost do rzeki. I jeszcze jedno spojrzenie z mostu na okoliczne zabudowania i kierujemy się w stronę Piazzale Michelangelo po drugiej stronie rzeki. Widoki jakie można tu zobaczyć są ........., zresztą, oceńcie sami.
Katedra pięknie góruje ponad dachami domów. Na szczęście most Ponte Vecchio przetrwał do dnia dzisiejszego w niezmienionej formie, dzięki czemu możemy podziwać takie właśnie widoki.
Wracamy, jeszcze jedno spojrzenie na Ponte Vecchio i udajemy się w stronę Piazza della Signoria. Piazza della Signoria to serce Florencji. Od 1299 r. stoi tu ratusz miejski Palazzo Vecchio. Na placu o każdej porze dnia gromadzą się tłumy turystów, którzy... ...przybywają tu m.in. aby podziwiać wiele pięknych rzeźb ustawionych wzdłuż ratusza. Jest to jedyna w swoim rodzaju galeria rzeźb na wolnym powietrzu. Tutaj widoczna rzeźba to fontanna Neptuna. Niektóre z nich (tak jak Dawid Michała Anioła) są jedynie kopiami, ale całość na tle Pałacu Vecchio prezentuje się rewelacyjnie.
Herkules i Kakus - dzieło Bandinellego. Perseusz dzieła Benvenuta Celliniego, przedstawia mitycznego greckiego herosa Perseusza, trzymającego odciętą głowę Meduzy, której spojrzenie zamieniało ludzi w kamień. Palazzo Vecchio widziane od wewnątrz - pełni funkcję ratusza Florencji. Spacerkiem wracamy z powrotem pod Duomo, by przy pięknym niebie podziwiać fasadę katedry. Budowę katedry rozpoczęto w 1296 r., jednak jego fasada została ukończona dopiero w 1887 r. Na pierwszym planie widoczne Babtysterium, ale do niego wrócimy za chwilę.
No cóż, fasada jest tak piękna, że nie ma się co dziwić, że tysiące turystów przybywa tu każdego dnia. Warto przyjrzeć się jej bliżej, bo wszystkie detale, figury czy rozeta wykonane są perfekcyjnie. A teraz jesteśmy już na szczycie kampanili. Wspinaczka na wieżę nie należy do najłatwiejszych, trzeba pokonać 414 schodów, ale widok na kopułę z tak bliska rekompensuje wszelkie niedogodności. Jak widzimi, ludzie na tarasie kopuły oddzieleni są jedynie barierką. i na kościół Santa Croce, zaprojektowany przez Arnolda di Cambio pod koniec XIII w. (z dodaną w 1863 r. piękną neogotycką fasadą).
A pod nami widok na Babtysterium. Jest to najstarsza budowla we Florencji. Prawdopodobnie pochodzi z IV w. Babtysterium znane jest dzięki pięknym płaskorzeźbom, które zostały wykonane w latach 1424-1452 przez Lorenzo Ghibertiego.
Drzwi do Raju jednym słowem zachwycają:) Dziękuję bardzo za uwagę.

najbliższe galerie:

 
FLORENCJA - rekonesans w chmurach i deszczu . . .
1pix użytkownik jasko227 odległość 0 km 1pix
Italia - Santa Croce i Piazza della Signoria
1pix użytkownik marucha odległość 0 km 1pix
Florencja
1pix użytkownik warika odległość 0 km 1pix
Florencja z lotu ptaka
1pix użytkownik violkad odległość 0 km 1pix
Italia , Florencja cz. 1 / 2
1pix użytkownik warusek odległość 0 km 1pix
Italia - Santa Maria del Fiore
1pix użytkownik marucha odległość 0 km 1pix

komentarze do galerii (41):

 
matviey użytkownik matviey(wpisów:42) dodano 24.08.2016 07:55

Świetnie pokazana Florencja.

