m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (49):

 
Na początek pałac w Dobrzycy, w którym mieści się Muzeum Ziemiaństwa. W historyczne klocki to ja za dobra nie jestem, ale powiem Wam,że jak sama nazwa wskazuje pierwszymi właścicielami Dobrzycy byli Dobrzyccy, herbu Leszczyc.Dzisiejszy klasycystyczny wygląd pałacu to efekt przebudowy wykonanej pod koniec XVIII w. na życzenie ówczesnych właścicieli Gorzeńskich herbu Nałęcz (też ładnie) przez architekta Stanisława Zawadzkiego. Wejście zdobi czterokolumnowy, toskański portyk z trójkątnym frontonem z herbami rodowymi właścicieli.Generalnie to jaśniepaństwo mieli fisia na punkcie sztuki antycznej i włoskiego renesansu , co ma odzwierciedlenie w dekoracji pałacu. Akurat natrafiliśmy na wystawę srebrnych naczyń stołowych. Było na czym oko zawiesić... Różnorakie cacuszka o nie zawsze wiadomym przeznaczeniu. To może cukiernica, nie wiem. A tu wazy na zgrabnych nóżkach z kopytkami... odbiły niechcący nasze nóżki :-) Pałac wewnątrz zdobią malowidła autorstwa Antoniego Smuglewicza i Roberta Stankiewicza.
W salonie groteskowym dekoracja jest szczególnie bogata. Uwagę przyciąga zwłaszcza żyrandol... i ozdoby naścienne ...coś dla panów... i dla pań... Rzec trzeba otwarcie,że mebli to tam nie ma zbyt wielu ( a przynajmniej nie było 5 lat temu), pałac raczej świeci pustkami, ale tu podaję jeden z nielicznych przykładów wypełnienia przestrzeni. Za to jest mnóstwo ciekawych drobiazgów,.. ...no i wszechobecne iluzjonistyczne malowidła, jak chociażby te na klatce schodowej.
To już nie jest malowidło. To prawdziwy widok przez okno na przypałacowy park. Rozejrzyjmy się zatem... Fikuśne krzesła :-),... ...stylowe piece,... ...i misterne sztukaterie,
... ...
O ile się nie mylę to jest sala balowa, z tym,że w chwili obecnej przeznaczona na koncerty i zebrania śmietanki towarzyskiej lub innego nabiału. I znowu iluzja. Sufit udaje niebo, a ściany okna. Kolumny nawet rzucają cień dla większej zmyłki. Pora wyjść na świeże powietrze. W parku, co może Was zaskoczy, spotkamy ...drzewa. Ale nie tylko. Są też skamieniałe panie, ... żydowskie nagrobki, a nawet pawie. Prawdziwe. Bo są też sztuczne ruiny, sztuczny wodospad(zik) i grota, też sztuczna...
Przenosimy się do zamku w Gołuchowie. Budowla ta została wzniesiona w XVIw. dla Rafała Leszczyńskiego ówczesnego starosty radziejowskiego i wojewody brzesko-kujawskiego. Jego syn Wacław -kasztelan i wojewoda kaliski, kanclerz wielki koronny, dziedzicząc zamek uznał,że jest on zbyt mało wypasiony jak na jego tytuły i przebudował go w okazałą rezydencję magnacką. Nad wejściem do zamku widnieje herb rodu Leszczyńskich - Wieniawa. Wchodzimy na arkadowy dziedziniec, jest niewielki, ale przeniknięty historią. Warto rozejrzeć się wokół, by wypatrzyć wiele interesujących detali. Można przysiąść na ławeczce obok tego niezbyt atrakcyjnie zarośniętego pana... ...lub obserwować spojrzenia wyzierające ze ścian na każdym kroku.
