m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (24):

 
Meczet w Kruszynianach jest najstarszym meczetem tatarskim zachowanym w Polsce. Wieś Kruszyniany w XVII wieku została nadana przez króla Jana III Sobieskiego Tatarom, którzy wzięli udział w wojnie z Turkami stając po stronie Rzeczypospolitej Obojga Narodów Społeczność tatarska po osiedleniu się zbudowała meczet, który po raz pierwszy wspomniany jest już w dokumentach z 1717. Obecny został zbudowany prawdopodobnie w drugiej połowie XVIII wieku lub w pierwszej połowie XIX wieku (dokładna data budowy nie jest znana), na miejscu dawniejszego meczetu. Po II wojnie światowej lokalną wspólnotę muzułmańską zasilili repatrianci muzułmańscy z terenów obecnej Białorusi. Swoim kształtem budynek nawiązuje do okolicznych kościołów z dwiema wieżami. Zbudowany jest na planie prostokąta o wymiarach 10x13m.
Z zewnątrz i wewnątrz pokryty jest drewnianą boazerią pomalowaną na ciemnozielony kolor (zieleń to kolor islamu). Wnętrze podzielone jest na dwie części: dla kobiet i mężczyzn. Właściwa modlitwa ma miejsce w części męskiej. Wierni stoją w rzędach z twarzami skierowanymi w stronę Mekki (na południe od Kruszynian). Wnętrze udekorowane jest dywanami, a ściany muhirami - kaligraficznym zapisem cytatów z Koranu. Salat (tur. namaz) to muzułmańska rytualna modlitwa, będąca jednym z pięciu obowiązków każdego muzułmanina (tzw. filarów wiary). Odmawia się ją pięciokrotnie w ciągu doby. Celem salat jest uzyskanie błogosławieństwa Allaha. Odmawiający salat powinien być w stanie rytualnej czystości (uzyskuje się ją przez obmycie wodą ).
Rozkłada on specjalny dywanik, zwraca się w kierunku Mekki i wykonuje określoną liczbę pokłonów, gestów i recytacji wersetów Koranu. Największe znaczenie mają modlitwy piątkowe. Salat na całym świecie odbywa się tylko w języku arabskim. Dla przypomnienia: filary islamu: 1.Wyznanie wiary - nie ma bóstwa oprócz Boga jedynego, a Mahomet jest Jego prorokiem. 2. Modlitwa (salat)- odprawiana pięć razy dziennie z twarzą zwróconą w stronę Mekki. 3.Jałmużna (zakat) - określoną część swych dochodów muzułmanin ma obowiązek oddawać biednym. 4. Post (saum) - w ciągu dziewiątego miesiąca roku muzułmańskiego (ramadanu), muzułmanie muszą powstrzymywać się od jedzenia i picia od wschodu do zachodu słońca. 5. Pielgrzymka do Mekki (hadżdż) – muzułmanin musi ją odbyć min. raz w życiu, jeśli go na to stać.
Nasz przewodnik, Tatar ożeniony z Polką. Statystyki są niepomyślne dla katolicyzmu. Liczba muzułmanów na świecie przewyższyła już liczbę katolików. Tak mniej więcej 19% do 17% populacji świata. Za główną przyczynę tego zjawiska uważa się dynamiczny przyrost naturalny w krajach islamskich przy jednoczesnym spadku liczby urodzeń w krajach chrześcijańskich. Chrześcijaństwa jednak nadal dominuje na świecie. Jest nas ok.33%. Dzięki współbraciom prawosławnym, protestantom, anglikanom i wielu innym... Jeszcze dwa pojęcie islamu. Mihrab - nisza, zwykle na planie półokrągłym w sali modlitw w meczecie, wskazuje kierunek Mekki, w którym powinni modlić się wierni. Minbar -  kazalnica, która jest standardowym wyposażeniem meczetu, ustawiona na prawo od mihrabu. Nawiązuje on do podwyższenia, z którego zwykł przemawiać Mahomet. Minbar, początkowo dość prosty, z czasem przybrał formę wysokiej, wspaniałej konstrukcji, zdobionej najczęściej techniką ażurową lub inkrustacją. Od strony północnej meczet  zdobią dwie wieże pokryte również drewnem. Na kalenicy dachu stoi trzecia (nieco mniejsza od pozostałych) wieżyczka bez okien.
Mizar -  został założony w II połowie XVII wieku w Kruszynianach przez społeczność tatarską. Mizary przeważnie usytuowane są na niewielkim wzniesieniu, zbudowane ściśle według zasad islamu dla tego typu miejsc. Mogiły ułożone są w regularne rzędy zwane safami i obłożone polnymi kamieniami. W ten sposób, by największy znajdował się przy głowie zmarłego, a najmniejszy u jego stóp. Każdy grób wieńczy tablica inskrypcyjna - półkolistym kamieniem z wyżłobionym na górze półksiężycem i gwiazdami. Niżej znajduje się napis w języku arabskim lub polskim, podczas zaborów także rosyjskim. W Polsce istnieje 7 mizarów: po dwa w Bohonikach i Warszawie oraz w Kruszynianach, Lebiedziewie i Studziance. Miło było Państwa gościć na rodzinnym Podlasiu.

