m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (28):

 
Z miasteczka Mui Ne do białej pustyni najlepiej udać się skuterem. W Wietnamie skuter to pojazd narodowy. Mają go wszyscy i służy do wszystkiego. Można sobie na czas pobytu taki pojazd wypożyczyć a można też wypożyczyć pojazd z właścicielem. Ja przyjąłem tę drugą koncepcję i za 7 dolarów pojechałem 25 kilometrów wzdłuż wybrzeża asfaltową równą drogą pochodzić po białym piasku. Białą pustynie od wschodniej strony oblewa jezioro lotosowe. Rośnie tam w dużych ilościach roślinka zwana lotosem. Niestety żaden kwiat na okoliczność mojego przyjazdu nie zakwitł o czym donoszę z dużym ubolewaniem. We wszystkich folderach reklamujących pustynię jest zdjęcie jeziora z tysiącem kwiatów lotosu z pustynią w tle. Białą pustynię nawiedziłem dwa razy. Za pierwszym razem przyjechałem na sam koniec dnia, bo zapowiadał się jakiś niezwykły zachód słońca. Wiatr był spory. Od dłuższego czasu nie było opadu atmosferycznego i piasek był lekki i lotny. Za drugim razem byłem po opadzie i to obfitym i pustynia miała ciemne, mokre plamy. Dla oka i dla obiektywu to sprzyjająca okoliczność. Ciekawiej. Nie tak monotonnie. Za każdym razem odwiedziłem białą pustynię po południu. Za drugim razem zdążyłem jeszcze wrócić do Mui Ne, by tam oglądać zachód słońca. Są tam charakterystyczne schody łączące brzeg zatoki z drogą. Mają, właśnie ile może być tam schodów ?...z 50. sztuk na bank... ...tylko na jaki bank? Dzisiaj to nawet szwajcarskie budzą niepokój. W Wietnamie dolary, bo dolary w Azji są najważniejsze, wymieniałem po bardzo dobrym kursie w sklepach jubilerskich. Bez obciachu. Bez mrugania okiem. Pamiętam socjalistyczne metody cinkciarzy. Też bezkarnie stali przed Pewexem i wymieniali. Potem, lub całkiem niedawno w nowej rzeczywistości okazało się, że wszyscy, albo prawie wszyscy pracowali na dwa etaty. Białą pustynię pozwoliłem sobie też potraktować, jak czerwoną, pod słońce. Co prawda tutaj chłopaków z Szwecji nie było, ale w moje oko zawsze coś wpadnie. Jak nie belka to choć ziarenko piasku. O co tutaj nie trudno. I łza się w oku z tego powodu zakręci. I przyjaznej duszy na wyjęcie tej kruszyny nie trudno znależć.
Biała pustynia jest zdecydowanie większa od czerwonej i zdecydowanie mniej jest zwiedzających. Bo i trzeba zainwestować w dojazd a i umówmy się, kogo tak naprawdę interesuje piasek. Dzieci z piasku budują zamki. Fala raz większa, raz mniejsza zabiera zamek do wnętrza oceanu marzeń a my z uporem jak dzieci budujemy dalej na brzegu żywiołu. Wietnamskie niebo strzegą wietnamskie samoloty ponaddźwiękowe. Nie wiem. Nie mam żadnej wiadomości, informacji co to za samoloty. Nie zdziwiłbym się gdyby to były amerykańskie F 16... ...mam w pamięci słynne zdjęcie. Zdjęcie uciekającej dziewczynki poparzonej napalmem w czasie wojny amerykańsko - wietnamskiej autorstwa Nicka Uta. Autor otrzymał za nie wiele prestiżowych nagród. Między innymi Pulitzera i Word Press Photo. To była 9-letnia Phan Thi Kim Phuc, która wraz z innymi dziećmi, w wyniku pomyłki pilota wojsk Południowego Wietnamu, została poparzona. Jej fotografia stała się jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli wojny w Wietnamie. W dnia 8 czerwca 1972 roku, toczyły się walki w okolicy miejscowości Tramg Bang koło Sajgonu. Pilot przelatujący w pobliżu uznał biegnących cywilów za grupę wojsk Vietcongu i zrzucił na nich ładunek z napalmem. W wyniku ataku cztery osoby poniosły śmierć, a wiele pozostało ciężko rannych. Wśród nich była Kim Phuc. Jednym ze świadków tego zdarzenia był wówczas 21. letni Nick Ut. Praktykant agencji Associated Press, z pochodzenia Wietnamczyk. Naprawdę nazywał się Huynh Cong Ut i od 16. roku życia pracował jako fotoreporter.
Nick Ut zrobił zdięcie uciekających środkiem drogi dzieci, w tym całkowicie nagą, Kim Phuc. Na pierwszy rzut oka wydawało się, że strzępy na ciele dziewczynki to kawałki jej ubrania. Okazało się, że to były fragmenty jej skóry. Nick Ut postanowił zaopiekować się rannymi dziećmi w tym Kim. Przeszła w szpitalu Barsky w Sajgonie 17. operacji. Miała 60% ciała poparzone. Nick Ut po kapitalicji wojsk amerykańskich wyjechał z Wietnamu. Kim została z rodzicami, którzy mieli niewielką restaurację. A zdjęcie, żyło osobnym życiem. Agencja AP w Sajgonie nie zdecydowała się opublikować zdjęcie ze względu na nagość Kim. Dopiero po przesłaniu zdjęcia do centrali w Los Angeles zapadła decyzja o publikacji. Zdjęcie stało się sławne. Kim stała się sławna. Zagospodarowanie Południowego Wietnamu przez komunistów rozpoczęło się od maja 1975 roku po poddaniu się Sajgonu praktycznie bez walki. Wojska wietnamskie zajęte były jeszcze zrobieniem porządków w Kambodży i Laosie. Komunistyczna