m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Sosnówka zapora boczna. Zbiornik Sosnówka to sztuczny zalew, zbiornik wody pitnej w południowej części Kotliny Jeleniogórskiej, oddany do eksploatacji w 2001 r. Od północy granica przebiega wzdłuż szosy (Nr 366), pomiędzy Podgórzynem a Sosnówką. Zachodnia i północno-zachodnia część zalewu Sosnówka zamknięta jest wałami ziemnymi oraz betonową tamą. Jest to zbiornik retencyjno-wodociągowy, zasilany wodami Podgórnej, Sośniaka i Czerwonki, który docelowo miał spełniać funkcje rekreacyjne. Sosnówka przelew.Gdy w tafli wody odbija się bajkowy pejzaż Karkonoszy, miejsce to staje się unikatowe w całej Kotlinie Jeleniogórskiej. Długość zapory głównej wynosi 1.5 km, a zapory bocznej około 300 m. Znad zbiornika i zapory rozciąga się ładna panorama na całe pasmo Karkonoszy z najwyższym szczytem Śnieżką włącznie.
Pojemność całkowita wynosi 14 mln m³ wody, z czego 11 mln m³ stanowi pojemność użytkową, 2 mln m³ to pojemność martwa, a 1 mln m³ stanowi pojemność powodziową. Karkonosze  - Jelenia Góra-Sobieszów.Karkonosze stanowią największy i najwyższy masyw górski w Sudetach, który zajmuje powierzchnię 650 km2, a biegnąca jego głównym grzbietem granica dzieli Karkonosze na dwie nierówne części z których mniejsza, północna leży na terenie Polski. Na szczycie góry Chojnik w Karkonoszach, nieopodal Jeleniej Góry-Sobieszowa, usytuowany jest zamek Chojnik. W  wysokich partiach gór leżał jeszcze śnieg [w czerwcu] Najwyższym wzniesieniem Karkonoszy jest Śnieżka (1602 m.n.p.m.).  Od południa graniczą z Podgórzem Karkonoskim, od północy z Kotliną Jeleniogórską, od wschodu z Kotliną Kamiennogórską, a od zachodu z Górami Izerskimi. Nowoczesne ogrzewane kanapy kolejki linowej
Najnowocześniejszy wyciąg Doppelmeier prowadzący na Kopę. w pobliżu dolnej stacji kolei linowej na Kopę Karkonoski Park Narodowy należy do Światowej Sieci Rezerwatów Biosfery UNESCO, a ogromnej wartości tego pasma górskiego świadczy m.in. rzadka roślinność torfowisk wysokich i piętra alpejskiego, różnorodne formy ukształtowania terenu oraz ciekawa rzeźba polodowcowa. Powyżej hotelu Biały Jar na rzece Łomnicy znajduje się jedno z niezwykłych miejsc w Karpaczu - Studzienka. Rzeka tworzy tu kaskadę około 2m wysokości. Jest to jedyny większy naturalny wodospad, ale turyści odwiedzają raczej leżący ok. 200m powyżej niego sztuczny, tzw. Dziki Wodospad. W czasie większej ilości wody w rzece, przelewa się ona nad zaporą tworząc efektowne kaskady, podziwiane przez ludzi odwiedzających to miejsce. 
Studzienka utworzyła się u schyłku epoki lodowcowej, gdy z topniejących lodowców Wielkiego i Małego Stawu spływały Łomnicą potężne masy wody.
Studzienka znajduje się na lewym brzegu rzeki, na wysokości naturalnego wodospadu ok. 1,5 m w bok od spadającej wody. Jest to garniec wirowy, wyżłobiony przez wirującą kiedyś w tym miejscu wodę i powyrywane kamienie. Jest miejscem, które bardzo chętnie odwiedzają rzesze turystów oraz fotografują się na tle spadającej z kilkumetrowej wysokości wody. Dziki Wodospad, położony w pobliżu dolnej stacji kolei linowej na Kopę, powstał w wyniku spiętrzenia wód rzeki Łomnicy. Gołębiewski w Karpaczu położony jest na wysokości około 800 m n.p.m. u podnóża najwyższego szczytu gór Karkonoszy - Śnieżki. Ze względu na swoje położenie i przepiękną panoramę gór jest doskonałym miejscem wypoczynku zarówno w sezonie letnim jak i zimowym. Bogata oferta sprawia, że stanowi on doskonałe miejsce relaksu i wypoczynku dla gości indywidualnych z rodzinami, a także konferencyjno - biznesowych. Obiekt dysponuje 902 pokojami - część z nich to apartamenty i pokoje typu studio.
Bezprzewodowy internet jest dostępny w Restauracji Zielonej, Restaracji Czerwonej, Kawiarni Patio I oraz w Bawialni. Bogata oferta atrakcji hotelowych takich jak: Park Wodny Tropikana (kompleks basenów, saun, jacuzzi i zjeżdżalni), Kręgielnia, Salon Gier, Klub Nocny, Klub dla Dzieci pozwoli na fantastyczne spędzenie czasu.
Karkonosze stanowią największy i najwyższy masyw górski w Sudetach, który zajmuje powierzchnię 650 km2, a biegnąca jego głównym grzbietem granica dzieli Karkonosze na dwie nierówne części z których mniejsza, północna leży na terenie Polski. Najwyższym wzniesieniem Karkonoszy jest Śnieżka (1602 m.n.p.m.).  Od południa graniczą z Podgórzem Karkonoskim, od północy z Kotliną Jeleniogórską, od wschodu z Kotliną Kamiennogórską, a od zachodu z Górami Izerskimi. Karpacz - nieczynna stacja kolejowa w Karpaczu, w powiecie jeleniogórskim; w województwie dolnośląskim.W 2010 trwała adaptacja dworca na potrzeby Karpaczańskiego Centrum Kultury i Turystyki.Stacja powstała w 1895 kiedy to za sprawą prywatnej linii dotarła kolej do Karpacza.  Stacja była ślepo zakończona, jednakże jeszcze przed wybuchem I wojny światowej planowano jej przedłużenie do stacji Karpacz Górny oraz stacji Śnieżka. Po II wojnie światowej zdemontowano trakcję elektryczną w ramach reparacji dla Związku Radzieckiego. Ruch kolejowy w Karpaczu został wstrzymany w roku 2000, a następnie ostatecznie zamknięty 23 listopada 2001. Wiosną 2005 rozpoczęły się starania miłośników kolei o udostępnienie przez PKP torów linii Mysłakowice - Karpacz oraz o przejęcie przez gminę niszczejącego budynku stacji w Karpaczu. W 2006 na stacji, w ramach projektu Karkonoskie Drezyny Ręczne, pojawiły się drezyny. Ponadto na stacji został uruchomiony zegar oraz została zorganizowana wystawa z czasów świetności stacji. Kompleks domków turystycznych u podnóża Śnieżki.
Pensjonat AS przy drodze prowadzącej do Świątyni Vang. Karpacz - Biały Jar
Stylowa Rezydencja, przepięknie odrestaurowana. utrzymana w charakterze górskim lat 20-tych położona blisko centrum miasta, na rozdrożu szlaków górskich prowadzących na Kopę i Śnieżkę. Zaledwie 30 metrów od nowo otwartego 6 -osobowego ,najnowocześniejszego w Karkonoszach wyciągu Doppelmeier prowadzącego na Kopę.
Karpacz -Miasto jest położone w Karkonoszach, u stóp Śnieżki W pobliżu Świątyni Vang, można zakupić pamiątki...
Kościół Górski Naszego Zbawiciela znany powszechnie jako Kościół Wang lub Świątynia Wang - ewangelicki kościół parafialny w Karpaczu w Karkonoszach, przeniesiony w 1842 z miejscowości Vang, leżącej nad jeziorem o tej samej nazwie w Norwegii. Park Linowy Tarzan NAJWIĘKSZY Park LinowY w Karpaczu, przy ul. Gimnazjalnej (teren Lodowiska Syntetycznego).  Jest to jedyny tego typu MONITOROWANY obiekt w Polsce!
Park działa od początku 2009 roku. Na terenie znajduje się ponad 40 atrakcji dla dorosłych, młodzieży i dzieci.

