m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Ruiny Zamku Książąt Mazowieckich w Czersku wyglądają okazale ale od strony miasteczka wcale ich nie widać. Dzięki temu przegapiliśmy właściwe miejsce i zwiedzanie rozpoczęliśmy u stóp wzgórza na którym wznoszą się ruiny. To był strzał w dziesiątkę. Charakterystycznie wieże pojawiające się ponad drzewami zaprezentowały się bardzo malowniczo. 3 maja czyli wiosna w pełni. To chyba najlepsza pora na odkrywanie uroków tego miejsca.
Po powrocie na rynek skierowaliśmy się w stronę pobliskiego kościoła. Kościół parafialny pod wezwaniem Przemienienia Pańskiego został zbudowany w stylu neobarokowym w latach 1805-1806. Pomyślałam, że skoro do budowy kościoła wykorzystano cegły pochodzące z rozbiórki zamku… …to szczęśliwie się stało, że nie zaprojektowano większej świątyni. Dzisiaj by dostać się do zamku trzeba przejść przez teren kościoła mijając po drodze ciekawe drzewa. Jeszcze kilka kroków i możemy podziwiać okazałą wieżę bramną.
Tuż obok ruiny podziwia inny turysta ;) W głębi, nad narożnikiem murów z lewej strony od wejścia, góruje Wieża Południowa nazywana Więzienną. Do bramy prowadzi zachowany most murowany z 1762 r. Dawniej ponad sztucznie usypaną fosą przerzucony był most zwodzony. W świetle bramy widzimy wieżę zachodnią… … i już po chwili jesteśmy na dziedzińcu. Przy murze widocznym po lewej stronie znajdował się kiedyś dom księcia. Niestety nie zachowały się budynki mieszkalne, gospodarcze, most zwodzony, kościół a także mur obwodowy między basztą południową a zachodnią. Właśnie brak muru umożliwia podziwianie okolicy z dziedzińca zamkowego.
Pierwotnie wieża południowa nie przekraczała wysokości murów i aż do tej wysokości nie miała żadnych otworów. Na zdjęciu widok spoza murów zamku. Dziś można zajrzeć do środka przez niskie przejście położone na wysokości dziedzińca zamku. Mury w dolnej partii mają do 2 metrów grubości. Posadzka z wielkich głazów nie dawała możliwości podkopu. To między innymi dlatego właśnie w tym miejscu przetrzymywano więźniów. Prawdopodobnie spuszczano ich na linach z otworu w podłodze na I piętrze. Drewnianymi schodami przy murze wspinamy się właśnie na ten poziom. W XVI wieku wieża została nadbudowana do wysokości 24 m. Na zdjęciu widok na wieżę bramną. Dalej wspinamy się schodami biegnącymi wewnątrz muru. Robi się coraz ciekawiej. Mimo to dla mnie spacer po koronie wieży to ekstremalne doświadczenie.
Na okolicę spoglądam głównie przez obiektyw aparatu, by nie myśleć o otaczającej mnie przestrzeni ale muszę przyznać, że dolina Wisły jest niezwykle malownicza. Dopiero stąd widać jak ładnie na tle zbocza prezentuje się most wiodący na teren zamku. A tu mamy widok na Jezioro Czerskie, które w 1949 r. zostało uznane za pomnik przyrody. W głębi droga do Brzumina o którym opowiedziałam w galerii : http://obiezyswiat.org/index.php?gallery=18941 a na horyzoncie linia drzew za którą płynie Wisła. Jezioro wraz z terenami bagiennymi położonymi na brzegach rzeki Czarnej sprawiły, że wzgórze zamkowe i jego okolice były miejscem trudno dostępnym, czyli idealnym do budowy zamku. Spoglądamy na wieżę zachodnią, która nie jest udostępniona do zwiedzania... … a także na sielankową scenkę imitującą, życie mieszkańców zamku.
