m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (48):

 
Mostar - nieformalna stolica Hercegowiny. Ponktowiec jakich wiele. Wielka płyta nosi jeszcze ślady bratobójczej wojny sprzed 20 lat. Ruiny pozostawione ku pamięci?, a może przejściowe trudności finansowe? Ten klasztor ma już nową elewację, na zdjeciach z mojej pierwszej wizyty w Mostarze jest jeszcze podziurawiony jak sito. Ten dom pamięta także nieodległe czasy gdy brat zabijał brata. Pierwsze ślady osadnictwa na tych terenach pochodzą już z neolitu, były także zamieszkane w czasach rzymskich.
W latach 80. XX wieku niemal bezkonfliktowo żyli tu obok siebie chorwaccy chrześcijanie, bośniaccy muzułmanie, Serbowie i inne narodowości. Od marca 1992 roku Mostar znalazł się w granicach niepodległej Bośni i Hercegowiny, w maju 1992 roku rozpętały się bratobójcze walki. W mieście toczyły się najpierw walki Bośniaków i Chorwatów przeciwko Serbom, a następnie, od maja 1993 roku Chorwatów z Bośniakami. Przez 10 miesięcy Chorwaci oblegali wschodnią część miasta zamieszkaną przez bośniackich muzułmanów. Zburzono większość zabytków architektury, w tym wszystkie meczety z XVII-XVIII wieku. Zawieszenie broni pomiędzy Chorwatami i Bośniakami podpisano 25 lutego 1994 roku. Od tego czasu miasto, pod nadzorem międzynarodowym, pozostaje podzielone na dwie niechętne sobie części - bośniacką (muzułmańską) i chorwacką.
Przez miasto przepływa rzeka Neretwa. Głównym zabytkiem miasta jest XVI-wieczny kamienny Stary Most, wybudowany w 1566. W czasie wojny został zburzony przez Chorwatów w listopadzie 1993 roku. Ponownie odbudowany w lipcu 2004 roku. W średniowieczu brzegi rzeki Neretwy były tu połączone stałym drewnianym mostem. Po raz pierwszy nazwa Mostar pojawia się w tureckim spisie z lat 1468-1469. W XVI wieku Turcy założyli tu twierdzę, a w 1566 dotychczasowy drewniany most został zastąpiony kamiennym, który znany jest jako Stary Most. Po jego obu stronach rozwinęło się miasto, które było tureckim centrum administracyjnym, handlowym i rzemieślniczym w Hercegowinie. W 1875 roku wybuchło tu powstanie antytureckie. Po jego upadku miasto przeszło pod panowanie Austro-Węgier (do 1918).
Po zakończeniu I wojny światowej Mostar wszedł w skład Królestwa Serbów, Chorwatów i Słoweńców, późniejszej Jugosławii. W czasach socjalistycznych powstało wiele nowych budynków, Stare Miasto zachowało jednak średniowieczny charakter. W 1991 roku Mostar liczył 126 tys. mieszkańców, był dużym ośrodkiem przemysłowym, gospodarczym i turystycznym. Tysiące turystów przyjeżdżało tu podziwiać pozostałości kultury islamskiej. Studnia służąca do ablucji.
Wnętrze meczetu Koski Mehmed-Paszy. Poważnie uszkodzony przez Chorwatów został pieczołowicie odnowiony. Jeszcze pięć lat po wojnie miasto nie było bezpieczne. Wciąż dochodziło do utarczek między mieszkańcami obu jego części. Obecnie sytuacja się ustabilizowała, choć ludziom wciąż trudno zapomnieć o zbrodniach i okrucieństwie tamtych dni. Składamy wizytę w tureckim domu z XVII wieku, jednej z najpiękniejszych zachowanych budowli mieszkalnych.
Po obu stronach ulicy sądziadują ze sobą stary...
... i nowy dom turecki. Cmentarz muzułmański. Mostar odzyskuje znaczenie głównego ośrodka politycznego, gospodarczego i kulturowego Hercegowiny. Jego odbudowa i rozbudowa rozpoczęła się zaraz po wojnie. Systematycznie odradza się przemysł i rzemiosło. Mostar znów odwiedzają turyści, otwierają się restauracje i sklepy z pamiątkami. Powoli odbudowuje się zabytki. Niekwestionowanym magnesem pozostaje nadal pieczołowicie odbudowany kamienny Stary Most, symbol Mostaru.
Jak już uzbierają wystarczającą ilość gotówki młodzi mężczyźni dają popis swojej odwagi?, brawury? Przeżył. Spokojne życie ludzi wśród piękna przyrody i dobytku kulturowego to podstawa egzystencji naszego gatunku. Czy politycy wezmą to pod uwagę w najbliższej i dalszej przyszłości? Na koniec rzut oka na Stare Miasto z okna autokaru.

najbliższe galerie:

 
Bałkańska Wiosna (18)  Mostar
1pix użytkownik irasek_palownik odległość 0 km 1pix
B i H.  Mostar
1pix użytkownik caprio72 odległość 0 km 1pix
BiH - Mostar i okolice
1pix użytkownik nola76 odległość 0 km 1pix
Mostar cz.1
1pix użytkownik taddd odległość 1 km 1pix
Bałkańska przygoda 3
1pix użytkownik patryk odległość 1 km 1pix
Mostar
1pix użytkownik imod odległość 1 km 1pix

komentarze do galerii (3):

 
pesteczka123 użytkownik pesteczka123(wpisów:1556) dodano 19.03.2014 20:30

Ta wspomniana gotówka, to na trunki mające dodać "odwagi" skaczącemu?
Mam nadzieję, że nie piliście za dużo w Mostarze i ekipa wróciła w komplecie.
Pozdrawiam :)

nola76 użytkownik nola76(wpisów:6866) dodano 17.03.2014 22:55

Miasteczko pięknie położone:)
A każda wojna to niestety spustoszenie, tragedie ludzkie i niepotrzebnie przelana krew...
pozdrawiam:)

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4325) dodano 17.03.2014 19:03

Bardzo ładne miasteczko z dużą historią.Zdj.44 fajnie uchwycony gość skaczący do wody...i dobrze, że przeżył.
Pozdrawiam.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!