m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (48):

 
Moja droga do Drozdowa prowadziła od strony Wizny wzdłuż zachodniej strony rzeki Narew. Pierwszy mój przystanek zaplanowałem w wiosce Niwkowo aby podziwiać zakola i nurt Narwi które tu prezentuje. Cisza stoicki spokój tu i ówdzie stada krów wypasające się na przybrzeżnych łąkach oraz praca rolników przy zbirach siana. Koryto rzeki bardzo rozległe i leniwy nurt rzeki zasilony kilka kilometrów wcześniej przez rzekę Biebrzę.Ruszam w dalszą drogę do kolejnej wioski Bronowo. Bronowo dosyć rozległa rolnicza wieś z odwiecznymi tradycjami historią, która pozostała w starej opuszczonej szkole typu dworek. Na której pozostały zapisane tablice pamiątkowe o zasłużonych mieszkańcach tego regionu.
Patrząc na część budynków szkoły i starodrzew nasuwa się nostalgia i wspomnienia minionego czasu. Kolejna płyta na czołowej ścianie szkoły z słowami wspomnień absolwentów pierwszej w życiu uczeni. Do Drozdowa już nie daleko ale po drodze odwiedzimy jeszcze jedna wioskę o dumnej nazwie Kosaki, oddalonej nieco od rzeki położonej wśród pól i lasów. Przeprawa promowa w wsi Rakowo - Czachy Kapliczka w jednym z przydomowym ogródku w Kosakach. Rzeka Narew na wysokości wsi Niwkowo,
..gdzie już z nad brzegu rzeki w oddali widoczna jest wieża kościoła i zabudowania w Drozdowie. Drozdowo to wieś malowniczo położona na terenie Łomżyńskiego Parku Krajobrazowego Doliny Narwi, około 8 km na wschód od Łomży. Gospodarstwa są tu rozrzucone na pagórkowatym terenie morenowym, graniczącym od południa z rozległymi łąkami, stanowiącymi obszar zalewowy Narwi. Pierwsze wzmianki o Drozdowie pochodzą z 1417 roku, kiedy to książę Janusz Starszy nadał 30 włók w Drozdowie Stanisławowi z Zakliczewa herbu Modzele, którego potomkowie przyjęli nazwisko Drozdowski. Ostatni męski potomek rodu, Tomasz, zmarł w 1742 roku, a wieś Drozdowo drogą małżeństw przeszła w ręce Hrehorowiczów, a następnie Burskich. W roku 1786, na mocy intercyzy ślubnej Franciszka Saryusz Lutosławskiego i Antoniny Burskiej, część majątku, tzw. Drozdowo Górne, stało się własnością Lutosławskich. Drozdowo Dolne, w roku 1799, nabył od Burskich Kazimierz Godlewski, mąż wdowy po Franciszku Lutosławskim, Antoniny. Majątek ten przeszedł potem w ręce rodziny ich córki, Trzeszczkowskiej, a następnie był własnością Chludziewiczów, od których odkupił go Franciszek Lutosławski w 1866 r.
 Od 1864 roku w Drozdowie produkowano piwo, które dzięki świetnej wodzie i dobrym fachowcom szybko zyskało rozgłos. W 1867 roku piwo drozdowskie otrzymało brązowy medal na wystawie rolniczej w Warszawie. W 1873 roku na międzynarodowej wystawie w Wiedniu i w roku 1874 w Warszawie uzyskało złote medale, co dawało wejście na rynki Królestwa Polskiego oraz zagraniczne. Niestety, Drozdowo leżało na linii frontu zarówno w czasie I, jak i II Wojny Światowej. Już po I Wojnie zniszczenia były tak duże, że ani majątek, ani browar nigdy nie wróciły do swojej świetności. We wrześniu 1939 roku Drozdowo zajęła Armia Czerwona. Dwór opustoszał. Wielu ludzi ze wsi deportowano do ZSRR. Potem przyszli Niemcy i znowu Armia Czerwona. Lutosławscy, a potem Maria z Lutosławskich Niklewiczowa dotrwali w Drozdowie do 1979 roku. Obecnie w Drozdowie jest kościół, cmentarz, szkoła podstawowa, poczta, trzy sklepy, bar, dwór Stanisława Lutosławskiego, w którym mieści się Muzeum Przyrody, Dyrekcja Łomżyńskiego Parku Krajobrazowego Doliny Narwi oraz remiza Ochotniczej Straży Pożarnej. MUZEUM PRZYRODY
 Początkowo, czyli od 1984 roku, było to Muzeum Przyrodnicze - Oddział Muzeum Okręgowego w Łomży, a następnie, od 1995, stało się samodzielnym Muzeum Przyrody w Drozdowie, które od stycznia 1999 r. funkcjonuje w ramach powiatu łomżyńskiego.
Na prezentowanych zdjęciach oglądamy zabudowania jak i park oraz zagospodarowanie obecnego muzeum. Ekspozycja składa się z kilku odrębnych wystaw. Pierwsza zwiedzana jest wystawa poświęcona szacie roślinnej Kotliny Biebrzańskiej, ...z pięknie zrobionym przekrojem przez wybrane zbiorowiska roślinne południowego basenu Doliny Biebrzy, dającym pojęcie o strefowości ekologicznej i naturalności tych terenów.  W Muzeum, oprócz wystaw stałych, organizowane są wystawy czasowe, dotyczące przyrody lub ludzi związanych z powiatem łomżyńskim. W paru znajduje się wystawa rzeźby współczesnej.
Park dworski Dworek widoczny z otaczającego go pięknego i zadbanego parku. Roman Dmowski zmarł 2 stycznia 1939 roku w domu państwa Niklewiczów - Mieczysława i Marii z Lutosławskich w Drozdowie koło Łomży.
W 1978 roku p. Niklewiczowa sprzedała dwór z przyległym parkiem Skarbowi Państwa i od 1984 roku znalazło w nim swoją siedzibę Muzeum Przyrody. Które to mamy obecnie możliwość zwiedzać.
Wystawa pt. Salon dworski zawiera dawne meble z przełomu XIX i XX w., portrety, zdjęcia i pamiątki po Lutosławskich oraz po Romanie Dmowskim, który spędził w Drozdowie ostatnie miesiące swego życia.
 Wystawy przedstawiają ssaki żyjące na terenie Kotliny Biebrzańskiej. Osobna wystawa dotyczy łosia - króla bagien, a oryginalną w swoim wyglądzie klatkę schodową zdobią trofea myśliwskie. Ekspozycja dotyczy batalionów będących ptasim symbolem Kotliny Biebrzańskiej oraz ptaków występujących w dolinach Biebrzy i środkowej Narwi.
Drewniany kościół ufundowany przez Stanisława z Zakliczewa spłonął w 1737 r. W następnym roku na jego fundamentach wzniesiono kolejną drewnianą świątynię, którą w 1818 r. również strawił pożar. Pobudowano wówczas prowizoryczną kaplicę. W 1868 r. kolejny pożar zniszczył kaplicę i stojącą obok niej dzwonnicę, liczącą 433 lata. W 1868 r. założono fundamenty pod nową budowlę. Dnia 4 grudnia 1878 r. w uroczystość św. Barbary poświęcono obecny kościół, projektu Witolda Lanciego. W rozwiązaniu bryły kościoła z wysoką, smukłą dzwonnicą architekt nawiązał bezpośrednio do romańskiej architektury włoskiej, natomiast we wnętrzu wprowadził nowszy typ stropu - otwarte wiązanie dachowe. Jest to więc kościół w stylu neoromańskim. Wzniesiono go z cegły i otynkowano. Jest długi na 36 m, o szerokości 12 m, wysokości do sklepienia wynoszącej 12 m, a stojąca obok wieża wysoka jest na 24 m. Kościół posiada jedną nawę, na rzucie prostokąta, z wyodrębnionym prezbiterium, zamkniętym trójbocznie. Ulica główna Drozdowa .
Dziękuje.