paweller75 użytkownik paweller75(wpisów:7566) dodano 14.11.2014 20:58

Kaktus ..., dzięki za wizytę, pozdrawiam:)

kaktus użytkownik kaktus(wpisów:15) dodano 13.11.2014 13:43

Miałeś trudne zadanie. Taka masa przepięknej architektury, ale poradziłeś sobie świetnie. Świetna galeria. Pozdro.

paweller75 użytkownik paweller75(wpisów:7566) dodano 04.01.2013 01:04

Patryk - dla mnie to największe halo zobaczyć miasto z góry, dla takich widoków warto zwiedzać świat:)
Pozdrawiam.

patryk80 użytkownik patryk80(wpisów:4832) dodano 04.01.2013 01:00

Po obejrzeniu Twojej galerii stwierdzam, że koniecznie muszę wrócić do Florencji i tym razem wdrapać się na kopułę i wieżę katedry. Te widoki!

paweller75 użytkownik paweller75(wpisów:7566) dodano 31.12.2012 22:46

Jacku - do Toskanii zawsze warto wracać, nawet wirtualnie:)
Pozdrawiam.

mlochowskijacek użytkownik mlochowskijacek(wpisów:858) dodano 31.12.2012 17:47

Oglądając twoje zdjęcia, znów wróciłem do tej krainy, wprawdzie tylko wirtualnie, ale i to dobre w zimowy wieczór. Pozdrawiam

paweller75 użytkownik paweller75(wpisów:7566) dodano 12.12.2012 22:09

Heidi - dziękować nie masz za co, cieszę się, że mogłem pomóc. Na kopułę i kampanilę warto wejść, ale widzę, że specjalnie przekonywać Cię do tego nie trzeba:) A panorama ... dla mnie bomba, warto było to zobaczyć:)
Pozdrawiam.

heidi użytkownik heidi(wpisów:149) dodano 12.12.2012 11:49

Paweller, odpisuję pod Twoją galerią, żebyś mógł odczytać moje podziękowania. Dziękuję za informacje w sprawie dotarcia na Kampanilę i kopułę Katedry :). Rzeczywiście, widoki są urzekające. Jednak mając w pamięci wejście na kopułę Bazyliki św. Piotra, wydaje mi się, że jednak nie zdążyłabym ogarnąć jeszcze wspinaczki na któryś z tych florenckich obiektów. Mam jednak nadzieję, że kiedyś będzie mi dane nadrobić owe zaległości :). Pozdrawiam :!
PS. Tej panoramy z Oltrarno również zazdroszczę...

paweller75 użytkownik paweller75(wpisów:7566) dodano 09.09.2012 00:19

Maja-Maja - podziwianie widoków z "górnej półki" to dla mnie główny punkt zwiedzania, bez tego nie byłoby takiej frajdy:)
Pozdrawiam serdecznie.

maja-maja użytkownik maja-maja(wpisów:442) dodano 08.09.2012 07:44

Dzięki za pokazanie Florencji z "górnej półki"............ widoki niesamowite. W miarę oglądania apetyt rośnie, chciało by się to miasto zwiedzać, oglądać, przeżywać na nowo spotkania z historią. Piękna galeria. Pozdrawiam serdecznie.

paweller75 użytkownik paweller75(wpisów:7566) dodano 16.05.2012 23:31

Madeleine - dziękuję bardzo i również serdecznie Cię pozdrawiam.

madeleine użytkownik madeleine(wpisów:1364) dodano 16.05.2012 20:43

Bardzo miło powspominać... ;) świetna galeria !!! pozdrawiam serdecznie :)

paweller75 użytkownik paweller75(wpisów:7566) dodano 16.05.2012 20:22

Wiesz Heriko, w moich galeriach każdy jest mile widziany, a jak wraca do nich ponownie, tym bardziej jest mi miło.
Pozdrawiam serdecznie.

