m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (48):

 
Nierzeczywista, tajemnicza i zjawiskowo piękna... nie przypuszczałam, że zrobi na mnie tak duże wrażenie. Zatrzymałam się w Mestre, w hostelu obok dworca. Do Wenecji dojeżdżałam pociągiem. Tak było wygodniej i o wiele taniej. Kościół San Simeon Piccolo naprzeciw Dworca Świętej Łucji, witał mnie i żegnał każdego dnia. Wenecję najlepiej zwiedza się pieszo. Oczywiście zaraz po przyjeździe koniecznie trzeba wyrzucić mapę ;) Przewodnik warto mieć przy sobie, pomaga rozszyfrować mniej znane budowle. Po lewej stronie Palazzo Labia, jeden z piękniejszych weneckich pałaców, obecnie siedziba regionalnego oddziału telewizji RAI. Po prawej - Kościół św. Jeremiasza - założony w XI w., miejsce spoczynku św. Łucji. Cannaregio to jedna z moich ulubionych dzielnic, położona z dala od centrum, ma niepowtarzalny klimat, jej wąskimi uliczkami spokojnie można włóczyć się cały dzień. Il Ghetto, to miejsce szczególne, związane z historią i kulturą narodu żydowskiego. Zakaz osiedlania się Żydów poza wyznaczonym obszarem wpłynął na wysokość domów. Kamienice są tu znacznie wyższe niż w innych dzielnicach Wenecji. Ponte di Rialto - najsłynniejszy i najpiękniejszy most w Wenecji. Pierwszy z mostów zbudowanych nad Canal Grande. Wzniesiony w 1175 roku, odegrał znaczącą rolę w rozwoju dzielnicy handlowej.
Przy Ruga degli Orefici znajdziemy dziesiątki straganów z przeróżnymi pamiątkami. Idąc dalej dotrzemy do Kościoła San Giacomo di Rialto, zwanego również San Giacometto. Przez wiele lat uważany by on za najstarszy kościół w Wenecji, jego powstanie datowano na V w. Kształt budowli, na planie krzyża greckiego, sugeruje jednak, że kościół wzniesiono pod koniec XI w. W okolicy Rialto koniecznie trzeba zajrzeć na targowiska. W sobotni poranek jest tu tłoczno, wesoło i gwarno. Stragany są pełne świeżych ryb, owoców, warzyw i kwiatów. Targ Pesheria specjalizuje się w rybach i owocach morza. Z kolei na Targu Erberia kupimy owoce i warzywa. Widok z targu rybnego na Canal Grande.
Po prawej stronie Ca' d'Oro (Złoty Dom), jedna z perełek architektury weneckiego gotyku. Wąskie uliczki w pobliżu San Marco. Plac Santa Maria Formosa. Studnie budowane były pośrodku większości weneckich placów, miały one od 4-6 m głębokości. Przez wiele wieków Wenecja nie dysponowała naturalnymi źródłami słodkiej wody. Mieszkańcy miasta musieli zbierać, oczyszczać i gromadzić deszczówkę. Renesansowy Kościół San Giorgio dei Greci z 1561 r. z charakterystyczną krzywą dzwonnicą. Riva degli Schiavoni - widok na przepiękny Kościół San Giorgio Maggiore... ... i Bazylikę Santa Maria della Salute, wspaniałą barokową świątynię projektu Baldassare Longheny, wzniesioną w XVII w. przez mieszkańców Wenecji w podziękowaniu za oddalenie epidemii dżumy.
Deptak przy Riva degli Schiavoni to nie tylko perły architektury, pomniki i stragany z pamiątkami, to przede wszystkim ludzie. Turyści w różnym wieku. Ze wszystkich stron świata. Lokalni artyści. I bardzo fotogeniczni gondolierzy :) Maska wenecka to piękna pamiątka... tylko jak tu ją zmieścić w bagażu podręcznym ?