Po wrażeniach na szczycie wieży nie jestem pewna czy w drodze powrotnej bardziej trzęsły mi się nogi czy ręce ale z przyjemnością obrałam kierunek - ziemia. Z poziomu murów uwieczniłam na fotce dobrze widoczny, ogrodzony teren na którym zachowały się fundamenty wybudowanego w XII w. kościoła św. Piotra. Historia wieży zachodniej jak i dwóch pozostałych sięga końca XIV stulecia. Wtedy to książę Janusz I Mazowiecki w miejsce drewnianej budowli z XII w. zaczął wznosić murowany zamek. Budowę zamku zaprojektowanego w stylu gotyckim (o czym świadczy m.in. układ cegieł - jedna kładziona wzdłuż , druga w poprzek) zakończono przed 1410 r. Pewnie nie wiecie, że w 1545 r. Czersk stał się siedzibą królowej Bony . To w czasie jej rządów trwało unowocześnianie zamku. Między innymi podwyższono wszystkie wieże. Wieża bramna zyskała dwie kondygnacje pełniące funkcję obronną, a wieże południowa i zachodnia - strzelnice.
Odnowiony zamek przybrał wygląd godny rodziny królewskiej. Dodatkowo na miejscu pomieszczeń gospodarczych przy północnym murze powstała nowa siedziba królowej. Krótka instrukcja obsługi łuku… Chętni mogą się poczuć jak dworzanie książąt mazowieckich. Mój brat chciał. Za piątaka trzy strzały i … … pełna satysfakcja ;)
Na koniec wdrapaliśmy się na wieżę bramną, w której zachowały się stropy, resztki tynków a także pozostałości kominków na drugiej kondygnacji gdzie mieściła się izba burgrabiego zarządzającego zamkiem, podczas nieobecności księcia. Jeszcze trochę historii. Pod koniec XIII w. Czersk był najważniejszym ośrodkiem politycznym i kościelnym Książąt Mazowieckich. Przed 1252 r. przeniesiono tu siedzibę archidiakonatu, który był najwyższą władzą kościelną południowego Mazowsza. W 1262 r. miasto stało się stolicą księstwa dzielnicowego. Prawdopodobnie po raz pierwszy Czersk otrzymał prawa miejskie już w połowie XIV w. W 1386 r. po zniszczeniu miasta przez pożary, książę Janusz Starszy ponownie nadał mu prawa miejskie i rozpoczął budowę murowanego zamku. Mimo sentymentu do tego miejsca, w 1406 r. władca podjął decyzję o przeniesieniu stolicy tej części Mazowsza do Warszawy. Decyzja ta a także zmiana trasy szlaków handlowych zaważyły na dalszych losach Czerska. Jednak jego faktyczny upadek rozpoczął się w 1656 r. gdy pobici przez Stefana Czarneckiego pod Warką szwedzi schroniły się w zniszczonym już zamku,  paląc okoliczne domy i kościoły. Przez kolejne 12 lat kozacy oraz wojska węgierskie Rakoczego dokonały kolejnych zniszczeń a następnie pojawiła się „morowa zaraza”, która pozostawiła przy życiu zaledwie 13 osób.
Próba ratowania Czerska przez marszałka Franciszka Bilińskiego, starostę czerskiego, (dzięki któremu połączono Wzgórze Zamkowe i Kościelne murowanym mostem) nie były kontynuowane i w 1869 r. ówczesne władze rosyjskie pozbawiły Czersk statusu miasta. Wiosenna oprawa z kwitnących drzew dodaje uroku ale myślę, że warto wpaść do Czerska o każdej porze roku.

