m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Jest godzina 11.38. Niebo nad Parkiem Odkrywców zasnute chmurami. Siąpi deszcz. Za chwilkę spotkam się ze znajomymi i razem pójdziemy się pobawić ;) Spoglądam na pasące się owieczki i ... ... zmierzam w stronę budynku w którym mieści się Centrum Nauki Kopernik. Po drodze mijam cymbałki. Ten mikrofon po prawej to pałeczka. Zaczynam pierwszy eksperyment uderzając w kamienny pulpit. Na tym instrumencie naprawdę można grać. Mijam amatorów kosmicznych atrakcji, którzy zmierzają do planetarium. Już za chwilkę zacznie się nasza przygoda z nauką. Niektóre eksponaty wydają się robić tylko za wystrój ale w tym miejscu niczego nie można być pewnym. Na przykład to żółte kółko z prawej. Zanim do niego dotarłam z tego miejsca - minęła ponad godzina.
Okazało się, że po wybraniu liczb  na pulpicie, powstawało równanie opisujące krzywą która tworzyła się na ekranie. Wystarczyło do równania podstawić inne liczby by jego obraz uległ zmianie. Ktoś biegły w matematyce zapewne potrafiłby tak ustalić wartości zmiennych w równaniu by uzyskać zamierzony efekt. Znacie Bajki robotów Lema? Kiedyś zaczytywałam się fantastyką więc ta postać nie jest mi obca. To Elektrybałt - inteligentna maszyna cyfrowa zbudowana przez genialnego konstruktora Trurla a raczej jego odpowiednik w naszej rzeczywistości ;) Elektrybałt był poetą i potrafił napisać wiersz na każdy temat. Np. o cybererotyce w którym byłoby najwyżej sześć linijek, a w nich o miłości i zdradzie, o muzyce, o Murzynach, o wyższych sferach, o nieszczęściu, o kazirodztwie, do rymu i żeby wszystkie słowa były tylko na literę C! to cytat z tabliczki informacyjnej czy też raczej z Lema. Nasz poeta jeszcze nie jest taki zdolny ale miejmy nadzieję, że będzie coraz zdolniejszy ;) W każdym razie można złożyć zamówienie na wiersz. Za efekt końcowy nikt nie ręczy ;) Szybko zaczynam się zastanawiać po co zabrałam ze sobą aparat. Wybór jest trudny. Czy dobrze się bawić? Czy uwieczniać na fotkach najciekawsze miejsca i przyjaciół bawiących się jak dzieci. Próba pogodzenia skończyła się tym, że niektóre z miejsc nie zostały udokumentowane a inne owszem ale trudno mi powiedzieć co przedstawiają ;)
Łatwiej było z eksponatami przy których nie zapomniałam sfotografować tabliczki informującej. To projekt o nazwie Wykopaliska przyszłości. Kiedyś modne były trójwymiarowe pocztówki. Pamiętacie? Dwa kroki dalej i już prawie nie widać młodego chłopaka na zielonej trawce. Jeszcze dwa kroki i obraz przedstawia jak ta scena może wyglądać za dwieście lat. Niektórzy przechodzą nie zauważając zmiany. Inni stają jak wryci gdy obraz tak drastycznie się zmienia. Tu naprawdę warto przyjść ze znajomymi. Wspólne układanie fragmentu antycznej mozaiki... ... albo budowanie igloo z klocków lepiej idzie gdy jest więcej rąk do pracy, doping i rywalizacja. Niestety ktoś wcześniej pożyczył sobie kilka klocków. To dlatego nasza  budowla (po wypuszczeniu powietrza z półkuli stanowiącej podstawę konstrukcji) utrzymała się zaledwie kilkanaście sekund i runęła... bez huku, bo klocki były z gąbki :)
Niektóre stanowiska naukowe wyglądają bardzo niepozornie. Kilka wentylatorów, łódeczki na kółkach i ... jakim cudem statki najszybciej płyną pod wiatr? Nie umiem wytłumaczyć ale tak właśnie było. To mi wygląda na projekt Leonarda da Vinci. Za sterami sam autor (?) 
