m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (36):

 
Historię o Sanssouci należy rozpocząć od wyjaśnienia jego nazwy - czyli chodzi to o słowo beztroski. Rok 1744 można śmiało przyjąć za datę założenia parku, choć wówczas w głowie Fryderyka II powstał pomysł założenia jedynie ogrodów tarasowych na zboczu Bornstedt.    Wszystko w Sanssouci kręci się w okół Fryderyka II, zwanego też Wielkim. To jego pomysł i to za jego życia powstało większość znajdujących się tu budynków. Na fotografii budowla, która w dawnych czasach służyła jako zaplecze gospodarcze Nowego Pałacu, a dziś służy Uniwersytet w Potsdamie. Neues Palais - czyli po naszemu - Nowy Pałac (budowany w latach 1763 - 1769), od razu mówię, że zwiedzanie jego wnętrzności to raczej mało ciekawe zajęcie, jest tylko jedna cala wykładana muszlami, którą można uznać za ciekawą, no i teatr z wszystkimi swoimi atrybutami też zasługuje na uwagę. Pałac pomyślany był raczej jako rezydencja dla królewskich gości i choć powstał z inicjatywy Fryderyka, to nie cieszył się jego sympatią - król mieszkał w nim dość rzadko. Ale gościom niczego tu nie brakowało, do dyspozycji mieli około 200 komnat.   Styl Rokoko, w którym utrzymany jest zamek nie należy do moich ulubiony, a to ze względy na nadmierne ozdabianie wszystkiego, ale muszę przyznać, że pałacowe lampy zrobiły na mnie wrażenie. Ciekawostką jest, że ten pałac wraz z budynkami gospodarczymi (zwanymi Communs) zdobi około 400 figur z piaskowaca.
Na terenie całego parku można spotkać mnóstwo figur i rzeźb. Freundschaftstempel, czyli Świątynia Przyjaźni - znajdująca się nieopodal pałacu budowla to miejsce pamięci ukochanej siostry Fryderyka - Wilhelminy. Chiński Dom (budowany w latach 1755 - 1764). Budynek wzniesiony jest na planie trójlistnej koniczyny, ma trzy werandy i miedziany dach. W zasadzie służył celom zabawowo-spotkaniowym.  Może i ten chiński domek faktycznie ma coś wspólnego z Chinami, ale na mój gust to on bardziej rosyjski jest - złoto kapie tu z każdej możliwej strony, choć figury - faktycznie o twarzach azjatyckich.
Dom Smoków - w budynek w stylu chińskim (i faktycznie przypomina chińską pagodę... troszeczkę). To budowla ogrodowa, a na dole mieści się restauracja. Pierwotnie miął tam mieszkać ogrodnik, ale nigdy nikt tam nie zamieszkał. Smoczy dom znajduje się na wgórzu Klausberh, a jego przeznaczeni dlatego było ogrodnicze, gdyż na tym wzgórzu hodowane był (i są jeszcze nadal( winorośle. Belweder na wzgórzu Klausberg - tuż obok smoczego domu i to dokładnie u jego podburzy postanowiona umiejscowić hodowlę winorośli. W ostatnich dniach II wojny światowej budynek Belwederu został doszczętnie zniszczony.  Tuż obok znajdują się Rajskie Ogrody, które niegdyś były częścią parku Sanssouci, ale obecnie, choć są położone w zasadzie na terenie parku, to nie traktowane są jak jego element, gdyż roślinność, która jest tu pielęgnowana pochodzi z różnych, często dalekich zakątków świata - inaczej niż w czasach Fryderyka. Oranżeria wybudowana w latach 1851 - 1864 to budynek w stylu neorenesansowym.
Parkowy Młyn - pierwsza budowla tego typu stanęła w tym miejscu już w 1738, ale z biegiem lat młyn został zamieniany na kolejne, bardziej nowoczesne młyny. 24. kwietnia 1945 pewien przejeżdżający tuż obok radziecki czołg oberwał pociskiem, niewiele z niego pozostało, ale z młyna niestety też. Sanssouci to kompleks parkowy z pięknymi ogrodami, fontannami i kwiatami. Ciekawym rozwiązaniem są tunele z żywopłotów (lub czegoś podobne), pod którymi można schować się na przykład od palącego słońca.
Pałac Sanssouci to główna budowla w całym kompleksie, to również rodowa siedziba Hohenzollernów. Pałac wniesiony w latach 1745 - 1747 był pomyślany jako letnia siedziba Fryderyka II. W swojej letniej rezydencji bez trosk i zmartwień ( w końcu taką nazwę nosiła) Fryderyk oddawał się swoim rozlicznym pasjom, choć podobno jako władca był delikatnie mówiąc - autorytarny. Czasem warto zajrzeć w jakieś zakamarki... Ogrody tarasowe to również projekt Fryderyka. Na początku XVIII na tym wzgórzu (Bornstedt) rosły dęby, ale gdyż drewno było potrzebne do umocnienia błotnistych terenów, na których budował się właśnie Potsdam zostały ścięte, a wniesienie, które niegdyś porastały zostało nazwane Łysą Górą. I to właśnie tu Fryderyk postanowił założyć swoje tarasowe ogrody.
Galeria Malarstwa - pałac w stylu barokowym wzniesiony w latach 1755 - 1764 Grota Neptuna (chwilowo w remoncie) to budowla wniesiona w latach 1751 - 1754. Grota w pierwotnym założeniu Fryderyka II miała być częścią całego zespołu fontann, wodospadów i innych tego typu wdanych atrakcji, ale niestety inżynierowie nie stanęli na wysokości zadania nie potrafiąc rozwiązać problemów z dostarczaniem wody. Tuż obok neptunowe groty... nie opisane na mapie, ani w przewodniku, ale wychodzi na to, że to też miała być część owego wodnego projektu, który się Fryckowi nie udał. Friedenskirche - Kościół Pokoju, w zasadzie to znajduje się już na skraju Parku Sanssouci i w zasadzie zamyka go od strony wschodniej. Projekt powstał w połowie XIX wieku, a wniesiony został w inicjatywy Fryderyka Wilhelma IV. Jest to dość ciekawa budowla o charakterze arkadowym z wieloma zaułkami, skrzydłami i otoczona mnóstwem zieleni i szumiącej wody. W zasadzie spacerując pomiędzy tymi arkadami, podwórzem nie można się pozbyć uczucia starego klasztoru. A cały nastrój wzmocniony jest fontannami, których szum wzmaga zadumę i poczucie odosobnienia (przynajmniej jeśli chodzi o wielkomiejski pęd i hałas). Zresztą ta ostatnia uwaga dotyczy całego kompleksu Sanssouci.

najbliższe galerie:

 
Pocztdam w kwietniu
1pix użytkownik robson odległość 1 km 1pix
Niemcy - Poczdam - Park Sanssouci
1pix użytkownik omektron odległość 1 km 1pix
Poczdam. Zespół pałacowo - parkowy Sanssouci.
1pix użytkownik halszka odległość 1 km 1pix
Niemcy  – Bez Zmartwień
1pix użytkownik filmdil odległość 1 km 1pix
Niemcy - Poczdam - Zespół parkowo-pałacowy Sanssouci
1pix użytkownik zibid odległość 1 km 1pix
PODSTUPIM DAWNY PODSTĄPIN- A CO TO TAKIEGO?
1pix użytkownik bartekplk odległość 1 km 1pix

komentarze do galerii (1):

 
mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 01.06.2012 18:49

Piękne miejsce. Ludzie , którzy wymyślili i wykonali te cuda mieli niezłą fantazję. Pozdrawiam :)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!