m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (40):

 
Vianden jest malowniczo wciśniętym w lesistą dolinę niewielkim miasteczkiem, liczącym sobie ok.1500 mieszkańców. Ponad miasteczkiem góruje jedna z najpiękniejszych i największych rezydencji feudalnych Europy- zamek Vianden. Przez miasteczko, wijąc się malowniczo przepływa rzeka Our. Miasteczko jest atrakcją turystyczną. Leży przy granicy z Niemcami i jest licznie odwiedzane przez turystów z Niemiec, Belgii, Holandii, oraz dalszych zakątków naszego globu.
Na moście w centrum czuwa św. Jan Nepomucen. Święty musiał nieco przysnąć na swoim stanowisku, bowiem jak widać wody rzeki powoli wydobywają się spod kontroli. Chyba że to taka atrakcja restauracyjna na upały, aby można sobie było nóżki pomoczyć przy piwku;)
Przy moście znajduje się popiersie najsławniejszego mieszkańca Vianden- Viktora Hugo.
Pisarz oczarowany był Vianden, bywał tu często, a przez jakiś czas mieszkał w tym mieście. Znajduje się tu niewielkie muzeum poświęcone pisarzowi.
Uważał że Vianden powinna zobaczyć cała Europa, więc ja pragnąc spełnić jego życzenie, pokazuję je Wam;)
Niedaleko mostu znajduje się niewielki kościółek. Standardowo już ,,odbiłam” się od drzwi;) Miasteczko jest niewielkie, ale nie mieliśmy problemów ze znalezieniem bezpłatnego miejsca parkingowego.
Po czym wyruszyliśmy na jego poznawanie.
No może nie było dokładnie tak, bo najpierw dopadliśmy jakiejś knajpki z pożywieniem, aby nie paść na twarz i mieć siłę pokazać Wam miasteczko. Z poziomu gruntu wiele bym nie pokazała;) W miasteczku co  krok natrafiamy na restauracje i hotele, oraz sklepiki z pamiątkami- wiadomo turystyka się rozwija, a dzięki niej miasteczko. W miasteczku działa kolejka linowa.
Możemy się nią przetransportować na wzgórze z którego roztacza się wspaniała panorama.
Na szczycie mieści się restauracja z takim widokiem rozpościerającym się z jej tarasu.
Jest pięknie:)
Zamek Vianden możemy tu oglądać z innej perspektywy. Wyznam Wam że z każdej podobał mi się równie mocno;) Widoki były wspaniałe, ale ile można tak wpatrywać się w krajobraz?;)
Zjeżdżamy w dół. 
Można zamiast zjeżdżać kolejką zejść wyznaczoną trasą, niestety my nie mieliśmy wiele czasu na zwiedzanie, więc wykupiliśmy bilet w obie strony. Uliczki miasteczka są bardzo przyjemne i zadbane. Pastelowe fasady budynków bardzo mi się podobały. Lubię taką subtelną kolorystykę.
Luksemburczycy tworzą maleńkie ogródki w miejscach gdzie trudno o zieleń. Nawet schodek przez domem jest dobrym miejscem by ustawić choćby zezowatego kotka z pierwiosnkami;) Wyruszamy w stronę zamku uliczką pnącą się łagodnie pod górę. Zamek leży wysoko ponad miasteczkiem, ulica pnie się w górę łagodnie, więc ładny kawałek drogi przed nami. Wydaje się Wam już pewnie że droga pod górę monotonna, a tak nie jest. Co prawda budynki mało urozmaicone, ale zawsze pozostają detale. Choćby taka radośnie żółta skrzynka pocztowa stanowi interesujący motyw.