Ruchome stawy czyli chyba można wprawić pasażerów w ruch. Niestety tym razem nieczynne więc nie mogę się przekonać czy mam rację.
Symulacja ogniowego tornada nie zrobiła na mnie wielkiego wrażenia więc zamiast gadania o niczym kilka praktycznych informacji dla tych, którzy przewidują, że trudno im będzie opuścić mury centrum. W trakcie zwiedzania można zrobić małą przerwę i udać się do baru by wspomóc wycieńczony zabawą organizm. Osoby z dziećmi muszą wykazać się dużą czujnością. W sąsiedztwie baru znajduje się sklep z pamiątkami i zabawkami edukacyjnymi. Chwila nieuwagi i można stracić sporo kasy ;)
To nie było poprawianie urody tylko przedstawianie emocji na własnej twarzy. Marszczenie nosa, podnoszenie kącików ust i ... efekt jak z gabinetu krzywych luster albo z bajki o złej wiedźmie :) Na tej sali panuje spokój. Siadając przy kolejnych stanowiskach możemy np. rozwiązać prosty test psychologiczny by dowiedzieć się czegoś na własny temat. Zdjęcie trochę nieudane ale ten podświetlony blat zrobił na mnie spore wrażenie. Nie wiem jakim cudem kostki i płaskie żetony tworzyły muzykę. Wystarczyło poruszyć jednym elementem by wszystkie wchodziły ze sobą w nowy rodzaj reakcji i kompozycja ulegała zmianie. Ciekawy efekt powstawał gdy kilka osób równocześnie poruszało różnymi instrumentami. Przedstawiam Feliksa. To robot, który rozpoznaje i wyraża emocje. W jaki sposób? To proste. Obserwuje i naśladuje mimikę osoby, która przed nim stoi. Szkoda, że nikt nie zrobił zdjęcia z drugiej strony. Jestem ciekawa jak wyglądałam w chwili gdy Felix próbował mnie naśladować :) Poczułam się jak modelka zdolnego, choć mało urodziwego portrecisty.
Kilka minut i odchodzę z własnym wizerunkiem gotowym do oprawienia w ramki ;) To chyba było wytwarzanie energii elektrycznej siłą własnych mięśni czyli poprzez skakanie po niebieskich kwadratach. Efekt był widoczny tuż obok. Im więcej osób skakało tym więcej ustawionych jeden na drugim sześcianów podświetlało się. Przypominam sobie czas gdy otwarto Centrum Nauki. By dostać się do wnętrza trzeba było stać w kilometrowych kolejkach a o tym co w środku krążyły legendy. Słyszało się też, że wiele eksponatów już popsuto. Wiele osób mówiło, że wybierze się jak już wszystko naprawią. Dziś bardzo mnie to śmieszy bo zepsutych stanowisk w czasie naszej wizyty było tylko kilka i stanowiły one zaledwie mały procent tego czego nie udało się nam zobaczyć z braku czasu i zmęczenia nadmiarem atrakcji. Budynek Centrum to trzy kondygnacje o powierzchni blisko 20 tys. m kw. Jeśli nic się nie zmieniło w planach to po otwarciu wszystkich części Kopernika zwiedzający będą mieli do dyspozycji 454 eksponaty. Co by tu jeszcze?... Łoże fakira bardzo polecam!!! Ekspozycja złudzeń optycznych.  W realu robi ogromne wrażenie oszukując nasze zmysły ale na fotkach trudno ją przekonująco pokazać.
Ta część ekspozycji to galeria Strefa światła. W twarzowym hełmie dyfrakcyjnym poczułam się jak u kapitana Nemo na Nutilusie ale hełm służył tylko do oglądania przez specjalną szybkę różnych źródeł światła. Małe myszki to zabaweczki mechaniczne wprawiane w ruch za pomocą korbki. Jadąc na rowerze możemy zobaczyć jakiego mamy kościotrupa czy też raczej jak pracuje nasz szkielet gdy kręcimy pedałami :) Zabawy z powietrzem czyli dział aerodynamiki. Nie tak łatwo strumieniem powietrza z żółtej armatki kierować balonikiem w taki sposób by przeleciał przez jedną z obręczy. Zgadniecie co to za wynalazek? 