gospodarka prowadziła naród do głodu i masowych ucieczek z Wietnamu, o który jeszcze wczoraj, walczono jak o NIEPODLEGŁOŚĆ. Kto był temu winien ?...imperialiści amerykańscy, którzy zniszczyli kraj. Propaganda przypomniała sobie o słynnym zdjęciu. Odnaleziono Kim. Studiowała wtedy w Sajgonie. Musiała przerwać studia i obwożono ją po kraju jako żywy dowód agresji amerykańskiej. Rodzicom Kim, odebrali małą restaurację. Matce pozwolono by pracowała w niej jako kucharka. Jeździła po krajach Demokcji Ludowej w Europie. W NRD - Niemieckiej Republice Demokratycznej przeszła kilka operacji by jeszcze bardziej podbić dramat małej dziewczynki. Wtedy już dorosłej kobiety. Trafiła także na Kubę. Tam w szczególności taki żywy przykład agresji amerykańskiej był i jest wciąż potrzebny. Poznała w czasie studiów na Kubie wietnamskiego studenta Bui Huy Toana i została jego żoną. W drodze powrotnej do Wietnamu na lotnisku w Kanadzie, nie pamiętam gdzie to było, w czasie tankowania paliwa, powiedziała mężowi, że podjęła decyzję o pozostaniu w Kanadzie. Był bardzo zaskoczony, zdziwiony. Nie spodziewał się takiej decyzji. Widziałem film dokumentalny o Kim, tym samym o historii słynnego zdjęcia.
Miałem wrażenie, że nawet mężowi wcześniej nie chciała powiedzieć o swojej decyzji zostania w Kanadzie. To świadczy o niebywałej wręcz inwigilacji i wtrącaniu się służb komunistycznych do prywatnego życia Kim. To była jej ostatnia szansa. Był rok 1992, 2. marca - Armenia, Azerbejdżan, Kazachstan, Kirgistan, Mołdawia, Tadżykistan, Turkmenistan i Uzbekistan zostały członkami ONZ. 6 kwietnia - nastąpił koniec komunistycznych rządów w Albanii. Władzę przejęła demokratyczna opozycja. 22 maja prezydenci Polski i ROSJI, Lech Wałęsa i Borys Jelcyn podpisali w MOSKWIE polsko-rosyjski traktat o przyjaźni i dobrosąsiedzkiej współpracy. 31 października papież Jan Paweł II dokonał pełnej rehabilitacji Galileusza. Kończył się powoli zjazd niezatapialnych doktryn do zajezdni. Kim wraz z mężem poprosiła o azyl w Kanadzie i do dzisiaj tam mieszka. Rozpoczęła teraz nową pielgrzymkę po świecie. Na własny rachunek. Razem z fotografem Nickiem Utem otwierają wystawy fotograficzne Nika. Słynne zdjęcie zajmuje tam zawsze poczesne miejsce. W 1997 w czasie uroczystości upamiętniających wydarzenie z wioski Tramg Bang Kim wystąpiła z przesłaniem przebaczenia. Przebaczyć by umożliwić rozwój. Życie w ciągłej nienawiści prowadzi do znienawidzenia, przez przypadek, nawet własnego odbicia w lustrze. Powiedziała, że gdyby kiedykolwiek spotkała pilota, który zrzucił napalm na wioskę w której mieszkała, to by mu wybaczyła. Traf chciał, jak w amerykanskiej tragedii romantycznej, że na tym spotkaniu był ów pilot. John Plummer. Pilot Północno Wietnamskich sił powietrznych jest Amerykaninem. Podobno nie był w tym samolocie, tylko pełnił funkcję koordynatora tej akcji i wydał rozkaz. Odtajnione materiały mówią co innego. Coś tak, jak w powojennej Polsce naszym ministrem był nie nasz, generał Rokossowski. Nieważne. Najważniejsze jest przesłanie WYBACZENIA. Kim na tym spotkaniu Weteranów Wojny podeszła do Plummera z wyciągniętymi rękoma. Padli sobie w ramiona. Wszyscy płakali. Były kamery. Zaraz po tym otrzymała tytuł AMBASADORA DOBREJ WOLI UNESCO.
W 2003 roku belgijski kompozytor Eric Geurts napisał utwór  Dziewczyna na zdjęciu, poświęcony Kim Phuc. Wytwórnia Latający Snowman nagrała go i wydała płytę. Zyski z sprzedaży zasilają Fundację Kim Phuc. W dniu 22 października 2004 r., Phuc otrzymała tytuł doktora honoris causa na Uniwersytecie York w Toronto za pracę naukową w zakresie wspierania dzieci-ofiar wojny na całym świecie. W dniu 27 października 2005 roku otrzymała honorowy dyplom ukończenia studiów prawniczych na Uniwersytecie Queen w Kingston w Kanadzie. A 2 czerwca 2011 roku otrzymała honorowy tytuł Doktora Prawa na Uniwersytecie w Lethbridge w stanie Alberta. Dziewczynka ze zdjęcia, paradoksalnie znalazła sens i cel w życiu. Przeżyła ogromny ból, tragedię i poprzez odważną decyzję opuszczenia Wietnamu, swojej Ojczyzny zamieszkała wśród sprawców swojej tragedii. Dzień chylił się ku końcowi. Słońce już wpadło do krateru wulkanu. Odbite światło zaczęło malować niebo. Zamilkły silniki qudów. Można oddać się kontenplacji. Położyć się na jeszcze ciepłym piasku i pomyśleć przez pryzmat ogromu tragedii, które dotykają ludzi, nad istotą życia. Trzeba mieć w sobie siłę życiową. Rzeczywistość podzielona jest na to co materialne i na to co duchowe. Co zrobić by nasza siła życiowa zachowała rónowagę? By przemożna dążność do materialnych zdobyczy nie zabiła duchowych wartości i odwrotnie. Najgorsze jak duchowość zamienia się w sektę a wtedy to już krok do namaszczania przeciwników napalmem...