Wewnątrz prawdziwym skarbem są zbiory ceramiki antycznej, której pochodzenie datuje się na VII - III wiek p.n.e.! Przed II wojną światową była to największa i najcenniejsza tego typu kolekcja w Polsce. Większa część odzyskanych eksponatów mieści się dziś w Muzeum Narodowym w Warszawie. Skąd taka kolekcja na gołuchowskim zamku? Otóż jego późniejsi XIX- wieczni właściciele Izabella Czartoryska - córka księcia Adama Czartoryskiego wraz z mężem Janem Działyńskim lubowali się w sztuce antycznej. Modne to było i tyle. Środek sali z wazami antycznymi zajmuje bogato rzeźbiony stół, wykonany w XIX wieku z barokowych rzeźb ołtarzowych. Po śmierci Izabelli pełnił on przez kilka miesięcy funkcję katafalku. Nie mogłam się napatrzyć na te wszystkie ceramiczne cudeńka, zadziwiające - ale większość zwiedzających przechodziła obok nich obojętnie. W podziemiach mieści się m.in. tzw. sala muzealna, w której uwagę przykuwa wielki kominek  w stylu typowym dla Francji w XV i początku XVI w. oraz... ...XVII-wieczne gobeliny. Trzeba tu zaznaczyć,że Izabella stworzyła wystrój zamku na wzór tych pyszniących się nad Loarą. Sprowadziła francuskich artystów, którzy pomogli jej ten efekt uzyskać. Wiele oryginalnych detali renesansowych zakupywała w antykwariatach Francji i Włoch. Wszystko to złożyło się na jedną harmonijną całość. Jak dla mnie bardzo klimatyczną.
Przepiękne stropy, renesansowe portale, kominki, obrazy, meble i wykończenia w ciemnym drewnie. Na zamku w Gołuchowie umieściłam zbiór dzieł sztuki różnego rodzaju, który zbierałam w długim lat szeregu. Życzeniem jest moim, aby te dzieła sztuki się nie rozproszyły i aby zbiór ten zachował się pełny i cały po wieczne czasy. Spodziewam się, że zbiór powyższy ogółowi pożytek przyniesie, wywołując i podnosząc upodobania do sztuki i zmysł piękna.
Tak to sobie Izabella Działyńska wymyśliła.
Oglądamy kolejne komnaty. Tu biblioteka. W szafach cenny zbiór rękopisów i starodruków z XVI-XVIII wieku. To pomieszczenie zwane jest sypialnią Władysława. W sumie nie wiem dlaczego, bo znajduje się w nim wspaniałe łoże panieńskie wykonane dla matki Izabelli Działyńskiej - Anny Sapieżanki. Na baldachimie sylwetki świętych, po środku św. Anna - patronka dziewczynki. Pod baldachimem, w okręgu inicjały dziewczynki „AS”. W pokoiku usytuowanym w baszcie wyeksponowano wazy chińskie i japońskie z XVIII i XIX wieku.
W jednym z pomieszczeń znajdujemy portrety naszych przodków, więc ochoczo się fotografujemy w ich towarzystwie ;-). Przechadzając się salami z bogatym wyposażeniem, chciałoby się pobyć tam dłużej, nawąchać tej renesansowej atmosfery do woli, ale niestety przeganiają człowieka z kąta w kąt nie dając spokojnie się pogapić. O, taki kufelek to każdy facet chciałby mieć w domu. Jest za co potrzymać... :-). Kończę już tę wycieczkę po stylowych wnętrzach zamku, która dla mnie trwała stanowczo za krótko. Jakieś pół godziny. Masakra. Ja bym mogła spędzić tam z pół dnia. Trzeba koniecznie jeszcze połazić po parku. A zamek z każdej strony prezentuje się interesująco. Stąd widoczny arkadowy dziedziniec jest wyjątkowo romantyczny.
Park jest bardzo przyjemny i dość rozległy. Można też przy okazji zajrzeć do zagrody żubrów, koników i innych zwierzątek. Reasumując pałac w Dobrzycy i zamek w Gołuchowie warte są odwiedzin, o czym niniejszym przypominam, polecając się na przyszłość w kolejnych bamboszowych relacjach.

