m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (48):

 
Do Nieszawy można przybyć z wielu kierunków, w tym przypadku - po zwiedzeniu Bobrownik ruszamy w kierunku północnym na Czernikowo a następnie Toruń. Wąska asfaltowa droga wiedzie wyłącznie przez lasy po 6,5 km. spotykamy skrzyżowanie dróg gdzie na rogatkach stoi krzyż a wiza vi znak przystani promowej na Wiśle,  .... to tu skręcamy w lewo i po 1,5 km. droga przez las i nieco pól uprawnych docieramy .... do rzeki i przystani promowej oczekując na przeprawę. Obok znajduje się tablica informacyjna o przeprawie na lewą stronę Wisły. W sezonie prom kursuje codziennie:
poniedziałek - sobota: od 7.00 do 18.00,
niedziele i święta: od 8.00 do 18.00.
Początek kursu z lewego brzegu o pełnej godzinie, z prawego 15 minut po pełnej godzinie. 
Więcej informacji na
http://www.nieszawa.pl ...tu rozpościera się malowniczy widok na przeciw legły brzeg i miasteczko Niewszawa.
Plan miasta Nieszawa. ( Aby w powiększeniu odczytać informacje z tablicy należy zapisać zdjęcie na dysk a następnie powiększyć w własnej przeglądarce.) Nieco historii o początkach miasta - pierwsza wzmianka dotycząca Nieszawy pochodzi z 1230 r., kiedy to książę Konrad Mazowiecki podarował gród Krzyżakom. Niebawem wznieśli oni warowny zamek, który był siedzibą najbardziej wysuniętej na południe komturii zakonnej. Zamek znajdował się na lewym brzegu Wisły, kilka km na zachód od Torunia. Na zdj. Prom w trakcie przeprawy. W roku 1424 w wyniku postanowień pokoju mełneńskiego Nieszawę, na rozkaz króla, całkowicie zniszczono. W jej miejscu obecnie znajduje się miejscowość o nazwie Wielka Nieszawka. Z krzyżackiej warowni niewiele pozostało, a teren dawnego zamku znajduje się w ręku prywatnym. W 1425 roku Kazimierz Jagiellończyk zaczął budowę zamku, zwanego obecnie „dybowskim”.
Osada, która wyrosła wokół tej warowni nazwana też została Nieszawą. Krzyżackiemu miastu, jakim był Toruń, wyrósł konkurent, przejmujący część handlu. Atak załogi zamku krzyżackiego i toruńskich mieszczan w 1430 r. po raz kolejny zniszczył całkowicie Nieszawę. Dochody, które przynosił wówczas handel pozwoliły jednak na szybką odbudowę miasta. Na zdj. Droga miejska do przystani. Nieszawa znowu stała się konkurentem prawobrzeżnego Torunia, lecz nie na długo.Z chwilą wybuchu wojny trzynastoletniej w 1454 r., mieszczanie toruńscy wymusili na królu kolejne zniszczenie miasta oraz przesiedlenie jego mieszkańców o około 25 km w górę rzeki. Na zdj.ul.Noakowskiego którą zamyka klasycystyczny dworek, w którym w 1867 roku urodził się Stanisław Noakowski, architekt, historyk sztuki oraz malarz. Dworek wykorzystany jest jako plebania. W tym miejscu Nieszawa znajduje się obecnie. Ostateczna translokacja nastąpiła w 1460 r. i okazała się korzystna dla mieszkańców grodu. Na zdj. Brama na plac przed Kościół p.w. św. Jadwigi. Kościół parafialny p.w. św. Jadwigi Śląskiej
Majestatyczny kościół farny górujący nad miastem, zbudowany został w stylu tzw. gotyku nadwiślańskiego. Charakterystyczne dla tej regionalnej odmiany stylu gotyckiego były m.in. kościoły dwunawowe lub bazyliki ze stosunkowo niskimi nawami bocznymi. Do wykonania detali architektonicznych ceglanych świątyń wykorzystywano ciosy kamienne. Na zdj. Nawa świątyni. Początek budowy fary przypadł zapewne na lata 60. XV w. Bogate wyposażenie wnętrza pochodzi głównie z okresu baroku. 23 września 1991 r. na północnej ścianie prezbiterium odkryto malowidła ścienne. Na zdj. Prezbiterium i ołtarz główny.
