m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Ruszamy przed siebie droga rowerową. Wiatrak holenderski w Degenegard.
Oznakowanie w lesie Almindingen
Las Almindingen mieszczący się na środku wyspy jest trzecim tudzież piątym co do wielkości lasem w Danii.
Østerlars Kirke - pierwszy z czterech znajdujących się kościołów rotundowych. Wzniesiony, ok. 1160 jako świątynia pod wezwaniem św. Wawrzyńca. Budowla składa się z apsydy, owalnego prezbiterium oraz okrągłej nawy. Ma 3 kondygnacje.
Niegdyś budowla była ufortyfikowana, a najwyższa kondygnacja pełniła funkcję galerii strzeleckiej. Ściany zostały wykonane z kamieni polnych, a fundamenty z bornholmskiego piaskowca. Zewnętrzna średnica nawy wynosi 16 m. W jej centrum znajduje się kolumna o średnicy 6 m, której wnętrze skrywa pomieszczenie. Kolumna jest pokryta freskami wykonanymi ok. 1350. W okresie reformacji zostały one zamalowane i odkryto je w 1889. Przedstawiają one Zwiastowanie, Nawiedzenie, Narodzenie Chrystusa, śpiącego Józefa w żydowskiej czapce, apokryficzny cud żniw dokonany przez Marię podczas ucieczki do Egiptu oraz Sąd Ostateczny. Pierwotnie wnętrze oświetlały niewielkie romańskie okna, powiększone w okresie nowożytnym. W XVII w. dodano przypory, a w XVII w. stożkowy dach. Wiatrak holenderski w Gudhjem
Gudhjem - miasto na północno-wschodnim wybrzeżu, znane przede wszystkim ze swoich wędzarni, a także ze stromych uliczek i śródziemnomorskiego klimatu. Pierwszą przystań wybudowano w tym miejscu w połowie XIX wieku, jednak została ona zniszczona przez sztorm, a następnie odbudowana. Ny Kirke (Nowy Kościół) - jest najmłodszą z bornholmskich rotund - powstała w XII lub XIII w. we wsi Nyker. Składa się z apsydy, prezbiterium, nawy i kruchty (dobudowana później, ale także pochodzi z epoki średniowiecza). Ważnym miejscem w Hasle jest port, ale to co pierwsze przyciąga wzrok to rząd nowoczesnych, budynków usytuowanych przy samej marinie. Budynki te to  mieszkania i apartamenty przeznaczone na wynajem, które stanowiły źródło konfliktu pomiędzy władzami a mieszkańcami. Port początkowo miał charakter rybacki, ale po rozbudowie zyskał również charakter handlowy, handlowy w skali Bornholmu. Najbardziej charakterystyczne dla Hasle są białe kominy wędzarni, które wnoszą się na skarpie tuż nad samym morzem. Wędzarnie w Hasle to największego tego typu kompleksu na wyspie. W jednym z budynków można poznać historię rybołówstwa bornholmskiego, w kolejnym przyjrzeć się procesowi wędzenia.
A na końcu można spróbować świeżo wędzonego śledzia czy makreli. Rønne - to największe miasto wyspy, mieszka w nim ok. 15 tysięcy mieszkańców. Stanowi centrum kulturalno-administracyjne wyspy. Mimo sporych strat, dzięki pomocy sąsiadów ze Szwecji, miasto odbudowano. Popularnym kolorem domów jest tzw. czerwień bornholmska, niegdyś sporządzana z mieszania czerwonych ziem z olejem rybim i krowim moczem Ciekawostką jest  najmniejszy dom, stojący u zbiegu przepięknej ul. Vimmelskaftet z ul. Bagergade. Łatwo go rozpoznać - ma jedno okno, niebieskie drzwi, do których prowadzą 3 drewniane schodki i elewację z czerwono-czarnego szachulca.