najbliższe galerie:

 
Gołuchów , Muzeum  Leśnictwa . Powozownia .
1pix użytkownik warusek odległość 0 km 1pix
Gołuchów , poznaj zamek .
1pix użytkownik warusek odległość 0 km 1pix
U DISPARA W ,,GOŚCIACH : -)
1pix użytkownik d-b odległość 0 km 1pix
G jak GOŁUCHÓW. . . G jak GUINNESS. . .
1pix użytkownik d-b odległość 0 km 1pix
Gołuchów - zamek
1pix użytkownik mgfoto odległość 0 km 1pix
Gołuchów, Muzeum Leśnictwa. Owczarnia.
1pix użytkownik warusek odległość 0 km 1pix

komentarze do galerii (53):

 
surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7370) dodano 21.05.2015 19:54

Miło mi Jurasku,że po takiej przerwie trafiłeś akurat do mojej galerii:)))
Cieszę się,że Cię podbudowałam :), z tym,że z tymi Pleszewiakami do chyba nie do końca, Dispar nie jest z tej Dobrzycy :))))
Za ptasie mleczko bardzo dziękuję , uwielbiam :))) jak wszystkie słodycze zresztą :D
Serdecznie Cię pozdrawiam :)))

jurasek użytkownik jurasek(wpisów:360) dodano 20.05.2015 23:02

Ło jejku jejku !
O mojej okolicy album znalazłem !
Huraaaaaaaaaaaaaaaaaaa !!
Surykatka - aleś nas Pyrlandczyków z Ziemi Pleszewskiej podbudowałaś,
"nas" tzn. Dispara, Strabsenfilm, D i B i moja skromną osobę.
Masz ode mnie serdeczne "Bóg Zapłać" i wirtualne wedlowskie "Ptasie Mleczko"
Pozdrawiam Ciebie i "starą gwardię" z czasów mojej bytności na portalu.
Pozdrawiam cały "Obiezyświat".
Pozdrawiam Pleszewiaków.
ps. przypadek sprawił, że tu się znowu znalazłem... - fajnie.

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7370) dodano 15.02.2014 16:02

aha, a fotki, jak widać na tej z nr 43, robił mój Misiek

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7370) dodano 15.02.2014 16:01

Ak - dzięki, miejsca warte są odwiedzin, ale dlaczego miałbyś tam nie trafić nawet w odleglejszym czasie? Nigdy nie wiadomo co nas spotka... Pozdrawiam :)

ak użytkownik ak(wpisów:6367) dodano 14.02.2014 21:20

już żałuję , że w najbliższym i nawet w bardziej odleglejszym czasie tam niestety nie trafię :/.... , bo rzeczywiście ze zdjęć Twoich czar przemawia zachęcająco i niezwykle :)

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7370) dodano 01.08.2012 20:24

Dispar - wygląda na to,że bardzo duża jest ta Twoja wieś, skoro dotąd tego pałacu nie widziałeś :D. Powiem Ci, że ja też mimo intensywnego penetrowania okolicy, nie spotkałam tam ani jednego zielonego ludzika podobnego do Ciebie, widocznie teren bardzo rozległy, albo Ty siedziałeś akurat w krzakach.
Cieszę się,że się wycieczka podobała. Pozdrawiam serdecznie :-)

dispar użytkownik dispar(wpisów:5393) dodano 01.08.2012 04:04

Mieszkam w Dobrzycy a nigdy w tym pałacu nie byłem, a już myślałem, że znam swoją wieś.
Bardzo fajna wycieczka.
Pozdrawiam serdecznie:)

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7370) dodano 15.07.2012 22:39

Heriko - dzięki,że wpadłaś :-). Widzę,że podzielasz moje wrażenia, zarówno co do piękna gołuchowskiego zamku, jak i sposobu jego zwiedzania. Czyli nic się nie zmieniło. Pozdrawiam serdecznie :-)

herika użytkownik herika(wpisów:1713) dodano 12.07.2012 01:51

w Dobrzycy nie byłam, ale w Gołuchowie i owszem, i to nawet w zeszłym miesiącu. i ja również polecam:) moje zwiedzanie też było dość ekspresowe, a byłam tylko ja z rodzicami. i Pani też tylko otwierała i zamykała drzwi i wymownie na nas czekała. tata próbował się czegoś dowiedzieć, zagadywał (coś tam z historii wie, nie to, co ja;D), ale Pani przewodniczka nie była zbyt rozmowna - krótka, rzeczowa odpowiedź i tyle. a szkoda. mimo wszystko - miejsce warte uwagi. i sam pałac i park - wspaniałe. a że wspaomnienia świeże, to bardzo fajnie się z Tobą spacerowało:)

