m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (30):

 
Jadąc na wydmy samochodem po asfaltowej drodze Sulin-Grądy Woniecko - Rutki, podziwiamy piękno natury nadnarwiańskiej fauny i flory...  .. tuż przed Grądami W.przy ostrym zakręcie w lesie kierujemy się w prawo na usypaną żwirówkę która doprowadzi nas po 900 metrach wprost do wydm i rzeki Narew.  Nieopodal po-PGR-owskiej wsi  Grądy Woniecko Lokalna Organizacja Turystyczna Brama na Bagna ustawiła 6 tablic prezentujących w pigułce walory przyrodnicze doliny Narwi i okolicznych piaszczystych wydm,  notabene posiadających status zabytku klasy zerowej jako siedliska człowieka z epoki kamienia łupanego. Wśród rozległych piaskowych pagórków łatwo znaleźć pozostałości po łupaniu krzemiennych narzędzi i kręgi wypalonego węgla drzewnego sprzed kilku tysięcy lat! Nadrzeczne wydmy i ich okolice to dobry okres do obserwacji ptaków bagiennych wiosną (bataliony, rycyki, kuliki wielkie, żurawie, czaple i inne) oraz drapieżnych jesienią (bieliki, myszołowy, błotniaki, sokoły, sowy błotne i inne).
Uważny obserwator wyposażony w lornetkę wypatrzy szybujący nad lasem lub wydmami co najmniej jeden z tych gatunków. Warto zachować czujność jadąc na wydmy samochodem po asfaltowej drodze Sulin-Grądy Woniecko - Rutki, gdyż tuż przy drodze, wypatrują żeru ogromne bieliki i myszołowy, stojąc majestatycznie na przydrożnych drzewach lub drewnianych słupach, na których też chętnie gniazda budują bociany. Wycieczka nad Narew między Wizną i Grądami Woniecko to również dobra okazja do odwiedzenia obszaru objętego Europejską Siecią NATURA 2000. Basen Wizny, nazywany inaczej  Bagnem Wizna, to naturalne przedłużenie Kotliny Biebrzańskiej w kierunku południowym. W jego centralnym punkcie, na ostańcu wysoczyzny, powstała niegdyś miejscowość Grądy Woniecko -
.... wzorcowe Państwowe Gospodarstwo Rolne (PGR Wizna), chluba socjalistycznej gospodarki. Wokół rozpościerają się duże przestrzenie łąk, kiedyś torfowisk niskich z rzadkimi gatunkami flory, , dziś zmeliorowanych, lecz wciąż stanowiących cenną ostoję ptaków, dla których przyjeżdżają tu ornitolodzy z całego świata. Od północy przepływa rzeka Narew, która ze swoją doliną stanowi jedną z nielicznych w Polsce naturalnych dolin dużych rzek nizinnych. Na zdj. Panorama Wizny Roślinność wydm. Widok w stronę rzeki Narew i średniowiecznej osady Wizna.
Wydmy. Ciekawe i sporadyczne zestawienie natury bagno i wydmy piaszczyste w jednym. Również i takich można spotkać tu  ciekawskich turystów. Wydmy.
Roślinność wydm. Wydmy. Roślinność wydm. Plan umiejscowionych wydm. Okoliczne bagna, zakola rzeki , łąki i lasy. Pozostawiamy wydmy oraz punkt informacyjno rekreacyjny i tą samą żwirówką udajemy się dalszą trasę.

najbliższe galerie:

 
Rozlewiska Biebrzy-Bagno Ławki i Grobla Honczarowska
1pix użytkownik tereza odległość 1 km 1pix
Łomżyński Park Krajobrazowy Doliny Narwi
1pix użytkownik tereza odległość 1 km 1pix
Grzybień biały.
1pix użytkownik wmp57 odległość 1 km 1pix
Rozlewiska Narwi-Europejska Grobla Ornitologiczna
1pix użytkownik tereza odległość 2 km 1pix
Wiosna?
1pix użytkownik wmp57 odległość 2 km 1pix
Wizna
1pix użytkownik mocar odległość 3 km 1pix

komentarze do galerii (5):

 
surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7291) dodano 21.07.2012 22:55

Bardzo przyjemne, piaszczyste miejsce. Te roślinki na 25 to kocanki piaskowe :-) Pozdrawiam :-)

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 20.07.2012 00:19

Chyba nie tak daleko od tych wydm byłam bo widzę na planie twierdzę Osowiec którą zwiedzałam. Szkoda, że wycieczka była tylko jednodniowa. Warto by tam wrócić na dłuższe łazikowanie. Pozdrawiam :)

mieczysaw użytkownik mieczysaw(wpisów:2099) dodano 19.07.2012 11:19

Też nie wiedziałem o tych wydmach.Miejsce godne zwiedzenia.Mapka ze zdjęcia 4 chyba będzie mi pomocna.Pozdrawiam

mocar użytkownik mocar(wpisów:2771) dodano 16.07.2012 22:01

Romana - Może same wydmy nie są aż na tyle imponujące aby jechać spory odcinek kraju a by je zobaczyć, z resztą to nie Sahara:) ale Biebrzański Park Narodowy owszem godzien uwagi.

Dzięki za wizytę i ocenę, pozdrawiam .

romana użytkownik romana(wpisów:5222) dodano 16.07.2012 17:20

Faktycznie, ja nie wiedziałam o tych wydmach. Coraz bardziej żałuję, że to tak daleko ode mnie i że niestety nie mogę się tam wybrać w najbliższej przyszłości. Ale ciągle mam w planach te regiony i w końcu się tam pojawię :)))
Pozdrawiam i czekam na kolejne części :)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!