najbliższe galerie:

 
Czersk - urokliwy cień historii
1pix użytkownik wujryszard odległość 0 km 1pix
Czersk, Polska
1pix użytkownik voyager747 odległość 0 km 1pix
CZERSK
1pix użytkownik afrodyta odległość 0 km 1pix
Polska - Czersk nad Wisłą
1pix użytkownik marioli odległość 0 km 1pix
Zamek książąt mazowieckich w Czersku
1pix użytkownik achernar-51 odległość 1 km 1pix
Brzumin nad Wisłą
1pix użytkownik mgfoto odległość 3 km 1pix

komentarze do galerii (32):

 
ciasteczkowypotwor użytkownik ciasteczkowypotwor(wpisów:201) dodano 25.12.2012 19:51

Śliczne widoki ; - ) Mieszkam bardzo blisko Czerska ale jeszcze nigdy nie wybrałam się na zwiedzanie . Pani mnie bardzo zachęciła ;-)

Pozdrawiam i Wesołych Świąt :)

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 09.06.2012 23:43

Nola : Masz rację. Dobrze się wstrzeliłam z terminem wyjazdu. Koleżanka pojechała tydzień później i po kwitnących sadach już praktycznie nie było śladu. Dzięki za numerki. Widzę, że niepotrzebnie obawiałam się, że te kwiatuszkowe widoczki nie znajdą wielbicieli ;) Pozdrawiam

nola76 użytkownik nola76(wpisów:6786) dodano 09.06.2012 15:27

Ruiny zamku bardzo malownicze. Fajne widoki z góry. Zdjęcia 2, 3, 24 i 50 najbardziej mi się podobają:) Ta wiosenna oprawa dodała jeszcze uroku tej okolicy:)
pozdrawiam:)

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 03.06.2012 20:47

Skuza : Masz rację. Dziś z wejścia na wieżę zrobiłam anegdotkę i znajomi nieźle się ubawili ale co zobaczyłam z góry - to moje ;) Pozdrawiam :)

skuza użytkownik skuza(wpisów:4121) dodano 03.06.2012 00:01

Widoki z wieży fantastyczne,kolana przestały się trząść,a fotki to pamiątka na wieczność:)))Pozdrawiam serdecznie:)))

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 29.05.2012 20:30

Mietku : Chociaż dziś to tylko resztki murów, Czersk to miejsce z interesującą historią w tle. Pięknie dziękuję i pozdrawiam :)

mieczysaw użytkownik mieczysaw(wpisów:2099) dodano 29.05.2012 20:21

Bardzo interesująco opowiedziałaś historię tego miejsca ,którą wzbogaciły Twoje zdjęcia.Przyłączam się do miłośnikow zdjęć zrobionych z góry. Pozdrawiam

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 27.05.2012 22:45

Annuus : Zamek i ja nie mamy nic przeciwko temu ;) Pozdrawiam :)

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 27.05.2012 22:44

Magdaleno : Znaczy, że warto było się wspinać, skoro widoki z góry najlepsze ;) Warto też się starać żeby później przeczytać takie komentarze. Pięknie dziękuję i serdecznie pozdrawiam :)

annuus80 użytkownik annuus80(wpisów:1361) dodano 27.05.2012 21:41

Niestety będę się powtarzać, ale nic nie poradzę, że pięknie prezentuje się zamek na tle soczystej wiosennej zieleni.
Pozdrawiam serdecznie:)

magdalena użytkownik magdalena(wpisów:3657) dodano 27.05.2012 19:29

Bardzo dobra robota:-) Piękne kadry, a widoki z góry najlepsze. Ostatnia fotka niezwykle plastyczna. Pozdrawiam serdecznie Małgosiu:-)

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 27.05.2012 15:00

Grace : Pięknie dziękujemy za pozdrowienia :) Zastanawiam się czy jesienią w sadach też jest tak pięknie? Może warto by to sprawdzić. Pozdrawiam :)

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 27.05.2012 14:53

Ela : Określenie trochę na wyrost ale przyjemnie poczytać takie słowa. Dzięki serdeczne. Pozdrowionka majowe przesyłam :)

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 27.05.2012 14:52

Romana, Tereza, Caprio : Dzięki za wizytę. Pozdrawiam :)