najbliższe galerie:

 
WIETNAM. . .  MUI NE. . .  PUSTYNIA CZERWONA. . .
1pix użytkownik deszcz odległość 14 km 1pix
WIETNAM. . . MUI NE. . . NIELOT
1pix użytkownik deszcz odległość 15 km 1pix
Wietnam - Mui Ne i Nha Trang
1pix użytkownik andzia odległość 15 km 1pix
WIETNAM. . . MUI NE. . . MISKI. . .
1pix użytkownik deszcz odległość 16 km 1pix
Mui Ne
1pix użytkownik ulka odległość 39 km 1pix
Wiejskim szlakiem do Yangbay
1pix użytkownik doracz odległość 141 km 1pix

komentarze do galerii (110):

 
deszcz użytkownik deszcz(wpisów:2891) dodano 12.09.2012 00:50

KATII - tam, w tych okolicznościach Wietnamu można z moimi wspomnieniami się skonfrontować... nie trzeba je tak samo chwytać, bo na szczęście, albo na nieszczęście jesteśmy wszyscy INNI , szczęśliwi inaczej...pozdrawiam serdecznie.

deszcz użytkownik deszcz(wpisów:2891) dodano 12.09.2012 00:43

AFRODYTA - powtarzanie dobrej, sprawdzonej wiadomości jest ważniejsze, bardziej odważne, niż sianie ziaren z których nic nie wyrośnie...pozdrawiam serdecznie.

katii użytkownik katii(wpisów:192) dodano 01.09.2012 09:29

Wietnam - jeden z celów mojej podróży. Ale czy będę w stanie uchwycić to, co tak rewelacyjnie pokazałeś?

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4225) dodano 17.06.2012 14:50

Nie będę powtarzać tego co napisali przedmówcy. Po prostu MAJSTERSZTYK!
Pozdrawiam serdecznie.

deszcz użytkownik deszcz(wpisów:2891) dodano 09.06.2012 13:22

WMP 57 - dziękuję za ocenę, komentarz...pozdrawiam serdecznie.

deszcz użytkownik deszcz(wpisów:2891) dodano 09.06.2012 13:20

SKUZA - dziękuję...ja bardzo lubię jedno słowo niemieckie, ktore podobno jest " przecinkiem ", zumbeispiel i danke...pozdrawiam serdezcnie

wmp57 użytkownik wmp57(wpisów:2344) dodano 03.06.2012 08:48

Kolejna "Deszczowa uczta" Twojego autorstwa.
Już trudno sobie wyobrazić u Ciebie rozdział obrazu od tekstu.
Komentarze do całości też ciekawie było sobie poczytać.
Pozdrawiam serdecznie.

skuza użytkownik skuza(wpisów:4121) dodano 02.06.2012 22:42

Deszczu,wywołałeś mnie do tablicy,wiec Ci odpowiadam jak tylko potrafię:))Hammermässig to przymiotnik pomagający wyrazić przeżyte emocje lub stopień zachwytu. W języku polskim nie ma podobnego słowa,trzeba użyć parę ,a może paręnaście przymiotników,jak np: wspaniały,doskonały,bardzo dobry,niezmiernie piękny,fantastyczny ,niepowtarzalny,zachwycający,niesamowity.... itp....połączenie ich wszystkich tworzy słowo hammermässig lub jak mówi młodzież...absolut geil:)))))Następne pytanie????Pozdrawiam serdecznie:)))

deszcz użytkownik deszcz(wpisów:2891) dodano 01.06.2012 14:11

SKUZA - dziękuję...co to za młotek? ten " hammmermassig "...pozdrawiam serdecznie....

deszcz użytkownik deszcz(wpisów:2891) dodano 01.06.2012 14:09

D - B ...dziękuję...zapraszam...następne z cyklu 01.02. 09....Birma będzie, ale trochę później...pozdrawiam serdecznie.

skuza użytkownik skuza(wpisów:4121) dodano 31.05.2012 23:27

Deszczu,oglądam już te galerie chyba po raz 20,...13 tak mnie zamurowała,ze nie znalazłam odpowiedniego określenia po polsku...zawsze tylko MEGA HAMMERMÄSSIG pchało się do przodu:)Pomysł policzenia historii Kim z tymi ciepłami fotkami,bardzo mi się podoba...fotkę znam,widziałam tez o niej ciekawy reportaż.Pozdrawiam cieplutko:))

d-b użytkownik d-b(wpisów:581) dodano 30.05.2012 20:47

Mamy to szczęście, że nie tylko jest nam dane podziwiać Twoje obrazy ale przy wielu sposobnościach dzięki gościnności Merkurego możemy i posłuchać Twojego głosu :-)
Hmm... Deszczu, niesamowicie z Twoich ust brzmią słowa: ,,zostań gwiazdą" :-))) słowa wypowiadane przez prawdziwą Gwiazdę OŚ :-))) aby nie było zbyt słodko, to dodamy, że chwilami za bardzo się ,,zapalasz" :-))) ale to widocznie wina kiepskich głośników :-)))
Tak pięknie jakiś czas temu opowiadałeś o ostatniej wyprawie do Birmy, że nie daj tak długo czekać na kolejne galerie :-)
Pozdrawiamy serdecznie,
D&B

deszcz użytkownik deszcz(wpisów:2891) dodano 30.05.2012 14:06

MIECZYSAW - dziękuję i też cudnie pozdrawiam.

deszcz użytkownik deszcz(wpisów:2891) dodano 30.05.2012 14:02

JADWIGAEWA - wiem, że zjawiasz się tu i znikasz...więc muszę co jakiś czas Cię zaskoczyć...czyli nigdy nie mów NIGDY...pozdrawiam serdecznie.

deszcz użytkownik deszcz(wpisów:2891) dodano 30.05.2012 14:01

NOLA 76 - dziękuję, że przechodzisz, przystajesz, czytasz, oglądasz i komentujesz...dzielisz się wrażeniami...pozdrawiam serdecznie.

