m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (49):

 
Na południu europejskiej części, bezpośrednio przy Murach znajdują się dzielnice, gdzie po zmroku lepiej się nie pokazywać. Czując się delikatnie nieswojo, rzucamy okiem na drugi brzeg skąpany w ostatnich promieniach słońca i zanurzmy się w gąszcz ulic z ....... .... z jak że inną zabudową. Kontrast jest ogromny - tego raczej nie zobaczymy w przewodnikach. W zabudowie dominują stare, osmańskie budynki z drewna, nieczęsto w ruinie. To tu zobaczymy Istambuł jaki był sprzed lat - polecam wybrać się skromnie ubrawszy, zwłaszcza jeśli jest się blondwłosą kobietą!!!! Wkraczamy w inny świat - ten którego tak bardzo nie chciał Ataturk - twórca współczesnej Turcji - budując jej laicką potęgę. Kobiety w czarnych czarczafach, spod których wystaje im tylko kawałek nosa i oczy, brodaci mężczyźni o srogim wyglądzie, małe sklepiki, rozpadające się ruiny domów, wszechobecne śpiewy muezinów wzywających do modlitwy - oto prawdziwie muzułmański Istambuł, jakiego trudno szukać kilkaset metrów dalej. Po ulicach walają się śmieci, tu nie pachnie tak pięknie jak w Centrum, tu wychudzone bezpańskie psy i koty grzebią w śmietnikach. Tu jest biednie i brudno i pewnie nie do końca bezpiecznie wieczorową porą, ale żeby trochę lepiej zrozumieć złożoność tego miasta trzeba tu wejść.
Pochmurna pogoda pogłębia jeszcze takie wrażenia - czujemy sie trochę nieswojo - europejczyków i innych turystów brak. Istambuł widziany z tej perspektywy jest taki stalowo- rdzawy. Znajdujący się na liście światowego dziedzictwa UNESCO Balat niegdyś był jedną najbardziej prestiżowych dzielnic miasta. Półtora wieku temu tu zamieszkiwali tureccy, żydowscy, greccy i ormiańscy kupcy. Lecz w latach 90. ubiegłego wieku na zatłoczonych ulicach dzielnicy zameldowani już byli głównie biedni imigranci. Obecnie Balat to dzielnica kurdyjsko-ormiańska i mieszka tutaj wielu imigrantów kurdyjskich, ormiańskich pochodzących z najbiedniejszych regionów Turcji To to jest największe skupisko Kurdów od lat siedemdziesiątych.
Kurdowie nie uznają rządu w Ankarze, wolą życie w poniżeniu niż opuszczenie własnej dzielnicy, nie godzą się na przymusową integrację - polityką promowaną przez rząd. Degradacja pod względem społecznym - to codzienność Kurdów - bezrobocie oraz brak obowiązku chodzenia do szkoły. W dzieci niestety godzi to najbardziej. Na każdym rogu ulicy widzieliśmy chaotycznie bawiące się dzieciaki - oczywiście w wojnę. Wiele z nich nie umie pisać ani czytać, rodzice nie posyłają ich do szkoły, wolą zatrzymać je w domu niż powierzyć oświacie. Obecnie są firmy deweloperskie, które planują wydać 140 mln dolarów na renowację sześćdziesięciu w większości XIX-wiecznych budynków w Balat. Ta otoczona bizantyjskimi murami podupadła dzielnica leży w odległości niedługiego spaceru od turystycznej dzielnicy miasta Sultanahmet. To miejsce posiada olbrzymi potencjał, ale w tej chwili nikt nie chce się tu sprowadzać. Firmy które chcą remontować zaniedbane historyczne dzielnice centralnego Stambułu, liczą na spory zysk w niedalekiej przyszłości. Nie wiem jak to oceniać - z jednej strony szkoda, z drugiej ..... . I jestem ciekaw co będzie mieszkańcami
Stary cmentarz muzułmański Dzielnice przylegają bezpośrednio do murów które skutecznie izolują je od nowoczesnego Stambułu. Wszedłem na Mury i po obserwacji wysokościowej zdecydowałem ominąć ten skrawek - nie wyglądał przyjaźnie.
Natomiast dzielnica Fanar jest największym skupiskiem ludności greckiej w mieście. Ze względu na lokalizację siedziby patriarchatu zamieszkujący Fanar Grecy nie zostali wysiedleni do Grecji w latach 20. XX wieku wraz z całą pozostałą grecką ludnością Turcji. Obecnie mniejszość grecka liczy mniej niż 3 tysiące osób.
Fanar graniczy z Balat i nie widać zasadniczej różnicy miedzy dzielnicami. Ta sam stan i zabudowa. Podobnie także jest w dzielnicy Carsamba - najbardziej religijnej dzielnicy Stambułu. W najbardziej konserwatywnej dzielnicy poszukujący wrażeń mogą spotkać brodatych mężczyzn ubranych w grube płaszcze i tradycyjne szerokie spodnie shalwar (czyli po polsku szarawary), jak również kobiety otulone od stóp do głów w czarne, zasłaniające całą sylwetkę i twarz szaty.
Nie wiedziałem że zobaczę taki sklep w Stambule. Nieźle zaopatrzony - a przecież wiara zabrania muzułmanom spożycia.
Herbata miętowa - tylko 3 Lity Kończąc nasz spacer mogę sobie wyobrazić co się dzieje na przedmieściach azjatyckiej części Stambułu, gdzie mieszka ponad 200 tysięcy osób w prowizorycznych domach z kartonów. Nikt tam nie płaci podatków, a woda i energia elektryczna są dystrybuowane nielegalnie. Tam nie odważyłem się pojechać. Pogoda nam się poprawia, a my docieramy do bardziej cywilizowanych rejonów miasta
Istambuł można zwiedzać bez końca, miejsc godnych uwagi jest w tym mieście tak wiele, że nie sposób je wymienić. Każdy może odkryć miasto na swój sposób, bo kryje ono wiele tajemnic, a dzielnice Carsamba, Balat i Fanar to jakże inny obraz, który koniecznie polecam zobaczyć