najbliższe galerie:

 
Tatarzy polscy - Kruszyniany i Bohoniki
1pix użytkownik kazelot odległość 0 km 1pix
KRUSZYNIANY
1pix użytkownik wo odległość 0 km 1pix
Podlaskie wędrówki - Kruszyniany i okolice
1pix użytkownik achernar-51 odległość 0 km 1pix
Kruszyniany - polskie Allah akbar
1pix użytkownik mironel odległość 1 km 1pix
Tatarskim szlakiem
1pix użytkownik jotwu odległość 1 km 1pix
NA TATARSKIM SZLAKU
1pix użytkownik beem odległość 2 km 1pix

komentarze do galerii (11):

 
magdar użytkownik magdar(wpisów:3155) dodano 01.03.2013 23:36

Oryginalne miejsce .Pozdrawiam :)

info-kajak użytkownik info-kajak(wpisów:181) dodano 01.03.2013 21:20

Ach te kresy. Podchodzisz do tematu jak "Kabaczek" ciepło i swojsko. Gdyby chrześcijanie i muzułmanie chcieli zrozumieć że wierzą w tego samego Boga ileż by było spokojniej na świecie

wmp57 użytkownik wmp57(wpisów:2322) dodano 01.03.2013 20:48

Dziękuję wszystkim za ciepłe słowa komentarza.
Rzeczywiście czasem zapominamy o swoim najbliższym otoczeniu, a przecież drewniana chatka w otoczeniu malw i słoneczników może budzić większe wzruszenie niż monumentalna budowla w stylu cudu świata gdzieś "w świecie".
Zresztą na OŚ mamy tego wiele przykładów.
Może jeszcze uda mi się coś pokazać z Podlasia, chociaż już trochę " tego" tu jest.
Pozdrawiam ciepło wszystkich wizytujących.

dispar użytkownik dispar(wpisów:5391) dodano 01.03.2013 19:32

Dobra robota.
Pozdrawiam:)

romana użytkownik romana(wpisów:5222) dodano 01.03.2013 16:07

Ciekawa i pouczająca galeria. Fajnie, że promujesz w ten sposób swój region. Czekam na kolejne opowieści z Podlasia :)
Pozdrawiam :)

gimper użytkownik gimper(wpisów:681) dodano 01.03.2013 11:16

Witam ziomala chyba rzeczywiście powinniśmy bardziej przyłożyć się do pokazania ludziom Naszego Podlasia zamiast jeździć w zamorskie kraje , jak tylko śnieg zginie wyruszę po okolicznych wioskach. Bardzo dobrze pokazana miejscowość i ciekawy opis

grace użytkownik grace(wpisów:3357) dodano 01.03.2013 01:56

Zgadzam sie ze zdaniem Katii. Poznawanie roznych wyznan, uczy wzajemnego szacunku i tolerancji.
Edukacyjna i ciekawie opracowana galeria.
Pozdrawiam:)

katia użytkownik katia(wpisów:130) dodano 28.02.2013 23:49

I takich rzeczy powinni uczyć na religii - poznawania różnych wyznać i religii właśnie.
Czekam na kolejne galerie, bo kompletnie nie znam tamtych okolic, a po obejrzeniu tej jestem co najmniej zaintrygowana ;)

halszka użytkownik halszka(wpisów:2671) dodano 28.02.2013 22:25

Interesująca bardzo dla mnie galeria. Podlasie jest mało znane i prosimy o jego promocję na OŚ:) Dziękuję:)

popekpawel użytkownik popekpawel(wpisów:3654) dodano 28.02.2013 22:06

Wmp. Wiem, że jesteś prawdziwym obieżyświatem ale byłbym wdzięczny gdybyś znalazł więcej takich chwil na promocję Podlasia:) Ono zasługuje na to.

satan użytkownik satan(wpisów:3212) dodano 28.02.2013 21:56

Miejsce - Perełeczka, takie ogląda się z dużą przyjemnością. Ciekawa galeria, jest kolejny powód aby "uderzyć" na wschód.


Pozdrawiam ;-)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!