deszcz użytkownik deszcz(wpisów:2891) dodano 30.05.2012 13:59

RAPTOREK - byłeś w Australii i co?...gdzie są zdjęcia i fascynujące opowieści?????.......zacznij fotografować pod światło i powoli sam do tego dojdziesz...dobrze mieć lufę minimum 300...dziękuje i pozdrawiam serdecznie.

mieczysaw użytkownik mieczysaw(wpisów:2099) dodano 29.05.2012 20:10

Poprzednicy napisali juz wszystko.Ograniczę się do jednego słowa." Cudnie " .Pozdrawiam

jadwigaewa użytkownik jadwigaewa(wpisów:17) dodano 28.05.2012 21:22

Fascynujący album . Myślałam, że nic piękniejszego od poprzednich Twoich zdjęć nie może być , a jednak.......

nola76 użytkownik nola76(wpisów:6790) dodano 27.05.2012 18:16

No nie można Deszczu przejść obojętnie wobec Twoich galerii, choćby się chciało. Wciągają i poruszają. Piękne zdjęcia, zwłaszcza 13. Piękna i ciekawa historia.
pozdrawiam:)

raptorek użytkownik raptorek(wpisów:355) dodano 23.05.2012 23:39

Deszczu :) czarodzieju jeden - rewelacja. Kiedyś zdradzisz mi sekret tych przecudownych "żółtych" zdjęć, jeśli nie dobrowolnie to na torturach ;)

deszcz użytkownik deszcz(wpisów:2891) dodano 23.05.2012 22:48

WSZYSTKIM - dziękuję za gratulacje...tym co napisali...tym co pomyśleli...bądź co, bo jak mówią w branży...nie ważne co mówią, ważne żeby mówili...pozdrawiam serdecznie.

deszcz użytkownik deszcz(wpisów:2891) dodano 23.05.2012 22:40

AANIAA - witam i dziękuję za pierwszą wizytę...pozdrawiam serdecznie.

deszcz użytkownik deszcz(wpisów:2891) dodano 23.05.2012 22:38

MARGO - dziękuję i pozdrawiam serdecznie Ciebie, kolegów, że o kależankach nie wspomnę...no i z osobnym namaszczeniem Dyrekcję... niech będzie dla Ciebie łaskawa i hojna - podwyżka!!! - na fundusz podróżniczy.

deszcz użytkownik deszcz(wpisów:2891) dodano 23.05.2012 22:35

MARCOWA...dziękuję za wizytę i pozdrawiam serdecznie.

deszcz użytkownik deszcz(wpisów:2891) dodano 23.05.2012 22:34

WATCHER - toś się z Dunaju wreszcie urwał...dziękuję i pozdrawiam serdecznie.

watcher użytkownik watcher(wpisów:1927) dodano 23.05.2012 21:30

Deszczowa magia . Swietne.

konwalia użytkownik konwalia(wpisów:3259) - Użytkownik usunięty. dodano 23.05.2012 06:21

Deszcz,gratulujemy ladnej i interesujacej galerii.
Pozdrowienia przekazalam.
Carmel,wlasnie za kilka godzin mamy samolot do Teheranu.
Wielka niewiadoma.Wiza kosztowala bardzo duzo.
Burke tez kupilam;)
A Ty zdrowiej!
Serdecznie pozdrawiamy z Kula Lumpur i Ciebie i Deszcza-)

aaniaa użytkownik aaniaa(wpisów:30) dodano 22.05.2012 21:10

Witam,
rewelacyjna galeria. To duża przyjemność zagłębić się w złoty klimat tej podróży.
Pozdrawiam

dispar użytkownik dispar(wpisów:5391) dodano 21.05.2012 22:25

Gratulacje.
Galeria, jak już wspominałem wcześniej, piękna.
Pozdrawiam serdecznie:)

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 21.05.2012 21:45

Deszczu moje gratulacje i pozdrowienia:)

margo użytkownik margo(wpisów:2557) dodano 21.05.2012 18:30

Deszczu, nie mogłam się dziś powstrzymać, zajrzałam na OS i pokazałam to zdjęcie w w pracy. Zdjęcie wzbudziło ogólny zachwyt więc dyrekcja chyba wybaczy mi ten skok w bok. Gratuluję galerii tygodnia, nie mogło być inaczej. Pozdrawiam serdecznie.

carmel użytkownik carmel(wpisów:1169) dodano 21.05.2012 17:57

Deszczu :) Miło mi , że pamiętasz ;) Niestety leki jak na razie są bezskuteczne , uzbrajam się w cierpliwość posiłkując mądrością tego świata , że nic nie trwa wiecznie , więc może i to kiedyś się skończy. Na dodatek wnikliwa diagnoza rozszerzyła tylko pole do leczenia ;) Poza tym wracam do formy po wypadku. Mam nadzieję , że limit nieszczęść na najbliższe czasy wyczerpałam ;D o oś jednak nie zapominam :))))

Konwalio...trzymam kciuki za wyprawę i wierzę , że to wielkie wyzwanie , ale jednocześnie pełne niesamowitych wrażeń :)))

irolek użytkownik irolek(wpisów:1008) dodano 21.05.2012 17:33

GRATULACJE!!!

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7326) dodano 21.05.2012 17:28

Gratuluję i dziękuję za Twoje słowa. Oby dla żadnego z nas nie było problemów nie do udźwignięcia. Pozdrawiam serdecznie :-)

annuus80 użytkownik annuus80(wpisów:1361) dodano 21.05.2012 15:59

Nie mogło być inaczej:)
Gratuluję i serdecznie pozdrawiam:)

tereza użytkownik tereza(wpisów:3890) dodano 21.05.2012 15:19

Gratuluję!

marcowadziewczyna użytkownik marcowadziewczyna(wpisów:1527) dodano 21.05.2012 15:11

Gratuluję !!! Fantastyczna galeria :)
Pozdrawiam serdecznie .

deszcz użytkownik deszcz(wpisów:2891) dodano 21.05.2012 14:48

STRABSENFILM...ANDRED...dziękuję bardzo i pozdrawiam serdecznie.

