m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (43):

 
Początki miasta sięgają czasów rzymskich, kiedy wzniesiono tu w IV wieku pierwszą strażnicę, strzegącą skrzyżowania dwóch ważnych rzymskich szlaków handlowych. W X wieku pojawia się postać Zygfryda z Lotaryngii. Hrabia buduje zamek na skale, a wokół niego rozrasta się osada, która w 1244 roku otrzymuje prawa miejskie. Tak w ogólnym zarysie można przedstawić początki tego pięknego miasta. Jesteśmy na Starym Mieście, pierwszy z nim kontakt i kolejne miłe doznania, nie ma tu tłumów turystów, jest przyjemnie i spokojnie, zupełnie nie tego spodziewaliśmy się po stolicy. Wiele pięknych, zadbanych budynków, czysto i spokojnie. Przyjemne place i skwerki... ...urocze, wąskie uliczki. Niektóre miejscami tak wąskie, że trzeba przyciskać się do ścian budynków, gdy z rzadka przejeżdża nimi samochód. Jest klimat i jakaś magia w tym mieście. Zafascynowani podążamy więc dalej.
Aby nie było że idealizuję, pokazując tylko najpiękniejsza zakątki. Jak widać tam także mają problemy z pseudo-artystami. Docieramy do Pałacu Wielkiego Księcia. Budynek został wzniesiony w XVI w., pierwotnie jako ratusz. Wnętrza można zwiedzać z przewodnikiem w sezonie letnim, po wcześniejszej rezerwacji. Straż honorowa przed pałacem pełniona jest od 1966 roku. Oczywiście ten żołnierz nie stoi tam aż tak długo (czasami go zmieniają;)), ale zaobserwowałam że luksemburscy żołnierze są bardzo czujni. Byłam stale obserwowana podczas fotografowania. Chyba musiałam wyglądać bardzo podejrzanie;) Tuż obok pałacu spotykamy Wilhelma II,na koniu strzegącego placu swojego imienia. Wilhelm II był królem Holandii i Wielkim Księciem Luksemburga w latach 1840-49. Wielkie Księstwo Luksemburga jest monarchią konstytucyjną. Choć konstytucja mówi że systemem politycznym jest demokracja parlamentarna. Głową państwa jest Wielki Książę Luksemburga, obecnie Wielki Książę Henryk, panujący od 2000 r. Konstytucja mówi że Wielki Książę musi należeć do dynastii Nassau. Jak stara to dynastia może świadczyć fakt że wywodzi się ona od hrabiego Dudo żyjącego w XI wieku, więc za czasów panowania pierwszych naszych Piastów. Potomkowie Dudo: Walram i Otton są protoplastami dwóch linii Nassau. Od Walrama powstała linia Nassau-Weilburg, panująca w Luksemburgu, a od Ottona linia dzisiaj panująca w Holandii Orange-Nassau.
Monarcha Luksemburga podpisuje ustawy uchwalane przez Parlament. W 2008 roku doszło do kryzysu na linii monarcha- rząd  Książę Henryk zawetował ustawę legalizującą eutanazję, przyjętą wcześniej przez Parlament Luksemburga. Stwierdził że jako katolik nie może poprzeć prawa, które pozwala lekarzom na zabijanie pacjentów. Ustawa jednak weszła w życie, bowiem parlament zmienił konstytucję odbierając władcy prawo weta (wprowadzono poprawkę wg której parlament mógłby przegłosować książęce weto większością 2/3 głosów). Zawsze sądziłam że ustanowione prawa są po to by ich przestrzegać, ale jak widać zawsze można je dopasować do zaistniałych potrzeb. Książęca rodzina luksemburska cieszy się szacunkiem i miłością poddanych. Słyną z prowadzenia ustatkowanego i skromnego życia, nie wywołują afer, skandali, nie pragną rozgłosu.  