m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (42):

 
Płock za swoje początki może uznawać wcale nie osadę, ale miejsce pogańskiego kultu, w którym znajdował się kamień runiczny oraz odkryto liczne ślady odprawiania obrzędów. Miejsce to nazywane jest Wzgórzem Tumskim i właśnie na nim wybudowano pierwszy gród. Po Chrzcie Polski zlikwidowano pogańskie ołtarze, a gród otoczono umocnieniami, od których najprawdopodobniej pochodzi nazwa Płocka. Pierwszą budowlą był kościół romański, dziś już nieistniejący. Na zdj.Kościół Starokatolicki Mariawitów. Rozwój miasta był tak intensywny, że w II połowie XI wieku został on stolicą biskupstwa mazowieckiego, a po śmierci Władysława Hermana Płock stał się stolicą książąt mazowieckich, którzy rządzili bądź całym Mazowszem. W tym czasie też miasto intensywnie się rozwijało i rozbudowywało. Do końca XV wieku powstało wiele struktur, takich jak wodociągi, wytwórnie sukna, młyny, browary i inne zakłady rzemieślnicze. Rozwijała się też kultura. Do upadku miasta przyczyniła się sytuacja polityczna w Polsce oraz konkurencja Warszawy. Wybuchło też kilka dużych pożarów, a potem głód i epidemia. Po serii klęsk nadszedł potop szwedzki i wojna północna, które ostatecznie pogrążyły miasto. Na zdj.Wnętrze świątyni Kościół Starokatolicki Mariawitów.
Centralną część Płockiej Starówki stanowi ratusz, który został wzniesiony w latach 1824-1827, miejsce ostatniego posiedzenia Sejmu Królestwa Polskiego. Na zdj.Widok z placu na Ratusz Miejski. Gotycki Kościół farny pw. św. Bartłomieja z 1356 roku, wielokrotnie przebudowywany. We wnętrzu wczesnobarokowy ołtarz główny z około 1640 roku. Obok kościoła drewniana dzwonnica z końca XIX wieku i figura patronki wodniaków św. Barbary.  Stary Rynek z trzech stron otoczony jest kamieniczkami, z których najstarszą zachowaną do dziś jest barokowa kamieniczka z XVII wieku oraz druga z przełomu XVII i XVIII wieku. Ozdobą rynku jest podświetlana fontanna- Afrodyta. Codziennie o godz. 12.00 w południe, na wieży ratusza grany jest hejnał Płocki na żywo, przez trębacza. Na zdj.Ratusz Miejski i fontanna. Jednocześnie prezentowany jest pokaz pasowania Bolesława Krzywoustego na rycerza przez jego ojca, ówczesnego władcę Polski Władysława Hermana. Na zdj. Wejście do Ratusza Miejskiego. Obecnie ratusz jest siedzibą władz miejskich.Na zdj.Ratusz Miejski i panorama starego rynku.
Widok na Stary Rynek. Starówka Płocka. Widok na dzielnicę Radziwie po przeciwległej stronie rzeki Wisły. W dniu 18. września 2011 roku miało miejsce oficjalne uroczyste otwarcie ulicy oraz odsłonięcie pomnika-ławeczki dr inż. Jakuba Chojnackiego - wybitnego płocczanina, regionalisty, inicjatora wykonania brązowej kopii Romańskich Drzwi Płockich, 34-letniego Prezesa Towarzystwa Naukowego Płockiego, a następnie prezesa Honorowego i przyjaciela Małachowianki, którą ukończył w 1945 r. był założycielem i przez 30 lat Prezesem Towarzystwa Małachowiaków, a potem prezesem Honorowym.   Na zdj.Pamiątkowa ławeczka w parku na skarpie wiślanej w pobliżu byłego zamku. Widok z skarpy na Wisłę w stronę Dobrzynia i Włocławka. 

Najważniejszym obiektem zabytkowym w Płocku jest zamek książęcy z XIV wieku, przekształcony później w opactwo benedyktynów.
Widok na Wisłę z skarpy wiślanej. Zamek wyposażony jest w dwie wieże - Wieżę Szlachecką i Wieżę Zegarową. Na zdj.Płocki zamek książąt mazowieckich. Koryto Wisły w kierunku Włocławka i Dobrzynia n.Wisłą. W zamku znajduje się dziś Muzeum Diecezjalne. Poza zamkiem duże znaczenie mają dwa kościoły.  Kopuła wieży zamkowej. Pierwszym z nich jest bazylika katedralna z XII wieku, która niewiele zmieniła się pomimo wielokrotnej przebudowy. Na zdj. Bazylika Katedralna - najstarszy kościół w Płocku
 W bazylice można zobaczyć  Kaplicę Królewską z sarkofagiem, w którym spoczywają doczesne szczątki władców Polski Władysława Hermana i Bolesława Krzywoustego, a prochy piętnastu książąt mazowieckich złożone są w krypcie pod kaplicą. W głównym wejściu znajduje się replika XII-wiecznych Drzwi Płockich z brązu. Inicjatorem wykonania był już wspomniany dr inż. Jakub Chojnacki. Bazylika Katedralna z XII wieku, wzniesiona z inicjatywy biskupa Aleksandra z Malonne, wielokrotnie przebudowywana, konsekrowana w 1144 r. Wnętrze katedry kryje w sobie wiele cennych zabytków: ołtarze, kaplice, nagrobki, epitafia i witraże. Muzeum Diecezjalne powstało w 1903 r. i gromadzi obecnie ponad 8 tysięcy zbiorów: bogata kolekcja pasów kontuszowych, średniowieczne madonny i Piety, tkaniny, numizmatyka, obrazy, rękopisy. Na zdj.Fragment budynku Muzeum Diecezjalnego z figurą MB Skępskiej. Do najcenniejszych należą herma św. Zygmunta z 1370 r., XII-wieczny kielich Konrada Mazowieckiego.
Fragment budynku Muzeum Diecezjalnego. Reprezentacyjna starówka . Biblioteka im. Zielińskich własność Towarzystwa Naukowego Płockiego, mieści się w „Domu pod Opatrznością, który został wzniesiony w latach 1828-1832. . W Dziale Zbiorów Specjalnych znajduje się wiele cennych inkunabułów, starodruków, grafik i map m.in. pierwsze wydanie Mikołaja Kopernika „O obrotach sfer niebieskich z 1543 roku, Statut Jana Łaskiego z 1506 roku, grafiki Francisca de Goyi „Kaprysy, dzieło Dantego Alighieri z 1487 roku „Boska komedia Kościół pw. Św. Jana Chrzciciela wybudowany w latach 1758 - 1771 w stylu późnogotyckim,
...we wnętrzu zachowało się pierwotne wyposażenie z bogatą kolekcją snycerską. Starówka Stary Rynek fragment. Starówka. DZIĘKUJE .

