m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Najsłynniejszy zabytek Pragi należący do najstarszych i najznakomitszych budowli tego typu w Europie. Budowę mostu rozpoczęto na polecenie Karola IV w roku 1357 a zakończono na początku XV wieku. Most ma 515 m długości i 10 m szerokości, zbudowany jest z sześcianów piaskowca i wspiera się na szesnastu łukach. Do 1741 roku był jedynym mostem na Wełtawie i mogły się tu minąć jednocześnie aż cztery powozy. Z obydwu stron mostu można podziwiać wspaniałą galerię rzeźb i posągów umieszczonych na szczytach filarów. Został zbudowany z bloków piaskowca łączonych zaprawą murarską wzmacnianą ponoć kurzymi jajami. Od samego początku most posiadał nawierzchnię brukową. Most Karola przyciąga tysiące turystów i jest głównym połączeniem dla ruchu pieszego między Malą Straną i Hradczanami a Starym Miastem. Rzeźby te pochodzą z lat 80. XIV w.
 W ciągu dnia pełen straganów z pamiątkami... grajków, kataryniarzy, malarzy i rysowników. Most Karola, to jedno z najważniejszych miejsc w Pradze. Łączący oba brzegi rzeki Wełtawy. Na przeciwległym końcu znajduje się Malostreńska Wieża Mostowa, składająca się z dwóch spojonych ze sobą wież. Wieża ta ma w sobie fragment zniszczonego wcześniej mostu Judyty. Wyższą z wieżyczek zbudował król Jerzy z Podiebradów w XV wieku. Zdobią ją czeskie średniowieczne herby, które są kontynuacją zdobień ze Staromiejskiej Wieży Mostowej. Na moście Karola znajduje się ponad 30 zespołów figuralnych, które są prawdziwą galerią barokowych rzeźb, stworzonych przez najwybitniejszych artystów tamtej epoki.
Kampa to wyspa oddzielona od Małej Strany odnogą Wełtawy, zwaną Czarcim Potokiem (Certovka). Nazwa potoku pochodzi z XIX wieku, podobno od pewnej damy zamieszkałej na pobliskim placu Maltańskim, która miała iście diabelski charakter ;-)
Przez całe stulecia wody tego potoku napędzały młyńskie koła, pozostałości trzech z nich możemy dziś podziwiać Fantazyjne nazwy ..Restauracja Marnice...co znaczy Kostnica. Kampa to niejako półwysep na Wełtawie z centralnie położonym owalnym rynkiem. Grupę różnokolorowych domków przecina Čertovka - ślepy kanał rzeki Wełtawy. Miejsce to nazywane jest Praską Wenecją. Podczas powodzi w 2002 roku cała wyspa Kampa znalazła się pod wodą, a zniszczeniu uległo wiele domów. Na szczęście dziś nie ma już śladów powodzi. W  głębi biały budek, to Muzeum Kampa Praski most Karola to jeden z najpiękniejszych średniowiecznych mostów w Europie; oparty jest 16 filarach (12 z nich ma swe fundamenty pod wodą, 3 stoją na wyspie KAMPA) Będąc na moście nie można również zapomnieć, o bardzo interesujących widokach na Praski Hrad
 Powstał on w miejscu dawnego mostu Judyty istniejącego od 1172 roku i zniszczonego podczas powodzi w 1342 roku. Po moście Judyty została jedynie niższa wieża położona od strony Malej Strany, wyższa wieża mostowa należy już do Mostu Karola i jest dziełem sławnego budowniczego i rzeźbiarza Petera Parlera. Obok barkowych rzeźb swoje miejsce znalazły również rzeźby z początków XX wieku, stworzone już w nieco odmiennym stylu. Most w roku 2007 obchodził hucznie, swoje 650 urodziny. Kamień węgielny został położony w roku 1357 przez cesarza rzymskiego i króla czeskiego Karola IV. Most Legii z widokiem na Teatr Narodowy.Teatr Narodowy ( Národní divadlo) - teatr  zbudowany w stylu neorenesansowym, znany jako „Alma Mater czeskiej opery”, jak również krajowy pomnik historii i sztuki. Wpisany pod numerem 111. na listę Narodowych zabytków kultury Republiki Czeskiej. Położony jest przy ulicy Ostrovní 1 w dzielnicy Praha 1 (Nové Město). Widok na nabrzeże Starego Miasta z wieżą wodną wzgórze Petrin i część wzgórza na którym znajdują się pozostałości po pomniku Józefa Stalina. Biały domek na brzegu Wełtawy, to Muzeum Kampa