Przodkowie Henryka wielokrotnie dawali przykład lojalności, godności i szlachetności, nic więc dziwnego że obecny władca postępuje  zgodnie z własnym sumieniem. Do podobnej sytuacji doszło w 1990 r. w Belgii, gdzie król Baldwin I Koburg odmówił podpisania ustawy aborcyjnej, a parlament orzekł wówczas iż monarcha jest czasowo niezdolny do sprawowania władzy. Baldwin abdykował na dwa dni, w czasie których ustawę podpisali zastępujący go członkowie rządu. Dziwna ta polityka prawda? No cóż może lepiej dłużej nie zagłębiać się w jej meandry. Zawsze bezpieczniej porozmawiać o architekturze, lub o tzw. d…Maryny;)
To teraz będzie o... ...architekturze:)A właściwie o najbardziej powalającym widoku Luksemburga.  Któż nie lubi podziwiać widoków z góry? Wchodzimy na kościelne i ratuszowe wieże, wspinamy się na szczyty, by zakosztować widoków, jakie ptaki mają na co dzień. Jak więc nie zachwycić się możliwością oglądania takowych z różnej perspektywy.
Taki widok ujrzeliśmy wychodząc z wąskich uliczek Starówki. Pod nami najpiękniejszy balkon Europy, a na nim wycieczka z Polski. Chyba wszystkie polskie wycieczki podążające do Paryża robią przystanek w tym miejscu. Podczas naszego pobytu w stolicy Luksemburga mijaliśmy cztery grupy, z czego trzy były właśnie z Polski. Nawet mój Mąż oszczędny zazwyczaj w wyrażaniu swoich emocji westchnął na taki widok przed sobą, a co dopiero ja. Nie wiedziałam gdzie najpierw patrzeć i w którą stronę się kierować. Czy patrzeć przez obiektyw aparatu, czy wywalać gały na to co pod nami. Mówię wam istna wariacja. Dodam może tylko że trzeba zobaczyć to na żywo, bo takiego widoku zdjęcia nie oddadzą. Oczywiście jako że opuszczona szczęka nie uniemożliwiała mi robienia zdjęć, to się starałam jak mogłam, by pokazać Wam nieco tego luksemburskiego uroku. Miasto było niegdyś potężną fortecą, którą nazwano Gibraltarem Północy. Forteca stanęła na skalnym płaskowyżu, otoczonym z trzech stron głębokimi na kilkadziesiąt metrów dolinami rzek Alzette i Petrusse. Z czwartej strony znajdowały się mury, rozebrane w połowie XIX wieku. W ich miejscu urządzono park. W sumie 90% fortyfikacji miasta nie przetrwało do dzisiejszych czasów. Jednak to co pozostało daje wyobrażenie o tym jak potężnym fortem musiało być niegdyś miasto. Poniżej fortyfikacji rozpościerają się dachy dzielnicy Grund.
Niegdyś dzielnica robotnicza, dzisiaj bardzo atrakcyjny mieszkaniowo obszar miasta. Dzielnica bardziej przypominająca małe spokojne miasteczko, niż centrum stolicy. Choć ponoć w weekendowe wieczory dzielnica ożywa i toczy się tu barwne życie nocne zlokalizowane wokół miejscowych barów. W dzielnicy Grund znajduje się dawne opactwo benedyktynów Neumunster. Wybudowane w 1606 r., odebrane zakonnikom po Wielkiej Rewolucji Francuskiej było komendą policji, więzieniem, koszarami armii pruskiej, a od 1997 r. mieści Europejski Instytut Kultury. W 2004 r. właśnie tutaj podpisano traktat akcesyjny otwierający Bułgarii i Rumunii wejście do UE. Częścią fortyfikacji miasta są kazamaty ukryte w skalnym urwisku, widocznym na zdjęciu.  Powstały w czasach dominacji hiszpańskiej w XVII w., rozbudowane na początku XVIII w. liczyły sobie 23 km wydrążonych w skałach korytarzy.