najbliższe galerie:

 
Płock - Muzeum Mazowieckie II
1pix użytkownik mgfoto odległość 0 km 1pix
Płock - Katedra i Skarpa Wiślana
1pix użytkownik mgfoto odległość 0 km 1pix
Płock
1pix użytkownik robson odległość 0 km 1pix
Płock - Muzeum Mazowieckie I
1pix użytkownik mgfoto odległość 0 km 1pix
Płock
1pix użytkownik popekpawel odległość 1 km 1pix
Płock
1pix użytkownik tereza odległość 1 km 1pix

komentarze do galerii (12):

 
skuza użytkownik skuza(wpisów:4121) dodano 23.08.2012 19:20

Podoba mi się Płock w Twoim wydaniu,żadnej rafinerii nie widać:)))Pozdrawiam:))

tereza użytkownik tereza(wpisów:3887) dodano 22.08.2012 20:21

Płock jest bardzo ładnym miastem,zwiedzałam go w ubiegłym roku.
Bardzo ładna prezentacja.Pozdrawiam:)

robertno1 użytkownik robertno1(wpisów:93) dodano 21.08.2012 19:07

Interesująco to zrobiłeś
Pozdrawiam

mieczysaw użytkownik mieczysaw(wpisów:2099) dodano 20.08.2012 20:16

Nigdy nie byłem w Płocku.Miałem zupełnie inne wyobrażenie jeśli chodzi o to miasto.Swoją galerią przekonałeś mnie,że warto się zatrzymać w Płocku.Drzwi z brązu fantastyczne(mimo,że to replika).Szkoda,że nie skupiłeś się na zaprezentowaniu nam kilku elementów tych drzwi.Super spacerek zaliczyłem.Pozdrawiam

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4225) dodano 20.08.2012 17:20

Nie przypuszczałam, że Płock jest taki piękny. Byłam tam przed laty i było zupełnie inaczej. Dzięki za pokazanie tak uroczego miejsca.
Pozdrawiam.

tama użytkownik tama(wpisów:3010) dodano 18.08.2012 08:53

Przyjemny Rynek. Mocar, przyjedź do mojego miasta, bo ja nie mam pomysłu jak go ciekawe i estetycznie ująć w obiektywie. A Ty, masz jak widzę przepis na to. Pozdrawiam :)

halszka użytkownik halszka(wpisów:2671) dodano 17.08.2012 22:43

Interesująca i pouczająca galeria,lubię takie:) Dziękuję za spacer i lekcję historii.
Pięknieją nam polskie miasta na naszych oczach i Płock również.
Byłam tam przed laty,ale niewiele pamiętam:(
Zajrzę do Płocka w drodze nad morze:) Pozdrawiam turystycznie:)

chipsik użytkownik chipsik(wpisów:444) dodano 17.08.2012 19:25

Witaj, pracowałem w Płocku przez 2 lata w delegacji..., miałem okazję to wszystko na własne oczy zobaczyć, Płock to specyficzne miasto :) Szkoda,że nie wrzuciłeś fotki z Radziwia, ul Kolejowa...ul.Portowa ( z drugiej strony Wisły), widać to miejsce na foto 15 - tam spędzałem często dłuższe chwile "gapiąc się" na panoramę wzgórza Tumskiego ( w Płocku uważali to miejsce za najpiękniejszy kawałek nad Wisłą ) i stary most... Za "moich czasów" otworzono nowy most... Dzięki za fajne wspominki... :) Pozdrawiam :)

piotr54 użytkownik piotr54(wpisów:788) dodano 17.08.2012 18:14

Galeria bardzo udanie prezentuje Płock.

antala użytkownik antala(wpisów:1037) dodano 17.08.2012 10:28

Trochę niepotrzebne te same ujęcia, np. fontanny, ale i tak spacerek bardzo przyjemny...Widok na Wisłę wspaniały i majestatyczny!

mocar użytkownik mocar(wpisów:2785) dodano 17.08.2012 09:13

grace - Dziękuje pięknie i pozdrawiam :)

grace użytkownik grace(wpisów:3357) dodano 17.08.2012 00:47

Pieknie oprowadziles nas po Plocku:) Jest tu wiele dobrych zdjec, ale najwieksze wrazenie zrobilo na mnie 5 - przez chwile poczulam sie jakbym sama tam stala i taki spokoj emanuje z tego jasnego wnetrza. Pozdrawiam:)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!