herika użytkownik herika(wpisów:1713) dodano 16.05.2012 19:34

to widzę, że masz tu wielu powracających gości;)

paweller75 użytkownik paweller75(wpisów:7566) dodano 16.05.2012 15:06

Annuus80, Anusia_osia, Grace - Dzięki za wizytę.
Annuus80 - zgadzam się z Tobą, z góry miasto wygląda pięknie, ale również warto zobaczyć Florencję np. z Piazzale Michelangelo, skąd widoki to już bajka.
Anusia_osia - dokładnie tak, jak mówisz. Wspinaczki na wieże czy punkty widokowe zawsze się opłacają, bo jest co oglądać i czym się zachwycać, tym bardziej w tak pięknej Florencji. Cieszę się, że widoki Ci się podobają.
Grace - można by powiedzieć, jak ten czas leci, ale skoro pamiętasz do tej pory katedrę, to znaczy, że wrażenia pozostały na długi czas. I właśnie o to chodzi, aby mieć piękne wspomnienia i super wrażenia z naszych wypraw, by móc po trzydziestu paru latach powiedzieć: tam byłem i to widziałem.
Pozdrawiam serdecznie.

grace użytkownik grace(wpisów:3357) dodano 16.05.2012 10:00

Paweller, juz drugi raz tu jestem:)
Mocno sie zastanawiam, czy ujawnic ten fakt, ale w tym miescie bylam dokladnie tyle lat temu, ile Ty liczysz sobie wiosen:)
Pamietam juz nie wiele, poza katedra, ktora utkwila mi w pamieci mocno.
Z tym wiekszym zainteresowaniem odwiedzam Twoja galerie:) Pozdrawiam:)

anusia_osia użytkownik anusia_osia(wpisów:1188) dodano 16.05.2012 09:16

Wspinaczki na wieżę zawsze się opłacają. Cudne te widoki na dachy. Pozdrawiam

annuus80 użytkownik annuus80(wpisów:1361) dodano 15.05.2012 21:21

Mieszkańcy mostu Ponte Vecchio mają ciekawy widok z okna:)
Pięknie Florencja wygląda z góry.
Pozdrawiam serdecznie:)

paweller75 użytkownik paweller75(wpisów:7566) dodano 15.05.2012 20:49

Caprio72 - no jasne, że szkoda. Jak sam widzisz, warto było tam wejść, ale Twoja Florencja również jest piękna.
Pozdrawiam.

paweller75 użytkownik paweller75(wpisów:7566) dodano 15.05.2012 20:40

Tereza, Wielkopolanka, Surykatka, Anikm, Travelan - wielkie dzięki za miłe słowa.

Tereza - właśnie po to jeździmy po różnych pięknych miejscach, aby mieć potem wspaniałe wspomnienia. Cieszę się, że Ci się podobało.
Wielkopolanko - dla takich właśnie widoków wszedłem na tą wieżę i kopułę. To był jeden z głównych celów mojej wycieczki. Naprawdę było warto tam wejść i wszystko to zobaczyć z góry. Widoki były rewelacyjne.
Surykatko - w pierwszym moim dniu we Florencji pogoda była tragiczna, ale w drugim było już super. No, jeśli tam nie byłaś, to uważam, że powinnaś jechać. Miasto jest piękne i gorąco Ci polecam.
Anikm - drzwi do raju robią niesamowite wrażenie, sam się nimi zachwyciłem, podobnie jak tysiące turystów odwiedzających codziennie to miejsce.
Travelan - dzięki, że zajrzałaś.

Pozdrawiam serdecznie.

caprio72 użytkownik caprio72(wpisów:989) dodano 15.05.2012 20:29

Fajne widoki z góry. Szkoda,że nie miałem czasu tam wejść :((
Pozdrawiam.

travelan użytkownik travelan(wpisów:348) dodano 15.05.2012 19:50

Florencję odwiedzałam bardzo dawno temu i z chęcią pooglądałam znów tutaj, pozdrawiam:)