Niektóre z korytarzy schodziły pod ziemię na głębokość 46 metrów. Do czasów obecnych pozostało ok. 17 km tuneli. Kazamaty są dostępne dla turystów podczas sezonu letniego. W tym roku wejście możliwe do 4 listopada od godz.10 do 17. Cena biletu 3 euro dla osób dorosłych. Cały system obronny składał się z trzech pierścieni murów, 24 fortów i 16 bastionów. W kazamatach mieściły się piekarnie, zakłady rzemieślnicze, kuchnie, lazarety, centra dowodzenia, stajnie, koszary i magazyny. Nieprawdopodobnie rozbudowany system. Jak widać nazwa Gibraltar Północy nie była nazwą nadaną na wyrost. Widoczny na zdjęciu mur to pozostałość średniowiecznego systemu obronnego- Mur Wacława. W 1994 roku kazamaty i fortyfikacje wraz ze Starym Miastem zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO. Widoczna na zdjęciu wieża Dent Creuse jest dziś ostatnią pozostałością zamku Lucilinburhue, który Zygfryd z Lotaryngii nabył w 963 r. To właśnie to miejsce było zalążkiem dzisiejszego miasta Luksemburg (wspominałam o tym na początku galerii). Popatrzcie na zdjęcie, jaki kontrast. Na pierwszym planie przeszło 1000 lat historii miasta, a w tle najnowocześniejsza jego dzielnica Kirchberg. To właśnie tam mieszczą się liczne instytucje europejskie, jak  Europejski Trybunał Sprawiedliwości, sekretariat Parlamentu Europejskiego, Europejski Trybunał Obrachunkowy, czy Europejski Bank Inwestycyjny.
Tam jednak nas nie ciągnie. Bardziej pociąga nas przeszłość miasta. Przeszliśmy nieco dalej do Placu Konstytucji. Stoi tu Pomnik Pamięci. Wzniesiony dla uczczenia żołnierzy luksemburskich poległych na polach bitew podczas I i II wojny światowej, oraz wojny w Korei. 21-metrowy obelisk wieńczy złota kobieca postać z wieńcem laurowym. Poniżej pomnika rozpościera się wspaniała dolina rzeki Petrusse. Piękna zieleń parku otwiera się pod nami. Znajdują się tam liczne punkty widokowe położone na różnej wysokości. Nad doliną wznosi się kamienny most Adolfa, a pod nim łagodnie płynie rzeka Petrusse. Rzeka wygląda właściwie jak maleńki strumyk, most natomiast jest imponujący. Powstał w latach 1900-03, za panowania księcia Adolfa. Wierną kopią mostu  jest Walnut Lane Bridge w Philadelphi. Po drugiej stronie doliny widoczny Narodowy Bank Luksemburga, wyłaniający się zza zieleni drzew. Pięknie tu, aż nie chce się wyjeżdżać.
Jeszcze przed wyjazdem z Luksemburga obiecaliśmy sobie że tu wrócimy. Nie spacerowaliśmy jeszcze przecież po dzielnicy Grund, nie odkrywaliśmy tajemnic kazamatów, nie wiemy nawet ile jeszcze tajemnic kryje to piękne miasto...Was także zachęcam do odwiedzenia tego niesamowitego miasta i kraju. Niedoceniane przez polskich turystów kryje w sobie piękno natury, bogactwo historii i architektoniczne perełki czekające tylko na odkrycie.