Do dzisiaj w Rønne można zobaczyć drewniane domki, które zostały mieszkańcom podarowane przez Szwedów. Troll Krølle Bølle czyli Kędziorek Andrusek.
Mieszka niedaleko ruin zamku Hammershus z tatą Bobbarækusem, mamą Bobbasiną i siostrą Krølle-Borrą. Krølle Bølle wespół z rodziną płata figle gospodarzom bornholmskim. 
Obecnie Krølle Bølle jest symbolem wyspy.
Kościół w Nylars - kościół we wsi Nylars to kolejna z czterech rotund na wyspie. Został wzniesiony w połowie XII w. i był pierwotnie poświęcony św. Wawrzyńcowi. Świątynia składa się z apsydy, prezbiterium i trójkondygnacyjnej okrągłej nawy o średnicy 11 m wspartej na centralnej kolumnie.
NaturBornholm nowoczesny obiekt, w którym poznać można historię naturalną Bornholmu, florę i faunę wyspy. Zaprojektowany przez Herniga Larsena w 2000 r. obłożony jest z zewnatrz granitem z Vang. Tradycyjnym bornholmskim specjałem jest  Sol over Gudhjem (Słońce nad Gudhjem), składający sie z  ciemnego chleba, wędzonego śledzia, surowego żółtka rzodkiewki i koperku, ale makrela z sałatką ziemniaczaną również jest zacną przekąską. Główne centrum turystyczne wyspy tworzą dwa połączone ze sobą miasta Allinge i Sandvig. Hammeren - najdalej wysunięty północny kraniec wyspy.
Tłumnie odwiedzany przez turystów, którzy zachwycają się wspaniałymi widokami. A owce są tam u siebie:) Poprzez Hammerem poprowadzono szlak turystyczny, który oplata cały masyw. Za początek można uznać ścieżkę prowadzącą od kempingu w Sandvig (Sandvig Familiecamping). Spacerując wytyczoną ścieżką obejrzeć można m.in. Hammerode Fyr, kolejną latarnię - Hammer Fyr (na zdjęciu), ruiny świątyni Salomons Kapel - wzniesiono ją w XIV wieku z polecenia arcybiskupa Lund. Hammershus - największe w Skandynawii ruiny średniowiecznego zamku, budowę rozpoczęto w pierwszej połowie XIII wieku. Zamek usytuowany jest na wysokiej skale, co miało utrudniać atak od strony morza. Ruiny zachowały się w dobrym stanie jednak niewiele budynków zachowało się w całości. Od ruin poprowadzono ścieżkę, która prowadzi na skalny taras W Olsker stoi także kościół-rotunda, wybudowany podobnie jak 3 pozostałe ok. roku 1150.
Początkowo kościół pełnił rolę obronną - na ostatniej kondygnacji mieścił się punkt obserwacyjny skąd śledzono poczynania wroga, piętro środkowe to spichlerz, na dolnym poziomie była kapliczka. Piętra łączyły wąskie strome schody, które miały utrudniać atak. Svaneke słynie z Svaneke Bolcher - wytwórni karmelków. W tej małej manufakturze nie tylko można skosztować i nabyć cukierki o fantazyjnych wzorach, ale również obejrzeć proces tworzenia słodyczy. Wiatrak holenderski w Årsdale to jedyny działający wiatrak typu holenderskiego na wyspie. Årsdale nie różni się charakterem od innych - są tu wąskie uliczki, kolorowe domki i maleńka wędzarnia śledzi. W drodze na wędzoną rybę.. Motylarnia w Nexo.
Port w Nexo.