Wypatrywany przez wielu zwiedzających latający dywan to urządzenie faktycznie pokryte fragmentem dywanu. Po włączeniu unosi się kilka centymetrów nad podłogą. Według współczesnej nomenklatury to coś w rodzaju poduszkowca na uwięzi. Powietrze doprowadzane jest przez przewód zwisający z sufitu. To chyba największy z eksponatów. Wahadło Foucaulta już kiedyś widziałam. Zjawisko będące odzwierciedleniem ruchu obrotowego ziemi można było obserwować na pokazach w krakowskim kościele p.w. św. Piotra i Pawła. Jednak tam pokaz trwał krótko. Wahadło poruszało się wzdłuż osi kościoła a stojące obok ławki uniemożliwiały dłuższą prezentację.
„Wahadło Foucaulta ma możliwość wahań w dowolnej płaszczyźnie pionowej. Powolna zmiana płaszczyzny ruchu wahadła względem Ziemi dowodzi jej obrotu wokół własnej osi. Ze względów praktycznych wahadło Foucaulta musi być odpowiednio długie i ciężkie - pozwala to na ruch bez wyraźnego wpływu tłumienia, ułatwia obserwację niewielkich zmian płaszczyzny ruchu, a także ogranicza wpływ prądów powietrznych. Nazwa wahadła upamiętnia jego wynalazcę, Jeana Bernarda Léona Foucaulta, który zademonstrował je w lutym 1851 r. w Paryskim Obserwatorium Astronomicznym. Kilka tygodni później eksperyment powtórzono w Panteonie w Paryżu.” Tyle Wikipedia. Tu dla lepszego efektu wahadło przewraca zwieńczone czerwonymi kulkami pręty. Uderzenie w powietrzną armatę wywołuje falę dźwiękową która porusza blaszkami na oddalonej o kilka metrów tablicy. Żałuję, że nie poradziłam sobie z aparatem, który nie chciał ustawić ostrości tam gdzie potrzeba. W tej szklanej rurze można zobaczyć sztorm w miniaturze. I choć taki mały to naprawdę robi wrażenie. My już jesteśmy po trzęsieniu ziemi ale Państwo jeszcze nie wiedzą co ich czeka na platformie z przymocowanym do podłoża stolikiem. Na pewno trzeba się mocno trzymać i lepiej nie mieć takich wrażeń w realu. Na koniec - ulotne bańki mydlane w wersji maxi. Trzeba nieźle dmuchać by zobaczyć taki efekt.
Dużo łatwiej ubrać się w bańkę mydlaną. Tylko trzeba mieć pomocnika do podnoszenia obręczy za którą podąża bańkowa kreacja :) Jest godzina 17.25. Nad Parkiem Odkrywców świeci przedwieczorne słońce. Zabawa była wspaniała ale oczywiście nie udało się wszystkiego zobaczyć i doświadczyć. Chyba trzeba będzie tu wrócić. Najlepiej w dobrym towarzystwie :)

