m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Ulica Piotrkowska - reprezentacyjna ulica Łodzi, jedna z najdłuższych handlowych ulic Europy, długości ok. 4,2 km, biegnąca południkowo w linii prostej, pomiędzy pl. Wolności a pl. Niepodległości.
Na zdj. Plac Wolności - tu rozpoczyna się Piotrkowska. Na zdj. Panorama Placu Wolności Ulica ta stanowiła od samego początku oś centralną, wokół której rozbudowywało się miasto, a jej rozwój spontanicznie nadał obecny kształt jego centrum. Na zdj. W roku 1930, pośrodku placu, stanął pomnik Tadeusza Kościuszki. Początkowo ulica stanowiła głównie trakt komunikacyjny, jednak z czasem zamieniła się w „wizytówkę miasta”, centrum rozrywki i handlu, gdzie koncentrowało się całe życie rozrastającej się aglomeracji przemysłowej.  Na zdj. Pierwotnie Kościół ewangelicki pod wezwaniem Świętej Trójcy z roku 1828. Ulica podupadła znacznie po II wojnie światowej. Po 1990 roku została poddana stopniowej rewitalizacji i zamieniona w rodzaj deptaka, który w dużym stopniu pełni rolę podobną do rynku starówki innych miast. Budowle, urbanistyka, instytucje, restauracje, kluby i puby umieszczone w pobliżu tej ulicy tworzą szczególną jej atmosferę o kultowym charakterze, wykraczającym zasięgiem poza Łódź. Na zdj. Po 1945 roku powstała w nim parafia rzymsko-katolicka pod wezwaniem Zesłania Ducha Świętego. Ulica jest węższa na początku (Plac Wolności) - 17 metrów - a szersza na południu (Plac Niepodległości) - 26 metrów.
Początkowo obecna ulica Piotrkowska pełniła funkcję traktu łączącego Piotrków Trybunalski ze Zgierzem, ... na szlaku którego znajdowała się mała, przydrożna osada miejska Łódź, położona na obszarze zwartej wtedy Puszczy Łódzkiej. W 1821 roku Rajmund Rembieliński - prezes Komisji Województwa Mazowieckiego - rozpoczął działania zmierzające do regulacji zabudowy osady fabrycznej. Osadę tę nazwano Nowym Miastem i znajdowała się ona na południe od „starej” Łodzi. Na zdj. Kamienica Scheiblerów.
 Na zdj. Riksze na Piotrkowskiej Hotel Grand przy ulicy Piotrkowskiej 72
Na ul. Piotrkowskiej między ul. 6 Sierpnia a pasażem Rubinsteina znajduje się Aleja Gwiazd. . Pomysłodawcą alei, na wzór hollywoodzki, w 1996 roku był Jan Machulski. Pierwsza mosiężna gwiazda - dla aktora Andrzeja Seweryna - została wmurowana rok później. Po stronie parzystej (wschodniej) są gwiazdy reżyserów, po stronie nieparzystej znajdują się płaskorzeźby aktorów Bramy i podwórka Bramy i podwórka.
Od 1 czerwca 2009 roku na ulicy Piotrkowskiej znajdują się zdroje uliczne, czyli seria obiektów małej architektury, powstała dzięki inicjatywie Zakładu Wodociągów i Kanalizacji w Łodzi w ramach projektu Fontanny dla Łodzi. Zdroje, w formie granitowych kolumn z rzeźbami dzieci i ryb, dostarczają wody pitnej przechodniom. Od 1999 ul. Piotrkowska jest dekorowana wykonywanymi w brązie rzeźbami plenerowymi stojącymi na jej chodnikach, ...upamiętniającymi sławne osoby związane z Łodzią, które tworzą tzw. Galerię Wielkich Łodzian. Na zdj.Fortepian Rubinsteina Architektura ul.Piotrkowskiej
Na zdj. Pałac Juliusza Heinzla - obecnie Urząd Miasta Łodzi
Ławeczka Tuwima na ul.Piotrkowskiej. Zdroje, w formie granitowych kolumn z rzeźbami dzieci i ryb. jw. Ul.Piotrkowska Władysław Reymont. Kufer Reymonta
Widok z ul.Piotrkowskiej. Pałac Roberta Schweikerta z 1910 roku. Obecnie od 1993 r znajduje się w nim Instytut Europejski. Pałac Kurii Biskupiej w Łodzi.  Bazylika archikatedralna św. Stanisława Kostki w Łodzi. Budynek kościoła wybudowano w latach 1901-1912 według projektu łódzkiej (niemieckiej) spółki Wende i Zarske. Współautorem projektu był architekt berliński Emil Zillmann.
Archikatedra łódzka jest najwyższym budynkiem Łodzi (ma 104,5 m wysokości)[2] i jednym z największych kościołów w Polsce. Na zdj.Przed Katedrą Pomnik Jan Pawła II Kościół ewangelicko-augsburski św. Mateusza. Świątynia została wzniesiona w latach 1909-1928. I tu jest koniec ul.Piotrkowskiej inaczej mówiąc Pietryny. Opisy częściowo zapożyczone z strony:http://pl.wikipedia.org  DZIĘKUJE.