najbliższe galerie:

 
Sosnówka Kaplica Św. Anny
1pix użytkownik kabaczek odległość 1 km 1pix
Karpacz
1pix użytkownik camyku odległość 2 km 1pix
Karpacz
1pix użytkownik may310 odległość 2 km 1pix
Karpacz
1pix użytkownik mieczysaw odległość 2 km 1pix
Świątynia Wang & Karkonoski las
1pix użytkownik oli1104 odległość 2 km 1pix
Karpacz - Dziki Zachód po polsku :-)
1pix użytkownik pesteczka123 odległość 2 km 1pix

komentarze do galerii (5):

 
u-optymisty użytkownik u-optymisty(wpisów:792) dodano 05.03.2017 12:08

dawno tamtych terenów nie odwiedzałem - ostatnio w 1968 r. - więc miło było powrócić wspomnieniami - pozdrawiam

satan użytkownik satan(wpisów:3075) dodano 05.07.2012 21:46

W sumie, to mega...mały kawałek mamy tutaj tego DOLNEGO ŚLASKA... ;-)

babuch użytkownik babuch(wpisów:990) dodano 05.07.2012 21:35

Na fotografii nr9 to Śnieżne Kotły z budynkiem telewizyjnej stacji przekaźnikowej. Pozdrawiam.

muztaghata użytkownik muztaghata(wpisów:231) dodano 28.06.2012 19:24

Oj.strasznie pogmatwane i tekst i zdjęcia.Ta ruina to na pewno nie jest pensjonat AS położony kilkaset metrów dalej.Wyciąg narciarski obok ronda Biały Jar nie prowadzi na Kopę,bo ma kilkaset metrów długości i nie jest gondolą tylko kanapą.Podgrzewane siedzenia i osłony przeciwwietrzne tylko dla picu ,bo na tej wysokości i w lesie można by się bez tego obejść.Gołąb to straszny moloch który podoba się tylko mieszczuchom przyjeżdżającym "popatrzeć" na góry,inne zdanie mają właściciele pensjonatów i hoteli w Karpaczu.
Pozdrowienia!

magdar użytkownik magdar(wpisów:3155) dodano 28.06.2012 10:20

Podobaja mi się stare pensjonaty :)Pozdrawiam :)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!