Budowę mostu rozpoczęto w 1357 roku  a ukończono dopiero na początku XIV wieku. Główny budowniczym był Peter Parléř ( ten sam, który pracował przy katedrze Św.Wita). Początkowo na moście ustawiono jedynie prosty krzyż, natomiast charakterystyczne rzeźby pojawiły się na nim dopiero w XVII wieku. Pierwszą rzeźbą na moście był ustawiony tu w 1683 roku wizerunek św. Jana Nepomucena. Najpopularniejsze miejsce na moście to figura świętego Jana Nepomucena, której postument zawiera dwie tablice, jedna z nich przedstawia scenę utopienia św. Jana Nepomucena w rzece Wełtawie, druga przedstawia scenę spowiedzi królowej Zofii u św. Jana Nepomucena. 
Popularne jest również miejsce, z którego wg przekazów, zrzucono ciało św. Jana Nepomucena do wody. Zaznaczone jest ono tabliczką z krzyżem arcybiskupim i 5 gwiazdami, symbolem samego św. Jana 
przed rzeźbą  św. Nepomucena ustawia się kolejka chętnych do pogłaskania tablic i zapewnienia sobie tym sposobem szczęścia:)  Most Józefa Manesa z widokiem na filharmonię.
Niektóre z rzeźb ze względu na znaczne zniszczenia spowodowane przez powodzie i warunki atmosferyczne zostały zastąpione w połowie XIX wieku kopiami. Kamień węgielny nowego kamiennego mostu wmurował Karol IV Luksemburski 9 lipca 1357 o godzinie 5:31 rano. Powodem wyboru tej godziny był odpowiedni układ gwiazd (koniunkcja Słońca z Saturnem). Inna wersja mówi o tym, że data odpowiada układowi wszystkich cyfr nieparzystych 1-3-5-7-9-7-5-3-1 (jest ona palindromem - czytana z obydwu stron brzmi tak samo). taras widokowy knajpy 'lavka' znajdujacej sie obok muzeum B.Smetany nieopodal mostu Karola. Lavka oferuje widoki na most Karola, oraz na zamek z  katedrą Św. Vita. Widok z Mostu. Restauracja Mlynec
Od strony Starego Miasta widoczna jest staromiejska wieża mostowa, będąca pierwowzorem wieży mostowej od Malej Strany. Jest uważana za najpiękniejszą średniowieczną wieżę w Europie i oprócz celu obronnego pełniła zasłużenie funkcje reprezentacyjne Zarówno wieża mostowa Malej Strany jak i Staromiejska Wieża Mostowa mają swoje galerie widokowe, przy czym z pierwszej roztacza się wspaniała panorama Starego i Nowego Miasta a z drugiej możemy podziwiać Hradczany i niżej położoną Malą Stranę. Staromiejska Wieża Mostowa Staromiejska Wieża Mostowa Most  powstał  w miejscu dawnego mostu Judyty istniejącego od 1172 roku i zniszczonego podczas powodzi w 1342 roku.
Na wschodnim krańcu stoi Staromiejska Wieża Mostowa z umieszczonymi na niej figurami cesarza Karola IV, jego syna Wacława IV oraz świętych Wita, Wojciecha i Zygmunta. Wieża została ukończona w 1380 roku. 	Staromiejska Brama Mostowa jest najpiękniejszą budowlą tego typu w Europie. Wzniesiona została u schyłku XIV wieku nie tylko jako uzupełnienie i ozdoba Mostu Karola ale także jako część obwarowań praskiego Starego Miasta. . W wieży znajdowała się brama, która - podobnie jak inne bramy w murach obronnych - zamykano żelazną kratą. Opuszczano ją w momentach grożącego niebezpieczeństwa (m. in. w lutym 1611 roku, kiedy to na Pragę uderzyli Pasawianie lub w czasie napaści Szwedów w roku 1648). W podziemiach wieży więziono dłużników. Pomnik Karola IV stojący na placu Krzyżowników w Pradze na Starym Mieście, tuż za Mostem Karola, to swoistego rodzaju podziękowanie za założenie uniwersytetu przez tego władcę.
Ustawiony został tutaj w 500 lat po założeniu Uniwersytetu w Pradze, w roku 1848. Clementinum (Klementinum) - barokowy budynek dawnego kolegium jezuickiego znajdujący się na Starym Mieście w Pradze, w pobliżu Mostu Karola. Zakon jezuitów sprowadził do Pragi w 1556 cesarz Ferdynand I Habsburg. W pobliżu Mostu Karola oddał im zabudowania byłego klasztoru dominikańskiego św. Klemensa. Miejsce to stało się centrum jezuitów w Czechach, a zarazem centrum polityki kontrreformacyjnej cesarzy z dynastii Habsburgów.
Most z obu stron, zarówno od Malej Strany jak i od strony Starego Miasta jest zamknięty okazałymi bramami.
Ta, która zamyka most Karola od strony Starego Miasta, jest bardziej okazała i zawiera w sobie przesłanie architektów mostu o porządku we wszechświecie. 
Jest to najstarszy zachowany most kamienny świata. Dziękuję za spacer przez 665 lat historii...