najbliższe galerie:

 
Warszawa - Ogród Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego (BUW)
1pix użytkownik mgfoto odległość 0 km 1pix
1.4. Warszawa
1pix użytkownik kacpi odległość 0 km 1pix
Taka Warszawa
1pix użytkownik lala odległość 0 km 1pix
CENTRUM NAUKI KOPERNIK
1pix użytkownik pipol odległość 0 km 1pix
spacer po Warszawie
1pix użytkownik travis odległość 0 km 1pix
Warszawa 15 - Powiśle i Mariensztat
1pix użytkownik popekpawel odległość 0 km 1pix

komentarze do galerii (65):

 
mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 16.06.2012 20:46

Anikm : Warto, warto :) Wszystkim polecam. Pozdrawiam serdecznie :)

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 14.06.2012 21:50

To Centrum Nauki jest niesamowite, tyle atrakcji w jednym miejscu.
Nauka przez zabawę.
Może i ja tam kiedyś dotrę, widzę bowiem że warto.
Pozdrawiam serdecznie:)

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 09.06.2012 23:47

Nola : Zabawa jest bardzo miłym wspomnieniem ale dobrze, że przy okazji powstała galeria, która cieszy się zainteresowaniem. To miejsce warto promować choć ... przez to mogą być większe kolejki ;) Miłego wieczoru

nola76 użytkownik nola76(wpisów:6786) dodano 09.06.2012 20:27

Ciekawie pokazałaś to miejsce. Poczułam się prawie jakbym tam była;) Nie wątpię, że czas szybko ucieka w takim miejscu, a i tak nie jesteś w stanie zobaczyć wszystkiego w jeden dzień;) najważniejsze, że się dobrze bawiłaś;)
pozdrawiam:)

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 04.06.2012 20:57

WMP : Gdybyś spojrzał troszkę ponad komentarze to zobaczyłbyś, że Pipol w Koperniku jednak był ;) Myślę, że w najbliższym czasie kolejki mogą być większe niż dotychczas. Z dnia na dzień wydaje się, że w Warszawie jest coraz więcej ludzi i to coraz bardziej egzotycznych ale przecież i prawie cała Polska tu się wybiera ;) Pozdrawiam

wmp57 użytkownik wmp57(wpisów:2325) dodano 04.06.2012 20:29

Chodzi mi ten warszawski Kopernik po głowie, jakoś nie składa się.
Podjęłaś się, jak sądzę, trudnego zadania, pokazania tego co trudno, a może nawet nie da się pokazać.
Ale udało Ci się.
Dziwi mnie trochę pytanie Pipola, Warszawiaka z krwi i kości, pytającego o bilety wstępu.
USA zjechał, a w Koperniku nie był?
Ale domyślam się, że kolejki są nadal.
Pozdrawiam.

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 04.06.2012 13:25

Gimper : Dzięki :) Pozdrawiam serdecznie

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 04.06.2012 13:24

Strabsenfilm : Dla niektórych to może być niesamowite odkrycie. Nauka, która interesuje a nawet bawi. Pozdrawiam :)

gimper użytkownik gimper(wpisów:681) dodano 03.06.2012 22:05

Bardzo dobra robota, zachęca do odwiedzin

strabsenfilm użytkownik strabsenfilm(wpisów:850) dodano 03.06.2012 21:47

Nawet fizyka potrafi być interesująca:)) Świetna galeria. Pozdrawiam

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 03.06.2012 21:18

Magda : Ale wpadka ;) Nie ma to jak ogólniki i skróty myślowe... ale przyznam, że bardziej ze spodniami niż z kiecką :) Może dlatego, że sama mam same portki w szafie?
Pozdrawiam serdecznie :)

magdalena użytkownik magdalena(wpisów:3657) dodano 03.06.2012 21:01

Z garniturem Ci się kojarzę... Hmmm... Ciekawe, ciekawe... Pozdrawiam;-)

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 03.06.2012 20:51

Skuza : Pięknie dziękuję. Ubolewam, że dźwięk tak trudno opisać nie mówiąc już o fotografowaniu ;) Miłego wieczoru :)

skuza użytkownik skuza(wpisów:4121) dodano 03.06.2012 00:25

Udało Ci się świetnymi opisami pobudzić moja wyobraźnie,każda fotka jest jak żywa,widzę co się kreci,kto stroi miny czy rysuje portret,tylko tej muzyki ..bez nut ,nie słyszę:))))))Bardzo udana galeria:)))

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 01.06.2012 12:55

Wielkopolanko : Cóż mogę na to odpowiedzieć. Nie całkiem zasłużyłam ale bardzo lubię czytać takie komentarze. Pięknie dziękuję i serdecznie pozdrawiam :)

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 01.06.2012 12:53

Herika : Odległość faktycznie trochę niesprzyjająca. W porównaniu z Tobą mogę powiedzieć, że do Poznania mam o rzut kamieniem :))) Który zjazd? Sama nie wiem. Mam za krótki staż i tylko raz byłam w Poznaniu. Może ktoś lepiej zorientowany odpowie na Twoje pytanie. Pozdrawiam :)

