m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (25):

 
Do zamku dojeżdża się wąską drogą rowerową od miasteczka Chudów. Tu wita nas sporych rozmiarów głaz narzutowy, który przywędrował do nas wraz z lodowcem plejstoceńskim z terenów obecnej  Szwecji. A za nim wśród drzew widać już zamek... Wszystkie dotychczasowe opracowania dotyczące zamku w Chudowie datują jego powstanie na lata 30. XVI w. kiedy to właścicielem dóbr chudowskich był Jan Gierałtowski. Jednocześnie wiadomym jest, że Jan Gierałtowski nie był pierwszym właścicielem Chudowa. Wcześniej pojawia się Jan de Hodow. Po nim (być może tożsamy z nim) Jan Sudisz, a następnie Jakub i Mikołaj Chudowscy. Wszystko to skłoniło Fundację „Zamek Chudów” do podjęcia systematycznych badań archeologicznych, których rezultaty przerosły najśmielsze oczekiwania. W trakcie badań archeologicznych przeprowadzonych na dziedzińcu zamku odkryto szereg śladów będących pozostałościami wcześniejszego założenia. Zanim powstała zachowana do dzisiaj budowla, na środku obecnego dziedzińca wznosiła się drewniana wieża mieszkalna na planie kwadratu o boku 8,5 m.
Wzniesiono ją prawdopodobnie z centralnym słupem w środku, co sugeruje, że była nakryta dachem namiotowym.  Od południa do budowli przylegał drewniany budynek wzniesiony na planie prostokąta o wymiarach ok. 6 x 3 m. Całość otoczona była palisadą, a wejście do założenia obronnego prowadziło przez podmokły teren, drewnianym pomostem od wschodu.To jednak nie koniec niezwykłych odkryć dotyczących zamku.  Dokładnie w środku, pomiędzy krótszymi ścianami budynku przylegającego do wieży,odkryty został skarb kilkudziesięciu monet tzw. brakteatów, które ktoś przed laty zakopał, umieszczając je w sakiewce i przykrywając deską. Sakiewka uległa całkowitemu rozpadowi, natomiast poddane konserwacji monety to przede wszystkim brakteaty księstwa opolskiego pochodzące z lat 70. XV wieku. Chudowski skarb to jedno z większych znalezisk tego typu na naszych ziemiach. W zbiorze znalazło się blisko sto monet, w tym unikatowy egzemplarz z mennicy w Toszku.
 Prawdopodobnie to nie właściciel wieży zakopał sakiewkę, gdyż siła nabywcza ukrytych monet nie była zbyt duża. W Polsce brakteaty znane były już w XII wieku. Wybijano je jednostronnie z cienkiej blaszki, w związku z tym awers był wypukły natomiast rewers wklęsły. Wśród pozostałości drewnianej wieży odnaleziono kolejne intrygujące fragmenty przeszłości. Odkopano m.in. duży depozyt fragmentów kafli, które po opracowaniu pozwoliły na odtworzenie pieca kaflowego Znajdował się on w którymś z pomieszczeń wieży, a jego wierną kopię można oglądać w odbudowanym budynku dawnego browaru, gdzie mieści się obecnie „Oberża pod Świętym Jerzym”. Nazwa oberży nie jest przypadkowa.
Na wielu kaflach widnieje wizerunek świętego Jerzego (patrona rycerstwa), który zabija smoka. Warto wspomnieć, że dawniej piece kaflowe pełniły nie tylko funkcje grzewcze, ale niejednokrotnie także stanowiły o zamożności właściciela domostwa. Późniejszy zamek, został wzniesiony przez Jana Gierałtowskiego. Jego powstanie datuje się na lata 30. XVI wieku. Pięciokondygnacyjną wieżę wybudowano na planie czworokąta.  Następnie wzniesiono dwa budynki mieszkalne. Jeden przeznaczony był dla właściciela zamku, drugi natomiast dla służby. Na przestrzeni wieków chudowski zamek wielokrotnie zmieniał swych właścicieli, a wraz z nimi pojawiały się także zmiany w wyglądzie budowli. Wśród nich można wymienić barona Jerzego von Welczek, a także możną rodzinę Foglarów. Ci ostatni przebudowali obiekt w pierwszej połowie XVIII wieku. Zmian dokonał także XIX-wieczny właściciel Aleksander von Bally, który dobudował dodatkowe piętro wieży.
Dziś można zwiedzać zrekonstruowaną wieżę XVI - wiecznego zamku. W jej wnętrzach znajduje się Muzeum Zamku w Chudowie.
Dziękuję za uwagę :)

najbliższe galerie:

