m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Wjeżdżając do miasta ulicą JP II naszym oczom ukazało się sanktuarium Matki Boskiej Bolesnej. Musicie mi wierzyć na słowo, że świątynia w środku jest piękna, choć bardzo ciemna i żadnej fotki nie udałoby mi się z ręki zrobić, a nie uznaję używania flesza w takich miejscach. Ruszając w kierunku miasta po dzrodze minęliśmy zabytkowy cmentarz z 1784 roku. Darowałem sobie umieszczenie fotek ze względu na limit i aby was nie zanudzić.  Przy ul. JP II odnajdujemy ukryty za murami kościół i klasztor oo. franciszkanów reformatorów ufundowany w 1700 roku przez mieszczanina jarosławskiego Antoniego Kwolka i Franciszka Zawadzkiego. I jesteśmy coraz bliżej centrum. Główną ulicą miasta jest ulica Grunwaldzka, przy której skupione są reprezentacyjne kamienice mieszkalne wybudowane w większości na początku XX wieku. Wycieczka ul. Grunwaldzką i JP II jest konieczna, choć nieprzyjemna ze względu na ogromną ilość tirów. Dopóki Jarosław nie otrzyma obwodnicy, dopóty nie będziemy mogli w pełni podziwiać pięknych kamienic, znajdujących się przy tych ulicach.
Z ulicy Grunwaldzkiej warto nieco zboczyć do parku Baśki Puzon. Znajduje się w nim 
Cerkiew Zaśnięcia NMP. Świątynia pierwotnie drewniana, a od połowy XVII wieku murowana, w 1789 roku zamieniona przez Austriaków na arsenał. Później wystawiona na licytację. Dzięki staraniom ówczesnych proboszczów parafii została w 1791 roku odkupiona przez Ukraińców. Wykonano wówczas renowację, przebudowując zachowane prezbiterium na kaplicę mszalną. W 1956 roku niszczoną systematycznie kaplicę postanowiono rozebrać, jednak na skutek protestów miejscowej ludności tej czynności zaniechano. Ulicą Grunwaldzką dochodzimy do Placu Mickiewicza gdzie możemy podziwiać - a spokojnie będziemy mogli je podziwiać gdy obwodnica powstanie - dwie jakże ciekawe budowle: dawny gmach Towarzystwa Gimnastycznego Sokół oraz budynek wzniesiony na początku XX wieku dla Stowarzyszenia Żydowskiego. Obecnie mieści się tam biblioteka publiczna. Cofamy się kilka kroków i dochodzimy do odtworzonego fragmentu Bramy Krakowskiej i murów obronnych wraz z fosą. Wchodząc Bramą Krakowską znajdujemy się na głównej ulicy dawnego Jarosławia. Ulica ta, poprzez swą architekturę i wystrój kamienic przypomina o dawnej świetności miasta.
Przy wejściu na Rynek ukazuje się przed nami wybudowana w 1 ćwierci XX wieku Hala Targowa. Hala ta, zaprojektowana na wzór wrocławskiej, w dalszym ciągu spełnia bardzo ważną funkcję użytkową, choć znajdujące się wewnątrz sklepiki niczym ciekawym się nie wyróżniają. Typowa kamienica z widocznym na dachu świetlikiem świadczy o handlowej przeszłości miasta. Rynek okolony jest zwartą zabudową głównie jednopiętrowych kamienic, mających swe początki przynajmniej w XVI wieku. Elewacje kamienic - głównie eklektyczne - pochodzą z XIX i początku XX wieku.
Kamienica Rydzikowska - ulokowana jest przy Rynku 14. Kamienica posiada trzy kondygnacje piwnic, dawnych składów kupieckich, w którym obecnie zlokalizowana jest Podziemna Trasa Turystyczna im. prof. Feliksa Zalewskiego. Trasa liczy sobie 150 metrów długości, a najniższa kondygnacja mieści się na głębokości 8,5m pod ziemią. Fotek z trasy również nie zamieszczam, za co przepraszam. Czyste korytarze z czerwonej cegły:) Najpiękniejszą kamienicą na rynku jest oczywiście kamienica Orsettich. Z początku własność rodziny Smiszowiców. W 1633 wykupiona została przez Wilhelma Orsettiego z Luki. W I połowie XVIII wieku przeszła na własność rzeźbiarza Tomasza Huttera. Od 1945 jest siedzibą muzeum, w którym znajdują się ekspozycje związane z historią miasta i kulturą mieszczańską. Ciąg dalszy rynkowych kamienic.