Budynki także tylko pozornie wydają się być podobne. Każdy jest inny i ciekawy. Ten jest moim ulubionym budynkiem. Może nie jest najpiękniejszy, może nie najbardziej zadbany, może mało romantyczny to widok, ale jakże klimatyczny, tajemniczy i po swojemu piękny. Jeszcze jeden (obiecuję że ostatni;)) widoczek uliczny Vianden. Jesteśmy już niemal u podnóża zamku.
Został postawiony w XI wieku, a w wiekach późniejszych był kilkukrotnie przebudowywany.
Niegdyś należał do Książąt Luksemburskich, od 1977 roku jest własnością państwa. Został odrestaurowany i oddany do zwiedzania.
Zatem zapraszam do wnętrza:) Sala w której prezentowane jest uzbrojenie ma długość 21 metrów. Prawdziwą jej ozdobą są wspaniałe gotyckie sklepienia, które powstały w XV wieku. Sala pochodzi z ok 1200 roku i na początku wyglądała inaczej (sufit był drewniany). Zamkowa kaplica pod wezwaniem św. Antoniego była pierwszym kościołem w Vianden.
Kaplica ma dwa poziomy. Na zdjęciu wyższy poziom, gdzie we mszy uczestniczyli wysoko urodzeni mieszkańcy zamku. Pośrodku kaplicy znajduje się studnia, którą okalają filary widoczne na zdjęciu.
Studnia ta łączy wyższy poziom kaplicy z niższym, w którym zostało zrobione to zdjęcie.
Na tym właśnie poziomie uczestniczyć we mszy mogli ludzie z niższych klas społecznych.
 Surowe pomieszczenie, o szarych kamiennych ścianach, a po podniesieniu głowy taki właśnie widok na sklepienie górnej kaplicy. Ci którzy tu stali nie mogli zobaczyć co się dzieje w kaplicy, ale dobrze słyszeli całą mszę.
W jednej z sal chodzimy po zawieszonych podestach. W oświetlonych witrynach widnieją znaleziska odkryte podczas prac archeologicznych na terenie zamku.
Wiszą tu także trzy modele zamku i ekrany na których zaprezentowane są poszczególne etapy budowy obiektu.
Zamek był scenerią dla wielu filmów. Powstały tu sceny m.in. do ,, George and the Dragon” (2004), ,,Shadow of the Vampire” (2000), czy ,, Sherlock Holmes and the Leading Lady” (1991). W jednej z sal znajduje się ekspozycja fotograficzna dokumentująca wizyty na zamku wielu znanych ludzi (koronowanych głów, polityków, celebrytów). W innej sali możemy oglądać etapy odrestaurowywania zamku i jego makietę-widoczną na zdjęciu. Bizantyjską galerię o długości 28 metrów zdobią wielkie okna, ciągnące się po obydwu stronach przez całą jej długość, a za nimi rozciąga się wspaniała panorama. Turyści chętnie spędzają tu czas, podziwiając widoki. Ciekawe czy wieki temu mieszkańcy zamku równie chętnie siadali w tym miejscu. W sypialni główny mebel stanowi wspaniałe łoże z baldachimem. Wiem że przed wiekami ludzie byli znacznie niżsi, niż w dzisiejszych czasach, ale nie sądziłam że aż do tego stopnia. Tak wzrokowo oceniłam że to łoże byłoby wygodne dla kogoś o wzroście max 140;)
Sala bankietowa, ze stołem tak bardzo wygładzonym setkami rąk biesiadujących tu przez wieki, że lśni niczym polakierowany. Kolejne pomieszczenie, moim zdaniem jedno z ważniejszych w zamku- kuchnia;)
Widać że była dobrze wyposażona. Można sobie wyobrazić jakie niegdyś panował tu gwar, gorąco, jakie aromaty się tu roznosiły.
Kuchennymi widokami rozstajemy się z zamkiem. Mam nadzieję że spodobał się Wam zamek, jak i całe Vianden.
Miasteczko jest urocze, pełne atrakcji i otwarte na turystów.
Zajrzyjcie tu podczas swoich podróży. Zapewniam że warto:)