najbliższe galerie:

 
Stambuł - Eyüp
1pix użytkownik zibid odległość 1 km 1pix
Wybory Mistera Obieżyświata 2010
1pix użytkownik pesteczka123 odległość 1 km 1pix
Delegacja w Turcji - 2011
1pix użytkownik aniol_z_agh odległość 1 km 1pix
Stambuł - Fatih
1pix użytkownik zibid odległość 2 km 1pix
STAMBUŁ - ALEJA NIEPODLEGŁOŚCI NOCĄ...
1pix użytkownik agata odległość 2 km 1pix
Stambuł baaaardzo spontanicznie. . . Cz. I
1pix użytkownik satan odległość 3 km 1pix

komentarze do galerii (46):

 
magdalena użytkownik magdalena(wpisów:3734) dodano 27.02.2013 08:22

Świetna galeria!!! Dobrze, że podałeś link do niej:-) Wielkie dzięki za pokazanie innego oblicza Stambułu. Pozdrawiam:-)

skuza użytkownik skuza(wpisów:4121) dodano 23.09.2012 23:41

Mam,ale na papierze,na początku lat dziewięćdziesiątych tam byłam,może kiedyś zeskanuje i wstawię...na emeryturze:))))Pozdrawiam:))

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 03.09.2012 22:18

Zibid no i może dobrze że stało, czasem trzeba posłuchać głosu rozsądku. Nieraz jak to się mówi ,,skórka nie warta wyprawki".

zibid użytkownik zibid(wpisów:2270) dodano 03.09.2012 22:08

dzięki Ania - to jest nieznane oblicze. Podobno są jeszcze lepsze miejsca ale ...... odwagi brakło.
Pozdrawiam

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 02.09.2012 14:45

Bardzo interesujące przedstawienie Stambuł z innej strony.
Fajnie że pokazałeś to jego nieznane dla nas oblicze.
Pozdrawiam serdecznie:)

zibid użytkownik zibid(wpisów:2270) dodano 02.09.2012 07:43

skuza - masz jakieś fotki z przedmieść.
chętnie zobaczyłbym.
Pozdrawiam

madeleine użytkownik madeleine(wpisów:1364) dodano 01.09.2012 13:42

Zibid, bardzo mi się podobało, to zdecydowanie najlepsza galeria w tym tygodniu. Stambuł, to wyjątkowe miasto. Warto poświęcić mu trochę więcej czasu i uwagi. Dziękuję za wspaniałą relację, pozdrawiam serdecznie i czekam na ciąg dalszy :)

zibid użytkownik zibid(wpisów:2270) dodano 01.09.2012 08:03

kati, mieczysław - dzięki za wizytę

zibid użytkownik zibid(wpisów:2270) dodano 01.09.2012 08:01

Marek - myślę ze tak było - Stałem na falochronie, trawler rybacki długi gdzieś na 20 metrów wypływał z portu. Zawrócili i czepneli sie do mnie. Myślę ze przerzucali ludzi do Europy.