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 15.05.2012 19:36

Piękne miasto i ile możliwości spojrzenia na nie z góry, a widoki wspaniałe.
,,Drzwi do raju” naprawdę wspaniałe, nic dziwnego że sam Michał Anioł zachwycił się nimi.
Czekam na kolejne galerie i pozdrawiam serdecznie:)

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7334) dodano 15.05.2012 16:11

No to widzę,że i Ty majówkę miałeś udaną. Coś ściemniałeś z tą brzydką pogodą :-) .Pięknie wypadła Florencja na Twoich fotkach. Widoki z pozycji nadziemnej urzekające. Ale i te naziemne też niczego sobie. Aż chce się samemu (samej :-)) jechać. Pozdrawiam serdecznie :-)

wielkopolanka użytkownik wielkopolanka(wpisów:1953) dodano 15.05.2012 15:28

Piękne zdjęcia! zwiedzałam Florencję w biegu na wycieczce i nie było czasu, żeby wspiąć się na wieżę ale nic straconego bo w Twojej galerii są te fantastyczne widoki!
pozdrawiam serdecznie:)))

tereza użytkownik tereza(wpisów:3914) dodano 15.05.2012 06:10

Ładnie pokazane,widoki z góry super.
Miło było powspominać.
Pozdrawiam:)

paweller75 użytkownik paweller75(wpisów:7566) dodano 14.05.2012 23:19

Bardzo dziękuję wszystkim za wizytę i komentarze.
Nola76 - być może kiedyś też bym siedział pod katedrą, ale teraz wiem, że dla takich widoków warto zwiedzać świat i wejścia na kopułę czy kampanilę bym sobie nie odmówił. Powinnaś jechać tam jeszcze raz i zobaczyć teraz Florencję z góry. Jak sama widzisz, naprawdę warto.
Satan - dzięki bardzo. Cieszę się, że widoki z góry Ci się podobały. Widzisz Satan, mamy coś wspólnego. Ty chodzisz po górach, a ja po wieżach, w każdym razie obydwoje gdzieś się wspinamy.
Mgfoto - tak to jest wyjechać gdzieś na długi weekend. Ludzi było sporo, ale miałem tą świadomość, że za dwa dni tam wrócę i zobaczę te cudne widoki z góry. No i tak zrobiłem, a do tego miałem już super pogodę. Dzięki za miłe słowa.
Herika - wielkie dzięki, cieszę się, że Ci się podoba. Widoki z góry są niezapomniane, właściwie to trzeba tam być, poczuć ten wiatr i zobaczyć to z bliska. Uwierz mi, aż się nie chce schodzić na dół. A ta siatka na szczycie dzwonnicy rzeczywiście trochę przeszkadzała.
Magdaleno - bardzo dziękuję, miło, że zajrzałaś i że Ci się podobało.
Pozdrawiam serdecznie.

herika użytkownik herika(wpisów:1713) dodano 14.05.2012 22:21

Nola --> napisałąm do Ciebie, ale zapomniałam napisać, że to do Ciebie;)

herika użytkownik herika(wpisów:1713) dodano 14.05.2012 22:21

i właśniei przez tych samobójców odgradzając od nas piękno;] i poniekąd cierpieć musimy przez nich;)

cóż, w takich okolicznościach to nie dziwię się, ze na wieżę się nie wspinaliście;) bo do FLorencji można wrócić, a do czasów młodości i studenckiej integracji - już nie;) swoją drogą, fajnie mieć taki integracyjny wyjazd jeszcze przed rozpoczęciem studiów. ja poznałam wszystkich dopiero we wrześniu;) noo.. i paru trochę wcześniej - na egzaminach;) ehhh, co tao były za czasy;)

magdalena użytkownik magdalena(wpisów:3657) dodano 14.05.2012 22:20

Piękna prezentacja! Widoki z góry najlepsze.Pozdrawiam:-)

nola76 użytkownik nola76(wpisów:6796) dodano 14.05.2012 21:52

Herika no wyobraź sobie, że już byłam pełnoletnia;) to był taki pierwszy studencki inegracyjny wyjazd zaraz po ukończeniu liceum;) to gdzie tam mieliśmy myśleć o wchodzeniu na jakieś kopuły i wieże i to na obie tego samego dnia;)
Tak przez te barierki można swobodnie podziwiać widoki, jak i pewnie swobodnie sobie wyskoczyć...
pozdrawiam:)

herika użytkownik herika(wpisów:1713) dodano 14.05.2012 21:48

Nola, to Ty stara jesteś;) a skoro sto lat temu juz piwo piłaś, to musiałaś już być wtedy pełnoletnia;)

