m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (30):

 
Echternach jest najstarszym miastem Luksemburga. 
Liczące dzisiaj ok. 5000 mieszkańców miasto do XIII wieku było centrum kulturalnym i politycznym kraju, ważniejszym i większym niż obecna stolica- Luksemburg.
Miasto rozbudowało się wokół opactwa założonego tu w VII wieku przez św Willibrorda, mnicha irlandzkiego pochodzenia. Opactwo było w średniowieczu jednym z najważniejszych europejskich ośrodków religijnych i kulturalnych. Rozwinęła się tu szkoła malarstwa miniaturowego i kaligrafii, był to także znany ośrodek edukacyjny. Podczas Rewolucji Francuskiej opactwo zostało rozwiązane, a budynki zajęła fabryka ceramiki. Kościół opactwa zamienił się w ruinę. W 1861 roku mieszkańcy Echternach odkupili go i odrestaurowali. Kościół stał się siedzibą parafii, a w 1939 roku został bazyliką mniejszą.
W 1944 roku podczas niemieckiego ataku na miasto bazylika została zniszczona. Po zakończeniu wojny odbudowano ją zgodnie z jej pierwotnym wyglądem w stylu romańskim. W bazylice spoczywa św Willibrord. Niestety wnętrza bazyliki nie oglądałam. Miasto zwiedzałam w niedzielę i wierni spieszyli do świątyni na mszę. W poklasztornych budynkach  mieści się obecnie liceum z internatem. Wychodząc z terenu opactwa przez metalową bramę… …trafiamy na położone po drugiej stronie ulicy ogrody z oranżerią (ogród prałata). Niestety (ja to mam to szczęście;)) zamknięte. 
Zawsze jednak można wcisnąć obiektyw między dekoracyjne elementy bramy, by choć zdjęcie zrobić. Wyczytałam na stronie miasta Echternach, że posągi znajdujące się na przedniej stronie oranżerii zostały wykonane ręką niemieckiego rzeźbiarza Ferdinanda Tietz z Würzburg i przedstawiają cztery pory roku. Coś tam słabo widać na zdjęciu, więc pozostaje wierzyć słowom, bądź pojechać samemu by  przyjrzeć się z bliska.
Muzeum prehistoryczne zajmuje gotycki budynek, pełniący wcześniej różne funkcje. Znajdowała się tu szkoła rolnicza, szpital, służył jako dom mieszkalny. Pod koniec wojny zniszczony, odbudowany po niej, dziś mieści kolekcję narzędzi i urządzeń z okresu epoki  kamienia łupanego. Obok muzeum znajduje się pomnik ofiar II wojny światowej, a powyżej  kościół św. Piotra i Pawła. XIII-wieczny gotycki kościół zbudowany został na ruinach starożytnej rzymskiej konstrukcji. Tutaj niestety zastałam drzwi zamknięte na głucho. Miasto charakteryzuje niska zabudowa i wąskie uliczki. Najokazalszym i jednym z najstarszych budynków miasta jest stojący na rynku The Denzelt.
Budynek dawnego sądu został zbudowany w 1236 r. Po pożarze w XV wieku przebudowany w stylu renesansowym, później kolejno w barokowym i neogotyckim. Na elewacji zewnętrznej budynku znajdują się posągi prezentujące postacie Matki Boskiej, króla Salomona i czterech cnót kardynalnych (sprawiedliwości, męstwa, roztropności i umiarkowania). Sam rynek ma nietypowy trójkątny kształt i otoczony jest zadbanymi kamienicami mieszczącymi na dole sklepiki, kawiarnie i restauracyjki. Na rynku wznosi się kolumna sprawiedliwości. Zniszczona przez wojska francuskie w trakcie Rewolucji Francuskiej stanęła ponownie na swoim miejscu w 1982 r. W 1886 r. Echternach jako pierwsze miasto w Luksemburgu i jedno z pierwszych w Europie zostało oświetlone elektrycznie. W mieście odbyła się także w 1896 r. pierwsza projekcja filmowa w tym kraju.
Od 1975 r. w maju i czerwcu w mieście odbywa się festiwal muzyczny.  W bazylice, kościele Piotra i Pawła, oraz w nowoczesnej sali koncertowej  można usłyszeć muzykę średniowieczną, klasykę czy jazz w wykonaniu światowej sławy gwiazd. Występowali tu m.in. Benny Goodman , Yehudi Menuhin , Mścisław Rostropowicz , Montserrat Caballé ,Alfred Brendel, Arcadi Volodos , Christian Zacharias i George Benson, oraz wielu młodych, utalentowanych kompozytorów.
We wrześniu odbywa się tu także festiwal jazzowy.
Jedną z atrakcji Echternach jest odbywająca się tu każdego roku w pierwszy wtorek po Zielonych Świątkach tańcząca procesja, zmierzająca do grobu św. Willibrorda.
Kilka tysięcy osób idzie w kolumnie po cztery osoby w rzędzie. Trzymają się wzajemnie białymi chustkami. Procesja wykonuje trzy kroki do przodu, dwa do tyłu, jeden w prawo i jeden w lewo.
O tańczącej procesji pierwszy raz wspomniano  w dokumencie z 1497 r., jednak ostatnie badania wykazały że jest o wiele starsza niż kult Willibrorda i wywodzi się z germańskich i wczesnochrześcijańskich tańców kultowych.
W 2010 r. tańcząca procesja została wpisana na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości UNESCO. Wymieniłam tylko część z tego co można zobaczyć w tym niewielkim, ale jakże interesującym miasteczku. Kilka godzin jakie tu spędziłam to stanowczo za mało by je poznać. Zresztą nie tylko samo miasto przyciąga turystów. Leży w malowniczym regionie, nazywanym Doliną Młynarzy (z powodu licznych młynów wodnych) i Małą Szwajcarią Luksemburską. Znajdziemy tu fantastyczne formacje skalne, jaskinie, liczne źródła, gęste lasy, doliny z małymi strumieniami, urokliwe wioski i nieskażoną przyrodę.
Zaprawdę powiadam Wam że warto tu przyjechać.

