m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (27):

 
Tirana to główne miasto, a zarazem stolica Albanii, zamieszkana przez ok. 700 tys. ludności. Uniwersytet zamyka główną ulicę od południa. Za datę założenia Tirany uważa się rok 1614. Wtedy to Sulejman Pasza Bargjini postawił szereg budowli użyteczności publicznej. W XVII wieku miasto stało się ośrodkiem handlowym, ale tak naprawdę nigdy nie zyskało większego znaczenia gospodarczego. Polski akcent w Tiranie. Główny plac Tirany nosi imię bohatera narodowego Skanderbega. Po II wojnie światowej przez blisko sześćdziesiąt lat kraj pozostawał pod rządami brutalnego i nieufnego wobec świata dyktatora -- Envera Hodży.
Po jego śmierci zapanował kapitalizm i gospodarka wolnorynkowa. Zmianę tę doskonale pokazuje współczesna Tirana, gdzie widać ślady zarówno starych, jak i nowych czasów. Ni to kiosk ni to księgarnia. Narodowe Muzeum Historyczne. Mozaika na frontowej ścianie Muzeum Narodowego przypomina mi stare, dobre czasy, a przecież pokazuje ważne fakty historii Albanii. W głębi budynek opery narodowej. Meczet Ethem Beja zbudowany na przełomie XVIII/IX wieku jest jednym z najcenniejszych zabytków miasta.
Był jedynym czynnym meczetem w kraju w czasach Envera Hodży, ale nie dla Albańczyków, mogli do niego wchodzić tylko obcokrajowcy. Ponownie otwarty dla wszystkich w 1991 roku. Pomnik Skanderbega na głównym placu miasta noszącym jego imię. Koszmarek postawiony za czasów rządów Envera Hodży. W tej kafejce pamiętającej jeszcze XIX wiek wypiliśmy kawusię i zjedliśmy ciasteczko.
Budynek wyglądający na rządowy. Przygrywający na tym instrumencie mężczyzna uczciwie zarabiał na życie. Piramida wybudowana wg projektu córki dyktatora Albanii Envera Hodży w roku 1988 służyła przez 3 lata jako mauzoleum ojca, później jako centrum kulturalne. Tradycją stało się przejście pod widocznym na zdjęciu dzwonem. Dzwon Pokoju w Tiranie upamiętnia upadek krwawego systemu ... odlany został z kul wystrzelonych podczas demonstracji w latach 90-tych ubiegłego stulecia. Piramida to teraz miejsce zabaw. Nieopodal piramidy kościół katolicki.
Kolejny koszmarek komunistyczny. Na zakończenie jeszcze jeden polski akcent w Tiranie.

najbliższe galerie:

 
W Tiranie 2016
1pix użytkownik wo odległość 0 km 1pix
ALBANIA -Tirana
1pix użytkownik paulus odległość 1 km 1pix
Tirana-wjazd i wyjazd
1pix użytkownik jedrek odległość 1 km 1pix
Shqipëria - Tirana,  Krujë
1pix użytkownik lola310889 odległość 2 km 1pix
Albania-Tirana
1pix użytkownik tereza odległość 5 km 1pix
Tirana
1pix użytkownik jedrek odległość 6 km 1pix

komentarze do galerii (3):

 
romana użytkownik romana(wpisów:5222) dodano 30.04.2014 15:44

:)))))

wmp57 użytkownik wmp57(wpisów:2111) dodano 30.04.2014 15:42

No coś Ty Romana, uchowaj Boże.
Pozdrawiam.

romana użytkownik romana(wpisów:5222) dodano 30.04.2014 14:47

A Ty też próbowałeś się wspinać i zjeżdżać po tej piramidzie ?
Pozdrawiam :)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!