m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (25):

 
Bulwar Poleski - przy tym bulwarze pod wpływem procesu akumulacji rzecznej, tworzy się jedyna w Krakowie piaszczysta plaża, która jednak ze względu na stosunkowe zanieczyszczenie wody w Wiśle nie ma zastosowania rekreacyjnego. Piasek w tym miejscu jest regularnie usuwany z uregulowanego koryta rzeki przy pomocy pogłębiarek. Po lewej stronie widać Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha Bulwar Poleski  rozciąga się wzdłuż prawego brzegu Wisły, w dzielnicy Dębniki, pomiędzy mostami Dębnickim a Grunwaldzkim. Wraz z Bulwarem Czerwieńskim (znajdującym się po przeciwnej stronie Wisły), bulwar ten stanowi scenę lub (w zależności od pogody) widownię corocznego widowiska Wianki. Jeden z wielu stateczków kursujących po Wiśle. Ten oto, wdał się z naszym statkiem w zawody o Puchar Prędkości........ .....no i oczywiście zostaliśmy daleko w tyle.......   Dogoniliśmy go w okolicy Salwatora, gdzie statki nawracały. Bulwar Rodła rozciąga się wzdłuż lewego brzegu Wisły, w dzielnicy Zwierzyniec, pomiędzy ujściem rzeki Rudawy, a mostem Dębnickim. Na fotografii widzimy Klasztor sióstr Norbertanek na Salwatorze. Bulwar ten w większości stanowi obszar trawiasty łagodnie nachylony ku Wiśle, oddzielony od wyższego poziomu miasta stylowym murem przeciwpowodziowym zbudowanym w latach 1905-09. Wzdłuż bulwaru, nad samą rzeką prowadzi alejka spacerowa. Na  fotografii Kościół św. Augusta i Jana Chrzciciela przy klasztorze sióstr Norbertanek.
Bulwar Czerwieński a za nim hotel Sheraton. Nowoczesne cudo architektury, który moim zdaniem (a nie jestem specjalistą) całkowicie nie pasuje do otoczenia. Bulwar  poprzecinany licznymi alejkami spacerowymi w większości stanowi obszar trawiasty, łagodnie schodzący ku brzegowi Wisły. Cumują tu liczne barki-restauracje, odpływają rejsowe statki do Tyńca, a także znajduje się tu główny przystanek tramwaju wodnego. Bulwar Czerwieński rozciąga się wzdłuż lewego brzegu Wisły, w dzielnicy Stare Miasto, pomiędzy mostami Dębnickim a Grunwaldzkim. W tym miejscu nad brzegiem Wisły znajduje się Wawel a u stóp Zamku pomnik smoka wawelskiego autorstwa Bronisława Chromego. Od 2008 r. znajduje się na nim także aleja gwiazd. Niegdyś rozciągała się tu położona u stóp Wawelu dzielnica Rybaki, gdzie znajdowały się browary i domki rybaków. Wzmiankowana w 1644 roku jurydyka Rybaki-Podzamcze została zniesiona w roku 1801. Pamiątką po niej była brukowana ulica Rybaki, biegnąca po południowo-zachodniej stronie Wawelu. W XVIII i XIX w. stały w tym rejonie otoczone ogrodami liczne murowane i drewniane domki oraz dworki z charakterystycznymi łamanymi dachami polskimi, nadające okolicy podmiejsko - wiejski charakter. Dworek taki stał np. przy drodze nad Wisłą, prowadzącej ku Skałce. Zabudowa ta zaczęła znikać już w XIX w., w związku z prowadzonymi w Krakowie pracami upiększającymi, ale ostatnie tego typu obiekty, jak np. dworek Zielińskich (ówczesna ul. Rybaki nr 4), zostały rozebrane dopiero ok. roku 1914. Przestała istnieć również ulica Rybaki, dając miejsce przyszłym bulwarom. Zamek wybudowany na wzgórzu Wawel na przestrzeni wieków był wielokrotnie rozbudowywany i odnawiany. Liczne pożary, grabieże i przemarsze obcych wojsk, połączone ze niszczeniem rezydencji powodowały, iż obiekt wielokrotnie odbudowywano w nowych stylach architektonicznych, oraz remontowano jego szatę zewnętrzną a także przekształcano i zmieniano wygląd i wyposażenie wnętrz. Bulwar Czerwieński, to najpopularniejszy bulwar wśród turystów i Krakowiaków, którzy w piękną pogodę tłumnie tu biwakują nad tzw. zakolem Wisły. Wraz z Bulwarem Poleskim (znajdującym się po przeciwnej stronie Wisły), bulwar ten stanowi scenę lub (w zależności od roku) widownię corocznego widowiska Wianki. Odbywają się tu także inne liczne imprezy cykliczne i okolicznościowe.