Prawdziwą perełką Jarosławia jest ratusz. Pierwsza wzmianka o nim pochodzi z ostatniej ćwierci XV wieku. Zapewne drewniany spalił się w 1600 roku i po tym pożarze stanął już jako murowany. Niebawem ponownie uległ zniszczeniu w pożarze w 1625 roku i został odbudowany w stylu późnego renesansu. W 1776 roku ratusz został zajęty na austriackie warsztaty wojskowe. W połowie XIX wieku władze miejskie wykupiły budynek od państwa i poddały go gruntownej przebudowie. Nadbudowano wtedy II piętro i wieżę oraz wykonano neogotyckie elewacje, które w końcu wieku zmieniono na neorenesansowe, zwieńczone attyką. Na początku XX wieku dobudowano parterową przybudówkę, a następnie przystąpiono do przebudowy i rozbudowy w kierunku zachodnim. I taki neorenesansowy ratusz możemy oglądać do dnia dzisiejszego. Z rynku kierujemy się ulicą Jana III Sobieskiego w kierunku kolejnej perełki miasta - cerkwi grekokatolickiej pw. Przemienienia Pańskiego. I tej świątyni poświęcę nieco więcej miejsca, bo zachwyciła mnie bardzo. Cerkiew powstała w 1 poł. XVIII wieku. Obecny widok to wynik przebudowy, która miała miejsce na pocz. XX wieku. W ołtarzu bocznym cerkiew posiada cudowną XVII-wieczną ikonę z wizerunkiem Matki Boskiej - Bramy Miłosierdzia. Ksiądz, bo okazuje się, że popi są tylko u prawosławnych okazał się być bardzo rozmownym i miłym człowiekiem. Zastaliśmy go gdy jechał na mopie. Zdziwionym odpowiedział, że on sam wykonuje wszystkie prace, włącznie ze sprzątaniem wokół świątyni. Wyobrażacie sobie spasionych proboszczów, wykonujących te prace?:)))
Zabytkowy ikonostas wygląda ładnie z daleka. Z bardzo bliska widać jak bardzo jest zniszczony i jak bardzo oczekuje remontu. Środki na ten cel były gromadzone. Na taki cel warto wrzucić kilka dutków do skarbonki.
I nie mówcie, że się wam cerkiem nie podobała:) Z cerkwi nie wracamy na rynek tylko ulicą Tatarską kierujemy się do Cygańskiej Góry gdzie z punktu widokowego możemy podziwiać opactwo Benedyktynek. Kilka kroków i dochodzimy do Placu Piotra Skargi na którym znowu powiało historią. Kościół pw. Bożego ciała ufundowany w ostatniej ćwierci XVI wieku przez Zofię ze Sprowy jest obecnie najstarszym pojezuickim kościołem w Polsce.
Z placu wychodzimy na ulicę Spytka, która doprowadzi nas do opactwa. Zanim jednak skierujemy tam swe kroki wyrasta przed nami najstarsza Synagoga w Jarosławiu. Została zbudowana w pierwszej połowie XVIII wieku. Była pierwszą synagogą Jarosławia. Tuż za nią znajduje się wzniesiona w 1811 roku synagoga Duża. Zanim znajdziemy się murach opactwa warto poświęcić trochę czasu i przyjrzeć się warownym murom. Ich stan pozostawia wiele do życzenia. Wchodzimy na teren opactwa. Opactwo - co podziwiać możemy do dnia dzisiejszego - w XVII wieku otoczone zostało dekoracyjnymi murami i basztami.
Na osi Bramy usytuowany został wczesnobarokowy kościół pw. św. Mikołaja i Stanisława. Do kościoła przylega klasztor o bazylikowym układzie skrzydeł, który był nowością w XVII wieku. Dzięki za spacer po Jarosławiu. Jeżeli udało mi się kogoś przekonać do odwiedzin tego miasta, to bardzo się cieszę.

