m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Katedra Św. Wita jest mieszanką stylów, ponieważ jej budowa trwała etapowo na przestrzeni ponad 600 lat. Łączy ona w sobie cechy gotyku,renesansu i baroku. Znajdujące się nad ołtarzem Klęczące postacie przedstawiają Karola IV i jego czwartą żoną, Elżbietę Pomorską.Warto dodać, że  budowa prezbiterium została rozpoczęta w 1372 przez Petera Parlera. Jej cechą charakterystyczną są wybujałe strzeliste ożywione zawiłym żebrowaniem gotyckich maswerków( ornamentów architektonicznych) Eleganckie łuki przyporowe pięciu wielokątnych kaplic dodają urody pięknemu prezbiterium, które zbudował francuski mistrz Mateusz z Arras. Konstrukcja na planie kwadratu jest bogato zdobiona - do wykonania okładzin ścian użyto złota i około 1370 półszlachetnych kamieni. Kaplica miała pokazać, obraz Nowej Jerozolimy z Księgi. Objawienia, a Malowidła obrazowały epizody z życia Św. Wacława i sceny z Męki Chrystusa. Po wejściu do świątyni uwagę zwraca się przede wszystkim na jej wielkość i olbrzymie okna z witrażami.
Katedra św. Wita, Wacława i Wojciecha - siedziba arcybiskupów praskich. Mieści się na wzgórzu zamkowym Hradczany w Pradze. Jeden z cenniejszych przykładów architektury dojrzałego gotyku w Europie środkowej. Zawiera cenne dzieła sztuki rzeźby i malarstwa od XIV-XX w. Jest historycznym panteonem narodowym narodu czeskiego, spoczywają tam władcy Czech i przechowywane są insygnia koronacyjne królów czeskich, w tym korona św. Wacława. Alfons Mucha jest znany przede wszystkim jako malarz, ale jego działalność artystyczna, była dużo szersza, czego przykładem są choćby witraże dla katedry św. Wita w Pradze. Powstał on w 1931 r. za pieniądze czeskiego banku Slavia. Secesyjny witraż był jednym z ostatnich etapów trwającej blisko 600 lat budowy tej gotyckiej świątyni.