najbliższe galerie:

 
Polskie miasta wojewódzkie - Łódź
1pix użytkownik u-optymisty odległość 0 km 1pix
Łódzkie impresje - część 2
1pix użytkownik millotaurus odległość 0 km 1pix
Łódź 1 - Piotrkowska
1pix użytkownik popekpawel odległość 0 km 1pix
idąc Piotrkowską (bez celu)
1pix użytkownik archipio odległość 0 km 1pix
ŁÓDŹ. PIOTRKOWSKA W DESZCZU
1pix użytkownik wo odległość 0 km 1pix
Subiektywny przegląd podróżniczo-fotograficzny 2014
1pix użytkownik andred odległość 0 km 1pix

komentarze do galerii (15):

 
elk użytkownik elk(wpisów:12) dodano 02.04.2013 17:32

Świetna galeria

andzal użytkownik andzal(wpisów:30) dodano 17.08.2012 10:12

Ciekawa galeria zachęciła mnie do zwiedzenia Piotrkowskiej. Czasem przejeżdżam przez Łódź ale nigdy nie byłem w centrum.

skuza użytkownik skuza(wpisów:4121) dodano 23.07.2012 19:32

Po raz kolejny oglądam galerie i ciągle czuje się zagubiona,zaszły niesamowite zmiany,aż wstyd się przyznać,ze przez 4 lata biegałam ta ulica:)))Czy w okolicach Grand Hotelu,jest jeszcze bar mleczny,tam jadłam najlepsze pierogi z jagodami???Pozdrawiam serdecznie:))

paweller75 użytkownik paweller75(wpisów:7421) dodano 22.07.2012 00:15

Bardzo ciekawe spojrzenie na Piotrkowską, ale niestety, muszę zgodzić się z Andredem, nie tylko w Łodzi tak jest, ale w innych miastach również, takie ulice, niegdyś tętniące życiem teraz podupadają, a to wszystko dzięki silnej konkurencji. Galerie typu Manufaktura to siła nie do przebicia, przynajmniej w tym momencie i raczej nie pomogą tu nowe deptaki, ławeczki czy jakieś pomniczki.
Pozdrawiam.

mocar użytkownik mocar(wpisów:2771) dodano 21.07.2012 23:26

Dziękuje za odwiedziny Wszystkim którzy nie ominęli tej galerii i pozostawili ślad w komentarzach i ocenach.

Pozdrawiam.

andred użytkownik andred(wpisów:4757) dodano 21.07.2012 18:00

Mgfoto, Łódź jest uboga w galerie na OS. Możesz nadrobić jej zaległości i poprawić wizerunek Łodzi, który ostatnio chyba nie jest najlepszy.
Łódź Ci się poleca, ponieważ jak widać z Twoich galerii, umiesz ładnie i ciekawie pokazywać różne miasta.
Pozdr, andred

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 21.07.2012 17:55

Andred : Wezmę pod uwagę Twoje sugestie ;) Obawiam się tylko, że jak bym wpadła do Łodzi to na jednej galerii mogłoby się nie skończyć... ;))))

andred użytkownik andred(wpisów:4757) dodano 21.07.2012 17:48

Mgfoto, sorki :-))), to był tylko taki przytyk, żeby zwrócic Ci uwagę, że to niedobrze tak rzadko odwiedzać Łódź.
Musisz nadrobić zaległości i wierzę, że z tego powstanie jakaś ciekawa galeria :-))
Pozdrawiam,
andred