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7370) dodano 11.07.2012 22:12

Janualio - cieszę się ,że sprawiłam Ci przyjemność z szurania:-). Mam trochę w zanadrzu takich fotek z zamków i pałaców, ale niekoniecznie z tego regionu. Pewnie jeszcze coś wrzucę. A co do jakości zdjęć - to nie kokieteria, uważam,że pokazywałam nieraz lepsze efekty Miśkowych ewolucji z aparatem. Ale może faktycznie niepotrzebnie zamieściłam taki tekst we wstępie, w końcu jakie fotki są - każdy widzi...Usunę to chyba...żeby nie sugerować niczego przy oglądaniu.
Dziękuję i serdecznie Cię pozdrawiam :-)

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7370) dodano 11.07.2012 22:01

Strabsenfilm - a to Ci numer! :-))) Mieć pod nosem Dobrzycę i jej nie odwiedzić? Ale tak to nieraz bywa, że do tego co najbliżej, najbardziej nam nie po drodze.
Też mnie zastanawia to rozdrabnianie eksponatów po różnych muzeach, czemu antyczne wazy musiały pojechać do Muzeum Narodowego w Warszawie? Że co - Warszawa nie może być gorsza od Gołuchowa? W końcu Izabella wyraziła jasno swoją wolę,żeby dzieła sztuki się nie rozproszyły! Nie można było tego uszanować?
Dobrze mówisz, przynajmniej drzew się nie przesadza. A swoją drogą w Dobrzycy piękny platan rośnie. Pozdrawiam serdecznie :-)

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7370) dodano 11.07.2012 21:51

Paweller - mówisz ,że bliżej Ci do żubrów niż do bamboszy? W sumie jest to zrozumiałe. Nasunął mi się taki ciąg skojarzeń co do Twojej osoby:
avatar- Gaudi- Barcelona-Hiszpania- korrida- byk-żubr ;-)))))). Pozdrawiam z uśmiechem:-)

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7370) dodano 11.07.2012 21:46

Mietku - powinieneś, stanowczo powinieneś odwiedzić Gołuchów. Ze swoim okiem odkryłbyś na pewno wiele detali, których my nie zauważyliśmy.
To prawda Dobrzyca wypada w tym zestawieniu skromniej i dlatego warto pamiętać o kolejności zwiedzania. Najlepsze na koniec. Pozdrawiam serdecznie i dziękuję :-)

janualia użytkownik janualia(wpisów:151) dodano 11.07.2012 18:24

No nie, z tą jakością zdjęć to już czysta kokieteria! Pięknie pokazane wnętrza! O słabości do zamków i pałaców już wspominałam... Poszurałam bamboszami z dużą przyjemnością i chcę szurać dalej w tym regionie, bo na zachód mi wciąż nie po drodze... w sensie... na zachód od stolicy; cały czas mam jakieś dziwne ciążenie na wschód... bez podtekstów. Pozdrawiam serdecznie :)

strabsenfilm użytkownik strabsenfilm(wpisów:850) dodano 11.07.2012 15:43

Akurat tak się składa, że moje rodzinne miasto jest mniej więcej w połowie drogi między Dobrzycą a Gołuchowem. To oczywiście Pleszew, którego największym zabytkiem jest drewniany kościółek św Floriana, do którego też warto zajrzeć. Ale o ile w Gołuchowie bywam regularnie od wielu lat, bo bardzo lubię to miejsce, o tyle wnętrze palacu w Dobrzycy poznałem dopiero w Twojej galerii:) Będzie trzeba się tam wybrać. Był czas, że zamek w Gołuchowie, w szczególności oficyny, był nieco zaniedbany. Dziś na szczęście lśni pełnym blaskiem. Tylko został "okradziony" przez muzeum w Poznaniu. Ciekawego drzewostanu na szczęście nie przenieśli:) Pozdrawiam