najbliższe galerie:

 
Czechy - Praga (klasycznie)
1pix użytkownik marioli odległość 0 km 1pix
Praga - Most Karola
1pix użytkownik knfred odległość 0 km 1pix
czeskie impresje / Praga /
1pix użytkownik zielas odległość 0 km 1pix
Praga w jeden dzień
1pix użytkownik mieczysaw odległość 0 km 1pix
16 CZECHY Praga
1pix użytkownik paweller75 odległość 0 km 1pix
Praha
1pix użytkownik obserwator odległość 0 km 1pix

komentarze do galerii (18):

 
achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5337) dodano 25.09.2018 20:13

Ładna i ciekawa galeria z przepięknej Pragi. Warto może sprostować informację podaną w opisie ostatniej fotki. Mos Karola w Pradze jest nie tyle najstarszym zachowanym kamiennym mostem świata (bo istnieją np. zachowane mosty rzymskie, znacznie starsze - choćby w Trewirze lub Kordobie), ale najstarszym zachowanym kamiennym mostem o takiej rozpiętości przęseł. Pozdrawiam. :)

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4091) dodano 02.09.2012 19:12

mieczysaw - przyznam, że tłok na moście był znaczny. Momentami przechodziły duże grupy i nagle robiło się pusto, ale za chwilę znów tłum. Most na szczęście był otwarty i przeszliśmy w całości.Robi wrażenie.
Pozdrawiam.

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4091) dodano 02.09.2012 19:10

magdar - dziękuję za odwiedziny. Zapraszam na dalsze praskie galerie.
Pozdrawiam.

mieczysaw użytkownik mieczysaw(wpisów:2098) dodano 31.08.2012 18:27

W końcu mogę obejrzeć jak wygląda most Karola w Pradze.Podczas mojej wizyty połowę mostu remontowano i przejście jego zajęło mi ponad godzinę.Taki był ścisk,że ludzie mdleli.Dzięki za te obrazy.Pozdrawiam

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4091) dodano 30.08.2012 21:18

paweller75 - mam nadzieję, że obejrzę wspaniałą galerię.
Pozdrawiam

paweller75 użytkownik paweller75(wpisów:7220) dodano 29.08.2012 23:01

Obejrzałem z zaciekawieniem, tym bardziej, że za parę dni tam będę. Pozdrawiam.

magdar użytkownik magdar(wpisów:3155) dodano 28.08.2012 22:58

Praga,miłe wspomnienia :)Pozdrawiam :)

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4091) dodano 28.08.2012 21:09

beata-zbychu - Most Karola to rzeczywiście arcydzieło. Opisałam go jak mogłam. Zawsze pilnie słucham tego co mówią i oczywiście posiłkuję się różnymi przewodnikami. Wiedzy nigdy nie za wiele :)))
Pozdrawiam Was serdecznie.

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4091) dodano 28.08.2012 21:07

tereza, miło mi było spacerować z Tobą po tym cudownym moście.
Pozdrawiam.

tereza użytkownik tereza(wpisów:3861) dodano 28.08.2012 20:45

Most Karola to jeden z turystycznych symboli Pragi.
Miło wspominam to miejsce w Pradze.Pozdrawiam:)

beata-zbychu użytkownik beata-zbychu(wpisów:1002) dodano 28.08.2012 20:43

Witamy - Most Karola to zachwycająca budowla - zawsze tłumy oblegają go , pięknie opisałaś ten wycinek historii - mogła byś tu robić jako przewodniczka . Pozdrawiamy

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4091) dodano 28.08.2012 11:45

abstynent; halszka - z radością przyjmuję takie komentarze. Wtedy wiem, że moja galeria wniosła coś ciekawego i została obejrzana z zainteresowaniem.
Pozdrawiam.

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4091) dodano 28.08.2012 11:43

grace - dziękuję za odwiedziny:)
Pozdrawiam.

abstynent użytkownik abstynent(wpisów:7) dodano 28.08.2012 08:26

Miły spacer po Moście Karola odbyłem w jakże pięknej Pradze.

grace użytkownik grace(wpisów:3357) dodano 28.08.2012 04:22

Z ogromna przyjemnoscia kolejny raz pokonalam ten piekny most:)
Tym razem na spokojnie moglam poczytac i poogladac to, co sama kiedys w niemilosiernym tlumie podziwialam:)
Pozdrawiam:)

halszka użytkownik halszka(wpisów:2671) dodano 27.08.2012 21:14

Dziękuję i już się cieszę:) Ja też postaram się poszukać w szufladzie zdjęć ze swoich wycieczek do tego pięknego miasta i założyć galerię jeszcze w tym roku:)

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4091) dodano 27.08.2012 21:10

Dziękuję za odwiedziny w mojej galerii. Mam jeszcze kilka niespodzianek z Pragi i wkrótce je zamieszczę.
Pozdrawiam cieplutko.

halszka użytkownik halszka(wpisów:2671) dodano 27.08.2012 20:36

Uwielbiam Pragę,bo to piękne miasto,w którym aż przyjemnie bruki szlifować!:)) Dziękuję za kolejny spacer,a przecież Most Karola to kultowe miejsce,gdzie koniecznie trzeba być i nawdychać się atmosfery miasta oraz napaść oczy Hradczanami:))) Dziękuję za spacer i lekcję historii. Pozdrawiam turystycznie:)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!