Freski datowane są na początek XVI stulecia. W kaplicach bocznych znajdują się dwa monumentalne obrazy Jakuba Charzyńskiego z 1629 r.: Pokłon Trzech Króli i Zwiastowanie, pierwotnie wykonane dla katedry włocławskiej. Na zdj. Stalle i ołtarz boczny przedstawiający figurę MB.Skępskiej z 15 wieku. Jeden z wielu drewnianych domów w miasteczku z 19 wieku. Muzeum im. Stanisława Noakowskiego
Placówka poświęcona jest najwybitniejszemu nieszawianinowi - prof. Stanisławowi Noakowskiemu (1867-1928). Noakowski był teoretykiem architektury, malarzem, nauczycielem, pisarzem. Na zdj. Widok z Placu K.Jagiellończyka na muzeum. Przez krótki okres profesor mieszkał w domu, w którym obecnie znajduje się muzeum. Placówkę otwarto 3 maja 1983 r. W muzeum warto zobaczyć wystawy stałe, jak i organizowane regularnie ekspozycje czasowe. Na zdj. Widok z Placu K.Jagiellończyka na muzeum. Rynek główny jako Plac K.Jagiellończyka  a na nim wspomniane Muzeum oraz klasycystyczny Ratusz miejski (1821, rozbudowany 1859). widoczny na zdjęciu. Zabytkowa zabudowa Placu K.Jagiellończyka.
Zabudowa miejska z lat 1822-1850 - domy drewniane i murowane, głównie przy pl. Kazimierza Jagiellończyka oraz ulicach 3 Maja, Kościuszki, Mickiewicza i Sienkiewicza. Na zdj. Fragment pl. Kazimierza Jagiellończyka. Po prawej str. Ratusz . W Nieszawie byłem po południu w zwykły dzień tygodnia.Wydało mi bardzo spokojne i senne jak by wyludnione, puste ulice jedynie kilka aut tu i uwdzie. Na zdj.Fragment Placu K.Jagiellończyka. Na zdj. Widok z Placu K.Jagiellończyka. Ulica 3 Maja Budynek 19 wieczny na rogu Pl. K.Jagiellończyka. Głaz upamiętniający pobyt w Nieszawie.
Na zdj. Fragment ulicy 3 Maja Na zdj. Ulica 3 Maja patrząc w kierunku Pl. K.Jagiellończyka. Przy ulicy św. M. Kolbe, wznosi się zespół klasztorny Franciszkanów. Pierwotny klasztor został założony jako drewniany pomiędzy 1463 a 1467 rokiem. Kościół wraz z przylegającym do niego klasztorem zbudowano w latach 1611 - 1635 z fundacji Wawrzyńca Śmiałka, bogatego kupca z Nieszawy. W 1729 roku pożar zniszczył kościół i klasztor.Na zdj.Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego W 1864 roku władze państwowe dokonały kasaty klasztoru. Ponownie zakonnicy powrócili do klasztoru w 1937 roku. W 1921 roku w klasztorze przebywał Maksymilian Maria Kolbe, późniejszy święty. W latach 1958 - 1960 również w klasztorze mieszkał o.Andrzej Klimuszko, jasnowidz, uzdrowiciel i zielarz. Na zdj. Fragment drzwi Kościoła Podwyższenia Krzyża Świętego. Budynek mieszkalny na rogu ulic Mickiewicza a Ciechocińskiej. Dom, zbudowany przez Władysława Sobieraja w roku 1900, mimo burz dziejów przetrwał niejedno.
Władysław Sobieraj z zawodu był projektantem i budowniczym. Część fasady domu Sobierajów. Widok panoramiczny Nieszawy i zalesioną część prawobrzeżną Wisły Pozostałości starych zabudowań przemysłowych. Droga prowadząca w stronę Wisły i przystani promowej.
Zjazd z skarpy wiślanej do przystani promowej. Nieszawski prom to atrakcja przyciągająca turystów. Łączy on kujawski brzeg Wisły z dobrzyńskim. Pasażerów i pojazdy przewozi od kwietnia lub maja do chwili, kiedy pierwszy lód skuje rzekę. Obecny prom jest prawdopodobnie jedyną jednostką pływającą w Polsce, która posiada napęd bocznokołowy. Prom służy nie tylko jako środek transportu. Od 2001 r. odbywają się na nim koncerty. Na zdj. Przystań promowa Był m.in. miejscem ceremonii ślubnej i zjazdu rodu Duninów. Stał się również bohaterem filmu dokumentalnego. Na zdj. Rzeka Wisła obok przystani. Dla mieszkańców obydwu brzegów jest stałym i niezwykle ważnym elementem krajobrazu nadwiślańskiego.
Treści opisu zapożyczone z strony: http://www.polskaniezwykla.pl DZIĘKUJE.