najbliższe galerie:

 
Luksemburg (cz.I)-Esch-sur-Sûre i inne atrakcje Ardenów
1pix użytkownik anikm odległość 20 km 1pix
Luksemburg (cz. III) - Echternach
1pix użytkownik anikm odległość 21 km 1pix
Spacer po Luxembourgu
1pix użytkownik travis odległość 36 km 1pix
Luksemburg Twierdza
1pix użytkownik elise odległość 36 km 1pix
Luksemburg
1pix użytkownik gniady odległość 36 km 1pix
Weekend w winnicach Mozeli
1pix użytkownik patryk odległość 37 km 1pix

komentarze do galerii (35):

 
elise użytkownik elise(wpisów:983) dodano 08.04.2016 21:30

Dokładnie w drugą rocznice utworzenia galerii wybieram się do Vianden. Informacje zamieszczone przez ciebie na pewno się przydadzą. Serdecznie pozdrawiam.

ak użytkownik ak(wpisów:6367) dodano 30.01.2014 14:35

ciągle wracam do tych galerii... żałuję, że dwa lata temu zbytnio się spieszyłem , przejechałem przez Luxemburg ocierając się o miasto i pogoniłem do Francjii ... no szkoda , trudno, może kiedyś ...
:))

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 12.12.2012 22:16

Ak, to wyruszaj:) Ja kilka tygodni temu byłam tam ponownie i bardzo mi się podobało:)
Pozdrawiam i dziękuję:)

ak użytkownik ak(wpisów:6367) dodano 12.11.2012 13:59

dzięki Twoim galeriom nabrałem ochoty na odwiedzenie Luxemburga :)

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 07.11.2012 21:59

Wo dziękuję ślicznie i pozdrowienia ślę:)

wo użytkownik wo(wpisów:381) dodano 03.11.2012 08:07

Urocze i bardzo ciekawe. Pozdrawiam

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 06.06.2012 20:20

Eddie masz rację że warto szukać różnej perspektywy, tylko taki człowiek na rozpłaszczony na środku ulicy pośród przejeżdżających samochodów nieco dziwnie może wyglądać;)

Mieczysławie bardzo lubię fotografować wnętrza i cieszę się że podoba Ci się to jak je prezentuję.

Dziękuję Panowie i pozdrowienia ślę:)

mieczysaw użytkownik mieczysaw(wpisów:2099) dodano 05.06.2012 21:20

Ta część zdecydowanie bardziej zadowala moje gusta.Piękny zamek i bajeczna panorama.Jednak najbardziej podoba mi się zdjęcie 31.Świetnie sobie radzisz z wnętrzami.Pozdrawiam

eddie użytkownik eddie(wpisów:297) dodano 05.06.2012 06:33

Bardzo ładnie opisane jak zawsze ciekawie. Kiedyś spróbuj zrobić zdjęcie z pozycji "gleby", wychodzi czasem ciekawa perspektywa. Uliczka z domkami...bardzo ładnie to wygląda.Pozdrawiam.

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 04.06.2012 20:39

Herika, Nola miło mi że spodobały się Wam atrakcje Vianden.
Dziękuję Wam ślicznie za odwiedziny i gorąco pozdrawiam:)

nola76 użytkownik nola76(wpisów:6846) dodano 27.05.2012 19:32

Urocze to malutkie miasteczko. Zamek robi wrażenie, zwłaszcza z góry, skąd rozpościerają się przepiękne widoki:) Fajnie, że można wjechać kolejką na samą góre:) Mi też jakoś się podoba najbardziej ten budynek z 26 zdjęcia, ma coś w sobie:)
pozdrawiam:)

herika użytkownik herika(wpisów:1713) dodano 24.05.2012 20:28

też bardzo przypadł mi do gustu budynek z 26 zdjęcia. lubię takie. a samo miasteczko urokliwe. pięknie położone i panoramy z góry na domy, rzekę i zamek wyglądają pięknie

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 23.05.2012 20:48

Surykatka, Annuus, Dispar, Carmel, Janualia dziękuję Wam za odwiedziny.
Bardzo się cieszę że do mnie zaglądacie i że podoba się Wam to co prezentuję.
Pozdrawiam cieplutko:)

carmel użytkownik carmel(wpisów:1169) dodano 23.05.2012 14:50

Urokliwe miasteczko i zamek wart odwiedzenia. Dzięki za rekomendację :) Pozdrawiam

dispar użytkownik dispar(wpisów:5393) dodano 22.05.2012 23:16

Luksemburczycy powinni nadać Ci tytuł Honorowego Ambasadora.
Fajne kadry.
Pozdrawiam serdecznie:)

annuus80 użytkownik annuus80(wpisów:1361) dodano 22.05.2012 17:42

Bardzo spodobało mi się położenie miasteczka, że już o zamku nie wspomnę:)
Dziś chętnie posiedziałabym przy zimnym piwku w restauracji, w której miałabym możliwość ochłodzenia stóp;)
Jesteś bardzo dobrą przewodniczką.
Pozdrawiam serdecznie:)

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7370) dodano 21.05.2012 22:56

Oj, zamek wspaniały, taki prawdziwie zamkowy ;-). Ale całe miasteczko też robi wrażenie , zwłaszcza z góry, oj tak. Fajna wycieczka, nawet bardzo, oj tak. Pozdrawiam serdecznie, oj :-)

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 21.05.2012 21:43

Markopol, Paweller, Mgfoto, Grace, Andred, Tereza, cieszę się że spodobało się wam Vianden i moja galeria:)

Babuch życzę pięknej pogody, bo wspaniałe widoki i wielkie przeżycia masz gwarantowane:)