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 01.06.2012 12:50

Magdaleno : Zabawa jest świetna. Co najwyżej nie polecam garniturów ;) Raczej sportowe ciuchy i wygodne obuwie bo trochę się trzeba nadreptać przez te parę godzin. Nie znam ilości granicznej osób w grupie ale o ile dobrze pamiętam to wchodziliśmy w siedemnastoosobowej ekipie. Pozdrawiam serdecznie :)

Ps. Ta Obieżyświatka to faktycznie Ty. Nie chciałam wytykać palcami ale innego przypadku fotografowania dzieci na razie nie zaobserwowałam ;)

magdalena użytkownik magdalena(wpisów:3657) dodano 01.06.2012 08:25

Nie wiedziałam, że dorośli mogą tam tak wspaniale się bawić! Bardzo, bardzo zachęciłaś do wizyty w Centrum Kopernika:-) Fantastycznie zaprezentowałaś atrakcje - zarówno słowem, jak i obrazem. Info o wejściach grupowych bardzo przydatne! Muszę tylko sprawdzić, od ilu osób zaczyna się grupa.
P.S. Ta obieżyświatka, która sfotografowała dziecko innej, to ja, czy miał miejsce jakiś inny tego typu przypadek?;-)
Pozdrawiam bardzo serdecznie:-)

herika użytkownik herika(wpisów:1713) dodano 31.05.2012 08:46

Andred, mówisz, że tak mało trzeba?;) muszę zatem wybrać najkrótszy chodnik świata, by te szanse jeszcze zwiększyć;)
pozdrawiam serdecznie:)

herika użytkownik herika(wpisów:1713) dodano 31.05.2012 08:44

Mgfoto:) mi na anonimowości jakoś szczególnie nie zależy, więc pewnie dałabym się skusić.. jedynym problemem może być odległość, jaka od poznania mnie dzieli: zaledwie jakieś.. 1,5 tysiąca kilometrów;)
swoją drogą, któy to już zjazd będzie?

wielkopolanka użytkownik wielkopolanka(wpisów:1937) dodano 31.05.2012 07:24

Bardzo ciekawa galeria! podziwiam Twoje zdolności reporterskie i fotograficzne! galeria super! w pełni zasługująca na wyróżnienie! pozdrawiam serdecznie:)))

andred użytkownik andred(wpisów:4757) dodano 31.05.2012 00:35

Herika, powiedz gdzie ten chodnik a może mnie spotkasz ;-)

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 31.05.2012 00:02

Herika : W tym roku spotkanie Obieżyświatów w Poznaniu zaplanowane jest na 8 września. Może skusisz się na rozpoznanie i utratę anonimowości ;)

herika użytkownik herika(wpisów:1713) dodano 30.05.2012 23:32

oby jednak nie w każdej;) np w tej nie - inwazja turystów fotografujących mój piekny przydomowy ogródek nie jest mi teraz potrzebna;)
a tak serio: przypadki takie chyba jednak nieczęste,... poza tym, nieświadome istnienia w najważniejszym momencie, czyli w momencie ich trwania;) a jakże wspaniale byłoby spotkać kogoś z Was na chodniku, rozpoznać się i póść na małą kawkę;)
(mówi to ta, która ze zdjęcia avatarowego nie do rozpoznania jest;))

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 30.05.2012 22:04

Heriko : Świat jest bardzo mały! Była już historia, że jedna Obieżyświatka uwieczniła na fotkach dzieci drugiej. Ja sama po wstawieniu galerii ze Spycimierza dowiedziałam się, że w tym samym tłumie krążyła znajoma z OŚ i mogłyśmy się minąć wiele razy. Takie spotkanie może się zdarzyć w każdej chwili :)

herika użytkownik herika(wpisów:1713) dodano 30.05.2012 21:49

ha! i wreszcie ktoś by mi wiersze miłosne pisał;) cudo;)
a w przypadkowe spotkania nie wierzę;) świat jednak nie jest aż tak mały;)

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 30.05.2012 21:37

Tereza, Irolek : Bardzo dziękuję i serdecznie pozdrawiam :)

