m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (48):

 
Dzień rozpoczął się piękną pogodą postanowiłem wybrać się na kajakowy relaks. Okolicę zasiedliły kormorany, o których tak pięknie śpiewał kiedyś Piotr Szczepanik. Sznur kormoranów w locie splątał się... rozbrzmiewało na dyskotekach w ogólniaku. Później okazało się, że to szkodnik, trzebi jeziora z narybku, a jego odchody są toksyczne dla środowiska. Zakochana para łabędzi związanych w trwałym związku na straży swego potomstwa. Jak modelka na wybiegu. Ostrzeżenie by za bardzo nie zbliżać się do potomstwa.
Sielsko, anielsko, wczasowo... Jeszcze spotkanie z kaczką krzyżówką. Po obiedzie zapada decyzja o odwiedzeniu Golubia Dobrzynia. Zaczynam od zamku. W kasie biletowej wita całkiem sympatyczna Baba Jaga. Wielka Kolumbryna, jak widać, wcale nie uszkodzona po brawurowej akcji Kmicica w Potopie. Panorama miasta ze wzgórza zamkowego.
Dwie budowle rzucają się w oczy. Kościół pw św. Katarzyny... ... oraz kościół poewangelicki. Największą atrakcją Golubia Dobrzynia jest niewątpliwie zamek krzyżacki z przełomu XIII i XIV wieku. Początkowo znajdował się tu gród drewniany strzegący przeprawy przez Drwęcę. W latach 1305-1311 wzniesiony z cegły jako siedziba komtura, a po wojnie trzynastoletniej siedziba starosty Ulryka Czerwonki. Przebudowany po 1422, kiedy to dostawiono dwie okrągłe wieże od strony przedzamcza, z których zachowała się tylko jedna.  W latach 1616-1623 przebudowany przez królewnę Annę Wazównę - dodano wtedy m.in. późnorenesansowe attyki i budynek na przedbramiu.
Zniszczony w czasie wojen szwedzkich i w XIX wieku, kiedy w 1867 huraganowy wiatr zawalił częściowo attyki. Po wojnie odbudowany i odrestaurowany w latach 1959-1967 oraz w trakcie kolejnych prac adaptacyjnych po roku 2006. Zamek jest odnowiony w stylu renesansowym. Cierpienie na życzenie, choć w zasadzie na focenie. W 1978 roku na zamku odbyła się jedna z pierwszych w Polsce rekonstrukcji historycznych. Zainscenizowano tam turniej rycerski. Obecnie mieści się tu muzeum, hotel i restauracja. Nie wchodzę do komnat. Opuszczam zamek i wzgórze, jadę na rynek miejski. Zabudowa rynku pamięta czasy przedwojenne.
Odnowione kamienice prezentują się całkiem dostojnie. Dom Pod Kapturem pochodzi z II połowy XVIII w. Budynek powstał w 1771 r. prawdopodobnie jako karczma i zajazd. Parterowy, w oszalowanej konstrukcji zrębowej, okryty dwuspadowym dachem z podcieniem na trzech słupach od strony frontowej. Od tylnej strony posiada parterową oficynę. Wnętrze domu jest jednoprzestrzenne, przykryte belkowym stropem. Belki podparte są trzema podciągami na słupach z mieczami. Dawna kuchnia mieści się u podstawy szerokiego komina. Mury piwnicy wykonano z otoczaków i wapiennej zaprawy, wejście do niej znajduje się na zewnątrz, pod podcieniem. Dom Pod Kapturem jest jedynym zachowanym budynkiem tego typu w zabudowie Rynku.
Za domem Pod kapturem kolejny zabytkowy dom. Neogotycki kościół poewangelicki z 1909 r.
Znów jesteśmy na rynku, który prezentuje się w to letnie popołudnie bardzo przyjemnie. Wzorowy Tata. Mury obronne z XIV i XV w. prezentują się całkiem okazale, chociaż przedmurze wydaje się być bardziej zachęcać do zdobywania.
Widok na zamek od strony podwórka. Wejście do plebanii. Wieża kościoła w średniowieczu stanowiła symbol militarnej potęgi Golubia jako nadgranicznego miasta państwa krzyżackiego. Kościół św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Golubiu-Dobrzyniu został wzniesiony na przełomie XIII i XIV w. w stylu gotyckim. Widok na kościół od strony rynku...
...i podwórka. W ciągu wieków świątynia była niszczona na skutek pożarów, ograbiana z wyposażenia przez najeźdźców i odbudowywana. Obecny kształt kościół uzyskał w XIX w. Wieża kościoła posiada 6 kondygnacji, jej wnętrze wypełnia drewniana konstrukcja, której najstarsze elementy pochodzą z 1322 r. Wyposażenie kościoła pochodzi z okresu baroku, chociaż występują w nim też elementy gotyckie, renesansowe i neogotyckie. Czy te oczy mogą kłamać? Czas wracać na dobrą kolacyjkę.

najbliższe galerie:

 
Golub-Dobrzyń
1pix użytkownik achernar-51 odległość 0 km 1pix
Golub-Dobrzyń
1pix użytkownik popekpawel odległość 0 km 1pix
Golub Dobrzyń - zamek
1pix użytkownik mocar odległość 0 km 1pix
Golub Dobrzyń - Starówka
1pix użytkownik mocar odległość 0 km 1pix
Polska - Golub-Dobrzyń
1pix użytkownik maria37 odległość 1 km 1pix
W zieleni Drwęcy
1pix użytkownik doracz odległość 8 km 1pix

komentarze do galerii (4):

 
romana użytkownik romana(wpisów:5222) dodano 18.07.2013 21:42

Całkiem fajne miejsce ten Golub-Dobrzyń.
Pozdrawiam :)

popekpawel użytkownik popekpawel(wpisów:3650) dodano 17.07.2013 20:14

Byłem tam 3 lata przed Tobą i przy Rynku stała wielka tablica informująca o rewitalizacji Starówki ze środków unijnych. Z przykrością stwierdzam, że po 3 latach niewiele się zmieniło.

mieczysaw użytkownik mieczysaw(wpisów:2099) dodano 17.07.2013 19:57

Nie dotarłem jeszcze w to miejsce. Skromnej wielkości ten zamek jak na krzyżacki,a może to tylko takie złudzenie.Czy można wnętrza zamku fotografować? Pozdrawiam

paweller75 użytkownik paweller75(wpisów:7377) dodano 17.07.2013 19:19

WMP57 - ja czekam na c.d. Twojej ISLANDII a tu ... nasze polskie klimaty widzę:) Zamek całkiem zacny, miasteczko też urokliwe; fajna fotka 21:)
Pozdrawiam.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!