najbliższe galerie:

 
Luksemburg III - miasto i okolica
1pix użytkownik robson odległość 0 km 1pix
Luksemburg Twierdza
1pix użytkownik elise odległość 0 km 1pix
Luksemburg
1pix użytkownik dorotka_t odległość 0 km 1pix
Luksemburg-miasto
1pix użytkownik mereks odległość 0 km 1pix
Luksemburg - katedra i twierdza
1pix użytkownik robson odległość 0 km 1pix
LUXEMBOURG - EUROPEJSKA STOLICA KULTURY 2007
1pix użytkownik deszcz odległość 0 km 1pix

komentarze do galerii (42):

 
elise użytkownik elise(wpisów:983) dodano 07.02.2014 19:22

Jeszcze raz obejrzałam twoją galerie. Jutro wyjeżdżam do Luksemburga na dłużej. Serdecznie pozdrawiam

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 13.10.2012 13:54

Piotrze dziękuję i pozdrawiam serdecznie:)

piotr54 użytkownik piotr54(wpisów:788) dodano 12.10.2012 20:46

Ładnie oddany urok i klimat luksemburskiej stolicy.

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 12.10.2012 19:50

Czyli jednak dobrze że nie trafię do miasta na czas uroczystości :)
Dziękuję i również pozdrawiam serdecznie:)

elise użytkownik elise(wpisów:983) dodano 12.10.2012 19:06

Serdecznie pozdrawiam i życzę wspaniałych wrażeń z pobytu w Luksemburgu. Z informacji od mojej córki wiem ze Luksemburg szykuje się na piękny ślub następcy tronu. Dobrze ze jedziesz tydzień później bo centrum będzie zakorkowane. Postaram się być w Luksemburgu jeszcze w tym roku. Elise

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 11.10.2012 14:38

Elise jedziemy do Luksemburga 27 października. Wczoraj zrobiłam rezerwację w hotelu na weekend.
Także tydzień później tam będziemy.
Chcemy zobaczyć jesienne Ardeny, Luksemburg nocą, zwiedzić Kazamaty i zobaczyć jak wygląda to nocne życie w dzielnicy Grund;)
Za dwa tygodnie powinna być już złocista jesień więc mam nadzieję na jakieś jesienne foty.
Tylko aby pogoda dopisała.
Pozdrawiam cieplutko:)

elise użytkownik elise(wpisów:983) dodano 11.10.2012 13:36

Aniu 20 października w Luksemburgu jest ślub następcy tronu Księcia Wilhelma z pochodzącą z belgijskiej arystokracji Stéphanie de Lannoy. Serdecznie pozdrawiam

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 25.09.2012 20:18

Afrodyto jak zawsze miło mi Cię gościć:)

Skuza koniecznie zrób zdjęcia jeśli będziesz na początku stycznia. Pewnie miasto będzie jeszcze świątecznie udekorowane. Chętnie zobaczyłabym je w ,,świątecznym ubranku”.
Ja mam zamiar wybrać się tam za miesiąc, więc pewnie c.d.n.

Dziękuję Dziewczyny i pozdrawiam serdecznie:)

skuza użytkownik skuza(wpisów:4121) dodano 23.09.2012 20:05

Ciekawie pokazalas Luxemburg,w mojej pamięci utkwił mi tylko ten wielki mur,bo parkowaliśmy za darmo,gdzieś w pobliżu.Ta budowla w realu ,robi niesamowite wrażenie,a widoki z góry...niezapominanie:))6 i 7,to są miejsca ,które najbardziej w dużych miastach lubię,będę w mieście 5 stycznia,może uda mi się zrobić parę fotek...jak nie będzie za zimno:))))))Sle pozdrowienia:))

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4243) dodano 22.09.2012 10:17

Nie znam Luksemburga zupełnie, więc z przyjemnością obejrzałam galerię i zapoznałam się z historią miasta. Zdj.31 bardzo mi się podoba. Lubię panoramy z góry. Mają wiele uroku.
Pozdrawiam Aniu.

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 20.09.2012 19:35

Lola o gustach się nie dyskutuje. Zależy co kogo interesuje i kto co lubi.
Nam bardzo się tam spodobało i już myślę kiedy by się tam wybrać ponownie.
Cieszę się że moja prezentacja Luksemburga przypadła Ci do gustu:)
Dziękuję i pozdrowienia ślę:)

lola310889 użytkownik lola310889(wpisów:173) dodano 19.09.2012 23:39

Szczerze mówiąc mnie Luksemburg (stolica) nie zachwycił... małe miasteczko z piękną panoramą jak na 19-29 i w zasadzie to wszystko...
Natomiast w Twojej galerii prezentuje się bardzo interesująco :)
Pozdrawiam :)

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 18.09.2012 23:59

Zgadzam się z Tobą Deszczu, masz rację z tym pięknym miejscem na Ziemi.
Nie wiem czy wszystko jest tańsze, ale benzyna na pewno:)
Również serdecznie pozdrawiam:)

deszcz użytkownik deszcz(wpisów:2891) dodano 18.09.2012 23:48

...mam wrażenie, że w Luksemburgu, oprócz wspomnień związanych z radiem, które słuchałem w swojej młodości - bo to bezcenne - wszystko jest tańsze...piękne miejsce na Ziemi...pozdrawiam serdecznie i gratuluję.

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 18.09.2012 21:34

Tama masz rację, wszystko tam w takich stonowanych barwach.

Terezo cieszę się że mogłam przypomnieć Ci znane miejsce.