Mucha zrobił kilka różnych projektów witrażu. Ostateczna wersja ukazuje początki chrześcijaństwa w Czechach.
Przepiękna rozeta nad wejściem głównym. W czasie zwiedzania Katedry trafiliśmy na sesję fotograficzną panny młodej... Katedra św. Wita, Wacława i Wojciecha - siedziba arcybiskupów praskich. Katedra Św. Wita zadziwia swoim wyglądem i wielkością: jest długa na 124m, szeroka 60m i wysoka na 34m.  Zachodnią fasadę wyróżniają trzy pary drzwi z brązu
dwie bliźniacze, neogotyckie i wyniosłe wieże...Okazałą rozetę ukończono w czasie I wojny światowej. pomiędzy którym nad głównym portalem widać szerokie okno rozetowe. Katedra pod wezwaniem świętych Wita, Wacława i Wojciecha to miejsce szczególne w historii miasta. Budowana od roku 1344 z początku przez francuskiego architekta Mateusza z Arras'u, później niemieckiego architekta, Piotra Parlera, który nadał całej budowie unikalny, choć zamknięty w gotyckim stylu, charakter. Rzygacze na Katedrze św. Wita. Architekci Kamil Hilbert i Josef Mocke
Rzygacz na Katedrze św. Wita. Jeden z detali architektonicznych budowli Rzygacz na Katedrze św. Wita. Budowla, którą można podzielić na dwie części, jedna budowana w średniowieczu, druga w momencie budzenia się świadomości narodowej wśród Czechów. Głównymi autorami finiszu budowy, są Josef Mocker i Kamil Hilbert, działający na przestrzeni wieku XIX i XX. Ostatecznie budowę ukończono w roku 1929 na czas wielkiego Jubileuszu 1000 - lecia śmierci świętego Wacława. Wieża Południowa nakryta jest  barokowym hełmem odstającym nieco od całości. Wieża, dzieło Purela, została dobudowana w 1770 roku. Po wyjściu z Katedry przechodzimy na ogromny plac przed Pałac Królewski. Na dziedzińcu góruje obelisk, który postawiono w 1928 roku, w X rocznicę powstania Czechosłowacji.
Wieża Południowa Katedra Św. Wita jest zdecydowanie miejscem wartym zobaczenia. Jest to cenny zabytek pełen historii i sztuki. Powstawał na przestrzeni lat, co sprawia, że zawiera w sobie elementy z różnych epok (gotyku, renesansu, baroku). Złota Brama( Zlata brna) z 1367 r.Złotą Bramę zdobi na zewnątrz mozaika datowana na lata 70. XIV wieku ze sceną Sądu Ostatecznego. Warto też zwrócić uwagę na Złotą Bramę( Zlata brna) z 1367 znajdującą się na prawo od wieży, świadczy o kunszcie niemieckich mistrzów. Stanowiła ona niegdyś główne wejście do katedry. Złota Brama to wspaniały zwrócony w stronę starego pałacu królewskiego portal pochodzący z pierwszego okresu budowy kościoła ( zaprojektował go Peter Purler). Nad trzyczęściowym wejściem znajduje się wielkie, pólokręgłe okno, a pod nim XIV-wieczna, wenecka mozaika przedstawiająca scenę ze sądu ostatecznego.
„cała wspaniałość” sprawia, że katedra Św. Wita jest wyjątkowym, niezwykłym i charakterystycznym miejscem w Pradze, które zawsze i regularnie przyciąga wielu turystów Wygląd katedry z zewnątrz i wewnątrz, jej rozmiary oraz „wyposażenie” robi na człowieku wielkie wrażenie. Widok katedry od strony południowej Na placu przed Zamkiem Królewskim dominuje obelisk wysoki na 15,5 m. Obelisk wykonany jest z granitu. Trzeci dziedziniec stanowi centrum całego kompleksu Zamku Praskiego: to tu oprócz katedry możemy podziwiać wspaniałe zabytki ... - Pałac Królewski, bazylikę i klasztor św. Jerzego a po wyjściu z kompleksu pałacowego Złotą Uliczkę. Na dziedzińcu znajdujemy fontannę św. Jerzego
Stare Probostwo ( oznaczenie budynku położonego w pobliżu Katedry Świętego Wita w III. dziedzińcu Zamku Praskiego. Jest to barokowa budowla, która w połowie XVII została przebudowana z pierwotnie romańskiej formy z I połowy XI wieku. Obecnie budynek wykorzystywany jest przez Kancelarię Prezydenta.
W 1950 katedrę na własność przejęła Republika Czechosłowacka, a później Republika Czeska. Decyzję o nacjonalizacji katedry potwierdził Czeski Sąd Najwyższy w 2009 r., odrzucając odwołanie Kościoła katolickiego w tej sprawie. Widok katedry od strony wschodniej Katedra Św. Wita jest nie tylko jednym z najcenniejszych zabytków, ale także jednym z symboli Pragi. Bazylika św. Jerzego jest starsza od katedry św. Wita, powstała bowiem w X wieku. Bazylika św. Jerzego, romański kościół znajdujący się na praskich Hradczanach.Zachodnia fasada bazyliki.Pierwszy kościół w tym miejscu powstał ok. 920 z inicjatywy księcia czeskiego Wratysława I (tutaj zresztą pochowanego). Gdy w 973 ustanowiono w Pradze biskupstwo (katedrą została znajdująca się obok rotunda św. Wita), książę Bolesław II Pobożny zdecydował się na sprowadzenie tutaj sióstr benedyktynek i założenie ich klasztoru właśnie przy kościele św. Jerzego (zresztą jako pierwszego klasztoru na ziemiach czeskich).
Po 1500 od strony południowej został wybudowany przez Benedykta Rejta renesansowy portal, w którego tympanonie przedstawiona jest scena walki św. Jerzego ze smokiem. Ok. 1670 zbarokizowano całkowicie zachodnią fasadę kościoła. W XVIII w. z kolei powstała kaplica św. Jana Nepomucena. W XIX w. dokonano rekonstrukcji romańskiego wnętrza kościoła.
Obecnie często odbywają się tam koncerty muzyki organowej. Dziękuję za kolejny spacer po praskim Hradzie.

najbliższe galerie:

 
PRAHA [ HRADCZANY 1 ]
1pix użytkownik afrodyta odległość 0 km 1pix
Praga -Praski Zamek
1pix użytkownik knfred odległość 0 km 1pix
Hradczany - siedziba władz czeskich
1pix użytkownik dsk odległość 0 km 1pix
Praga część 1
1pix użytkownik maryush odległość 0 km 1pix
Praga przypadkiem :)
1pix użytkownik pesteczka123 odległość 0 km 1pix
Praga część 3
1pix użytkownik maryush odległość 0 km 1pix

komentarze do galerii (4):

 
maja-maja użytkownik maja-maja(wpisów:442) dodano 25.08.2012 22:02

Urokliwe miejsce. Byłam i zobaczyłam, choć wnętrza katedry nie zwiedziłam - niemiłosierna kolejka grupy Japończyków. Dzięki tobie mogłam poznać szczegóły. Pozdrawiam serdecznie.

mieczysaw użytkownik mieczysaw(wpisów:2099) dodano 25.08.2012 11:12

Widziałem katedrę tylko z zewnątrz.Piękne są witraże.Sporo detali wyłapałaś.Podoba mi się ten zestaw.Pozdrawiam

tereza użytkownik tereza(wpisów:3976) dodano 24.08.2012 18:29

Katedra św.Wita robi wrażenie.Pozdrawiam serdecznie:)

piotr54 użytkownik piotr54(wpisów:788) dodano 24.08.2012 12:07

W Pradze jest co zwiedzać, podobno to jedno z najpiękniejszych miast Europy. Byłem zwiedzałem i dobrze się tam czułem. Milo sobie poprzypominać wspaniałą katedrę praską. Pozdrawiam.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!