Most Grunwaldzki łączący Stare Miasto (ul. Józefa Dietla) z Dębnikami (Rondo Grunwaldzkie). Stąd  rozlega się widok na Wzgórze Wawelskie i Kościół na Skałce. Most leży na trasie Małopolskiej Drogi św. Jakuba z Sandomierza do Tyńca. Został zaprojektowany przez zespół pod kierownictwem Zenona Grajka. Zbudowano go w latach 1968-72. Jego kompaktowy kształt miał na celu jak najmniejszą ingerencję w otoczenie Wawelu. Nadanie mu nazwy związane było z podjętą w 1972 r. decyzją o odbudowie Pomnika Grunwaldzkiego zniszczonego podczas II wojny światowej. Bulwar Inflancki położony wzdłuż lewego brzegu Wisły, w dzielnicy Stare Miasto, pomiędzy mostami Grunwaldzkim a Józefa Piłsudskiego. W tym miejscu nad brzegiem Wisły znajduje się m.in. kościół na Skałce i Klasztor Ojców Paulinów. Bulwar Inflancki, to głównie alejki spacerowe i ścieżki rowerowe usytuowane między trawnikami. W północnej części łagodnie schodzi ku brzegowi Wisły, a w południowej część górną od dolnej rozdziela stylowy mur zbudowany w latach 1905-09. A przed nami most im. Marszałka Józefa Piłsudskiego (tzw. Drugi Most, początkowo także Czwarty Most. Potocznie zwany Żółwiem lub Żółwim mostem) łączący Kazimierz (ul. Krakowska) z Podgórzem (ul. Legionów Piłsudskiego). Jest to najstarszy w Krakowie kompletny most drogowy nad Wisłą, który stoi do dzisiaj. Choć Most Powstańców Śląskich (zwany dawniej Mostem Krakusa) powstał 20 lat wcześniej, to do dzisiaj z jego pierwotnej konstrukcji pozostały jedynie filary.
Po lewej stronie Kamienica Aleksandrowiczów inaczej zwana Paryską. Zabytkowy budynek znajdujący się po prawobrzeżnej części Podgórza przy ul. Brodzińskiego 9, ale jako kamienica narożna posiada także adresy: ul. Przy Moście 1 oraz ul. Staromostowa 6.
Zbudowano ją około 1906 r.
Stanowi charakterystyczny element w panoramie Podgórza widzianego z lewego brzegu Wisły. Ze względu na to, że jest podobna do domów nad Sekwaną, nazywana jest  kamienicą paryską, zaś na prawym brzegu Wisły kamienicą Aleksandrowiczów, gdyż była własnością tej żydowskiej rodziny, właścicieli firmy papierniczej. Bulwar Kurlandzki - przy tym bulwarze do roku 1925 stał Most Podgórski łączący go z Bulwarem Podolskim. Świadczą o tym do dziś pozostawione przyczółki po obu stronach rzeki. Obecnie znajduje się w tym miejscu pieszo-rowerowa Kładka Ojca Bernatka. Kładka Ojca Bernatka - kładka pieszo-rowerowa łącząca Kazimierz z Podgórzem. Decyzją rady miasta została nazwana imieniem o. Laetusa Bernatka, zakonnika, który na przełomie XIX i XX w. doprowadził do wybudowania budynków szpitala Bonifratrów w Krakowie. Kładka, zbudowana według projektu Autorskiej Pracowni Projektowo-Plastycznej prof. Andrzeja Gettera, ma formę stalowego łuku rozpiętego pomiędzy istniejącymi przyczółkami Mostu Podgórskiego, do którego podwieszone są dwa pomosty. Stalowy łuk ma długość 145 metrów, pomosty ok. 130 m. Całość konstrukcji waży ponad 700 ton, Taki rejs trwa około godziny a przy okazji można zobaczyć kawał historii sięgającej kilku stuleci jak i zarazem tej, która dopiero co założyła swoje karty w dziejach miasta. Stare podgórskie kamieniczki pamiętające czasy sprzed II wojny światowej........... ..............jak i współczesne bryły architektoniczne co i rusz ukazują się to na lewym, to na prawym brzegi Wisły. Zobaczymy jeszcze tylko jeden bulwar nadrzeczny Krakowa i pora zacumować z pięknymi obrazami w pamięci.
Bulwar Wołyński - 
Bulwar ten rozciąga się wzdłuż prawego brzegu Wisły, w dzielnicy Podgórze, pomiędzy Mostem Grunwaldzkim a ujściem rzeki Wilgi. Ujście to tworzy malowniczy cypelek połączony z sąsiednim Bulwarem Podolskim równie stylowym Mostem Retmańskim. Przy Bulwarze Wołyńskim znajduje się też charakterystyczna dla tego miejsca bryła dawnego Hotelu Forum