paweller75 użytkownik paweller75(wpisów:7607) dodano 11.07.2012 15:12

W Gołuchowie byłem, ale zamku nie zwiedzałem. Jakoś bliżej do żubrów mi było:)

mieczysaw użytkownik mieczysaw(wpisów:2099) dodano 10.07.2012 21:46

Gołuchów wyśmienicie się prezentuje, a ja jeszcze tam nie byłem.A powinienem,bo moje miasto też przez jakiś czas było własnością rodu Leszczyńskich.Pałac w Dobrzycy na tle zamku w Gołuchowie prezentuje się skromnie.Pozdrawiam

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7370) dodano 10.07.2012 21:20

Anusia-osia i Traveleum - I Wam dziękuję za wizytę, pozdrawiając z uśmiechem :-)

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7370) dodano 10.07.2012 21:19

Terezo - dziękuję i pozdrawiam serdecznie :-)

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7370) dodano 10.07.2012 21:18

Skuzo - dziękuję ,że wpadłaś. Cieszę się,że Cię zachęciłam do odwiedzin tych miejsc. Mówisz,że na kolonie do Poznania? :-) No ja to miałam inne kierunki, jeździłam albo nad morze albo w góry albo... do Krakowa :-) - a to i tak w sumie odwiedzało się góry... Do Poznania nie jeździłam i dlatego mam spore braki w tym mieście ihaha :-)))). Pozdrawiam serdecznie :-)

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7370) dodano 10.07.2012 21:06

Annuus - kto by pomyślał,że ja będę ciekawostki historyczne opowiadać?...no ja nie :-))) Wybierz się koniecznie zwłaszcza do Gołuchowa, pozdrawiam serdecznie:-)

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7370) dodano 10.07.2012 21:04

MArkopol - ha! czyli trafiłam w Twoje kolekcjonerskie zapędy :-))), dzięki i pozdrawiam raz jeszcze :-)

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7370) dodano 10.07.2012 21:03

D-B - dziękuję Wam ślicznie za polecenie kolejnych miejsc na uroczej wielkopolskiej ziemi. Tak zachęcająco opisujecie,że na pewno kiedyś się tam wybiorę...do Śmiełowa to już dawno myślałam, ale o pałacu w Tarcach i o Taczanowie nie słyszałam chyba - dzięki! pozdrawiam Was ciepło :-)))

tereza użytkownik tereza(wpisów:3975) dodano 10.07.2012 05:09

Bardzo podobająca galeria.Pozdrawiam:)

skuza użytkownik skuza(wpisów:4121) dodano 10.07.2012 00:32

Ciekawie pokazałaś obie rezydencje,dużo pięknych detali i interesujących informacji...zachęciłaś do odwiedzenia.W tym regionie kraju znam tylko dwa zamki,a może pałace...dla mnie to bez różnicy...w Korniku i Rogalinie,jeszcze z czasów młodości,do Poznania na kolonie mnie rodzice wysyłali,a wtedy to były całkiem inne czasy:)))))))Podobało się:))Pozdrawiam:)

annuus80 użytkownik annuus80(wpisów:1361) dodano 09.07.2012 22:29

Piękne rezydencje z interesującą ciekawostką historyczną w tle.
Czasami przejeżdżam niedaleko. Może w końcu się skuszę i odwiedzę te zakątki Wielkopolski.
Pozdrawiam serdecznie:)

markopol użytkownik markopol(wpisów:1492) - Użytkownik usunięty. dodano 09.07.2012 21:34

Surykatka-dziękuje za kufelek.Jestem zbieraczem wszelkich kubków i kufelków więc i ten mi się przyda.Czekam na gołębia pocztowego z przesyłką :)
A tak na serio ,bardzo mi się podobał ten zamek w Gołuchowie .Tereny mi nieznane tym bardziej z zainteresowaniem śledziłem Twoją galerię.
Pozdrawiam jeszcze raz.