Elise dziękuję Ci ślicznie, jesteś bardzo miła:)
Z tą wybitnością to jednak nie zawsze tak jest. Jeśli chodzi o intratne posady, stanowiska, to i owszem, natomiast jeśli chodzi o jakąkolwiek inną pracę to wystarczy być po prostu dobrym pracownikiem. Na tyle dobrym, by pracodawca chciał go zatrzymać na stałe, co nie jest w gruncie rzeczy często spotykane w krajach gdzie wszystkich niemal zatrudnia się przez biura pośredniczące. Co do trudności to w obecnych czasach nigdzie nie jest łatwo młodym, no może za granicą jest nieco trudniej, ale to już z innych społeczno-psychologicznych powodów.
Masz rację że w Niemczech jest taniej. W Luksemburgu ceny żywności są mniej więcej takie jak w Holandii. Także mamy niedaleko do granicy z Niemcami i raz na miesiąc jeździmy tam na większe zakupy, bo jest dużo taniej.

Deszczu nie tak znowu wszystko. Elise ma rację, że żywność jest tam droga.
Ja przed wyjazdem sprawdzałam w internecie ceny w dużych sieciach restauracyjnych. Porównywałam ceny w Luksemburgu i w Niemczech. Podam przykład. Duża pizza w Pizza Hut w Niemczech kosztowała 14,90 euro, taka sama pizza w Luksemburgu była o 10 euro droższa. Różnica kolosalna przyznasz.
Co do Radia Luxemburg to fakt, dla kilku pokoleń było to radio kultowe.

Romana miło mi że zaglądasz do moich galerii:)


Dziękuję Wam ślicznie i serdeczności ślę:)

tereza użytkownik tereza(wpisów:3975) dodano 21.05.2012 16:44

Zamek pełen uroku,widoki wspaniałe i w ogóle interesujące miasteczko.
Byłam tylko w stolicy Luksemburga,wiec oglądam Twoje galerie z zainteresowaniem.
Pozdrawiam serdecznie:)

deszcz użytkownik deszcz(wpisów:2891) dodano 21.05.2012 15:43

...w Luksemburgu wszystko jest tańsze...nie wiem dlaczego!..w szczególności cena paliwa daje chwilową radość i smutek, że trzeba wracać do domu...bardzo lubię te doliny, koryta rzek i na zboczach pouwieszane domy a w szczególności RADIO LUXEMBURG, ulubione radio mojej młodości...pozdrawiam serdecznie.

andred użytkownik andred(wpisów:4780) dodano 21.05.2012 14:02

Oj spodobało się nam Vianden i zamek :-), jak każda Twoja galeria.
Pozdrawiam, andred

elise użytkownik elise(wpisów:983) dodano 21.05.2012 08:31

Dokładnie sledze zaznaczone przez ciebie miejsce na mapie Luksemburga, postaram się je odwiedzić. W Luksemburgu jest wszędzie blisko.Moja córka na większe zakupy jeździ do Niemiec, bo taniej.Jestem dumna, ze mam młodszą koleżankę na Obieżyświacie, która tak pienie opracowuje galerie. Uważam tez ze młodym Polakom jest trudniej zaistnieć i pracować na Zachodzie. Muszą być wybitni.Jestem z Ciebie dumna, nie tylko z mojej córki. Pozdrawiam serdecznie.

babuch użytkownik babuch(wpisów:994) dodano 21.05.2012 07:57

Prześliczna miejscowość. Zachwyca uroczymi uliczkami i barwami elewacji budynków. Ja również gustuję w takich kolorach. Pięknie nas oprowadziłaś po tym urzekającym zakątku Europy.
Pozdrawiam serdecznie i zwijam się w Karkonosze. Będę tam do niedzieli. Uściski !!!

grace użytkownik grace(wpisów:3357) dodano 21.05.2012 06:09

Urocze miasteczko: pastelowe budynki, czysto i widac, ze wszystko tam "pukladane".
Kwiatkowe akcenty bardzo sympatyczne, nie dziwie sie, ze przypadl Ci do gustu 'romantyczny" kawalek ulicy, rzeczywiscie ma charakter:)
No i oczywiscie zamek, ktory pokazalas pieknie z zewnatrz i wewnatrz, kuchnia - moja ulubiona fotka:)
Jak inni komentujacy, rowniez czekam na ciag dalszy wyprawy po Luksemburgu, z Toba w roli przewodnika:)
Pozdrawiam serdecznie:)

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 21.05.2012 00:05

Bardzo udana wycieczka. Brak tłumów i reklam mocno zachęca a malownicze krajobrazy aż się proszą o kolejną fotkę. Pozdrawiam :)

paweller75 użytkownik paweller75(wpisów:7607) dodano 20.05.2012 23:26

Widok na miasto z góry (fotka 13) super. Miasteczko położone pięknie. Takie widoki uwielbiam.
Pozdrawiam.