najbliższe galerie:

 
Kraków z emocjami w tle ( lato 2017 )
1pix użytkownik agra60 odległość 2 km 1pix
Kraków w światecznej odsłonie
1pix użytkownik kordula157 odległość 3 km 1pix
Wieliczka , Kopalnia soli
1pix użytkownik warusek odległość 4 km 1pix
Lato
1pix użytkownik pypekk odległość 4 km 1pix
Kraków - Wawel
1pix użytkownik maryna odległość 4 km 1pix
Wieliczka kopalnia-czyli galeria zza światów nam znanych
1pix użytkownik dreptak odległość 4 km 1pix

komentarze do galerii (8):

 
magdar użytkownik magdar(wpisów:3155) dodano 28.08.2012 22:40

Miałam przyjemność płynąć z pod Wawelu do Tyńca parę lat temu :) Pozdrawiam :)

maja-maja użytkownik maja-maja(wpisów:442) dodano 27.08.2012 06:27

Witam cie serdecznie grace jakże miło, że mnie jeszcze pamiętasz. Tak się złożyło, iż "wyszłam" na moment a nie było mnie dłuższy czas. Samo życie! Już jestem i milo wszystkich pozdrawiam.

grace użytkownik grace(wpisów:3357) dodano 27.08.2012 02:59

Witaj dawno niewidziana Maju:)
Pieknie uzupelnilyscie sie galeriami z Halszka, w ten sposob mamy kilka odslon starego grodu:)
Pozdrawiam:)

maja-maja użytkownik maja-maja(wpisów:442) dodano 26.08.2012 11:16

skuza; wyobraź sobie, że ja krakowianka od urodzenia, przeżywszy ponad pół wieku w tym mieście też nie wiedziałam o nazwach bulwarów. Jakoś w codzienności nie używało się i nie używa ich nazw. Odkryłam to dopiero w necie. Och, gdyby nie ta sieć, jakże uboga byłaby nasza wiedza nawet o tych najbliższych okolicach. Dziękuję za odwiedziny mojej galerii i pozdrawiam serdecznie.

skuza użytkownik skuza(wpisów:4121) dodano 25.08.2012 23:32

Świetna z Ciebie przewodniczka,nie wiedzialam ze Kraków ma tyle bulwarów,bardzo interesujące opisy...dziękuje:)Pozdrawiam:)

kapsell użytkownik kapsell(wpisów:884) dodano 25.08.2012 20:56

Następnym razem, jak pojadę do Krakowa, to wybiorę się w taki rejs. Pozdrawiam.

maja-maja użytkownik maja-maja(wpisów:442) dodano 25.08.2012 20:49

Dzięki Halszka, miło na pokładzie mieć dobre towarzystwo. Pozdrawiam również.

halszka użytkownik halszka(wpisów:2671) dodano 25.08.2012 20:09

Z przyjemnością popłynęłam z Tobą Maju stateczkiem po krakowskiej Wiśle:)) Dziękuję za opisy do zdjęć i pozdrawiam:)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!