d-b użytkownik d-b(wpisów:581) dodano 09.07.2012 20:32

Surykatko, tylko Wmp mógł tak obszernie i precyzyjnie wyjaśnić te zawiłości :-)
Kombinowałaś idealnie :-)
A tak na marginesie, przed momentem mieliśmy Gościa właśnie z G. :-)
Mnóstwo na tej ziemi podobnych miejsc, niektóre opuszczone od lat, jakoś dziwnie obchodzone... choć szalenie pasjonujące historie zaklęte są w murach... możemy nawet podpowiedzieć, że gdyby tak jeszcze kiedyś Twoje (Wasze) stopy podążały po pozostawionych przed laty śladach, wstąpcie po drodze choćby do Taczanowa... równie magicznego, uroczego miejsca... gdzie i trzy tarasowo położone stawy z wyspą, gdzie piękny pałac, tajemnicza kaplica... gdzie niesamowita cisza... urocze wierzby płaczące... alejki wyznaczone wiekowymi drzewami... a kilkanaście km w bok pyszny pałac w Tarcach (już doczekał się chyba galeryjki :-)... a stamtąd rzut kamieniem do Mickiewiczowego Śmiełowa :-)... Wielkopolska to teren wspaniały do podziwiania tych miejsc z dwóch kółek, gościnna to ziemia...
Pozdrawiamy raz jeszcze :-)

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7370) dodano 09.07.2012 19:23

Chipsik - dzięki ,że wpadłeś, miło,że Ci przypomniałam to co fajne... :-) Pozdrawiam :-)

romana użytkownik romana(wpisów:5222) dodano 09.07.2012 19:20

No właśnie Surykatko - to czasem jest najgorsze, że nie można spokojnie sobie połazić i pooglądać, że o fotkach już nie wspomnę. Ja w miejscu takim jak ten zamek w Gołuchowie chętnie pobyłabym dłużej ponieważ bardzo lubię takie wnętrza :)

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7370) dodano 09.07.2012 19:20

Wmp - czyli ja dobrze kombinowałam, a Ty po prostu wiedziałeś wszystko i chciałeś mnie zagiąć! :-) . O Ty!!!
Izka była podobno piękna, a że z byle dziadem się nie chciała zadawać, to od razu ,że dziewczynki wolała.?.. :-)))

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7370) dodano 09.07.2012 19:14

Romano - tu nie chodzi o moją szybkość, po prostu tyle trwało zwiedzanie. Może jakby opłacić dodatkowo przewodnika to wyglądałoby to inaczej, ale tak, to idzie grupa zwiedzających z jakąś panią, która w zasadzie otwiera i zamyka drzwi i chyba gasi światła i na tym jej rola się kończy.My i tak byliśmy maruderami na szarym końcu, pani spoglądała znacząco na Miśka , który próbował zrobić jakąś sensowną fotkę bez ludzi w tle. Ja bym mogła tam spędzić duuuużo czasu, ale nie dało rady. Wkazdym razie i tak mi się mocno podobało, jednym słowem trzeba tam wrócić... Pozdrawiam Cię serdecznie i polecam się na przyszłość :-)

wmp57 użytkownik wmp57(wpisów:2358) dodano 09.07.2012 19:14

"W 1899 r. księżniczka Iza opuściła swój „ ziemski raj – paradis terrestre”. Zmarła nagle, 18 marca w Mentonie. Na miejsce swego wiecznego spoczynku wybrała Gołuchów, tu powróciły jej zabalsamowane zwłoki, które spoczywały w jednej z komnat zamku do 9 października. Pogrzeb odbył się dopiero gdy ukończono budowę Mauzoleum. Powstało ono na miejscu dawnego barokowego kościółka św. Jana Chrzciciela w pobliżu Oficyny. Tam właśnie do dnia dzisiejszego spoczywa zabalsamowane ciało Izabeli z Czartoryskich Działyńskiej."
Taki tekst znalazłem, a wogóle to Izka w dechę babka była, tylko do facetów pociągu nie miała. Z Janem też w białe małżeństwo pogrywali i tylko te antyki i antyki ich łączyły.