najbliższe galerie:

 
bornholm
1pix użytkownik andrew430 odległość 1 km 1pix
Bornholm - romańskie rotundy
1pix użytkownik marucha odległość 1 km 1pix
Bornholm
1pix użytkownik kojotener odległość 3 km 1pix
Bornholm na rowerze
1pix użytkownik szy odległość 6 km 1pix
Bornholm
1pix użytkownik dispar odległość 8 km 1pix
BORNHOLM
1pix użytkownik zielonadesign odległość 16 km 1pix

komentarze do galerii (14):

 
dreptak użytkownik dreptak(wpisów:1518) dodano 12.01.2017 18:43

gość z fot. 37mnie rozbawił :)

olazim użytkownik olazim(wpisów:2256) dodano 01.10.2012 19:39

Pięknie tam no i tak trochę sielankowo,podoba mi się -pozdrawiam.

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 17.09.2012 22:02

Bardzo barwny ten Bornholm, przyjemna, spokojna wyspa.
Przyjemnie mi się oglądało.
Pozdrawiam serdecznie:)

knaga użytkownik knaga(wpisów:22) dodano 17.09.2012 21:46

Dzień dobry :) sama nie spodziewałam się, ze tak szybko zleciało pięć lat. Pozdrawiam serdecznie :)

jotwu użytkownik jotwu(wpisów:666) dodano 16.09.2012 16:59

Witaj po pięcioletniej przerwie!
Pozdrawiam.

knaga użytkownik knaga(wpisów:22) dodano 02.09.2012 21:21

Hmmm, czy w jeden dzień na rowerze da radę? Ot pytanie. Może być to możliwe, ale przy wielu pozytywnych wariantach zmiennych. Taka trasa ma ok. 90 km (pętla Nexø– Hammeren – Rønne - Nexø), więc wszystko zależy od tego o której wyruszasz w trasę i o której kończysz, jak jedziesz(czy szosą czy off-road), na czym i na jaką pogodę trafiasz (a na Bornholmie potrafi nieźle wiać). Osobiście pewnie nie planowałabym takiej trasy na jeden dzień, ale jest to do zrobienia, choć z mojego punktu widzenia to byłby plan maksimum. Oczywiście to jeszcze zależy co chcesz zobaczyć – w Nexø nie ma zbyt dużo, Ronne to port i „rynek”, ale tez warto powłóczyć się po zaułkach, natomiast spacer po Hammeren jeśli ma być przyjemnością to może zająć jakieś 1,5 godziny (teren jest wygrodzony i rowery należy zostawić przed a na cypel wybrać się pieszo). Trasę spacerową można skrócić, podzielić na części itp.
Jak już się wybierzesz i zrealizujesz taki plan to chętnie o tym poczytam i oczywiście obejrzę. 3mam kciuki:)

lola310889 użytkownik lola310889(wpisów:173) dodano 31.08.2012 11:18

Piękny ten Twój Bornholm :) To jedno z miejsc, które mam nadzieję odwiedzić :)
Czy 1 dzień wystarczy by zawitać do Nexo, Ronne i Hammeren ? Rowerem oczywiście ;)
Pytam dlatego, że z dużym wyprzedzeniem planuję podróże i staram się mieć wszystko zapięte na ostatni guzik :)
Pozdrawiam :)

knaga użytkownik knaga(wpisów:22) dodano 29.08.2012 20:43

Dzień dobry, odpowiadam w miarę po kolei:
do Glockerka - Bornholm nazywany jest słoneczną wyspą, klimat jest czasem (może trochę na wyrost) porównywany do śródziemnomorskiego; północ wyspy z resztą ma lekko helleński klimat (tego akurat w tej galerii nie widać). Nie wiem czy tak słonecznie jest tam zawsze, ale nam w ciągu tygodnia pobyty padało raz, przez godzinę i jeden dzień był pochmurny, natomiast Savaneke jest najbardziej słonecznym miastem (miasteczkiem) Dani - to chyba niezła rekomendacja na słoneczny urlop :)
do Surykatka - fakt, złapałaś mnie na niekompetencji - ma 3 okna :) ale nie poprawiam w opisach, bo komentarz będzie bez sensu.

Dziękuję wszystkim za pozytywne komentarze do galerii.

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7138) dodano 29.08.2012 20:35

ma 3 okna :-)

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7138) dodano 29.08.2012 20:34

Ten najmniejszy domek coś ściemniasz - masz 3 okna! :-))).Kolorowe domki fajne, ale najciekawsze są te kościoły -rotundy.
pozdrawiam :-)

halszka użytkownik halszka(wpisów:2671) dodano 29.08.2012 13:06

Pyszne te kolory i smaki wiosennego Bornholmu:) A świeżo wędzona rybka pyszności!:))

glockerka użytkownik glockerka(wpisów:737) dodano 29.08.2012 11:27

Dużo słońca w Twojej galerii...
Czy Bornholm jest zazwyczaj tak słoneczną wyspą?
Pozdrawiam.:-)

popekpawel użytkownik popekpawel(wpisów:3622) dodano 29.08.2012 06:19

Bardzo sympatyczne miejsce.

magdar użytkownik magdar(wpisów:3155) dodano 28.08.2012 23:20

Ślicznie tam :)Pozdrawiam :)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!