Pozdrawiam serdecznie i dziękuję Dziewczyny:)

tereza użytkownik tereza(wpisów:3954) dodano 18.09.2012 20:20

Byłam,widziałam,podziwiałam.Bardzo ładna prezentacja.Pozdrawiam:)

tama użytkownik tama(wpisów:3010) dodano 18.09.2012 19:10

Sterylnie. Teraz z zamkniętymi oczami rozpoznam Luksemburg: po kolorze ;) i po dachach - to mają charakterystyczne. Mury obronne dodają uroku temu miejscu. Pozdrawiam :)

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 18.09.2012 12:27

Popekpawel, cieszy mnie że Ci się spodobało:)

Grace, bardzo mi miło gdy tak się za mną włóczysz;)

Elise , no to może jest Twoja córka?:)
Tam w centrum są wąskie uliczki i nie ma parkingów przy ulicach (jedyny widziałam na pl.Konstytucji, zdj.38). W centrum jest kilka parkingów podziemnych.

Ladek bardzo się cieszę z Tego że moje galerie mogą być pomocne, bądź interesujące. Dziękuję za Twoje słowa uznania, a ze swojej strony dodam że nadal będę starała się rzetelnie przygotowywać swoje galerie.

Dziękuję Wam ślicznie i cieplutko pozdrawiam:)

elise użytkownik elise(wpisów:983) dodano 18.09.2012 11:35

Bardzo dziękuję za dedykacje. Dopiero teraz zauważyłam. Oglądam ja kilka razy. Za każdym razem zmieniam tapetę. Masz racje ze sercem jestem tam. Serdecznie pozdrawiam

ladek53 użytkownik ladek53(wpisów:225) dodano 18.09.2012 10:50

Anikm, od dawna ogladam Twoje galerie, jestem pelen uznania dla pracy jakie w nie wkladasz. Doskonale zdjecia i komentarze. Pozdrawiam serdecznie:)

elise użytkownik elise(wpisów:983) dodano 18.09.2012 08:28

Sprawiłaś mi Wielka radość tą galerią. Nie wiem które zdjęcie dać na pulpit czy 20 czy 43. Będę marzyc aby tam pojechać.Podoba mi się fotka 15 i 16(podobna dziewczyna do mojej córki). Z parkowaniem są wielkie problemy, nawet dla mieszkańców centrum. Przez kilka miesięcy córka miała zgodę z urzędu na parkowanie samochodu z obcą rejestracją.Serdecznie pozdrawiam

grace użytkownik grace(wpisów:3357) dodano 18.09.2012 06:31

Anikm, nie wiem jakie jeszcze superlatywy moge znalezc, by pisac o Twoich galeriach. Dopracowane do szczegolika:)
Z ogromna przyjemnoscia wlocze sie za Toba i podziwiam i slucham (czyt. czytam):):) Widkoki z gory niesamowite, dziekuje za caly cykl z Luxemburga:) Pozdrawiam:)

popekpawel użytkownik popekpawel(wpisów:3654) dodano 18.09.2012 06:26

Super.

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 18.09.2012 00:44

Mgfoto masz rację, nic tylko fotografować takie widoki:)
Pozdrawiam również cieplutko:)

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 18.09.2012 00:31

Ale fajne miasto. I do tego jakie fotogeniczne. Widoczki z góry na mury, mosty i kazamaty bardzo malownicze. Pozdrawiam :)

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 18.09.2012 00:09

Magdar kazamaty i jeszcze wiele więcej:)

Markopol jaki Ty miły jesteś, dziękuję:)


Pozdrawiam Was serdecznie i ślicznie dziękuję:)

markopol użytkownik markopol(wpisów:1492) - Użytkownik usunięty. dodano 18.09.2012 00:03

9-"Chyba musiałam wyglądać bardzo podejrzanie;) ",przecież wiadomo,że największe witaminy mają Polskie dziewczyny.On patrzył zazdrośnie na Twoją drugą połówkę.
A wracają do galerii,polityka mi nie odpowiada a cała reszta jak najbardziej.Zachęcasz do tego kraju.Mur mnie zainteresował.
Pozdrawiam

magdar użytkownik magdar(wpisów:3155) dodano 18.09.2012 00:00

Ciekawe te kazamaty :)Pozdrawiam :)

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 17.09.2012 23:36

Faktycznie wyrażenie sympatyczne:)

paweller75 użytkownik paweller75(wpisów:7589) dodano 17.09.2012 23:17

Przyznam się od razu, że powiedzenie "górna półka" nie jest mojego autorstwa. Całkiem niedawno w mojej galerii określiła to tak Maja-Maja i bardzo mi się to spodobało.
Pozdrawiam.