najbliższe galerie:

 
Jarosław
1pix użytkownik czupur odległość 0 km 1pix
Jarosław
1pix użytkownik caprio72 odległość 0 km 1pix
Jarosław
1pix użytkownik warusek odległość 0 km 1pix
Jarosław nad Sanem
1pix użytkownik achernar-51 odległość 1 km 1pix
Jarosław
1pix użytkownik tereza odległość 2 km 1pix
Jarosław... przejazdem
1pix użytkownik wujryszard odległość 2 km 1pix

komentarze do galerii (26):

 
ak użytkownik ak(wpisów:6148) dodano 30.01.2014 14:48

piękna architektura , fajne zdjęcia

halszka użytkownik halszka(wpisów:2671) dodano 06.09.2012 19:49

Jarosław znam z widzenia z okna autokaru oraz z przewodników i albumów:)
Piękne zabytkowe miasto,do którego kiedyś mam zamiar wrócić:)
Ratusz i kamienice w rynku śliczne,a cerkiew wspaniała:))

popekpawel użytkownik popekpawel(wpisów:3615) dodano 05.09.2012 17:59

Dokładnie tak Mietku. A że detali ma sporo, więc będziesz miał na czym się skupić:)

mieczysaw użytkownik mieczysaw(wpisów:2098) dodano 05.09.2012 17:40

Piękny jest Jarosław. Ratusz przyciąga wzrok,ale mój wzrok najbardziej przyciągnął gmach Towarzystwa Gimnastycznego.Szkoda,że nie ustrzeliłeś detali z tego gmachu. Czyli jest coś, co zostawiłeś dla mojego obiektywu.Pozdrawiam

popekpawel użytkownik popekpawel(wpisów:3615) dodano 05.09.2012 06:07

Witam wszystkich z rana i dziękuję za wizytę:)

grace użytkownik grace(wpisów:3357) dodano 05.09.2012 04:20

W Jaroslawiu bylam tak dawno, ze juz prawie nic nie pamietam, tym bardziej milo zajrzec z Toba:) Pozdrawiam;)

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4051) dodano 04.09.2012 23:26

Masz po prostu OKO do fotografii. Galeria przednia. Wypiękniały nasz miasta bardzo, aż miło patrzeć.
Pozdrawiam.

magdar użytkownik magdar(wpisów:3155) dodano 04.09.2012 22:56

Ja choć dawno wiem że to piękne miasto jakoś tam jeszcze nie zawitałam ;)Pozdrawiam :)

tereza użytkownik tereza(wpisów:3855) dodano 04.09.2012 22:06

Byłam,widziałam,bardzo urokliwe miasteczko.Ładna galeria.Pozdrawiam:)

zibid użytkownik zibid(wpisów:2270) dodano 04.09.2012 21:36

ciekawie jest ... za Danielskim przy okazji trzeba było do Sieniawy smalić - Pałac Czartoryskich do zobaczenia
Pozdrawiam

popekpawel użytkownik popekpawel(wpisów:3615) dodano 04.09.2012 21:10

Miałem w planach Przeworsk i magiczny rynek w Pruchniku. Niestety, nie byłem sam i życie zweryfikowało plany:) Pocieszyłem się jednak Leżajskiem w płynie:)))

danielski użytkownik danielski(wpisów:261) dodano 04.09.2012 21:03

Szkoda :( jak byłeś w Jarosławiu trzeba było jeszcze zahaczyć o Przeworsk, Sieniawę i Leżajsk.