Pozdrawiam

katii użytkownik katii(wpisów:192) dodano 31.08.2012 20:37

Podziwiam za odwagę robienia zdjęć w Istambule. Ba w każdym kraju muzułmańskim należy mieć się na baczności :) Klimat zakamarków i uliczek taki, jaki lubię... no i mniej ludzi :)

mieczysaw użytkownik mieczysaw(wpisów:2099) dodano 31.08.2012 18:49

Galeria sprawiła mi prawdziwą radość.mam hopla na punkcie wąskich, wybrukowanych uliczek ,są pod górkę lub z górki i jeszcze jedna atrakcja -chaos architektury. Zdjęcia 5 i 11 zrobione pode mnie.Pozdrawiam

skuza użytkownik skuza(wpisów:4121) dodano 31.08.2012 17:22

Te dzielnice jeszcze całkiem przyzwoicie wyglądają ,w porównaniu z przedmieściem Stambułu,szczególnie w azjatyckiej części,wjeżdżając od strony Ankary.Tam mieszkają nie tylko Turcy z prowincji,ale bardzo dużo czarnoskórych mieszkańców Afryki,czekających na przerzut do Europy.
Pomijając dane statystyczne,Stambuł może konkurowc z Pekinem,po względem ilości mieszkańców...szacunkowo,grubo ponad 20 milionów.
Co do spożycia,jak najbardziej mogą spożywać,jeżeli to robią w celach leczniczych,sam Ataturk bul zresztą bardzo" chorym człowiekiem",tak się leczył ,ze zmarł na marskość wątroby:)))
Bardzo interesujaco przedstawiasz Stambuł,czekam na cd.
Pozdrawiam :)

marek50 użytkownik marek50(wpisów:771) dodano 31.08.2012 04:17

Zibid - bardzo mozliwe, ze trafiles na kogos, kto dorabia sobie przemytem - stad taka reakcja. Ja w miejscach, w ktorych nie jestem pewien co mam robic zwykle usmiechajac sie pokazuje aparat i zwyklym skinieniem glowy pytam niemo o zezwolenie. Jesli ktos sie wzdryga, to odstepuje. Jesli natomiast ktos zezwala, to...no wlasnie tutaj jest problem, bo czesto zaczyna mi pozowac, a talent w tej materii jest niezwykle rzadki. Udaje wiec, ze trace zainteresowanie po czym ukradkiem wracam i wtedy staram sie zrobic to, co wczesniej planowalem.

zibid użytkownik zibid(wpisów:2270) dodano 30.08.2012 22:48

dzięki nola i pozdrawiam

nola76 użytkownik nola76(wpisów:6848) dodano 30.08.2012 21:59

Świetna galeria, fajne foty, intereresujące komentarze. Ja spędziłam kiedyś 3 dni w Stambule i mogę tylko powiedzieć, że Turcy strasznie imprezują i dużo piją, no i te faje palą bez opamiętania;)
pozdrawiam:)

zibid użytkownik zibid(wpisów:2270) dodano 30.08.2012 21:50

mgfoto - pozdrawiam

zibid użytkownik zibid(wpisów:2270) dodano 30.08.2012 21:39

Marek - jak mnie czterech turków obstawiło w porcie mając pretensje że obsrtykałem ich łajbę i nikogo obok - uwierz mi ze poczułem zagrożenie. Raczej do strachliwych nie nalezę, ale ....... trochę Street'ów z ludźmi mam, ale jak to pisał mi Mister Pszczoła po co tu wstawiać - cytuje - "te muzułmańskie gę......." więc odpuściłem :)

Uwagi techniczne przyjmuje.

Pozdrawiam

marek50 użytkownik marek50(wpisów:771) dodano 30.08.2012 21:24

Zibid - rozumiem. Prawda jest , ze nie masz za wielkiego doswiadczenia w tej materii, szczegolnie na ulicach malo przypominajacych europejskie. Tak wiec latwo o przesadne odczuwanie stopnia zagrozenia. ie twierdze, ze Twoje odczucie bylo wlasnie przesadne, ale dopuszczam mysl, ze moglo tak byc. Kordula robi portrety, natomiast mnie chodzilo o street photography, o znajdowanie zaleznosci miedzy ludzmi a srodowiskiem. Co do HDR-ow. Zibid - wiem, ze chciales jak najlepiej, ale czasto sie tak zdarza, ze w tym chceniu i dazeniu do jak najlepszego efektu, zapedzamy sie zbyt daleko. Tak sie niestety stalo tutaj. Na wielu zdjeciach niebo dniem jest znacznie ciemniejsze od domow, ktore powinny byc w cieniu.