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 30.05.2012 21:36

Dispar : Serdecznie współczuję. Spoglądanie z baru to jak lizanie lodów przez szybkę. Mam nadzieję, że wkrótce to sobie odbijesz ;) Miłego wieczoru

tereza użytkownik tereza(wpisów:3887) dodano 30.05.2012 21:34

Pasjonujące miejsce,pięknie pokazane i opisane.Pozdrawiam:)

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 30.05.2012 21:34

Spaaw : Oj, warto! Pozdrawiam :)

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 30.05.2012 21:32

d-b : Właśnie przed chwilką zadałam Wasze pytanie organizatorce tego wyjścia. Okazuje się, że to propozycja Pani z Kopernika, która nie miała zbyt wielu chętnych na 1 kwietnia. Chyba nikt jej nie wierzył, że faktycznie są wolne miejsca na ten termin. Moja przyjaciółka uwierzyła. Z nami nie miała problemu. Gdy ona mówi, że idziemy, jedziemy, oglądamy itp. to znaczy, że wszystko jest przemyślane od a do z i zapięte na ostatni guzik, a co za tym idzie nikt nie ma wątpliwości nawet jeśli data wydaje się wątpliwa ;) A co do Kopernika to jestem pewna, że będziecie się tam świetnie bawili i tego Wam życzę :) Pozdrawiam serdecznie

irolek użytkownik irolek(wpisów:1008) dodano 30.05.2012 21:31

BAAArdzo ciekawie :)))
Super fotki.
POZDRAWIAM

dispar użytkownik dispar(wpisów:5391) dodano 30.05.2012 21:22

Dziękuję za podpowiedź.
Ja jako wieczne dziecko, bardzo bym chciał tam trafić.
Oglądałem tylko z baru, czekając w kolejce.
A pociąg nie chciał czekać.
Pozdrawiam:)

d-b użytkownik d-b(wpisów:581) dodano 30.05.2012 21:11

Z ogromną przyjemnością obejrzeliśmy Twoją galerię, nie ukrywając, iż narobiłaś nam niesamowitego smaka by się tam wybrać :-)
Czy data 1 kwietnia była zamierzona na Waszą wizytę w tym miejscu ? czy też zupełnie przypadkowa ?
Pozdrawiamy
D&B

spaww użytkownik spaww(wpisów:288) dodano 30.05.2012 20:39

Oj trzeba się tam w końcu kiedyś wybrać. widzę że warto. pozdrawiam.

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 30.05.2012 18:09

Deszcz : Takowego dowodu nie znalazłam ale... kto wie? Tyle jeszcze pozostało do odkrycia w tym miejscu... Dziękuje i pozdrawiam serdecznie :)

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 30.05.2012 18:08

Andred : Nie spodziewałam się, że galeria wywoła u Ciebie myślenie w stylu Pana Wołodyjowskiego tzn. memento mori - pamiętaj o śmierci... Lepiej pomyśl jak Feliks będzie wyglądał gdy się do niego uśmiechniesz... ;) Pozdrawiam

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 30.05.2012 18:05

Dispar : Fajnie, że się podobało. Ja też nie lubię kolejek... dlatego wykorzystałam okazję by w niej nie stać ;) Może warto zwołać leśników i pomyśleć o zwiedzaniu w większej grupie i rezerwacji miejsc? Z tego co wiem warunkiem jest odpowiednia liczba osób i wykupienie biletów przez firmę. Podpowiem, że da się to załatwić i wchodzi się na umówiony termin i godzinę. Pozdrawiam :)

deszcz użytkownik deszcz(wpisów:2891) dodano 30.05.2012 13:15

...czy jest tam dowód na twierdzenie, że Kopernik był kobietą???...pozdrawiam serdecznie...gratuluję znajomych...

andred użytkownik andred(wpisów:4757) dodano 29.05.2012 23:28

Teraz jak będę kładł sie na trawie to przynajmniej ze świadomością jak będę wyglądał za 200 lat.
Pozdrawiam autorkę ciekawej galerii,
andred

dispar użytkownik dispar(wpisów:5391) dodano 29.05.2012 23:02

Bardzo sympatyczna relacja.
Mocno się podobało.
Kiedyś próbowałem wejść, ale nie wytrzymałem w kolejce.
Bardzo budująca była ta kolejka. Chyba pierwszy raz w życiu cieszyłem się ze stania w tak długiej kolejce.
Pozdrawiam:)