Most Westchnień - łączył Pałac Dożów z więzieniem Prigioni Nuove, swą nazwę zawdzięcza romantycznym pisarzom, wedle których skazańcy prowadzeni nim do lochów tęsknie wzdychali za utraconą wolnością. Pałac Dożów, kolejne wybitne dzieło weneckiego gotyku, oficjalna rezydencja dożów i siedziba rządów w czasach republiki. Wnętrza niesamowite... naprawdę polecam. Bazylika św. Marka - najcenniejszy sakralny zabytek Wenecji. Zachwyca swą historią i artystycznym bogactwem. Mozaiki robią ogromne wrażenie. Co tu dużo mówić - najpiękniejsza świątynia jaką kiedykolwiek widziałam. Dzwonnica św. Marka, wysoka na niespełna 99 metrów, jest najwyższą budowlą w Wenecji. Z jej szczytu rozciąga się wspaniały widok na miasto i lagunę. Dzwonnicę wielokrotnie przebudowywano, obecna konstrukcja pochodzi z początków XX w. Na punkt widokowy wjeżdża się windą.
Wizytę na wieży zaplanujcie późnym popołudniem, wtedy są dużo mniejsze kolejki i zdjęcia wychodzą ładniejsze :) Z tej perspektywy nie zobaczymy kanałów. Podziwiać za to możemy dachy Wenecji, kopuły Bazyliki Św. Marka, Pałac Dożów... ... i inne wspaniałe budowle - tutaj choćby Kościół S. Zaccaria czy Arsenał. W czasie burzy Wenecja jest jeszcze piękniejsza. Wiem, że w samo południe to wymarzona pogoda do zdjęć, ale mimo wszystko wolę słońce.
Choć powodów do narzekań mieć nie mogę... Dzień przed wylotem przejrzałam wszystkie możliwe prognozy pogody. Czarne chmury, ulewne deszcze i przejściowe burze - tak miały wyglądać całe cztery dni mojego pobytu we Włoszech. Na szczęście, meteorolodzy się pomylili :) trafiłam na wspaniałą, słoneczną pogodę, burza była tylko jedna i trwała niespełna godzinę. Przejażdżka vaporetto po Canale Grande to obowiązek każdego turysty. Nie opłaca się kupować biletów jednorazowych. Jeżeli planujemy trochę dłuższy pobyt, lepiej zaopatrzyć się w bilet, co najmniej, na 24 h. Jeśli jedziemy trochę większą grupą, warto pomyśleć nad wynajęciem wodnej taksówki. Policję na sygnale widziałam wiele razy ... Wenecja chyba nigdy nie przestaje zadziwiać :)
Bardzo polubiłam to miasto. Przed wyjazdem słyszałam mnóstwo negatywnych opinii. Nie podzielam żadnej z nich. Tak sobie myślę, że niektórzy po prostu z natury lubią szukać dziury w całym. Dla mnie Wenecja to absolutny fenomen. Najciekawsze miejsce w Europie, jakie dotąd odwiedziłam. Czy najpiękniejsze miasto ? Zdecydowanie nie. Miasto wymarzone do zwiedzania, bardzo trudne do życia. Wenecja z laguną została wpisana w 1987 r. na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO - o tym wie każdy Obieżyświat :) zazwyczaj umyka nam jednak pewien szczegół... ... aby trafić na  Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO obiekt musi reprezentować unikatową uniwersalną wartość i spełniać co najmniej jedno z sześciu kryteriów kulturowych. Wenecja jest jedynym na świecie obiektem na Liście spełniającym wszystkie sześć kryteriów. Bardzo dziękuję za wizytę i pozdrawiam serdecznie :)