markopol użytkownik markopol(wpisów:1492) - Użytkownik usunięty. dodano 20.05.2012 22:52

Miasteczko to mi się podobało,nieduże więc nie ma tłoków a to mi bardzo odpowiada.Są knajpy więc da się żyć :).Jest i zamek a zamki ja lubię,na zdjęciu 2 wygląda zachęcająco a i w środku jest ciekawie.
Pozdrawiam

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 20.05.2012 22:37

No tak, szok gwarantowany, u mnie obecnie jest po 1,80 euro za litr, ale my tu płacimy osobno co miesiąc podatek, który w innych krajach jest wliczony w cenę benzyny. Nie jest lekko, zwłaszcza jak się dużo jeździ.
W Luksemburgu litr był tańszy o 40 centów, więc jest czym się zachwycać:)
Czekam na wiadomość:)

skuza użytkownik skuza(wpisów:4121) dodano 20.05.2012 22:32

Moja nieobecność jest usprawiedliwiona,o czym Ci napisze osobno na privat.Juz od dłuższego czasu mam zamiar wybrać się przez Aachen do Luksemburga,co do benzyny ,już 20 lat temu było taniej niż u nas,na pocieszenie dodam ze wczoraj wróciłam z kraju,gdzie benzyna kosztowała 1.87 za litr,tam dopiero dostałabyś szoku:)))

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 20.05.2012 22:20

Skuza cieszę się że wróciłaś po dłuższej nieobecności na portalu:)
Jedź do Luksemburga ponownie, bo warto, a daleko nie masz, ja także tam jeszcze wrócę, bo ten kraj ma w sobie coś takiego że przyciąga.
Kawy nie kupowałam, ale tanie paliwo zapamiętam na długo;)
Zamki na wzgórzach są wspaniałe i zdjęcia nie oddadzą tego ich majestatu i ogromu.
Odpozdrawiam cieplutko:)

skuza użytkownik skuza(wpisów:4121) dodano 20.05.2012 22:12

Zachęciłaś i to bardzo,do ponownego odwiedzenia Luksemburgu,kupę lat upłynęło,kiedy byłam tam ostatnio,w pamięci pozostał mi jedynie Luksemburg jako miasto i te liczne zamki na wzgórzach,a i jeszcze jedno...tania kawa:))Mam tyle zaległości ze nie wiem z której strony zacząć,wiec wypadło na Twoja galerie,którą jak zwykle interesująco opisałaś...26 jako pierwsze wpadło mi w oko,bardzo lubię takie klimaty:)))Pozdrawiam cieplutko:))

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 20.05.2012 21:58

Lola cieszę się że miasteczko oraz zamek przypadły Ci do gustu:)

Tama masz rację że nie ma tam reklam, które mogłyby szpecić otoczenie.
Może taka woda tam często bywa i nikt sobie tym głowy nie zaprząta:)

Magdar to pewnie mamy taki sam gust;)

Pipol dzięki za odwiedziny, mógłbyś czasami coś wystukać na klawiaturze jak jesteś w moich galeriach ;)

Dziękuję i pozdrawiam serdecznie:)

magdar użytkownik magdar(wpisów:3155) dodano 20.05.2012 21:38

Mnie też podoba się najbardziej to co widać na zdjęciu nr 26 :)Pozdrawiam :)

tama użytkownik tama(wpisów:3010) dodano 20.05.2012 21:13

Zwróciłam uwagę na brak męczących reklam, których u nas pod dostatkiem. Można spokojnie ująć to, co oko przyciąga. Schludne miasteczko, a mieszkańcy zapewne żyjący w harmoni wzajemnej. Zamek rzeczywiście ma moc górującego obiektu nad miasteczkiem. Martwi mnie ta wysoka woda a tych w restauracji nie martwi :) Serdecznie pozdrawiam :)

lola310889 użytkownik lola310889(wpisów:173) dodano 20.05.2012 20:43

Uroczo :) Bardzo ciekawe detale jak zezowaty kotek, żółta skrzynka, na pewno też bym je sfotografowała ;)
6 wygląda niezbyt zachęcająco, ale zamek zarówno wewnątrz jak i wewnątrz tak :) Sama chętnie bym go zwiedziła.
Bardzo interesujący ten Luksemburg, zazwyczaj skupiałam się tylko na mieście o tej samej nazwie :) Czekam na cd :)
Miło było pooglądać tak ciekawe miejsce przed zanurzeniem się w odmętach kpk...
Pozdrawiam :)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!