deszcz użytkownik deszcz(wpisów:2891) dodano 21.05.2012 14:43

PIPOL - Danke...Małgosię...Tamę...Lolę...Grace...serdecznie pozdrawiam i dziękuję za gratulacje.

deszcz użytkownik deszcz(wpisów:2891) dodano 21.05.2012 14:40

MAGDALENA - to Twój najkrótszy komentarz pod moją pracą...a tak się starałem...nie jest dobrze...dziękuję i pozdrawiam serdecznie.

deszcz użytkownik deszcz(wpisów:2891) dodano 21.05.2012 14:35

RAUL - dziękuję, że trafiłeś i miałeś przyjemność...pozdrawiam serdecznie.

deszcz użytkownik deszcz(wpisów:2891) dodano 21.05.2012 14:30

CARMEL - po info o Twojej jak ja to nazywam "amebie" , dałaś nam długo czekać na zdrowy głos od Ciebie...wnoszę, że jest lepiej, albo całkiem dobrze...dziękuję i pozdrawiam serdecznie.

deszcz użytkownik deszcz(wpisów:2891) dodano 21.05.2012 14:25

MADELEINE - dziękuję...a mnie te zdjęcia zachęciły do odwiedzenia Mui Ne...wyobraźnia i doświadczenie z tej części Azji dopełniły reszty...zmontuję jeszcze ze dwie...pozdrawiam serdecznie.

strabsenfilm użytkownik strabsenfilm(wpisów:850) dodano 21.05.2012 14:20

Nie mogło być inaczej. Gratulacje i pozdrowienia:)

andred użytkownik andred(wpisów:4757) dodano 21.05.2012 14:15

Gratuluję DESZCZU, należało Ci się :-)
Pozdrawiam, andred

raul użytkownik raul(wpisów:2032) dodano 21.05.2012 13:06

Piękna galeria, świetne zdjęcia i ta opowieść o ludzkiej tragedii ...
Gratulacje Deszcz.
Pozdrawiam serdecznie

lola310889 użytkownik lola310889(wpisów:173) dodano 21.05.2012 09:35

Gratulacje !

pipol użytkownik pipol(wpisów:9075) dodano 21.05.2012 08:20

gratuliren

magdalena użytkownik magdalena(wpisów:3657) dodano 21.05.2012 07:39

Gratulacje:-)

tama użytkownik tama(wpisów:3010) dodano 21.05.2012 07:14

Należało się tego spodziewać, gratuluje :)

grace użytkownik grace(wpisów:3357) dodano 21.05.2012 03:46

Gratuluje:)

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 21.05.2012 00:06

Gratuluję! :)

konwalia użytkownik konwalia(wpisów:3259) - Użytkownik usunięty. dodano 20.05.2012 00:58

Carmel dzieki-)!!!
Wrazen mam moc i zdjec tysiace.Moze kiedys...
Mam nadzieje,ze masz sie juz dobrze.
Wybacz Deszcz,ze pod Twoja galeria.
Pozdrowienia serdeczne-)))

carmel użytkownik carmel(wpisów:1169) dodano 19.05.2012 21:56

Deszczu...bardzo ciekawa relacja. Zdjęcie , o którym piszesz...to klasyka. mam je w pamięci. Nigdy nie czytałam nic o historii osób z nim związanych , bardzo cieszę się zatem z Twojej opowieści :)
13 zasługuje na najwyższe wyróżnienie :) Piękna...Pustynia robi wrażenie :) pozdrawiam serdecznie :)

Konwalio...ależ cudny avatar :) Miłych wrażeń w podróży . Mam nadzieję na jakąś relację . Uściski :)))

madeleine użytkownik madeleine(wpisów:1364) dodano 19.05.2012 12:07

Deszczu, pustynia biała równie piękna jak czerwona... 13 - baśniowa... zaczarowałeś to miejsce... zdjęcia z Mui Ne, które widziałam do tej pory, do odwiedzin raczej nie zachęcały, po obejrzeniu Twoich, od razu chce się tam jechać... gratuluję i pozdrawiam serdecznie :)))

konwalia użytkownik konwalia(wpisów:3259) - Użytkownik usunięty. dodano 19.05.2012 11:51

Deszcz...na zawolanie nie mam deszczu!
Moze to dziwne,ale pogode mam jak marzenie od kilku miesiecy.
Ulewy tylko noca.
Pozdrowienia dzisiaj z Vientiane.

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 18.05.2012 23:59

Miłe to co napisałeś ale raczej świadczy to o moim gadulstwie! Mam tylko nadzieję, że nie zawsze bez sensu. :)

deszcz użytkownik deszcz(wpisów:2891) dodano 18.05.2012 21:25

MGFOTO - zaglądnąłem też i dzieli nas tylko jakieś tysiąc wpisów...świadczy to o dużym zainteresowaniu Twoimi pracami...pozdrawiam i pięknego weeeekendu życzę.

deszcz użytkownik deszcz(wpisów:2891) dodano 18.05.2012 21:22

STRABSENFILM - super, że masz fascynujące zajęcie w złotej jesieni...podziwiam i pozdrawiam...

deszcz użytkownik deszcz(wpisów:2891) dodano 18.05.2012 21:19

TAMA - słowa ważą...bolą i cieszą...pozdrawiam serdecznie.

strabsenfilm użytkownik strabsenfilm(wpisów:850) dodano 18.05.2012 21:18

Deszczu - moja odpowiedź była z przymrużeniem oka. Może to ostatnie zdanie w P.S. było niepotrzebne. Słowa "podziwiam mistrza" nie są ironią, lecz autentycznym podziwem dla Twoich galerii i nie jestem w tym osamotniony, bo każda Twoja galeria budzi zachwyt wszystkich, którzy je ogladają. Jeśli zaś chodzi o obróbkę filmów to jestem zupełnym amatorem - mam tylko kilkuletnią kamerę, laptop na stole i półprofesjonalny program, który lubi się zawieszać. To jest moje studio filmowe. Pierwszy raz uruchomiłem komputer na kursie dla seniorów bodaj trzy lata temu, a pierwszy swój film umieściłem na YT 26 listopada 2010 roku. I tak się bawię w jesieni życia. I też bywam często niecierpliwy, co czasami jest zaletą, nie wadą.

deszcz użytkownik deszcz(wpisów:2891) dodano 18.05.2012 21:16

KONWALIA - już zazdroszczę, aczkolwiek mamy maj i deszcz musi tam być, jak na zawołanie!...pozdr i dla kierowcy bombombowca...