najbliższe galerie:

 
Italia - Wenecja od morza
1pix użytkownik marucha odległość 0 km 1pix
Włochy - Canal Grande w Wenecji
1pix użytkownik zibid odległość 0 km 1pix
Wenecja nocą.
1pix użytkownik szarykot odległość 0 km 1pix
Wenecja
1pix użytkownik dispar odległość 0 km 1pix
Wenecja - San Marco
1pix użytkownik warika odległość 0 km 1pix
Wenecja
1pix użytkownik walizka odległość 1 km 1pix

komentarze do galerii (55):

 
irena2005n użytkownik irena2005n(wpisów:3055) dodano 17.03.2014 11:00

super....fajnie pokazane miasto....pozdrawiam serdecznie...

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 02.09.2012 12:03

Madeleine piękne galeria, wspaniałe zdjęcia i nie dziwi mnie wyróżnienie, którego gratuluję.
Pozdrawiam cieplutko:)

madeleine użytkownik madeleine(wpisów:1364) dodano 23.07.2012 18:52

Carmel, Markopol, Mieczysaw, Tereza, Doracz, Surykatka, Dispar, Alpina - ślicznie dziękuję i pozdrawiam serdecznie :)))

alpina użytkownik alpina(wpisów:175) - Użytkownik usunięty. dodano 22.07.2012 13:50

Rewelacja!, wspaniała galeria - >ciekawie opisy i śliczne zdjęcia/interesujące kadry; byłam w Wenecji dawno temu i na mnie też to miejsce zrobiło ogromne wrażenie, dzięki za ciekawą galerię, z pozdrowieniami :)

dispar użytkownik dispar(wpisów:5393) dodano 20.07.2012 23:21

Dziś rano jeszcze byłem w Wenecji. Teraz jestem w Czeskim Krumlowie, a tu taki prezent. Na wieżę się nie wdrapałem. Widać, że warto było się poświęcić.
Gratuluję.
Pozdrawiam serdecznie.

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7370) dodano 20.07.2012 21:55

Madeleine - ja Ci chyba jeszcze nie gratulowałam... To gratuluję :-)

doracz użytkownik doracz(wpisów:1309) dodano 20.07.2012 19:33

I poleciałaś jak mówiłaś do Wenecji przez Treviso. Madeleine, piękny jest tego efekt. Gratuluję i pozdrawiam serdecznie :)

tereza użytkownik tereza(wpisów:3975) dodano 19.07.2012 22:53

Pięknie! Gratuluję i pozdrawiam:)

mieczysaw użytkownik mieczysaw(wpisów:2099) dodano 19.07.2012 10:58

Gratuluję.Pozdrawiam

markopol użytkownik markopol(wpisów:1492) - Użytkownik usunięty. dodano 18.07.2012 10:45

Czytałem i oglądałem z takim zainteresowaniem ,że nawet nie wiem kiedy dotarłem do końca Twojej galerii.Wciągnęło jak dobra książka.
Wenecję dobrze pamiętam chociaż było to tak dawno.To był maj .....,wieki temu.
Pozdrawiam

carmel użytkownik carmel(wpisów:1169) dodano 18.07.2012 10:08

pięknie patrzysz :) wspaniała galeria :) pozdrawiam

madeleine użytkownik madeleine(wpisów:1364) dodano 17.07.2012 21:33

Nola, z tymi maskami nie ma tak łatwo ;) kontrola przy odprawie w Treviso była wyjątkowo surowa, ludzie różnie kombinowali, ale wszystko musiało być w bagażu :( pozdrawiam serdecznie

madeleine użytkownik madeleine(wpisów:1364) dodano 17.07.2012 21:21

Zibid, Surykatko, Eddie, Mgfoto, Andred, Grace, Tama, Annus80, Irolku, Heriko, Skuzo, Nola, Paweller - BARDZO BARDZO WAM DZIĘKUJĘ I POZDRAWIAM SERDECZNIE !!!