najbliższe galerie:

 
Weekend w winnicach Mozeli
1pix użytkownik patryk odległość 17 km 1pix
Trier (Trewir)
1pix użytkownik lilutek odległość 17 km 1pix
Trier - Niemcy
1pix użytkownik admian odległość 17 km 1pix
Ślady Imperium - Do Trier jeszcze kiedyś wrócę. . .
1pix użytkownik ak odległość 17 km 1pix
Trier i Mosel
1pix użytkownik elise odległość 18 km 1pix
VeloTour2014-krok po kroku 3 (Jesień)
1pix użytkownik artcze odległość 20 km 1pix

komentarze do galerii (26):

 
elise użytkownik elise(wpisów:983) dodano 27.03.2016 20:11

Serdecznie ciebie pozdrawiam. Odwiedziłam dzisiaj Echternach. Twoja galeria była moim przewodnikiem.

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 18.09.2012 21:31

Terezo dziękuję że do mnie zaglądasz.
Pozdrawiam serdecznie:)

tereza użytkownik tereza(wpisów:3975) dodano 18.09.2012 19:46

Sympatyczne miasteczko,ładnie pokazane i opisane.
Obejrzałam z zainteresowaniem.Pozdrawiam:)

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 17.09.2012 23:57

Markopol warto zobaczyć dane miejsce na żywo, by wyrobić sobie o nim zdanie. Może zmieniłbyś je co do klimatów, gdybyś tam był:)
Zapodawaj galerię z Drezna;)
Pozdrawiam serdecznie:)

markopol użytkownik markopol(wpisów:1492) - Użytkownik usunięty. dodano 17.09.2012 23:45

No w końcu mogę spokojnie Twoją galerię przeglądnąć.No i jak zwykle ciekawe opisy.Mówisz,zaprawdę wart tu przyjechać ?,a ja wierzę Ci.Może kiedyś zrobię sobie przejazd pociągiem również do Luksemburgu.Nie są to moje klimaty ale Niemcy też nie a właśnie wróciłem z Drezna.
Pozdrawiam

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 17.09.2012 23:17

Paweller nie pomijaj Luksemburga, jeśli tylko będziesz się kierował na zachód Europy.
Ja wiem że ten kraj nie jest bardzo popularny, ale ma to swoje plusy, bo nie trzeba się rozpychać łokciami, żeby cokolwiek zobaczyć:)
Pozdrawiam raz jeszcze dzisiaj:)

paweller75 użytkownik paweller75(wpisów:7611) dodano 17.09.2012 23:13

Takie flamandzkie klimaty bardzo mi odpowiadają, rynek super. Przy następnej mojej wizycie w Holandii nie będę mógł pominąć Luksemburgu.
Pozdrawiam serdecznie.