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 27.05.2012 14:51

Tama : Zamku faktycznie trochę mało ale naprawdę jest dobrze zabezpieczony i zadbany. Pozdrawiam :)

grace użytkownik grace(wpisów:3357) dodano 27.05.2012 14:04

Cenna inicjatywa, takie "ozywianie" ruin zamkowych.
Nigdy nie bylam w Czersku, dzieki Tobie mam chociaz wyobrazenie, jak prezentuja sie ruiny zamku:)
Bardzo staranne kadry:) Mlodziutka zielen i cegla pieknie wspolgraja.
Pozdrawiam Ciebie i brata - lucznika:)

caprio72 użytkownik caprio72(wpisów:989) dodano 27.05.2012 08:38

Fajna galeria.
Pozdrawiam :)

tereza użytkownik tereza(wpisów:3887) dodano 27.05.2012 05:51

Ruiny malownicze i pięknie się prezentują w wiosennej scenerii.
Podobało się.Pozdrawiam:)

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7307) dodano 26.05.2012 22:37

Piękne miejsce! A w połączeniu z kwitnącymi sadami wręcz bajkowe. Do tego wymarzona pogoda i świetny fotograf :-). Ślicznie, po prostu ślicznie :-). Pozdrówki jeszcze majowe i serdeczne ślę :-)

romana użytkownik romana(wpisów:5222) dodano 26.05.2012 08:58

Fajnie się ten zamek wkomponowuje w wiosenną zieleń.
Pozdrawiam :)

tama użytkownik tama(wpisów:3010) dodano 26.05.2012 08:25

Ładne ujęcia. Mało już tego zamku zostało ale dobrze się w tych fragmentach prezentuje. Pozdrawiam :)

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 26.05.2012 00:16

Paweł : Widzę, że już trafiłeś do moich wież :) Całkowicie się zgadzam w temacie ruin i potwierdzam, że fajnie się zwiedzało. Dziękuję i pozdrawiam :)

paweller75 użytkownik paweller75(wpisów:7477) dodano 26.05.2012 00:11

Takie zamki zawsze się fajnie zwiedza, mimo, że okres świetności mają już dawno za sobą. Widoczki z góry bardzo fajne, a fotka 24 dla mnie najlepsza.
Pozdrawiam serdecznie.

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 26.05.2012 00:02

Fajnie, że się Państwu podobało w "moim" wiosennym Czersku ;) Sama gdy spoglądam na te kwiatki zastanawiam się czy nie przesłodziłam ale inaczej się nie dało. Tam wiosna i wieże tak właśnie czarują.
Margo : Trochę eksperymentowałam z korektą ekspozycji by wydobyć nie tyle kolor co trójwymiarowość cegieł i głazów w murze. Mam nadzieję, że nie przesadziłam. Wszystkich odwiedzających pozdrawiam serdecznie :)

malaosia użytkownik malaosia(wpisów:3) dodano 25.05.2012 22:28

Bardzo ładnie:)

andred użytkownik andred(wpisów:4757) dodano 25.05.2012 22:23

Szkoda, że tak mało z tego zamku pozostało ale miejsce i galeria ciekawa.
Pozdrawiam, andred

margo użytkownik margo(wpisów:2557) dodano 25.05.2012 21:09

Rzeczywiście czerwona cegła i świeża wiosenna zieleń to miły dla oka zestaw.
Przyjemną miałaś majówkę. Dzięki temu i mnie przyjemnie się oglądało. Pozdrawiam.

wielkopolanka użytkownik wielkopolanka(wpisów:1937) dodano 25.05.2012 20:51

Też podoba mi się ten zestaw wiosny z historią! pozdrawiam serdecznie:)))

dispar użytkownik dispar(wpisów:5391) dodano 25.05.2012 19:44

Wiosenne okoliczności przyrody dodały wiele uroku zamkowi, czy też temu co z niego zostało.
Finałowa fotka bardzo fajna.
Pozdrawiam serdecznie:)

magdar użytkownik magdar(wpisów:3155) dodano 25.05.2012 17:38

Malownicze ruiny zamku i ładne widoki na okolice .Pozdrawiam :)

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 25.05.2012 11:57

Pipol : Chyba trochę będziesz musiał poczekać :)))))) Miłego dnia

pipol użytkownik pipol(wpisów:9073) dodano 25.05.2012 11:51

Ciekawe kiedy hotel z "tego" zrobią ;)))) Pozdrawiam

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!