m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (36):

 
Zapraszam na krótką wizytę do byłego klasztoru kamedułów malowniczo położonego na wzgórzu nad jeziorem Wigry. Klasztor położony jest na terenie Wigierskiego Parku Narodowego. Jeszcze za księcia Witolda na wyspie wzniesiono dwór myśliwski, rozbudowany za panowania Władysława IV. Wigry były ulubionym miejscem polowań polskich władców. Polował tu Władysław Jagiełło i Zygmunt August. Dawne eremy zakonników zamienione dziś na pokoje hotelowe. Widok z wieży zagarowej na jezioro Wigry.
W 1667 r. król Jan Kazimierz nadał wyspę wraz z zabudowaniami, okoliczne jeziora oraz duży kawał puszczy zakonowi kontemplacyjnemu kamedułów. Kameduli przybyli w roku następnym i założyli swoją siedzibę. Pobudowali kaplicę, kościół i zabudowania gospodarcze. W 1671 r. olbrzymi pożar strawił drewniane zabudowania na wyspie. Na zdj. - kościół widoczny z wieży zegarowej. Wieża zegarowa wraz z przyległymi domkami zakonników - eremami. W 1694 r. kameduli przystąpili do budowy dużego zaspołu klasztornego z kościołem i budynkami gospodarczymi z cegły. Wyspę połączono groblą z lądem, podwyższono i uregulowano.
Na dwóch tarasach zabezpieczonych murami oporowymi wzniesiono budowle z cegły: kościół, 12 eremów czyli domków pustelniczych, refektarz, kapilicę kanclerską zwaną też domem królewskim, wieżę zegarową, dom furtiana i in. Po trzecim rozbiorze w 1796 roku władze pruskie dokonały konfiskaty olbrzymich dóbr kamedułów i kasaty klasztoru. Zakonnicy musieli przenieść się na Bielany pod Warszawą. W 1800 r. zostało utworzone biskupstwo wigierskie z siedzibą w zespole pokamedulskim. W 23 lata później siedzibę diecezji przeniesiono do Sejn, a kościólł wigierski stał się parafialnym. Od tego czasu zaczęło się stopniowe ubożenie i niszczenie  obiektu. Dominującym elementem założenia architektonicznego był budowany przez pół wieku barokowy kościół. Na zdj. - ołtarz główny wykonany z dębu złoconego.
Ołtarze boczne. Szczątki zakonnika w krypcie. XVII - wieczny fresk zatytułowany: Taniec śmierci. Po pierwszej wojnie światowej rozpoczęto prace rekonstrukcyjne zniszczonego obiektu. Niestety druga wojna światowa przyniosła kolejne zniszczenia.
Po wojnie ponownie przystąpiono do odbudowy, której postępy mogłem osobiście zobaczyć odwiedzając obiekt pierwszy raz w roku 1980 i ostatni w 2012. Niewątpliwie do zwiększenia popularności kompleksu przyczynił się Papież Jan Paweł II, który odpoczywał tu w czasie swojej siódmej pielgrzymki do Polski w 1999 roku. Kaplica. Jadalnia i pokój dzienny.
Sypialnia. Miejsce pozostało niezmienione od czasu obecności Ojca Świętego. Ne terenie kompleksu funkcjonuje restauracja i kawiarnia. Jak już tu zabłądzicie to koniecznie odwiedźcie to miejsce.

najbliższe galerie:

 
Wigry
1pix użytkownik tereza odległość 0 km 1pix
Wigry - Klasztor Kamedułów
1pix użytkownik elisabe odległość 0 km 1pix
Wigry - klasztor kamedułów
1pix użytkownik misiog odległość 0 km 1pix
Wigry
1pix użytkownik kazelot odległość 0 km 1pix
Wigry - Ujście nad Notecią 802 km.  w kajaku.
1pix użytkownik dispar odległość 1 km 1pix
PL-Czarna Hańcza i Wigry
1pix użytkownik filmdil odległość 1 km 1pix

komentarze do galerii (6):

 
licja użytkownik licja(wpisów:473) dodano 07.06.2018 14:42

Właśnie planuje tu zabłądzić. Pozdrawiam ..

herika użytkownik herika(wpisów:1713) dodano 15.08.2012 19:47

ja tam nie zabłądziłam. specjalnie się tam wybrałam. podobało mi się. wnętrz pokoi nie pamiętam, całkiem możliwe, że w ogóle ich nie widziałam.
fajnie się oglądało

tereza użytkownik tereza(wpisów:3872) dodano 01.08.2012 21:53

Wkrótce wybieram się na Suwalszczyznę i Wigry są też w programie.Obejrzałam z zainteresowaniem.Pozdrawiam serdecznie:)

konwalia użytkownik konwalia(wpisów:3259) - Użytkownik usunięty. dodano 31.07.2012 20:33

Mnie się podoba.
Nie byłam.Ta nazwa zawsze kojarzy się z jeziorem.
Pozdrawiam serdecznie-)

annuus80 użytkownik annuus80(wpisów:1361) dodano 31.07.2012 18:53

Jak ja tam byłam to fresku z 22 jeszcze tak nie chronili. Można było spokojnie podejść do ściany.
Pozdrawiam:)

popekpawel użytkownik popekpawel(wpisów:3622) dodano 31.07.2012 18:48

Tyle już razy oglądałem ten klasztor na fotkach i za każdym razem robię to z ogromną przyjemnością.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!