m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (36):

 
Miasto powiatowe, znajduje się na ziemi dobrzyńskiej, które jako trzecie uzyskało prawa miejskie i w którym odbywały się sejmiki ziemskie. Geograficznie Lipno usytuowane jest na Pojezierzu Dobrzyńskim. Odległość od stolicy wynosi 160 km, od Torunia 54 km, Płocka 50 km, a od Włocławka 23 km. Miasto obecnie liczy sobie 14517 mieszkańców zameldowanych na pobyt stały.Przed wybuchem II wojny światowej 40% mieszkańców Lipna stanowiła ludność pochodzenia żydowskiego Przez miasto przepływa rzeka Mień. Hotel miejski położony tuz przy skwerze Poli Negri i brzegiem rzeki Mień.
Skwer poświęcony pamięci Pola Negri urodzonej w Lipnie. Pola Negri (właśc. Barbara Apolonia Chałupiec) (ur. 1897 w Lipnie, zm. 1987 w San Antonio, Teksas) - polska aktorka filmowa, międzynarodowa gwiazda kina niemego. Na zdj.Skwer Pola Negri Plac Dekerta Plac Dekerta zasadnicze centrum miasta Lipna. Ratusz UM , klasycystyczny zbudowany po 1831 przy Placu Dekerta .
Pomnik na Placu Dekerta Pomnik jw. Zabudowa miasta przy pl. Dekerta. Główna arteria miasta w kierunku Włocławka. Kościół Wniebowzięcia NMP Ulica Józefa Piłsudskiego widok od strony Kościół Wniebowzięcia NMP .
Kościół Wniebowzięcia NMP zbudowany w 1388 w stylu gotyckim, najprawdopodobniej na miejscu wcześniej istniejącego. Ołtarz główny wykonany w pierwszej połowie XVIII, a przeniesiony z klasztoru Ojców Bernardynów w Skępem ok. 1762. Odnawiany był w latach 1952 i 1975 oraz 2011r. Widok na Kościół parafialny z ul.Józefa Piłsudskiego Zabudowa miasta. Kościół ewangelicko-augsburski Neogotycki Kościół ewangelicko-augsburski z lat 1865-1868
Nieco skromniejsza zabudowa miasta . Przy ul. Józefa Piłsudskiego od strony zachodniej wchodząc do parku miejskiego znajduje sie Góra św. Antoniego stanowi tarasowaty kopiec o wymiarach u podstawy 60 x 40 m, wyniesiony ok. 4m ponad poziom ulicy. Prawdopodobnie znajdował się tam wczesnośredniowieczny gród.Początki Lipna. Samo ukształtowanie wzgórza, jego zaklęśnięcie na szczycie oraz znakomite warunki obronności zdają się to potwierdzać.Na zdj. Figura Św. Antoniego. Park miejski
założony w 1914 położony jest w południowo-wschodniej części miasta,zajmując wzgórze morenowo-czołowe o powierzchni ok. 11 ha. Całe wzgórze parkowe oraz Wzg. Św. Antoniego jest w ścisłej strefie ochrony konserwatorskiej i archeologicznej.  Centralnym punktem polany jest okrągły kwietnik, a nieco dalej znajduje się zabytkowa drewniana altana z 1924 roku.
Jego postać stanowi przejście między drzewostanem naturalnym, a założeniem parkowym. Najliczniej reprezentowane gatunki stanowią sosny, dęby szypułkowe. Przy północnym wejściu do parku znajduje się pomnik Niepodległości. Panorama miasta. Tereny podmokłe rzeki Mień w granicach miasta. Na zdj.Rzeka Mień i panorama miasta.

Treści pobrano z Wikipedii.
Dziękuje.

najbliższe galerie:

 
Skępe - piękno Ziemi Dobrzyńskiej
1pix użytkownik mocar odległość 8 km 1pix
Skępe - Jezioro Wielkie
1pix użytkownik mocar odległość 9 km 1pix
SKĘPE - SANKTUARIUM
1pix użytkownik mocar odległość 10 km 1pix
Złota Polska Jesień
1pix użytkownik mocar odległość 10 km 1pix
Skępe
1pix użytkownik mocar odległość 12 km 1pix
Wieczór nad Jeziorem Łęckim
1pix użytkownik mocar odległość 13 km 1pix

komentarze do galerii (3):

 
mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 15.07.2012 10:10

Jak dobrze poszukać to w każdym małym miasteczku można znaleźć ciekawą historię i miejsca warte pokazania. Pozdrawiam :)

tereza użytkownik tereza(wpisów:3887) dodano 13.07.2012 23:01

Miasteczko znane mi tylko jako miejsce urodzenia Poli Negri.Dzięki za ciekawą prezentację.Pozdrawiam:)

konwalia użytkownik konwalia(wpisów:3259) - Użytkownik usunięty. dodano 13.07.2012 15:34

Ciekawe miesteczko z bogata historia.
Pozdrawiam.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!