najbliższe galerie:

 
Nieszawa i jej zabytki
1pix użytkownik strabsenfilm odległość 1 km 1pix
Nieszawa-Ciechocinek
1pix użytkownik filmowiec1980 odległość 3 km 1pix
Tężnie w Ciechocinku
1pix użytkownik joasienka odległość 6 km 1pix
Ruiny Zamku w Bobrownikach
1pix użytkownik mocar odległość 7 km 1pix
Ciechocinek 2007
1pix użytkownik elapeplak odległość 9 km 1pix
Jedyna taka w Europie
1pix użytkownik strabsenfilm odległość 9 km 1pix

komentarze do galerii (11):

 
skuza użytkownik skuza(wpisów:4121) dodano 02.09.2012 23:04

Prom rewelacyjny,miasteczko mile dla oka:)))Pozdrawiam:)

annuus80 użytkownik annuus80(wpisów:1361) dodano 02.09.2012 13:37

Przyjemne miasteczko tylko jakieś takie wyludnione.
Fajny, kolorowy prom.
Pozdrawiam:)

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 02.09.2012 12:34

W Nieszawie nigdy nie byłam, choć mam Dziadków w Ciechocinku i niegdyś często bywałam w tych okolicach.
Miasteczko całkiem interesujące, może kiedyś jeszcze tam zajrzę.
Pozdrawiam serdecznie:)

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 02.09.2012 11:39

Fajne miasteczko i kolorowy promik. Pozdrawiam :)

mieczysaw użytkownik mieczysaw(wpisów:2099) dodano 01.09.2012 19:17

Pewnie tu nie dotrę,ale cieszę się,że mogłem obejrzeć miasteczko.Klameczka podoba mi się najbardziej.Takiego promu to ja nie widziałem,a zaliczyłem ich już kilka.Pozdrawiam

mocar użytkownik mocar(wpisów:2771) dodano 01.09.2012 08:51

Oczywiście że warto , zwłaszcza gdy jest się w Ciechocinku czy Toruniu , wypad rowerem z przyjemnością właśnie będąc w Nieszawie spotykałem całe grupki kuracjuszy na rowerach jest to 9 km od Ciechocinka.
Dziękuje Wszystkim za odwiedziny i komentarze.

Pozdrawiam :)

grace użytkownik grace(wpisów:3357) dodano 01.09.2012 04:52

Warto tu zajrzec, chociazby dla uliczki 3 Maja:) Pozdrawiam:)

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4225) dodano 31.08.2012 23:42

Interesująca galeria. Nigdy tam nie byłam, a dzięki Tobie dotarłam:)))
Pozdrawiam.

caprio72 użytkownik caprio72(wpisów:989) dodano 31.08.2012 23:04

Jeszcze nie płynąłem takim wynalazkiem, ale wygląda fajnie :)))
Pozdrawiam.

mocar użytkownik mocar(wpisów:2771) dodano 31.08.2012 23:04

Dzięki do Nieszawy mam nie daleko ok.30 km byłem tam pierwszy raz, wrażenie jak w średniowieczu:)

Pozdrawiam.

dispar użytkownik dispar(wpisów:5391) dodano 31.08.2012 22:49

Spotkałem ten prom jak płynąłem Wisłą. Podobał się.
Nieszawy nie zwiedziłem i od zawsze chciałem ją zobaczyć.
Wybierałem się, wybierałem.... i wreszcie dotarłem dzięki Tobie.
Dzięki.
Pozdrawiam.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!