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 17.09.2012 21:20

Olazim dziękuję:) Pewnie że warto.
Pozdrawiam cieplutko:)

olazim użytkownik olazim(wpisów:2270) dodano 17.09.2012 21:05

Ciekawie opowiedzialaś i myślę ze warto tam pojechać/dużo do zobaczenia/-ciekawe ujęcia 24 i 26-pozdrawiam.

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 17.09.2012 20:59

Chipsik dziękuję za tak miłe słowa:)

Skuza nie masz daleko, a do Luksemburga wybrać się zawsze warto. Zresztą sama wiesz:)

Mieczysławie faktycznie miasteczko nie jest duże, a jest tam co podziwiać. Miło mi że doceniasz moje starania w tworzeniu opisów do galerii:)

Magdar cieszę się że miasteczko Ci się spodobało:)

Annuus niestety nie znam odpowiedzi na Twoje pytania. Jak zobaczę procesję na własne oczy, to z chęcią odpowiem na każde Twoje pytanie w tej materii. Chyba że sama wybierzesz się by zobaczyć miasteczko i procesję:)

Dziękuję Wam serdecznie i pozdrawiam cieplutko:)

annuus80 użytkownik annuus80(wpisów:1361) dodano 17.09.2012 19:04

Fajne miasteczko. A jeśli leży w malowniczym krajobrazowo terenie, to już pełnia szczęścia. Można planować wyjazd w te strony.
Ciekawie musi wyglądać tańcząca procesja. Ciekawe ile czasu zajmuje im przejście całej trasy i jak długa jest ta trasa?
Pozdrawiam serdecznie:)

magdar użytkownik magdar(wpisów:3155) dodano 17.09.2012 17:01

Ładne tam :)Pozdrawiam :)

mieczysaw użytkownik mieczysaw(wpisów:2099) dodano 17.09.2012 15:54

Dużo zabytków jak na tak małe miasteczko.Przy takiej narracji ogladanie galerii sprawia przyjemność.Pozdrawiam

skuza użytkownik skuza(wpisów:4121) dodano 16.09.2012 22:34

Zaskoczona jestem ilością zabytków w tak malej mieścinie.Ten wtorek już zapisałam do kalendarza,jak nie będę gdzieś w świecie,to może się wybiorę...dzięki za informacje:)))Pozdrawiam:))

chipsik użytkownik chipsik(wpisów:444) dodano 16.09.2012 19:08

Nie trzeba Ci pogody, żeby stworzyć luks-interesującą galerię :) Pozdrawiam !

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 16.09.2012 14:06

Grace, Popekpawel, Margo, Dispar, Pipol, Mgfoto, Piotr54, Tama, Surykatka, Elise dziękuję Wam za czas poświęcony mojej galerii:)
Wybaczcie że tak się ostatnio zawiesiłam z galeriami;) Zaległości mi się porobiły na dwa lata wstecz, ale spokojnie, już się biorę do roboty i kolejne galerie będą się pojawiały częściej niż raz na kilka miesięcy;)
Co do pogody to jak piszą Małgosia i Ela tej sobie nie wybieramy, tym bardziej że w Luksemburgu chyba częściej jest pochmurno niż słonecznie, co wcale nie znaczy że nie mamy zwiedzać, bądź nie robić zdjęć jak jest pochmurno. Oczywiście że błękit nieba dodaje kolorytu każdemu miastu, a pięknie oświetlone słońcem kamienice sprawiają że miasto wydaje się być jeszcze bardziej atrakcyjne turystycznie. Tu na zachodzie Europy, tak w Luksemburgu jak i w Holandii trzeba mieć szczęście by trafić na piękną pogodę (Zibid przekonał się o tym w tym roku;)).
Miasteczko faktycznie jest niewielkie, ale nie jak na warunki luksemburskie. W tym państewku mieszka ok. 500 000 ludzi, a w stolicy kraju ok. 90 000 ludzi. Rzec by więc można że Echternach to takie średniej wielkości miasto Luksemburga.
Dispar co do tańczącej procesji to chętnie bym ją zobaczyła i się z Wami podzieliła tym wydarzeniem, ale zobaczymy jak to wyjdzie z dniami wolnymi.
Elu to była nasza pierwsza wyprawa do Luksemburga i skupiliśmy się na miastach. Aby wybrać się połazić za miastem, trzeba mieć na to cały dzień, a my w dwa dni obskoczyliśmy wiele miasteczek i jeszcze Trewir w Niemczech. Przy kolejnej wizycie chyba bardziej na luz weźmiemy. Chciałabym tam wrócić jesienią, gdy Ardeny pokryją się jesiennymi barwami.
Wtedy może Tama zmieni zdanie co do kolorystyki Luksemburga;)

