m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (24):

 
Varanasi 

O tym miejscu moglabym pisac chyba w nieskończoność, bo zaiste urzeklo mnie ono całkowicie. Varanasi to jedno z najstarszych miast nie tylko Indii, ale również swiata, to również miasto, ktore na mojej liscie zajmuje numer 1. Waskie uliczki starego miasta, w których toczy się codzienne zycie, to jeden wielki labirynt, ale to miedzy innymi one, tworza klimat tego miasta. Varanasi trzeba poczuc, trzeba zasmakować, trzeba dotknac trzeba po prostu doświadczyć, klimat tego miasta jest naprawde tajemniczy i niezwykly, a ghaty to miejsca, które potęgują tę niezwykłość. 

Ghaty 

Manikarnika i Harishchandra to ghaty, przy których zobaczyc można rytual spalania ludzkich zwlok i ma sie wrazenie, ze czas zatrzymal sie tu w miejscu... 

Rytuał ten obserwowac możemy z balkonu budynku, który znajduje się tuz przy Manikarnika Ghat, zas chwile wczesniej widziec mogliśmy miejsce, w którym hidusi czekaja na śmierć, Hindusi wierza, ze po smierci musza byc spaleni w tym samym dniu, dlatego przyjezdzaja do Varanasi i cierpliwie czekaja na smierc.Do palenia zwlok uzywa sie drzewa sandalowego. Nasz przewodnik przekonuje nas jak drogie jest drzewo sandalowe i jak często ludzie przeznaczaja na to oszczędności calego zycia. Pokazuje nam starcow i staruszki którzy Czekaja na śmierć i mowi, ze możemy im pomoc w zebraniu pieniędzy na drzewo i ze jeśli ich wesprzemy dostaniemy od nich dobra karme. A ze dobrej karmy nigdy dosc ja się „poddaje” i kwota 200Rs wedruje do staruszki. Mam nadzieje ze tym niewielkim datkiem przyczynie się do osiągnięcia przez nia nirwany. …. 

Podczas naszego wieczornego udzialu w ceremonii spalania zwlok, zauwazam brak kobiet. Kiedy pytam naszego przewodnika, dlaczego przy paleniu zwlok nie ma kobiet, odpowiada, ze obecnosc ich nie jest wskazana, poniewaz ich rozpacz, lament i lzy moglby zaklocic przejscie duszy do nirwany. Dym przy ghatach unosi się przez 24 godziny, ale zapachu palonych zwlok absolutnie nie czuc ( jak niektorzy pisza) nie jest on ani slodkawy, ani mdly, jest nijaki- to zasluga drzewa sandalowego, ktorego intensywny zapach niweluje wszystkie inne zapachy ... 

Ganges 

W mitologii hinduskiej jest źródłem zycia. Rzeka Ganges wsrod Hindusow uchodzi za swieta, a kapiel w niej oczyszcza ze wszystkich grzechow, Ganga dla Hindusow jest rzeką matka i jednoczesnie obietnicą zbawienia. Na gathach, wzdluz rzeki codziennie spotkac można setki Hindusow, kapiacych sie, pioracych czy modlacych.Nie wiem jaka tajemnice kryje w sobie rzeka, ale przyznac trzeba, ze Ganga jest dla swoich czcicieli bardzo laskawa, być może to duża niegdys, zawartość w niej srebra i jego właściwości antyseptyczne, pozwalaja na kapiel bez konsekwencji. Rejs lodka po rzece Ganges to punkt obowiązkowy. My decydujemy się na rejs poranny i wieczorny. 

Varanasi to dla Hindusow miasto swiete.Codziennie przybywa tu tysiace pielgrzymow, jedni by kapiac sie w swietej dla nich rzece oczyscic sie ze wszystkich grzechow, drudzy u schylku swojego zycia, w oczekiwaniu na smierc.

najbliższe galerie:

 
INDIE-Waranasi
1pix użytkownik irolek odległość 2 km 1pix
Indie - Waranasi
1pix użytkownik ignac74 odległość 2 km 1pix
 Waranasi - krąg życia i śmierci
1pix użytkownik gabi odległość 2 km 1pix
Varanasi
1pix użytkownik nnia odległość 2 km 1pix
Ludzie - Indie (czarno - białe)
1pix użytkownik slav odległość 2 km 1pix
Indie (7) - Varanasi
1pix użytkownik raul odległość 3 km 1pix