zibid użytkownik zibid(wpisów:2270) dodano 30.08.2012 21:17

romana - muszę przyznać, że auta to tam były - totalne przeciwieństwo i najmodniejsze ulice europejskich miast się nie zawstydzą.
Pozdrawiam

zibid użytkownik zibid(wpisów:2270) dodano 30.08.2012 21:04

Marek - klimat był taki że strach było fotografować budynki a ty mi piszesz o fotografowaniu ludzi. Z żoną byliśmy jedynymi "europejczykami" ze tak się wyrażę na ulicach tych dzielnic. Tym bardziej, iż dzień wcześniej miałem przygodę w starym porcie i .............już żegnałem się z aparatem i jeszcze groziło obicie facjaty. Parametry sprzętowe jakie mam ograniczają mnie w aspekcie fotografowania ludzi - sony R1 jest dość wolny, a 120 na obiektywie tez nie pomaga. Dlatego nie jestem w tym dobry i raczej wolę oglądać dokonania innych - np: obecna na tym portalu Kordula (Pozdrawiam) jest dla mnie wzorem w tym temacie.

Dziękuje za uwagi od strony technicznej - jestem świadom pewnych niedociągnięć. Zdjęcia robione na szybkiego, w locie, przy świetle jakie miałem. Po prostu chciałem pokazać druga stronę Stambułu - może kogoś zachęcę do zajrzenia w te rejony.

Pozdrawiam

romana użytkownik romana(wpisów:5222) dodano 30.08.2012 20:46

Bardzo fajnie oddałeś charakterystyczny klimat tej części Stambułu.
Trochę dziwnie się komponuje ten samochód z fot 44 z otaczającymi go budynkami.

Pozdrawiam :)

zibid użytkownik zibid(wpisów:2270) dodano 30.08.2012 20:18

gdzie ty tam sie kręciłeś że na jeden dzień do Stambułu Cię poniosło

watcher użytkownik watcher(wpisów:1930) dodano 30.08.2012 20:13

...pszczolko : determinacja z jaka niektóre prymitywne formy życia na naszej planecie walczą o byt potrafi naprawdę zaskoczyć , nie sie nie zmieńiles prostaku :)))

watcher użytkownik watcher(wpisów:1930) dodano 30.08.2012 20:10

...Pipol począwszy od 3 dni w Burgas , potem kilka w okolicy Sozopola i w końcu tydzień pod Sinimorec - stad do Stambulu tylko 320 km.
Zibid wrażenia nieziemskie , wrócę tu napewno. Trzydniowe zwiedzanie z moimi Latoroslami nie wchodzi w grę , ledwo ten jeden wytrzymały ....i ja tez z nimi :))

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 30.08.2012 20:09

Galeria mogłaby mieć podtytuł : "Czego nie zobaczysz w folderze"... Ciekawa dokumentacja. Pozdrawiam :)

zibid użytkownik zibid(wpisów:2270) dodano 30.08.2012 20:06

jak by Ci tak przynajmniej na trzy dni odwaliło to ..... :)
jak wrażenia ze Stambułu?

pipol użytkownik pipol(wpisów:9089) dodano 30.08.2012 20:05

Gdzie w Bułgarii ?

watcher użytkownik watcher(wpisów:1930) dodano 30.08.2012 20:02

...byłem dwa tygodnie w Bułgarii niedaleko granicy i mi odwalilo tak nagle :)))

zibid użytkownik zibid(wpisów:2270) dodano 30.08.2012 19:59

gdzie ty tam sie kręciłeś że na jeden dzień do Stambułu Cię poniosło

watcher użytkownik watcher(wpisów:1930) dodano 30.08.2012 19:57

...niestety , byłem przedwczoraj tylko jeden dzień , specjalnie by Błękitny i Hagia Sofia zobaczyć .

zibid użytkownik zibid(wpisów:2270) dodano 30.08.2012 19:54

watcher - masz fotki z przedmieść!!!

zibid użytkownik zibid(wpisów:2270) dodano 30.08.2012 19:45

kriss92 - taki sklep widziałem tylko jeden i przez tydzień żadnego "podchmielonego" na ulicach.