 
Chudów
1pix użytkownik popekpawel odległość 0 km 1pix
Śląsk - mój ogród latem
1pix użytkownik kryjan odległość 7 km 1pix
Śląsk - mój ogród wiosną
1pix użytkownik kryjan odległość 8 km 1pix
Kopalnia GUIDO w Zabrzu
1pix użytkownik hellboy odległość 8 km 1pix
Muzeum PRL-u w Rudzie Śląskiej
1pix użytkownik baron odległość 8 km 1pix
Spacer po Gliwicach.
1pix użytkownik piotr54 odległość 9 km 1pix

komentarze do galerii (37):

 
romana użytkownik romana(wpisów:5222) dodano 07.07.2016 19:04

Toman - a może spróbuj kiedyś ten nasz straszny Śląsk odwiedzić. Gwarantuję, że się zdziwisz i to nie raz. Stereotypy nie jednego już wprowadziły w błąd.
Pozdrawiam :)

toman użytkownik toman(wpisów:188) dodano 26.06.2016 13:21

Galeria bardzo ciekawa i miejsce warte zobaczenia. Mnie ciagneło do Małopolski bo Śląsk, mnie człekowi z Łodzi z cięzkim powietrzem przez przemysł, kojarzył sie tak samo - kopalnie, huty, itd. A tu proszę takie fajne i żyjące imprezami miejsce.
Dzięki i pozdrawiam:)

ak użytkownik ak(wpisów:6251) dodano 21.10.2012 09:40

piękna galeria i ciekawa , choć i u Ciebie niezbyt ostre te zdjęcia ale tu jest Obieżyświat, a nie portal profesjonalnych fotografów , chodzi o miejsce , a nie o GO. :))

romana użytkownik romana(wpisów:5222) dodano 28.09.2012 14:48

Skuza - cieszę się, że mogłam pokazać Ci coś nowego :) Mam w planach kolejne wycieczki jeśli czas i pogoda mi pozwoli - więc zapraszam do kolejnych moich galeryjek :)
Pozdrawiam :)

skuza użytkownik skuza(wpisów:4121) dodano 27.09.2012 22:43

Chodów znany mi jest tylko z nazwy,nie miałam pojęcia ,ze tam jest zamek,a miejsce ma ciekawa historie.
Możesz częściej robić takie wycieczki,z przyjemnoscia pojeżdżę z Toba ...wirtualnie:))))
Sle pozdrowienia:)

romana użytkownik romana(wpisów:5222) dodano 21.09.2012 21:49

Raul - miło mi Ciebie gościć w moich skromnych progach :) Dzięki za radę, będę pamiętała o tej restauracji.
Pozdrawiam :)

raul użytkownik raul(wpisów:2023) dodano 21.09.2012 14:14

A ja ten Chudów znam Romano, a nawet ostatnio często odwiedzam :) Słyszałem również, że motocykliści upodobali sobie okolice zamku do organizacji zlotów.
Oberży nie było okazji poznać, ale jak będziesz w okolicy, to polecam restaurację Biały Dom. Wnętrza w stylu pałacowym, jedzonko również wykwintne i pyszne :)
Pozdrawiam serdecznie.

romana użytkownik romana(wpisów:5222) dodano 21.09.2012 13:09

Agra - ja też od dawna wiedziałam, że taki zamek istnieje i mniej więcej orientowałam się gdzie on się znajduje - ale dopiero niedawno się tam wybrałam. No i trafiłam w dniu gdy wszystko było pozamykane. Rozejrzałam się więc tylko dookoła :)
Pozdrawiam :)

romana użytkownik romana(wpisów:5222) dodano 21.09.2012 13:05

Anikm - fajnie by było gdybyś mogła taką galeryjkę stworzyć. A do jarmarku średniowiecznego już mnie zachęciłaś. Muszę pamiętać, żeby sobie zarezerwować termin :)
Pozdrawiam :)

romana użytkownik romana(wpisów:5222) dodano 21.09.2012 12:59

Kapsell - więc jesteśmy "prawie" sąsiadami :)

romana użytkownik romana(wpisów:5222) dodano 21.09.2012 12:58

Tama - niestety nie odpowiem Ci jak wyglądają wnętrza Oberży ponieważ nie byłam w środku :)
Pozdrawiam :)

agra60 użytkownik agra60(wpisów:1321) dodano 21.09.2012 10:01

Często wyjezdzając z autostrady na Zabrze widziałem drogowskaz Chudów -nurtowało mnie czy warto tam zboczyć -teraz widzę że warto spisałem do kajecika.Dziękuję.Pozdrawiam