Dziękuję raz jeszcze za Wasze komentarze i serdecznie pozdrawiam:)

elise użytkownik elise(wpisów:983) dodano 16.09.2012 13:15

Faktycznie warto tam pojechać i zobaczyć miasteczka miniaturowego kraju. Serdecznie pozdrawiam.

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7370) dodano 16.09.2012 13:14

Aniu, dobrze,że w końcu nadrabiasz zaległości w prezentowaniu tego co widziałaś. Znowu jest ciekawie. To opactwo wygląda bardzo interesująco. Pewnie,że trochę szkoda,że słonka Ci zabrakło, ale przecież pogody się nie wybiera. Jak piszesz o tych okolicznych formacjach skalnych, jaskiniach i nieskażonej przyrodzie, to włącza mi się wyobraźnia... Będzie coś z tych okolic? Pozdrawiam ciepło :-)

tama użytkownik tama(wpisów:3010) dodano 16.09.2012 12:54

Żeby tyle czekać na kolejną odsłonę? Luxemburg zaczyna mi się kojarzyć z monokolorem. Ciekawe jakby to wszystko wyglądało w słońcu, zazwyczaj narzeka sie na tłumy turystów a tam po raz kolejny pustawo. Pozdrawiam :)

piotr54 użytkownik piotr54(wpisów:788) dodano 16.09.2012 12:40

Sporo historycznych miejsc jest w tym miasteczku. Dzięki za spacerek po nim.

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 16.09.2012 10:20

Fajne miasteczko. Jest na czym oko zawiesić. Pogody nie wybieramy ale ma ona kolosalny wpływ na nasze fotki. Chociaż... pamiętam pana z wycieczki do Włoch, który bardzo często fotografował niebo... ;) Na jego zdjęciach chyba zawsze świeciło słońce :) Mam nadzieję, że tym razem nie będziemy musieli tak długo czekać na nową galerię ;) Pozdrawiam serdecznie

pipol użytkownik pipol(wpisów:9089) dodano 16.09.2012 09:52

luksusowo. pozdrawiam

dispar użytkownik dispar(wpisów:5393) dodano 16.09.2012 09:45

No proszę, takie niewielkie miasteczko a jak ciekawie w nim mieszkać.
Będę czekał na galerię z tańczącej procesji. W końcu, masz chyba najbliżej z nas wszystkich.
Pozdrawiam:)

margo użytkownik margo(wpisów:2557) dodano 16.09.2012 07:49

Widzę, że zaczęłaś nadrabiać zaległości.
Bardzo mi się w tym miasteczku podobało.
Pozdrawiam serdecznie.

popekpawel użytkownik popekpawel(wpisów:3654) dodano 16.09.2012 07:20

5000 mieszkańców? Nieźle. A wygląda jak starówka sporego miasta. Fotki piękne, choć pogoda nie dopisała.

grace użytkownik grace(wpisów:3357) dodano 16.09.2012 03:08

Wiele starannych kadrow i jak zawsze dokladne opisy:)
Wielka szkoda, ze pogoda Ci nie dopisala, bo troche sloneczka i niebieskie niebo, same by zachecily do wyprawy:)
Pozdrawiam bardzo serdecznie:)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!