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 17.09.2012 23:14

Paweller dobre z tą górną półką;) Tak między nami, to się nazywa balkon, ale jak wolisz, to możemy używać wyrażenia półka;)
Także zawsze patrzę gdzie jest najwyższy punkt w danym mieście i oczywiście usiłuję się tam wdrapać.
Zresztą już chyba zauważyłeś w innych moich galeriach:)
Pozdrawiam serdecznie i dziękuję za zainteresowanie moją galerią:)

paweller75 użytkownik paweller75(wpisów:7589) dodano 17.09.2012 23:04

Anikm, ja uwielbiam zwiedzać miasta, a tym bardziej podziwiać takie właśnie widoki z góry. Dla mnie wchodzenie na różnego typu platformy czy wieże to zawsze główny punkt programu, bez tego zwiedzanie miast traci sens. Nie dziwię się Twojemu mężowi, że mu się podobało, bo widoki rewelka. Cieszę się, że mogłem zobaczyć Luksemburg z górnej półki:)
Pozdrawiam serdecznie.

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 17.09.2012 22:59

Surykatko koniec, ale na jakiś czas, przecież mam w planach powrót do Luksemburga:)
Zawsze może powstać galeria Luksemburg (cz.V) i dalsze:)
Gorące pozdrowienia ślę:)

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7357) dodano 17.09.2012 22:51

Potrafisz zaciekawić, choć ja za historią nie przepadam. Stolica rzeczywiście wygląda na spokojną, wręcz kameralną, no może poza tymi wieżowcami... Ogólnie architektura piękna i położenie miasta również. Szkoda ,że to już koniec. Bo tak to odebrałam... Pozdrawiam ciepło :-)

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 17.09.2012 22:49

Dispar cieszę się że coś tu wpadło Ci w oko, czy do oka;)
Pozdrawiam również serdecznie:)

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 17.09.2012 22:48

Hehehe, Andred dobre pytanie;) Nie, to nie to miejsce.
Cieszę się że podobają Ci się moje galerie:)
Do zaszczytnych nagród nie pretenduję, to chyba nie jest tak źle jak na moją amatorszczyznę:)

Romano, zawsze miło mi Cię gościć w moich galeriach:)

Annuus reklamuj koniecznie wycieczkę, bo jakaś niekompletna była bez Luksemburga po drodze;)
Może następnym razem jako cel podróży obierzesz sobie Luksemburg?


Dziękuję Wam ślicznie i pozdrawiam cieplutko:)

dispar użytkownik dispar(wpisów:5393) dodano 17.09.2012 22:46

5 i 26- bardzo udane.
Dobra robota.
Pozdrawiam:)

annuus80 użytkownik annuus80(wpisów:1361) dodano 17.09.2012 22:31

Ładne i ciekawe miasto. Szczególnie urzekły mnie widoki z tarasów widokowych. Nie dziwię się, że Ci szczęka opadła. Na żywo ten widok dopiero musiał robić wrażenie.
Widzę, że muszę złożyć reklamację. Organizatorzy mojego wyjazdu do Paryża nie przewidzieli przystanku w tym pięknym miejscu.
Pozdrawiam serdecznie:)

romana użytkownik romana(wpisów:5222) dodano 17.09.2012 22:30

Ja również z przyjemnością zajrzałam ponownie do Luksemburga. Ciekawie się z Tobą zwiedza :)))
Pozdrawiam :)

andred użytkownik andred(wpisów:4778) dodano 17.09.2012 22:10

Oj Anikm, jakiś czas nie widzielismy Cię na OŚ a Ty w tym czasie nic sie nie zmieniłaś. Tak jak poprzednio Twoje galerie są merytorycznie bardzo starannie przygotowane. Może zdjęcia nie są do NG czy do nagrody World Press Photo ale to wcale nie umniejsza wartości Twoich galerii.
Opisy bardzo szczegółowe i ciekawe. Galeria bardzo poznawcza.
Ja też lubię miasta o takim klimacie i takiej zabudowie.
PS. Czy to miejsce co znaleźliście do zaparkowania to na fot.6 ??

Pozdrawiam,
andred :-)

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 17.09.2012 21:21

Chipsik ja również dziękuję i pozdrowienia ślę:)

chipsik użytkownik chipsik(wpisów:444) dodano 17.09.2012 21:03

Następna bardzo fajna galeria i extra focisze ! Dziękuję i pozdrawiam :)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!