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 18.05.2012 19:29

Nie zaprzeczę. Warto rozmawiać. Jednak gdy zaglądam do zakładki Społeczność - Komentarze to łapię się za głowę ze zdziwienia ;) Miłego dnia

tama użytkownik tama(wpisów:3010) dodano 18.05.2012 18:30

Deszcz, moim plusem jest to że nie boję się mówić a refren piosenki mimo mych upadków pasuje do mnie jak ulał, pozdrawiam serdecznie :)

konwalia użytkownik konwalia(wpisów:3259) - Użytkownik usunięty. dodano 18.05.2012 16:27

Deszcz....pieknie w tym Laosie.
Nawet cudnie.
Bardzo biedny kraj,ale zyczliwi ludzie.
W motyla sie nie zamienie.
Zwiedzam go na motocyklu i docieram do pieknych miejsc.
Szczerze zycze,abys tez tu dotarl.
Nawet jako motyl.
Serdecznosci,jak zwykle przesylam-)

deszcz użytkownik deszcz(wpisów:2891) dodano 18.05.2012 16:16

JANUALIA - dziękuje i znów tak bez końca...a o tym złotym to lepiej dzisiaj nie mówić...ciągle pada na łeb na szyję...pozdrawiam serdecznie

deszcz użytkownik deszcz(wpisów:2891) dodano 18.05.2012 16:13

KONWALIA - uważaj, bo się w motyla zamienisz albo nie daj Boże w ćmę i zginiesz w żółtych płomieniach kaganka...Laos, wciąż odkladany w moich planach...opowiedz po przyjeździe jak tam ???...pozdrawiam serdecznie i dziękuję.

deszcz użytkownik deszcz(wpisów:2891) dodano 18.05.2012 16:07

ROMANA - dziękuję...ta " norma " to już mi trochę doskwiera...ciekawe kiedy puszczę fotograficznego pawia bez piór...pozdrawiam serdecznie.

deszcz użytkownik deszcz(wpisów:2891) dodano 18.05.2012 16:04

WIELKOPOLANKA - miło Cię widzieć...dziękuję za piękne słowa i pozdrawiam serdecznie.

deszcz użytkownik deszcz(wpisów:2891) dodano 18.05.2012 16:02

TAMA - tu nie o śmiałość chodzi a o potrzebę powiedzenia drugiemu człowiekowi co WAŻNE...http://www.youtube.com/watch?v=88Nxkxor1U0 ...pozdrawiam serdecznie.

deszcz użytkownik deszcz(wpisów:2891) dodano 18.05.2012 15:55

MARGO - dziękuję...po Twoim komentarzu wkleiłem 13. na portral fotograficzny i stwierdzam, że dobrze, że dałem się namówić bo ujęło już trochę ludzi...pozdrawiam serdecznie.

deszcz użytkownik deszcz(wpisów:2891) dodano 18.05.2012 15:50

SURYKATKA - to pierwsze, to było pukanie czy mogę...sprzeciwu nie słyszę to piszę, że i tak się Pani z Kluczykowa spóźniła cały Boży dzień...a ja cały w nerwach paznokcie sobie u prawej ręki powygryzałem do krwi aż...dobrze, że lewą zostawiłem na zaś, jak mówią w Wielkopolsce i się udało...ocaliłem dzięki Twojej uprzejmości trochę pazura...a teraz poważniej...dobrze, że coś takiego napisałem w obliczu Twojej konstatacji " moje problemy mogą się wydawać śmieszne..." i obyś tak miała do końca życia i o jeden dzień więcej...dziękuję i pozdrawiam serdecznie.

deszcz użytkownik deszcz(wpisów:2891) dodano 18.05.2012 15:41

SURYKATKA

deszcz użytkownik deszcz(wpisów:2891) dodano 18.05.2012 15:40

NATPYT - witam...dziekuję i pozdrawiam serdecznie.

deszcz użytkownik deszcz(wpisów:2891) dodano 18.05.2012 15:37

EDDIE - dzięki...muszę się zmusić i pobuszować po naszym znajomym NG, by Twoje nowe prace kuknąć...pozdrawiam serdecznie.

janualia użytkownik janualia(wpisów:151) dodano 18.05.2012 15:36

I znów tak przepięknie ozłociłeś nam OŚ...

deszcz użytkownik deszcz(wpisów:2891) dodano 18.05.2012 15:35

ANIKIM - właśnie dodałem generałowi drugie S i ma teraz SS...źle się kojarzy prawda?...cóż taki był zbój czekoladopodobny...a rodzinę miał podobno z Wielkopolski, z Rokosowa...dziękuję i pozdrawiam serdecznie.

deszcz użytkownik deszcz(wpisów:2891) dodano 18.05.2012 15:31

MGFOTO - po próżnicy, czy nie, ale WARTO ROZMAWIAĆ...pozdrawiam serdecznie i dziękuje.

deszcz użytkownik deszcz(wpisów:2891) dodano 18.05.2012 15:30

TEREZA - dziekuję...miło, że zawitałaś...witam hiszpańskim OLA...żegnam...HASTA LUEGO, no i pozdrawiam serdecznie też...