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7370) dodano 09.07.2012 19:07

Magdar - masz rację, dziedziniec jest cudny, pozdrawiam serdecznie i polecam :-)

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7370) dodano 09.07.2012 18:56

Markopol - dzięki za wspólne szuranie :-). Portret - fiu , fiu ? To wiesz co, hojna, dzisiaj jestem, Grace dałam wazę , to Tobie daję ten kufelek :-))). Pozdrawiam ciepło :-)

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7370) dodano 09.07.2012 18:49

D-B - skoro mieszkacie rzut beretem i bywacie tak często w Gołuchowie, to pewnie macie tę historię w paluszku :-). Pomożecie ? :-)))
Trochę Wam zazdroszczę, bo miejsce rzeczywiście piękne. Pozdrawiam serdecznie :-)

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7370) dodano 09.07.2012 18:44

poprawka :-) - żeby nie było...

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7370) dodano 09.07.2012 18:43

Wmp - toś mi pytanie zadał :-)))). Wiedziałam,że z wiedzy historycznej ktoś mnie tu zagnie, ale, ale ,że by nie było...wyczytałam,że ten stół służył Izabelli za życia do eksponowania waz - zapewne widziała podobny w Luwrze. Księżna zmarła w Mentonie na Lazurowym Wybrzeżu. Gdy w maju 1899 r. przywieziono do Gołuchowa jej ciało, posłużył za katafalk. Zabalsamowane zwłoki spoczywały na nim aż do dnia pogrzebu, który odbył się dopiero 10 października.Czemu tak długo? Nie wiem. Może przygotowywali miejsce na jej pochówek. Bo ostatecznie spoczęła w kaplicy w parku przyzamkowym. Może musieli dopiero kaplicę wybudować? :-))) Ihaha, z tym że tu już fantazjuję :-)
Pozdrawiam serdecznie :-)

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7370) dodano 09.07.2012 18:31

Grace - masz ode mnie tę wazę w prezencie, a co - ma się ten gest! ;-))). Fajnie,że wybrałaś się na wycieczkę razem z nami. Pozdrówki i ściski :-)

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7370) dodano 09.07.2012 18:26

Małgoś - Dobrzyca jest ładna, to prawda, ma wiele ciekawych zdobień, choć dla mnie brakowało tam mebli i wyposażenia. Zastawa była super, ale Misiek został powalony na kolana oczywiście przy robieniu fotki, coby dobrze ująć kopytka, chyba niekoniecznie by chciał z tego jeść, ale popatrzeć - czemu nie :-).
Gołuchów- to już sama wiesz,że ma niepowtarzalny klimat. Portret rodzinny jest dokładnie taki jaki miał być, nie ma sensu straszyć z obrazu przyszłych pokoleń :-))).
Pozdrówki mocne ślę :-)

chipsik użytkownik chipsik(wpisów:444) dodano 09.07.2012 18:23

Mimo, iż byłem w Gołuchowie już 2 razy, bardzo miło oglądało się Twoją galerię. Dzięki za "przypomnienie" fajnych klimatów, pozdrawiam :)

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7370) dodano 09.07.2012 18:18

Tamo - trudno porównywać Dobrzycę i Gołuchów, bo to zupełnie różne style, ale dla mnie Gołuchów też jest bezkonkurencyjny :-). Ten Murzynek Bambo to chyba pieprz i sól dźwiga, chociaż kto go tam wie :-). Pozdrawiam serdecznie :-).