najbliższe galerie:

 
Rozlewiska Biebrzy-Dolny Basen Doliny Biebrzy
1pix użytkownik tereza odległość 1 km 1pix
Twierdza Łomża - Fort I
1pix użytkownik alquere odległość 6 km 1pix
SPACERKIEM PO CENTRUM ŁOMŻY
1pix użytkownik mocar odległość 7 km 1pix
Łomża, tuż, za Powązkami
1pix użytkownik pedro1912 odległość 7 km 1pix
Twierdza Łomża - Fort III
1pix użytkownik alquere odległość 8 km 1pix
Łomża i Drozdowo
1pix użytkownik tereza odległość 8 km 1pix

komentarze do galerii (3):

 
mocar użytkownik mocar(wpisów:2771) dodano 19.08.2012 21:19

pesteczka123,
skuza, - Dzięki za komentarz i odwiedziny .

andzal - Dzięki za oceny moich prac . Pozdrawiam serdecznie Wszystkich odwiedzających moje galerie.

skuza użytkownik skuza(wpisów:4121) dodano 25.07.2012 22:11

Bardzo poznawcza galeria,wiele się do wiedzialam o regionie...mi całkowicie obcym:)Pozdrawiam:)

pesteczka123 użytkownik pesteczka123(wpisów:1556) dodano 25.07.2012 13:25

Zupełnie nieznane mi rejony. Sielsko i czarodziejsko, ale jeśli na 31 i 32 są ludzie związani z powiatem, to raczej nie chciałabym ich spotkać ;)
Pozdrawiam serdecznie

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!