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 21.07.2012 17:40

Andred : Chyba łapiesz mnie za słówka ;) Mówię o współczesnym centrum rozrywki i nie tylko a nie o fabryce. Wprawdzie jestem starsza pani ale nie aż tak ;)))) Jak dla mnie w Łodzi jest mnóstwo ciekawych rzeczy do zobaczenia tylko ciągle się zebrać nie mogę. Pozdrawiam :)

andred użytkownik andred(wpisów:4757) dodano 21.07.2012 17:36

Mgfoto, mówisz, że o Manufakturze wtedy jeszcze nikt nie słyszał?? Ale Poznański snuł już jakieś plany ;-)
Sporo sie faktycznie w Łodzi zmieniło ale duuuuuużo jeszcze do zrobienia :-))
Pozdrawiam z Łodzi,
andred

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 21.07.2012 17:15

Gdy ostatnio byłam w Łodzi trwała rewitalizacja Piotrkowskiej a o Manufakturze jeszcze nikt nie słyszał. Sporo się zmieniło w mieście i na pewno warto do niego zajrzeć. Pomysł na zdroje bardzo fajny. Rzeźby z brązu - urokliwe. Pozdrawiam :)

pipol użytkownik pipol(wpisów:9047) dodano 21.07.2012 16:02

Miła dla oka galeria.

grace użytkownik grace(wpisów:3357) dodano 21.07.2012 15:57

Objerzalam z ogromnym zainteresowaniem, jako ze dawno w Lodzi nie bylam.:) Jestem bardzo mile zaskoczona:)
Lodz bardzo wypiekniala, kamienice odrestaurowane, najpiekniejsze dla mnie te na 12 i 14 - pokazujace secesyjne detale.
Pomniki w brazie - swietny pomysl, widzialam wiele podobnych w roznych miastach, ale trudno o lepsze miejsce dla Tuwima, Reymonta, Rubinsteina - sa blizej swoich czytelnikow i sluchaczy:) A nuz zaispiruja kogos do lektury...
Pozdrawiam:)

andred użytkownik andred(wpisów:4757) dodano 21.07.2012 15:48

Mocar, dzięki, że przedstawiłeś Piotrkowską w tak dobrym świetle, chyba w lepszym niż oferuje obecna rzeczywistość. Choć sam jestem mieszkańcem Łodzi i kiedyś stałym bywalcem Piotrkowskiej (puby, sklepy itd.) to teraz bywam tam bardzo rzadko, można powiedzieć, że wcale.
Piotrkowska miała lata swojej świetności i lata upadków. Niestety teraz chyba jest to czas, jeżeli nie upadku to napewno podupadania.
Myślą mądre głowy (włodarze miasta, artyści, buisnesmenii i innii) co zrobić aby Piotrkowska tętniła życiem ja za dawnych, najlepszych czasów. Myślą tak, jak już pamiętam ponad 20 lat i zamiast być coraz lepiej to wg mnie jest... wcale nie tak dobrze jak na Twoich zdjęciach.
Konkurencja nie śpi. Całe życie zakupowo-"kulturalno"-kawiarniano-restauracyjno-sportowo-rozrywkowe przeniosło się do Manufaktury. Kto był, to pewnie dobrze to zauwarzył.
A dlaczego tak jest?? Są tego przyczyne obiektywne, ale także jak zwykle w takich przypadkach także inne, często niewytłumaczalne. Nie czas i miejsce żeby o tym tutaj się rozpisywać ale jeszcze raz dzięki Mocar za kawałek pozytywnego spojrzenia na Łódź :-))
Pozdrawiam,
andred

margo użytkownik margo(wpisów:2557) dodano 21.07.2012 15:34

Przepiękne są łódzkie kamienice.
Chyba centrum rozrywki przeniosło się w trochę inne miejsca Łodzi. Ja sama, choć bywam w Łodzi praktycznie w każdym miesiącu, na Piotrkowskiej nie byłam już od lat. O tym, że są tam zdroje uliczne dowiedziałam się od ciebie. Zachęcona twoją galerią przy najbliższej okazji będę musiała się przespacerować Piotrkowską. Pozdrawiam.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!