paweller75 użytkownik paweller75(wpisów:7611) dodano 16.07.2012 23:39

Gratuluję i pozdrawiam serdecznie.
PS. Aż miło się ogląda takie galerie:)

nola76 użytkownik nola76(wpisów:6846) dodano 16.07.2012 23:02

A i jeszcze 29, 35 i 48:) i jak tu wierzyć w prognozy pogody?;)

nola76 użytkownik nola76(wpisów:6846) dodano 16.07.2012 22:57

No bardzo pięknie pokazałaś Wenecję:) Bardzo zachęcająco:) Podoba mi się zdjęcie 1, 12, 17, 24. A nie można mieć maski z Wenecji na sobie podczas odprawy? Chyba to nie jest zabronione?:) ja podobnie jak Margo nie przepadam za Wenecją, i nigdy to miasto mi się nie podobało... byłam tam chyba ze 4 razy i jakoś za każdym razem było tak samo.... i też sobie powiedziałam nigdy więcej, ale wiadomo nigdy nie mów nigdy, i oczywiście muszę się tam pojawić dnia jednego listopadowego, bo obiecałam przyjaciółce, ale po tylu pięknych galeriach, które ostatnio się ukazały na OŚ, to nawet w sumie się cieszę, że tam pojadę:)
pozdrawiam:)

skuza użytkownik skuza(wpisów:4121) dodano 16.07.2012 22:56

Gratuluje,moje wspomnienia z Wenecji już trochę wyblakły,przy Twoich fotkach znowu nabrały kolorów:)))Pozdrawiam:))

herika użytkownik herika(wpisów:1713) dodano 16.07.2012 22:50

bardzo fajna galeria, warta wyróżnienia:) gratuluję więc!
ps. fajnie było poznać te kryteria;)

irolek użytkownik irolek(wpisów:1008) dodano 16.07.2012 19:05

GRATULACJE !!!
Bardzo fajne fotki.
POZDRAWIAM

annuus80 użytkownik annuus80(wpisów:1361) dodano 16.07.2012 15:23

Trudno zrobić galerię z miejsca, które zostało już przedstawione na dziesiątki sposobów i jeszcze zaciekawić nią innych. Tobie się to udało.
Gratuluję i pozdrawiam:)

tama użytkownik tama(wpisów:3010) dodano 16.07.2012 07:39

Gratuluję i czekam na zdjęcia z Murano i Burano czyli koronkowo - szklane :)

grace użytkownik grace(wpisów:3357) dodano 16.07.2012 02:22

Gratuluje:):):)

andred użytkownik andred(wpisów:4780) dodano 16.07.2012 01:38

Madeleine, dzięki za info o sześciu kryteriach. Przyznam, że choć ocena każdego z tych kryteriów jest subiektywna to o spełnieniu ich, lub nie, decydują fachowcy.
Gratuluję wyróżnienia w pełni zasłużonego.
Pozdrawiam, andred

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 16.07.2012 00:09

Zasłużone wyróżnienie :) Gratuluję!

eddie użytkownik eddie(wpisów:297) dodano 15.07.2012 21:43

Świetne. Pozdrawiam

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7370) dodano 15.07.2012 21:19

Świetna galeria - to tu dużo mówić, po takiej prezentacji to trzeba jechać i zobaczyć to na własne oczy.Zwłaszcza widoki z dzwonnicy powalające :-). Pozdrawiam serdecznie :-)

zibid użytkownik zibid(wpisów:2270) dodano 15.07.2012 21:16

extraaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa !

madeleine użytkownik madeleine(wpisów:1364) dodano 15.07.2012 15:24

Aniu, pięknie dziękuję i pozdrawiam serdecznie :)

madeleine użytkownik madeleine(wpisów:1364) dodano 15.07.2012 15:24

Paweller, udanej podróży życzę :))) na dzwonnicę naprawdę warto wjechać, niestety kolejki w ciągu dnia są strasznie duże, luźniej robi się dopiero koło godz. 18 – może to dlatego, że byłam w czasie weekendu i na dodatek w maju, najbardziej obleganym miesiącu… pozdrawiam serdecznie :)