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7307) dodano 29.05.2012 21:43

O kurcze, nie słuchałam jeszcze niczego przez łokcie... Ile to człowiek jeszcze w życiu nie doświadczył! :-) Ciekawe czy jak ktoś nie ma słuchu, to łokciami lepiej słyszy? :-)))))

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 29.05.2012 21:40

Są eksperymenty, których nie ma jak pokazać. Na pewno należą do nich te związane z dźwiękiem. Opowiem o jednym, który zrobił na mnie duże wrażenie. W skrócie mogłabym go nazwać słuchaniem muzyki religijnej przez łokcie ;) Trochę dziwnie to brzmi ale właśnie tego doświadczyłam.
Miejsce wygląda niepozornie. Długa półka na której w pewnych odstępach są umieszczone małe wgłębienia. Trzeba poczytać instrukcję bo samemu trudno wykoncypować o co chodzi. Okazuje się, że każde dwa wgłębienia to miejsce w którym prezentowana jest muzyka jednej religii. Stajemy tak by łokcie oprzeć w tych właśnie wgłębieniach a uszy zatykamy palcami. Fala dźwiękowa przenosi się przez łokcie do ucha i dzięki temu słyszymy niezwykłe brzmienie przeniesione przez nasze ręce. Kolejne stanowisko to kolejna religia i nowy rodzaj muzyki, np. muzyka żydowska czy chorały gregoriańskie. Dla mnie najwspanialej a może najbardziej magicznie, brzmiała w ten sposób muzyka aborygenów australijskich. Tego eksperymentu nie da się sfotografować ani sfilmować. To trzeba przeżyć samemu. Jest wiele takich eksponatów.

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 29.05.2012 21:01

Aniu : Łoże jest bardzo wygodne. Relaks dla kręgosłupa. Dla porównania tuż obok można skorzystać z łoża wyłożonego drewnianymi półkulami. Koszmarek! Zdecydowanie polecam gwoździe! A dzieciaki mają tam niesamowitą radochę. Jest nawet część przeznaczona tylko dla tych najmłodszych. Myślę, że dla Rodziców dodatkowym plusem jest świadomość, że kiedyś to co dzieci poznały w trakcie zabawy może ułatwić im naukę a może i pracę. Czas ucieka bo eksponatów jest naprawdę mnóstwo. Nie da się wszystkiego zaliczyć w jeden dzień, a jest przecież jeszcze teatr robotyczny i planetarium. Jedno Centrum nie zaspokoi potrzeb. Miejmy nadzieję, że powstanę kolejne. Pozdrawiam serdecznie :)

anusia_osia użytkownik anusia_osia(wpisów:1188) dodano 29.05.2012 20:49

Małgosiu, ale przy tak niesamowitych eksperymentach to czas ucieka w mgnieniu oka. Jedno miejsce lepsze od drugiego. Warto zabrać dzieci, aby samemu się pobawić. Niezłe. I można oderwać się od komputera. Jak sie leży na łożu?

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 29.05.2012 20:24

Herika :) Oby z wzajemnością ;) Myślę, że szanse masz bo Elektrybałt siedzi samiuteńki, a że duszę ma poety to pewnie po nocach tęsknie wzdycha...
Myślę, że nieświadome spotkanie Obieżyświatów może się zdarzyć na każdym kroku ale po zlocie w Poznaniu zdecydowanie wolę te świadome :) Pozdrawiam

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 29.05.2012 20:19

Mietku : Masz rację. Nazywa się to Centrum Nauki a wygląda jak wielki plac zabaw dla dużych i małych. Pozdrawiam :)

herika użytkownik herika(wpisów:1713) dodano 29.05.2012 20:12

Mgfoto!! wybawiłam się cudownie! a co to by było, gdybym faktycznie tam była?;) świetne miejsce o któtego istnieniu nie wiedziałam... już mam po co do warszawy jechać;)
bo zakochałam się... w Elektrybałcie!