popekpawel użytkownik popekpawel(wpisów:3615) dodano 04.09.2012 20:55

Panie Danielski. Muszę Cię zmartwić. Pozostał tylko piękny Rzeszów. Przemyśl przywitał nas przejmującym chłodem z porywistym wiatrem. Miasto ładne ale w takich warunkach nie chciało się nawet aparatu wyciągać. Na zamku kazimierzowskim wypogodziło się na 15 min ale byłaby to zbyt uboga galeria. Bieszczady schodziłem jakieś 10 lat temu ale wtedy nie interesowało mnie upamiętnianie odwiedzonych miejsc. A szkoda:(

popekpawel użytkownik popekpawel(wpisów:3615) dodano 04.09.2012 20:53

Pozdrawiam Surykatko i dziękuję za wizytę:)

popekpawel użytkownik popekpawel(wpisów:3615) dodano 04.09.2012 20:52

Pozdrawiam Pipol i zmień ten awatar, bo i na Ursynów kości podrzucę:)

danielski użytkownik danielski(wpisów:261) dodano 04.09.2012 20:40

popekpawel jaka będzie kolejna galeria z Podkarpacia :) ?

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7135) dodano 04.09.2012 20:37

Ikonostas w cerkwi przepiękny. I fajnie wygląda to opactwo otoczone murami. Mnie zachęciłeś. Dziękuję i pozdrawiam :-)

pipol użytkownik pipol(wpisów:8939) dodano 04.09.2012 20:24

Dobrze pokazany pan Jarek. pozdrawiam

popekpawel użytkownik popekpawel(wpisów:3615) dodano 04.09.2012 20:24

Cześć Marku. Zastanawiałem się skąd znam Twój nick ale to Ty byłeś szybszy:)

marekpic użytkownik marekpic(wpisów:629) dodano 04.09.2012 20:06

popekwawel nie znamy sie czasami z oneta? keidyś tam zamieszczałem fotki, a miasto Jarosław przez Ciebie pokazane prezentuje sie znakomicie! pozdrawiam

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 04.09.2012 20:01

Toż ja nie twierdzę że profesjonalne;)
Amatorskie, ale wypieszczone.

popekpawel użytkownik popekpawel(wpisów:3615) dodano 04.09.2012 19:50

Cześć Anikm. Uwielbiam zwiedzać i uwieczniać, to co widzę, bo to dla mnie najlepsza pamiątka. A fotki? Typowo amatorskie i nie zamierzam nigdy aspirować do miana profesjonalnego fotografa:) Pozdrawiam Cię również serdecznie:)

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 04.09.2012 19:33

A przepraszam, jednak druga;)
Wczoraj oglądałam ,,Łańcut w deszczu":)

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 04.09.2012 19:31

Cześć Popekpawel.
Nie było mnie jakiś czas na OŚ i widzę że pojawiło się kilka nowych osób i wiele interesujących galerii.
To pierwsza Twoja galeria jaką obejrzałam.
Powiem Ci że bardzo podoba mi się to co zobaczyłam.
Ładne, zdjęcia, wszystko prościutkie, aż przyjemnie popatrzeć.
Prezentacja miasta interesująca i rzetelna.
Widać że lubisz fotografować.
Pozdrawiam serdecznie:)

popekpawel użytkownik popekpawel(wpisów:3615) dodano 04.09.2012 19:12

Witaj Maju. Bardzo polubiłem tę mieścinę. Pozdrawiam również:)

maja-maja użytkownik maja-maja(wpisów:442) dodano 04.09.2012 19:04

Ładnie reklamujesz Jarosław. Podoba mi się to miasto a i fotki są ładne. Cerkiew zrobiła na mnie wrażenie. Pozdrawiam.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!