m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (36):

 
Jezioro Ochrydzkie. Kolejny etap naszej podróży wiedzie do monasteru św. Nauma. U wejścia witają nas pawie, jedne w geście zapraszającym... ... inne w geście lekceważącym. Monaster znajduje się nad Jeziorem Ochrydzkim, 29 km od Ochrydu niedaleko granicy macedońsko-albańskiej. Pierwotnie cerkiew wybudował jako swój dar w roku 905 św. Naum Ochrydzki, który współpracował ze św. Klimentem Ochrydzkim, był też uczniem św. Cyryla i Metodego.
Monaster św. Nauma jest jednym z pierwszych zabytków słowiańskiej architektury cerkiewnej w regionie ochrydzkim. W cerkwi nie zachowały się najstarsze freski z czasów Nauma Ochrydzkiego. Również badania archeologicznie nie potwierdzają malarstwa z początków X wieku. Całościowa dekoracja ścienna , z wyjątkiem niektórych fragmentów fresków z XVI-XVII wieku, została odkryta w 1962 roku. Jej autorem był malarz Trpo z Korczy (Albania) w latach 1800-1806.
Nad grobem Nauma, który zmarł i zaostał tu pochowany w 910 roku znajduje się kompozycja „Zaśnięcie Nauma”. Z namalowanych figur można wyróżnić św. Cyryla i Metodego, a także jednego z zakonników, młodego, bez brody i wąsów, którym według badań dr Cvetana Grozdanova był Lavrentij, jeszcze jeden z uczniów słowiańskich świętych, Cyryla i Metodego. Św. Naum był współtwórcą ochrydzkiej szkoły piśmienniczej, jednego z największych ośrodków literatury i kultury słowiańskiej tamtych czasów.
Niezwykłe walory artystyczne posiada ikonostas w centralnej części cerkwi, wypracowany metoda płytkiej, stylizowanej rzeźby w drewnie. Został ukończony w roku 1711, wtedy powstały też ikony, będące dziełem malarza Konstantina zakonnika, co zaznaczone jest na głównej ikonie Chrystusa. Na kolumnach znajdują się dwa napisy cyrylicą i jeden cyrylicą i głagolicą, pochodzące z X i z XII wieku. Napisy te, pozostawione przez osoby duchowne, są ważnym świadectwem o najstarszym piśmie słowiańskim - głagolicy i cyrylicy regionu ochrydzkiego.
Kilka  ujęć monastyru z zewnątrz.
Obok monastyru mniejsza, równie ciekawa cerkiewka. Wywierzysko skąd woda za kilkadziesiąt metrów wpada do Jeziora Ochrydzkiego. Żegnamy Jezioro Ochrydzkie i jedziemy do Albanii.

najbliższe galerie:

 
Macedonia - Klasztor św. Nauma
1pix użytkownik valt69 odległość 0 km 1pix
Macedonia-Św. Naum i Czarny Drim
1pix użytkownik tereza odległość 0 km 1pix
Macedonia Północna . U źródeł rzeki Czarny Drim  .
1pix użytkownik warusek odległość 0 km 1pix
Macedonia  Północna  . Zatoka Kości i  Monastyr św. Nauma  .
1pix użytkownik warusek odległość 0 km 1pix
Macedonia - Crni Drim, żródło rzeki
1pix użytkownik valt69 odległość 1 km 1pix
Macedonia - monastyr św. Nauma
1pix użytkownik nola76 odległość 1 km 1pix

komentarze do galerii (5):

 
nola76 użytkownik nola76(wpisów:6835) dodano 24.02.2014 09:50

Pięknie jeste ten monastyr położony:) Paw na 3 super:)
pozdrawiam:)

marcin1980 użytkownik marcin1980(wpisów:1991) dodano 23.02.2014 17:21

Ciekawa budowla,

wmp57 użytkownik wmp57(wpisów:2355) dodano 23.02.2014 15:49

Faktycznie, zakaz focenia wnętrz był, ale mocno nie pilnowali :-)
W jednej z cerkwi w Albanii pilnowali mocno, ale po wyjściu grypy nabyłem prawo do zrobienia kilku zdjęć drogą przekupstwa :-)
Pozdrawiam Was sympatyczni goście.

przemyslaw użytkownik przemyslaw(wpisów:6381) dodano 23.02.2014 15:19

Też z zewnątrz podoba mi się bardziej, ale chwała za wnętrza! Aż dziwne, że udało Ci się zrobić cokolwiek wewnątrz, bo w prawosławnych cerkwiach, monki raczej bardzo pilnują, żeby nie używać aparatów...
Pozdrawiam :)

herika użytkownik herika(wpisów:1713) dodano 23.02.2014 13:19

Z zewnątrz podoba mi się bardziej:) Ale te ściany jak na 1 zdjęciu robią wrażenie. I podoba mi sie też zdjęcie 5. Pozdrawiam:)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!