Paweł, świeta galeria:) miasto piękne. podoba mi się duomo, Ponte Vecchio i widoki z góry;) i to, że na kopule są tylko barierki, przez które swobodnie można podziwiać widoki. montowane coraz częściej siatki czy ppleksa niemiłosiernie mnie denerwuje.
zdjęcia 9, 10, 12 i 39 - moje ulubione - świetne:)
pozdrawiam serdecznie:)

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 14.05.2012 21:30

Serdeczne wyrazy współczucia. Parę lat temu byłam 1 maja we Florencji i wiem jak to wygląda ;) Dzikie tłumy to za mało powiedziane! Pięknie pokazałeś miasto. Widoki z góry niesamowite. Pozazdrościć - również kondycji ;) Pozdrawiam

satan użytkownik satan(wpisów:3268) dodano 14.05.2012 20:36

Super pokazałeś Florencję. Takie widoczki z wież na miasto, to rewelacja! ;-)

Pozdrawiam.

nola76 użytkownik nola76(wpisów:6796) dodano 14.05.2012 19:43

Paweł dzięki bardzo za piękną Florencją:) którą raz tylko widziałam 100 lat temu, ale już wtedy mi się spodobała:) Super widoczki z kopuły, zwłaszcza zdjęcie 9 i 10. Ja niestety nie wchodziłam, bo w tamtych zamierzchłych czasach zamiast poginać na górę 500 schodów, siedziało się pod katedrą i piło piwko;) podoba mi się ten most i zdjęcie 16:) i jeszcze 25, 33 i 39:) dzikie tłumy w tej Florencji na tej majówce;)
pozdrawiam:)

paweller75 użytkownik paweller75(wpisów:7566) dodano 14.05.2012 16:47

Tama, Lola, Pipol, Magdar - miło Was gościć. Dzięki za komentarze i oceny.
Tama - dla mnie cały plac Piazza della Signoria z Palazzo Vecchio i rzeźbami robi duże wrażenie. Drzwi do Babtysterium to już inna bajka, tam zawsze jest pełno turystów. A Ponte Vecchio, no cóż, widziałem już parę mostów, ale ten jest wyjątkowy.
Lola - na mnie Florencja zrobiła również wielkie wrażenie, miasto jest cudowne.
Pipol - Cieszę się, że Ci się podobało. A wspinaczka była super.
Magdar - na pewno tam pojedziesz, w każdym razie na pewno warto.
Pozdrawiam serdecznie.

magdar użytkownik magdar(wpisów:3155) dodano 14.05.2012 13:59

Mam nadzieje że i Ja kiedyś zwiedzę to piękne miasto :)Pozdrawiam :)

pipol użytkownik pipol(wpisów:9078) dodano 14.05.2012 12:41

Zacna galeria. Miło powspominać wspinaczkę na wieżę :)))

lola310889 użytkownik lola310889(wpisów:173) dodano 14.05.2012 09:21

Miło było powspominać :) Pamiętam że Florencja zrobiła na mnie wielkie wrażenie :) Chciałabym tam kiedyś wrócić...
Pozdrawiam :)

tama użytkownik tama(wpisów:3010) dodano 14.05.2012 08:03

Drzwi w Babtysterium rewelacyjne, sama bym je z chęcia obfociła. Pamiętam, że rzeźby na placu pięknie prezentują się z tyłu (postaci) ;)
Ciekawe są te domy na moście, pozdrawiam :)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!