deszcz użytkownik deszcz(wpisów:2891) dodano 18.05.2012 15:14

STRABSENFILM - proszę o przeczytanie mojego komentarza wcześniejszego wprost...moja niecierpliwość jest moją wadą a nie Twoją i ona nie ma nic wspólnego z Twoimi pracami filmowymi...taki jestem jeszcze, bo podobno z wiekiem zaczynam zwalniać na zakrętach...Czubówna to kontekst do produkcji z dużym budżetem i mam świadomość, że sztuka filmowa bez tego budżetu, szczególnie filmy przyrodnicze, nie mogą być konkurencyjne...zatem można " snuć takie opowieści ", ale niestety trzeba mieć do tego warunki...film Luca Bessona " Lady " o Aung San Suu Kyi był kręcony w Tajlandii, bo junta nie pozwoliła wjechać ekipie do Birmy i mimo, że Tajlandia to tak blisko...klimatu Birmy ja w filmie nie widziałem...bo widziałem w Birmie...i można tak o tej sztuce filmowej, fotograficznej w nieskonczoność, bo tu nic nie jest wartością zbiżoną do miary metra, który jest zdeponowany pod Paryżem...pozdrawiam serdecznie i dziekuję za rozmowę.

konwalia użytkownik konwalia(wpisów:3259) - Użytkownik usunięty. dodano 18.05.2012 12:24

Zostawilam slad na piasku w Twojej galerii.
Pozdrawiam z Luangprabang.
Serdecznie-)

romana użytkownik romana(wpisów:5222) dodano 18.05.2012 09:28

Świetne obrazy i przejmująca historia - u Ciebie to już norma :)
Pozdrawiam :)

wielkopolanka użytkownik wielkopolanka(wpisów:1941) dodano 18.05.2012 08:46

Piękne i niesamowite widoki! historia ciekawa i oczywiście jak zawsze pięknie przekazana! bardzo bardzo podobało się! gratuluję i pozdrawiam serdecznie:)))

tama użytkownik tama(wpisów:3010) dodano 18.05.2012 08:30

Deszcz, masz rację - to był pierwszy wpis ale gdybym wiedziała że sobie odnotowałeś moje milczenie dotychczasowe to śmiałością wykazałabym się wcześniej ;) Wiedz też, że od dawien dawna "oglądam Cię i czytam", jeszcze zanim pojawiłam się na OŚ. Uwielbiam Twój Zanzibar i Magiczny Ogród w Birmie. Do miłego :)

strabsenfilm użytkownik strabsenfilm(wpisów:850) dodano 18.05.2012 06:50

Deszcz. Wynika z Twojego komentarza, że moje filmy powinni oglądać Chińczycy:) Ci to mają cierpliwość! Ciekawe na jak długo im jej wystarczy?
Aby zaspokoić Twoją ciekawość powiem, że "sen" to nie moje ulubione zajęcie, lecz skrót od "senior" (jestem najstarszym mężczyzną (?) w rodzinie), a reszta to skrót od nazwiska. Inna sprawa, że na kanale YT wyświetlają się obok moich filmów sprośne filmiki niemieckie, więc to podwiązka. Czy do takich miałbyś większą cierpliwość? :)) Pozdrawiam mistrza.
PS. Czubówny nie zatrudnię, bo z emerytury ledwo na Chiny wystarczyło. Musiałbym pozostać o chlebie i wodzie. A tak to jeszcze coś niecoś może w życiu zobaczę?
I sprawię, że niektórzy stracą cierpliwość?

deszcz użytkownik deszcz(wpisów:2891) dodano 18.05.2012 00:28

TAMA - dziękuję...to chyba Twój pierwszy tekst pod moją pracą...wybaczyć, by otworzyć drzwi do rozwoju to wspaniałe przesłanie...pozdrawiam serdecznie.

deszcz użytkownik deszcz(wpisów:2891) dodano 18.05.2012 00:14

STRABSENFILM - dziękuję...przyznam, że oglądam Twoje filmy...nic nie piszę, bo nigdy nie dotarłem do końca i to tylko dlatego, że nie mam cierpliwości...ładnie prowadzisz kamerę, płynnie...komentarz o którym piszesz w tego typu produkcji, możesz prowadzić z tzw. didaskaliami, jednak musiałbyś mieć narratora z głosem na miarę Krystyny Czubówny i wtedy byłby aplauz...frapuje mnie Twój nick...to z niemieckiego, angielskiego czy hiszpańskiego...szelka, podwiązka...?, pozdrawiam serdecznie.

deszcz użytkownik deszcz(wpisów:2891) dodano 17.05.2012 23:54

ANUSIA-OSIA...dziękuję...sam jestem jak pustynia, ciągle głodny deszczu...pozdrawiam serdecznie.

deszcz użytkownik deszcz(wpisów:2891) dodano 17.05.2012 23:52

GRACE - dziękuję...historia Kim to jest nieprawdopodobny zbieg przeróżnych okoliczności...przy okazji lotnych piasków warto ją było opowiedzieć...cieszę się, że " pasowało "...pozdrawiam serdecznie.

deszcz użytkownik deszcz(wpisów:2891) dodano 17.05.2012 23:46

DISPAR - dziękuję...warunki były sprzyjające, a także ja wiedziałem wcześniej co chcę...pozdrawiam serdecznie.

deszcz użytkownik deszcz(wpisów:2891) dodano 17.05.2012 23:43

ANNUUS80 - dziękuję..." ...powagę słowa z beztroską fotografii...", cieszy mnie Twój tekst, nawet bardzo...pozdrawiam serdecznie.

margo użytkownik margo(wpisów:2557) dodano 17.05.2012 20:38

Chyba nie znam tego zdjęcia, ale już wiem, że poszperam tu i tam by je obejrzeć. Twój sposób narracji niezmiennie mnie zachwyca, podobnie jak twoje fotografie.
13 jest...nie wiem jak ją określić...piękna to za mało...Pozdrawiam.