zibid użytkownik zibid(wpisów:2270) dodano 30.08.2012 19:44

dispar, anus, magdar, popekpawel, maja, anusia, grace, kabaczek - dzięki i pozdrawiam

watcher użytkownik watcher(wpisów:1930) dodano 30.08.2012 16:51

Jadąc autostrada E80 ( O3 ) od strony północnej obraz zmienia sie jak w kalejdoskopie - od niemalże slumsow po ogrodzone drutem kolczastym enklawy ( duże wrażenie robi osiedle z kilkudziesięcioma domami rodem ze Skandynawii np). Niektóre nowowybudowane osiedla na przedmiesciach zachwycają wielkością i nowoczesnością , widać nawet wielkie parki i dopieszczone tereny żielone z finezyjnie posadzonymi wszelkiej maści roslinnoscia. Kilka kilometrów dajel obraz nędzy i rozpaczy. Stambul to kontrasty ....miasto potrafi zafascynowac do granic.

kabaczek użytkownik kabaczek(wpisów:1314) dodano 30.08.2012 16:18

Gratuluję odwagi. Dzięki niej powstała bardzo odkrywcza relacja.
Pozdrawiam.

marek50 użytkownik marek50(wpisów:771) dodano 29.08.2012 20:02

Pipol- rozne sa definicje tej techniki. Wedlug purystow by powstal HDR trzeba zrobic minimum 2 zdjecia. Tyle, ze rozszerzyc dynamike mozna rowniez poprzez rozne wywolywanie ROW-ow , a nastepnie ich zlozenie . Moim zdaniem wlasnie z ta technika mamy do czynienia tutaj. Cos takiego nazywane jest czesto quasi HDR.

pipol użytkownik pipol(wpisów:9089) dodano 29.08.2012 15:15

Marek50 czy to aby na pewno HDR-y ?

grace użytkownik grace(wpisów:3357) dodano 29.08.2012 14:34

Przyznam, ze jestem tu juz ktorys raz...
ciagle nie umiem odnalezc wlasciwych slow, zeby oddac, jak bardzo mnie ta galeria poruszyla... wrazenie niesamowite...

anusia_osia użytkownik anusia_osia(wpisów:1188) dodano 29.08.2012 07:57

Kontrast jest ogromny. Widać go również na centralnych ulicach, gdzie nowe budynki przeplatają się ze starymi. Tu zdecydowanie inny świat. Za relację dyszka.

maja-maja użytkownik maja-maja(wpisów:442) dodano 29.08.2012 07:15

A mną wstrząsnął taki widok Stambułu. Oczywiście domyślałam się ciemniejszej strony tego miasta, jednak nie sądziłam, ze jest tak powiedzmy "inaczej"....... dzięki, że tam dotarłeś i mogłeś nam pokazać. Pozdrawiam.

popekpawel użytkownik popekpawel(wpisów:3654) dodano 29.08.2012 06:26

Super relacja. Dzielnice robią niesamowite wrażenie.

marek50 użytkownik marek50(wpisów:771) dodano 29.08.2012 05:48

HDR to swietna technika , pozwalajaca na obejscie pewnych ograniczen, jakie narzuca nam rozwoj techniczny. jednak jesli suwaczki przesunie sie zbyt daleko, to technika HDR zaczyna zyc wlasnym zyciem, tworzac calkiem nowy byt. Po biedy, jesli obraz jest sam w sobie interesujacy. Jesli natomiast efekt zastepuje tresc, to zaczynamy miec do czynienia ze zdjeciem efektu, a to niczego dobrago nie wrozy.Byla kiedys taka piosenka "Ostroznie z ta siekierka Eugeniuszu"...az chcialbym zaspiewac "ostrosnie z tymi suwaczkami Zibid" tyle, ze przy moim talencie muzycznym obawiam sie, ze do niewielu osob dotarlby moj przekaz.
W calosci bardzo zabraklo zdjec ludzi. Mam tu na mysli foty robionez bliska, zachowujace kontakt z czlowiekiem, a nie z daleka przez "lunete".

annuus80 użytkownik annuus80(wpisów:1361) dodano 28.08.2012 23:41

Ciekawe spojrzenie na Stambuł. Zupełnie inny świat. Niedostępny dla większości turystów.
Cieszę się, że mogłam zobaczyć, choćby wirtualnie, takie jego oblicze.
Pozdrawiam serdecznie:)

magdar użytkownik magdar(wpisów:3155) dodano 28.08.2012 23:24

Takiego Stambułu jeszcze nie widziałam :) Pozdrawiam :)

dispar użytkownik dispar(wpisów:5393) dodano 28.08.2012 23:15

A ja tam nie trafiłem. Szkoda.
Bardzo dobra galeria.
Jak widać Stambuł ma różnorodne oblicza.
Brawo za ciekawość i niestandardowe spojrzenie.
pozdrawiam.

kriss92 użytkownik kriss92(wpisów:120) dodano 28.08.2012 23:08

nie moga pic ale w czasie ramadanu.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!