mieczysaw użytkownik mieczysaw(wpisów:2099) dodano 29.05.2012 19:55

Widać ze zdjęć,że ludziska dobrze tam się bawią.Tylko pozazdrościć tak dużej ilości atrakcji w jednym miejscu.Pozdrawiam

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 29.05.2012 19:33

Ela : Strzał w dziesiątkę, chociaż te opary to tylko magia fotografii. Pomysł świetny ale imprezka raczej dla nieletnich bo o przyzwoitej porze zamykają ;) Pozdrowionka

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7307) dodano 29.05.2012 18:56

a na 12 to pewnie jakieś opary absurdu :-)

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7307) dodano 29.05.2012 18:54

Cuda - wianki, panie! Cuda -wianki!
Fajną imprezkę tam można wykręcić, do której tam jest otwarte? Może zlot obieżyświatów w bańce mydlanej zrobimy ? :-) pozdrówki gorące przesyłam :-)

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 29.05.2012 18:22

Vivi : Miło mi, że się Tobie podobało
Aż tak bardzo, że słowa zrymowało.
Za wizytę przepięknie dziękuję.
Mimochodem też słowa rymuję.
Uśmiecham się do gości słonecznie
I pozdrawiam bardzo serdecznie :)

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 29.05.2012 18:21

Markopol : Potwierdzam! Zrelaksowany i rozbrykany jak dzieciak :) Pozdrawiam

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 29.05.2012 18:20

Annuus : Mam nadzieję, że spełnią się Twoje zamierzenia. Może Warszawa pokaże więcej atrakcji niż oczekujesz :) Pozdrawiam

vivi użytkownik vivi(wpisów:488) dodano 29.05.2012 17:53

Atrakcje pokazałaś nam nie lada,
David Copperfield przy tym wysiada.
Trochę mi się zrymowało,
ale bardzo się podobało.
Pozdrawiam

markopol użytkownik markopol(wpisów:1492) - Użytkownik usunięty. dodano 29.05.2012 17:45

Fajne miejsce,dobre na pozbycie się złej emocji.Po takiej wizycie nie wiem czy wyszedłbym mądrzejszy ale na pewno bardziej zrelaksowany.
Pozdrawiam

annuus80 użytkownik annuus80(wpisów:1361) dodano 29.05.2012 17:40

To centrum to jedno z nielicznych miejsc, dla których bardzo chcę pojechać do Warszawy. Mam nadzieję, że w niedługim czasie mi się to uda.
Pozdrawiam serdecznie:)

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 29.05.2012 14:17

Pipol : Wchodziłam na wejściówkę więc nie obowiązywała mnie kolejka. Ale w tym dniu nie było najgorzej. Kolejka mieściła się wewnątrz budynku i nie była pozakręcana. Na czas trudno mi to przełożyć bo towarzystwo zeszło się sprawnie na umówioną godzinę i nie było czasu na obserwacje. Pozdrawiam :)

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 29.05.2012 14:14

Sawicz : Pięknie dziękuję i pozdrawiam :)

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 29.05.2012 14:13

Grace, Tama : Naprawdę warto. Zabawa świetna a czas leci w tempie ekspresowym. Pozdrawiam :)

pipol użytkownik pipol(wpisów:9073) dodano 29.05.2012 13:23

a jak z kolejkami do kasy ?

sawicz użytkownik sawicz(wpisów:124) dodano 29.05.2012 12:42

Brawo ! Za zdjęcia i opisy ! Pozdrawiam :)

tama użytkownik tama(wpisów:3010) dodano 29.05.2012 10:40

Dobrze, że to pokazałaś. Bo co innego obejrzeć taki przegląd w TV a co innego skupić się na kolejnych atrakcjach. Ciekawe miejsce, i momentami przy Twoim oprowadzaniu poczułam się jakbym tam była i uczestniczyła w poznawaniu nauki. Pozdrawiam :)

grace użytkownik grace(wpisów:3357) dodano 29.05.2012 05:50

Swietna galeria:)
Jestem pelna uznania dla zdjec i opisow:)
Zachecilas bardzo do odwiedzin, by poznac ten magiczno-naukowy swiat:)
Pozdrawiam serdecznie:)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!