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 20.09.2012 20:18

Romana obejrzałam Twoją galerię i poszłam szukać starych zdjęć, no i oczywiście nie znalazłam, pewnie ranek by mnie przy tym zastał;)
Byłam tam dwa razy na jarmarku średniowiecznym.
Ostatnio rok temu, a poprzednio jakieś 7-8 lat temu może (nie pamiętam dokładnie, muszę te zdjęcia znaleźć).
Jak znajdę to zaprezentuję. Oczywiście nie będzie to galeria najwyższych lotów, ale zawsze coś tam zobaczycie;)
Polecam właśnie te jarmarki. Zamek zawsze jest wtedy otwarty, są pokazy walk, rzemiosła, jest średniowieczne miasteczko rozbite pod namiotami i wiele straganów z rękodziełem.
Jarmarki odbywają się jakoś w połowie sierpnia, to sobie wpisz do kalendarza na kolejny rok:)
Paweł ma rację, w zamku nie ma wielu eksponatów.
Fajnie było powspominać w Twojej galerii.
Pozdrawiam serdecznie:)

kapsell użytkownik kapsell(wpisów:884) dodano 20.09.2012 19:17

To prawie tyle co ja.Ja mam dokładnie 35 km.

tama użytkownik tama(wpisów:2998) dodano 20.09.2012 19:13

To wejście do zamku jakoś się jeszcze trzyma (zapewne po odrestaurowaniu) ale najbardziej podoba mi się oberża i ciekawa jestem czy ma też odpowiedni dla siebie nastrój i wystrój. Lubię jadać w typowych dla danego miejsca klimatach, pozdrawiam :)

romana użytkownik romana(wpisów:5222) dodano 20.09.2012 19:08

Kapsell - dzięki za info :) Do Chudowa mam tylko jakieś 30 km, więc chętnie skorzystam z podpowiedzi i wybiorę sobie jakąś imprezę :)
Pozdrawiam :)

romana użytkownik romana(wpisów:5222) dodano 20.09.2012 19:05

Halszka - będę więc wdzięczna jeśli dasz radę uzupełnić moją galerię o zamku w Chudowie. Tym bardziej, że dotychczas nie było na OŚ galerii z tego miejsca :)
Pozdrawiam :)

romana użytkownik romana(wpisów:5222) dodano 20.09.2012 19:03

Elise - ja kiedyś czytałam o brakteatach ale znalezionych w Skandynawii na terenach obecnej Norwegii. Że były w użyciu również w Polsce tego też wcześniej nie wiedziałam :)
Pozdrawiam :)

romana użytkownik romana(wpisów:5222) dodano 20.09.2012 18:58

Afrodyto - na wieżę można wejść ale nie w środku tygodnia - tak jak ja przyjechałam. Co do widoków to mogą one być dość ograniczone ponieważ zamek ten w przeciwieństwie do wielu innych tego typu budowli położony jest na płaskim terenie. Z tego też powodu nie widać go z daleka :)
Pozdrawiam :)

kapsell użytkownik kapsell(wpisów:884) dodano 20.09.2012 18:41

Na tej stronie www.zamekchudow.pl/110-chudow__program_imprez_.html jest rozpiska wszystkich cotygodniowych chudowskich imprez plenerowych - oczywiście w sezonie letnim. Swego czasu byłem częstym gościem na tych imprezach. Obecnie bywam tylko na wybranych. Pozdrawiam.

halszka użytkownik halszka(wpisów:2671) dodano 20.09.2012 18:34

Ciekawe miejsce pokazałaś.Byłam w Chudowie parę razy i udało nam się zwiedzić ten rycerski zamek,a w zasadzie jego rekonstrukcję.Mam gdzieś w szufladzie zdjęcia z wnętrz wieży oraz Oberży św.Jerzego ze słynnym piecem oraz krzesłami na 3 raciatych nogach (by podpici rycerze z nich nie spadli:) Pod zamkiem w Chudowie nieopodal Gliwic latem odbywają się cykliczne imprezy.Pamiętam do dziś huk jednej armaty oraz zapach grilla:)) Wspomniana wiedźmę też może znajdę:) W parku pod drzewami stało całe stado podejrzanych figur:)))

elise użytkownik elise(wpisów:966) dodano 20.09.2012 17:52

Galeria ciekawa,nie znałam słowa brakteaty. Czytając komentarze zorientowałam się jak zrobiłaś fotkę z w wnętrza drzewa. Pozdrawiam

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4219) dodano 20.09.2012 16:40

Lubię takie miejsca, a najbardziej te zamczyska, gdzie można wspinać się na mury i oglądać okolice. Podoba mi się to miejsce.
Pozdrawiam serdecznie.