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7370) dodano 09.07.2012 18:13

Sorry, trochę się zapętliłam w tych miejscach i poleceniach :-) mam nadzieję ,że mój bełkot jest zrozumiały :-)

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7370) dodano 09.07.2012 18:11

Margo - cieszę się,że zajrzałaś do mnie i poszurałaś ze mną bamboszami. Gołuchów jest oczywiście na pierwszym miejscu, zwiedzając oba miejsca jednego dnia zdecydowanie polecam taką kolejność jak u mnie w galerii. Najlepsze zostawia się na deser. Polecam.
Pozdrawiam serdecznie :-)

d-b użytkownik d-b(wpisów:581) dodano 09.07.2012 17:59

Przysiadamy przy Wmp :-) aby usłyszeć ciekawe opowieści na zadane pytanie :-)))
Dobrze nam znane są te miejsca, mamy pewno szczęście, że możemy tu zaglądać regularnie... o różnych porach roku... o różnych porach dnia... :-)
Pozdrawiamy ciepło
D&B

romana użytkownik romana(wpisów:5222) dodano 09.07.2012 17:04

Szybka jesteś - w pół godziny oblecieć tyle wspaniałości :)
Ja bym tam mogła i pół dnia chodzić i się zachwycać.
Pozdrawiam :)

magdar użytkownik magdar(wpisów:3155) dodano 09.07.2012 16:34

Piękny zamek ale najbardziej podoba mi sie dziedziniec :)Pozdrawiam :)

markopol użytkownik markopol(wpisów:1492) - Użytkownik usunięty. dodano 09.07.2012 15:37

W Gołuchowie bardziej mi się podobało .Paw też cudny i prawdziwy (a różne pawie widziałem :):):) ).
43-"portrety naszych przodków...",szkoda że twarze zasłonięte .W takiej złotej oprawie to byłby portret ,fiu fiu.:)
45-oj ,potrzymałby się :) ,ale z braku laku wystarczył by ten płyn z kufra.
Miło się szurało po Twojej galerii.
Pozdrawiam

wmp57 użytkownik wmp57(wpisów:2358) dodano 09.07.2012 15:30

Możesz mi wyjaśnić dlaczego Izabella po swojej śmierci na tym stołowym katafalku aż kilka miesięcy leżała? Czy na coś szczególnego czekała?
Z pozdrowieniami zapytuję.

grace użytkownik grace(wpisów:3357) dodano 09.07.2012 11:41

Ladnie oddane detale, piekna architektura, a japonska waze, to wiesz, ze najchetniej bym postawila tuz obok, z tej strony ekranu;)
Nie narzekaj "na loty", mnie sie bardzo podobalo, ze zabraliscie mnie na te wycieczke:)
Pozdrawiam bardzo serdecznie:)

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 09.07.2012 11:25

Ładna ta Dobrzyca. Rzadko chyba spotkać można pałac, który główne wejście ma tak ciekawie umiejscowione w narożniku. Pięknie zachowane dekoracje malarskie i sztukaterie. Miejsce warte pokazania i odwiedzenia. Podoba mi się też srebrna zastawa… sądząc po odbiciu to chyba powaliła kogoś na kolanka… ;)

W temacie Gołuchowa jestem totalnie nieobiektywna bo zauroczyło mnie to miejsce. Mogę tylko potwierdzić, że warto. Dziedziniec jest przecudowny, zarośnięty pan całkiem sympatyczny, a wnętrza i zbiory robią wrażenie. Chciałam tylko zwrócić uwagę, Elu, żebyś na drugi raz do portretu rodzinnego pozowała stając za lewym ramieniem Miśka :) Pozdrawiam

tama użytkownik tama(wpisów:3010) dodano 08.07.2012 21:59

W Dobrzycy skromniutko ale widać, że wszystko pięknie wyremontowane. To cudeńko na 3 zdjęciu podoba mi się. A w Gołuchowie wiadomo, full wypas, ma ten zamek swój klimat i jaki zapach... zapach starego drewna. Pozdrawiam :)

margo użytkownik margo(wpisów:2557) dodano 08.07.2012 21:56

Lubię szuranie bamboszami więc z przyjemnością sobie pozwiedzałam.
Dobrzyca jest ok, ale gołuchowski zamek zrobił na mnie większe wrażenie. Ten arkadowy dziedziniec szczególnie przypadł mi do gustu.
Szkoda, że jeszcze tam nie byłam. Pozdrawiam.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!