madeleine użytkownik madeleine(wpisów:1364) dodano 15.07.2012 15:22

Satan, dzięki wielkie ! ;)))

madeleine użytkownik madeleine(wpisów:1364) dodano 15.07.2012 15:21

Grace, bardzo dziękuję i pozdrawiam serdecznie :)

madeleine użytkownik madeleine(wpisów:1364) dodano 15.07.2012 15:21

Konwalio, ślicznie dziękuję i z niecierpliwością czekam na Waszą relację !!! pozdrawiam serdecznie :)))

madeleine użytkownik madeleine(wpisów:1364) dodano 15.07.2012 15:20

Andred, dzięki :) zgodnie z kryteriami kulturowymi UNESCO obiekt powinien:
1) stanowić wybitne dzieło ludzkiego geniuszu,
2) przedstawiać znaczącą wymianę wartości, zachodzącą w danym okresie czasu lub na danym obszarze kulturowym świata w dziedzinie rozwoju architektury lub techniki, sztuk monumentalnych, urbanistyki lub projektowania krajobrazu,
3) reprezentować unikalne bądź co najmniej wyjątkowe świadectwo tradycji kulturowej lub cywilizacji wciąż żywej bądź już nieistniejącej,
4) stanowić wybitny przykład typu budowli, zespołu architektonicznego lub technologicznego albo krajobrazu ilustrującego ważny etap (lub etapy) w historii ludzkości,
5) stanowić wybitny przykład tradycyjnego osadnictwa, tradycyjnego sposobu użytkowania lądu lub morza, reprezentatywnego dla danej kultury (kultur) lub ludzkiej interakcji ze środowiskiem, szczególnie jeśli stało się ono zagrożone wskutek nieodwracalnej zmiany,
6) być powiązany bezpośrednio lub materialnie z wydarzeniami lub żywymi tradycjami, ideami, wierzeniami, dziełami artystycznymi lub literackimi o wyjątkowym uniwersalnym znaczeniu (Komitet jest zdania, że kryterium to powinno być stosowane na ogół łącznie z innymi kryteriami)

pozdrawiam serdecznie :)

madeleine użytkownik madeleine(wpisów:1364) dodano 15.07.2012 15:13

Tama, ta galeria to taka wenecka klasyka, obowiązkowe punkty programu każdej wycieczki. Mam jeszcze trochę zdjęć z wysp Burano, Murano i Torcello, to miejsca równie ciekawe, choć znacznie rzadziej odwiedzane, poskładam z nich kiedyś osobną galerię. Dziękuję za wizytę i pozdrawiam serdecznie :)

madeleine użytkownik madeleine(wpisów:1364) dodano 15.07.2012 15:11

Mgfoto, bardzo dziękuję i pozdrawiam serdecznie :)

madeleine użytkownik madeleine(wpisów:1364) dodano 15.07.2012 15:11

Margo, myślę że warto jeszcze raz spróbować, może po prostu trafiłaś w złym momencie. Ja tak miałam z Barceloną – gdy odwiedziłam ją po raz pierwszy, w ogóle mi się nie podobała. Rok później, zupełnie przypadkowo, wróciłam i już po kilku dniach straciłam dla niej głowę :) pozdrawiam serdecznie

madeleine użytkownik madeleine(wpisów:1364) dodano 15.07.2012 15:09

Magdar, pięknie dziękuję i pozdrawiam serdecznie :)

madeleine użytkownik madeleine(wpisów:1364) dodano 15.07.2012 15:08

Romano, z higieną na włoskich targowiskach nie jest tak źle ;) dziękuję za wizytę i pozdrawiam serdecznie :)

madeleine użytkownik madeleine(wpisów:1364) dodano 15.07.2012 15:06

Marzanno, dziękuję :) to prawda, św. Marek musi być bardzo dumny :) pozdrawiam serdecznie

madeleine użytkownik madeleine(wpisów:1364) dodano 15.07.2012 15:05

Caprio72, bardzo dziękuję i pozdrawiam serdecznie :)