romana użytkownik romana(wpisów:5222) dodano 20.09.2012 15:45

Caprio - bardzo mi miło, że mogłam Cię przynajmniej wirtualnie oprowadzić po zamku w Chudowie. Ja mam to szczęście, że najbliższe zamki mam już około 30 km od domu. Ale za to nie znam Twoich pięknych rejonów. I tu liczę na rewanż w postaci galerii z Twoich okolic :)))))))
Pozdrawiam :)

romana użytkownik romana(wpisów:5222) dodano 20.09.2012 15:34

Surykatka - to nie byłam ja, bo nawet nie mam tyle siły żeby to zrobić ;))))) A kto ? - nie wiem, może ta czarownica od Popekpawla :)

caprio72 użytkownik caprio72(wpisów:989) dodano 20.09.2012 13:06

Też lubię zameczki, ale w moich stronach jest ich jak na lekarstwo :((
Fajnie, że dzięki Tobie mogłem go sobie obejrzeć.
Pozdrawiam serdecznie :)))

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7249) dodano 20.09.2012 12:11

Ktoś wyłamał kratę? Ciekawe kto??? :D

romana użytkownik romana(wpisów:5222) dodano 20.09.2012 11:31

Markopol - wiem, że Ty podobnie jak ja lubisz podróżować rowerem. Zgadzam się z Tobą, że to jeden z najfajniejszych sposobów zwiedzania. Czasem jednak zdarza się, że rowerowy rumak nie jest zbyt mile widziany przez właściciela terenu. Tak zdarzyło mi się w Promnicach gdzie musiałam piękny zabytkowy pałacyk fotografować zza ogrodzenia ponieważ nie pozwolili mi wprowadzić roweru na teren ogrodzony na parking :)
Pozdrawiam :)

romana użytkownik romana(wpisów:5222) dodano 20.09.2012 11:25

Surykatko - przez wzgląd na nasze duchowe podobieństwo zdradzę Ci tą wielką tajemnicę ;) Drzewo to ma około 2 metry średnicy więc spokojnie można się w nim zmieścić. A wejść dało się tylko dlatego, że akurat z drugiej strony pnia ktoś wyłamał kratę zabezpieczającą otwór podobny do tego widocznego na zdjęciu. Skorzystałam więc z okazji :)))
Pozdrawiam :)

romana użytkownik romana(wpisów:5222) dodano 20.09.2012 11:17

Popekpawel - czarownicy nie uwieczniłam na fotce z tej prostej przyczyny, że akurat w tym dniu była ona na zlocie czarownic na Łysej Górze ;))))

http://obiezyswiat.org/index.php?gallery=16517

Pozdrawiam Tygryska zamkolubnego :))))

romana użytkownik romana(wpisów:5222) dodano 20.09.2012 11:12

Grace - nie wiem kiedy znowu będę miała okazję, ale wrócę tam na pewno, ponieważ mnie również ciekawi co jest w środku zamku. Próbowałam zerknąć przez dziurę w bocznej furtce ale niewiele zobaczyłam :)
Pozdrawiam :)

romana użytkownik romana(wpisów:5222) dodano 20.09.2012 11:10

Martafryka - miło mi Cię gościć u siebie po raz pierwszy. zapraszam również do innych moich produkcji - tych, które już są i tych, które dopiero powstaną.
Pozdrawiam :)

markopol użytkownik markopol(wpisów:1492) - Użytkownik usunięty. dodano 20.09.2012 10:16

Zamki to ja lubię a jeszcze bardziej jak do niego się jedzie rowerem (to znaczy rumakiem).Pozdrawiam

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7249) dodano 20.09.2012 09:53

I ja zaliczam się do zamkolubów , więc chętnie obejrzałam Twoją galerię, tym bardziej ,że nigdy tu nie byłam. Bardzo fajnie to wszystko pokazałaś i opowiedziałaś. Mnie zaintrygowała fotka 24. Jak wlazłaś do wnętrza zakratowanego pnia? Podkopem przez korzenie, czy przecisnęłaś się przez kraty? :DDD Pozdrówki ciepłe ślę :-)

popekpawel użytkownik popekpawel(wpisów:3643) dodano 20.09.2012 06:33

Romano. Miejsce bardzo fajne, bo tygrysy uwielbiają każde ruiny ale wierz mi, że niewiele straciłaś. Wnętrza wieży są bardzo skromne. Nie uwieczniłaś na fotce mojej ulubionej czarownicy, stojącej nieopodal zamku:)

grace użytkownik grace(wpisów:3357) dodano 20.09.2012 00:44

Swietnie oprowadzilas nas po okolicach zamku, koniecznie wroc jak bedzie otwarte:) Chcialabym zobaczyc te skarby:) Pozdrowienia:)

martafryka użytkownik martafryka(wpisów:1619) dodano 20.09.2012 00:21

fajne 3, 8, 9, 11, 12, 18, 25 :)

a 24 wygląda jak uniesiony w górę palec wskazujący (jak się patrzy z przymrużonymi oczami)... :)

dzięki

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!