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7326) dodano 17.05.2012 19:31

W ostatniej galerii to pojechałeś z tą panią recenzent z Kluczykowa !!! :-))). Więc spieszę z kolejną recenzją, skoro tak się liczysz z moim zdaniem ;-). Piękne obrazy piaskiem malowane. A ta historia w tle nie tylko ciekawa , ale i przejmująca. W obliczu cudzych tragedii wielokrotnie się przekonywałam ,że moje problemy mogą się wydawać śmieszne...
Dzięki i pozdrawiam jak zwykle serdecznie :-)

eddie użytkownik eddie(wpisów:297) dodano 17.05.2012 18:53

Pozdrawiam. Świetne...

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 17.05.2012 17:45

Zdjęcia najwyższych lotów, tekst także interesujących, to u Ciebie norma, nie zawodzisz nigdy.
Bardzo interesująca i przejmująca historia życia Kim.
Pozwolę sobie zwrócić uwagę na nazwisko generała, którego wspomniałeś pod 23- Rokossowski jest prawidłowo.
Pozdrawiam serdecznie:)

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 17.05.2012 16:49

Za całość wielkie brawa! Fotograficznie - nie ma co gadać po próżnicy... 13 rewelacyjna. Piękna pustynia na 2, 3 i 19. Fajne zdjęcia z dziećmi - 17 i 20. Pozdrawiam :)

tereza użytkownik tereza(wpisów:3890) dodano 17.05.2012 16:42

Kolejny znakomity spektakl,magicznie i tajemniczo. Pięknie! Pozdrawiam:)

natpyt użytkownik natpyt(wpisów:21) - Użytkownik usunięty. dodano 17.05.2012 11:46

Ze zdjęć wybieram 6, 13 rzeczywiście kalendarzowa :) Dzięki za opowieść.

tama użytkownik tama(wpisów:3010) dodano 17.05.2012 09:33

Wybaczenie daje ulgę i pomaga dalej żyć, dobrze jest więc wspominać takie historie, ludzkie tragedie. Siła jest w nas o tylko od nas zależy co ze swoim życiem uczynimy. A zdjęcia oczywiście - wyśmienite. Pozdrawiam :)

strabsenfilm użytkownik strabsenfilm(wpisów:850) dodano 17.05.2012 08:42

Za tę galerię na Twoje powitanie powinno zakwitnąć setki lotosów na lotosowym jeziorze:) Bo byłoby za co. "Czytając" zdjęcia przecudnej urody pomyślałem przez chwilę, że nie byłoby możliwe przy filmowaniu snucie takiej opowieści. Pod zdjęciem można puścić wodze fantazji, opowiadać o zdarzeniach pozornie lub całkowicie oderwanych od tego, co przedstawia zdjęcie. Gdyby pod nimi nie było komentarza, byłyby tylko udanymi fotografiami. Z takim komentarzem ich wartość się zwielokrotnia. Pozdrawiam.

anusia_osia użytkownik anusia_osia(wpisów:1188) dodano 17.05.2012 08:07

Nie potrafię powiedzieć, która lepsza, bo i po co?. Każda jest inna na swój sposób i w każdej jest to "coś" co wbija wzrok w ekran. Po pierwszym wglądzie oko zatrzymało się na jedynce, gdzie jest niesamowite połączenie zielni, wody i piachu i na 13 "kobieta pustyni". drugie podejście potwierdziło mój gust ;-) Pozdrawiam Deszczu i może masz jeszcze inne pustynie?

dispar użytkownik dispar(wpisów:5391) dodano 17.05.2012 00:11

Grace ma rację. 13 -kalendarzowa.

grace użytkownik grace(wpisów:3357) dodano 16.05.2012 23:51

Gratuluje Deszczu, obrazy i slowa doskonale.
Wspaniala historia "dziewczynki ze zdjecia".
Wazna pointa Twojej opowiesci. Nie zawsze pamietamy o wlasciwej perpsektywie zastanawiajac sie nad wlasnym zyciem.
13 urzekla mnie najbardziej:)
Pozdrawiam serdecznie:)

dispar użytkownik dispar(wpisów:5391) dodano 16.05.2012 23:21

Brawo Deszczu.
Świetna galeria.
Już poprzednia była niesamowita, ale ta jest rewelacyjna.
Pozdrawiam serdecznie:)

annuus80 użytkownik annuus80(wpisów:1361) dodano 16.05.2012 23:20

Deszcz, pięknie potrafisz łączyć powagę słowa z beztroską fotografii.
Pozdrawiam serdecznie:)

deszcz użytkownik deszcz(wpisów:2891) dodano 16.05.2012 22:52

MARKOPOL - dziękuję i cięszę się, że tragedia Kim być może pomoże nam trochę inaczej spojrzeć na nasze osobiste porażki...pozdrawiam serdecznie.

markopol użytkownik markopol(wpisów:1492) - Użytkownik usunięty. dodano 16.05.2012 22:49

Wielka tragedia stała się przykładem że do póki żyjesz trzeba żyć.Co nas nie zabije to nas wzmocni. Ludzka tragedia jest w tedy gdy tracisz sens życia,dopóki walczysz tragedia przegrywa.Wybaczyć wrogowi potrafi tylko silna osoba która widzi w człowieku człowieka.
Niesamowita dziewczyna-Kim ,brak słów.

Dziękuję i pozdrawiam

deszcz użytkownik deszcz(wpisów:2891) dodano 16.05.2012 22:49

ANDRED - dziękuję...miło, że sprawiłem Tobie chwilę przyjemności...pozdrawiam serdecznie.

andred użytkownik andred(wpisów:4757) dodano 16.05.2012 22:33

miało być Deja Vu a wyszło Daja Vu, sorki

andred użytkownik andred(wpisów:4757) dodano 16.05.2012 22:32

W pierwszej chwili miałem wrażenie Daja Vu ale ta galeria jest jeszcze lepsza od poprzedniej Pustyni Czerwonej w Wietnamie. Bardzo ciekawa opowieść o historii dziewczynki z tak znanego zdjęcia. Oczywiście świetne zdjęcia z jak zwykle świetną kolorystyką, a już o komentarzu nie wspominając. Oglądanie zdjęć i czytanie Twoich komentarzy to uczta dla ducha.
Pozdrawiam, andred

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!