madeleine użytkownik madeleine(wpisów:1364) dodano 15.07.2012 15:04

Pipol, niestety teraz wzięli się za fasadę Bazyliki Św. Marka... dziękuję za wizytę i pozdrawiam serdecznie :)

anusia_osia użytkownik anusia_osia(wpisów:1188) dodano 15.07.2012 08:14

Bardzo mi się podobał spacer z Tobą. Może i wenecj ama negatywne opinie, ale z wszystkich zaprezentowanych w oststnim czasie galerii ja takich nie widzę. I aż chce się tam jechać.
Pozdrawiam

paweller75 użytkownik paweller75(wpisów:7611) dodano 14.07.2012 23:37

Madeleine - bardzo dobra galeria, a widoki z wieży rewelka. To jest to, co najbardziej lubię. Mam nadzieję, że nie ma tam dużych kolejek, bo niebawem mam zamiar również tam wjechać:)
Pozdrawiam serdecznie.

satan użytkownik satan(wpisów:3317) dodano 14.07.2012 18:01

Świetne fotki i unikatowe miejsce, rewelacyjna galeria ;-)

Pozdrawiam.

grace użytkownik grace(wpisów:3357) dodano 14.07.2012 16:15

Ciepla i zyczliwa ta Twoja Wenecja:)
Pozdrawiam:)

konwalia użytkownik konwalia(wpisów:3259) - Użytkownik usunięty. dodano 14.07.2012 15:07

Miasto niezwykle.
Chce sie tam wracac.Odebralam Wenecje,tak jak Ty.
Pozdrawiam.

andred użytkownik andred(wpisów:4780) dodano 14.07.2012 13:55

To mnie też się podoba Twoja Wenecja ;-)
Madeleine, jakie to jest sześć kryteriów UNESCO?
Pozdrawiam,
andred

tama użytkownik tama(wpisów:3010) dodano 14.07.2012 11:25

Ciekawa galeria bo nie powieliłaś innych, znanych nam widoków. Zajrzałaś też w inne zakamarki. Pozdrawiam :)

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 14.07.2012 11:02

Wydaje mi się,, że na Twoich zdjęciach widać jakie wrażenie zrobiła na Tobie Wenecja. Piękna prezentacja i dobrze wykorzystane światło. Pozdrawiam :)

margo użytkownik margo(wpisów:2557) dodano 14.07.2012 10:18

Szukający dziury w całym to m.in. i ja. Nigdy nie ukrywałam, że nie lubię Wenecji. Jednak w ostatnim czasie pojawiło się na OS tyle ciekawych galerii z tego miasta, że zaczynam się zastanawiać czy nie warto by jechać i jeszcze raz spróbować zmierzyć się z tym miastem. Choć kiedyś sobie obiecałam, że już nigdy więcej...jednak zdanie zawsze można zmienić.
Bardzo podobała mi się twoja galeria. Pozdrawiam.

magdar użytkownik magdar(wpisów:3155) dodano 14.07.2012 09:49

Widoki z kampanili cudowne,reszta też oczywiście :)Pozdrawiam :)

romana użytkownik romana(wpisów:5222) dodano 14.07.2012 09:37

Sprzedaż owoców z papieroskiem w ręce - ciekawe co na to ichniejszy Sanepid ?
Pozdrawiam :)

marzanna użytkownik marzanna(wpisów:41) dodano 14.07.2012 09:05

Święty Marek ma powód do dumy, zjawiskowemu miastu patronuje....:)
Misterną robotę wykonałaś. Pozdrawiam.

caprio72 użytkownik caprio72(wpisów:989) dodano 14.07.2012 06:29

Bardzo pięknie zaprezentowałaś nam Wenecje.
Pozdrawiam :))

pipol użytkownik pipol(wpisów:9089) dodano 14.07.2012 02:59

Widzę, że Most Westchnień juz wyremontowany.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!