m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (48):

 
Do Włocławka przyjechałem od strony Lipna trasa prowadzącą przez tamę na Wiśle Gród obronny i osada targowa istniały w tym miejscu już w XI wieku. Na początku następnego stulecia Włocławek stał się stolicą biskupstwa. Po II pokoju toruńskim (1466 rok) nastąpił dynamiczny rozwój miasta, głównie dzięki handlowi zbożem.  Do dziś przetrwało pięć XIX-wiecznych spichrzy, których dawniej było prawie 30. Dwa z nich przeznaczono na cele muzealne. Najcenniejszymi zabytkami Włocławka są obiekty sakralne.Na zdj. Panorama Włocławka z prawej strony Wisły . Na południe od miasta znajduje się zapora na Wiśle, zbudowana w 1970 roku. Zbiornik Włocławski na Wiśle,zajmuje 70,4 km² W miejscu tragicznej śmierci ks. Jerzego Popiełuszki, ...zamordowanego przez SB 19 października 1984 roku, ustawiono na zaporze pomnik i ogromny krzyż, widoczny na zdj.
Tablica pamiątkowa u podstawy krzyża pomnika Ks.Jerzego Popiełuszki. ...pochodzący z ołtarza, przy którym papież Jan Paweł II odprawiał we Włocławku mszę świętą w czerwcu 1991 roku, podczas swojej IV pielgrzymki do Polski. Miejsce męczęństwa Ks.Jerzego Popiełuszki. Centrum miasta ulica T. Kościuszki wychodząca z Pl. Wolności Plac Wolności ma kształt prostokąta o wymiarach 160 x 130 metrów. Pl.Wolności - Usytuowany jest u zbiegu 8 ulic, w samym sercu Śródmieścia.
Pośrodku placu Wolności położona była cerkiew, uważana za jedną z najpiękniejszych w Królestwie Polskim, rozebrana przez władze miejskie w okresie międzywojennym. Na zdj.Plac Wolności i widok na pomnik Żołnierza Polskiego. Zabudowa miasta w pobliżu Placu Wolności. OO.Franciszkanie - Reformaci prowincji wielkopolskiej pw. Św. Antoniego przybyli do Włocławka w 1625 r., zaproszeni przez bpa Andrzeja Lipskiego i osadzeni przy istniejącym kościele pw. Św. Stanisława, położonym nad Wisłą, w pobliżu katedry. Z powodu niebezpieczeństwa powodzi oraz szczupłości miejsca w roku 1644 przenieśli się do wybudowanego dla nich klasztoru i kościoła pw. Wszystkich Świętych. Zespół wzniesiono w latach 1639-1644 z fundacji mieszczan włocławskich Wojciecha i Doroty Romatowskich. W roku 1768 kościół otrzymał jednolite snycerskie wyposażenie wnętrza. W roku 1650 z fundacji Marii Żuchowskiej dobudowano od strony północnej kaplicę ku czci Niepokalanego Poczęcia NMP. W latach 1842 wzniesiono obok istniejącej nową kaplicę. W latach 1912-13 wyburzono ściany dzielące kaplicę i dobudowano do nich dwa przęsła, tworząc wraz z kaplicami nową nawę boczną wzdłuż nawy i prezbiterium. Budynek klasztorny wzniesiony razem z kościołem był przebudowany i powiększony w latach 1735 i 1795.
W dniu 28 listopada 2009 roku biskup Wiesław Alojzy Mering ustanowił kościół Wszystkich Świętych Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej Niezawodnej Nadziei. Matka Boża w swym cudownym obrazie została ukoronowana, koronami poświęconymi przez papieża Benedykta XVI, dnia 2 października 2010 roku w katedrze włocławskiej. Kościół ewangelicko-augsburski przy ulicy Brzeskiej. Świątynia została wybudowana w latach 1882-1884 według projektu Franciszka Tournelle'a w stylu neogotyckim. Wnętrze posiada jednolite wyposażenie w tym stylu. Ołtarz, ambona i organy wykonane zostały w firmie Schlag i Synowie ze Świdnicy. Tuż obok po przeciwległej stronie ulicy znajduję się okazały gmach Urzędu Starostwa Powiatowego w Włocławku. Natomiast nieopodal znajduje się najstarszy zabytek - ... gotycki kościół św. Witalisa z 1330 roku oraz przylegający doń XIX-wieczny neogotycki budynek seminarium duchownego. Kilka set metrów dalej w stronę Wisły znajduje się - Bazylika Katedralna Wniebowzięcia Najświętszetszej Maryi Panny we Włocławku Gotycka katedra Wniebowzięcia NMP, wznoszona w XIV i XV wieku, do której w następnych stuleciach dobudowano wiele kaplic w różnych stylach, w latach 1875-1885 została przebudowana w stylu neogotyckim.
 We wnętrzu znajdują się m.in. drewniany krucyfiks, zwany Krzyżem Tumskim z początku XVII wieku, barokowe stalle, XVIII-wieczny srebrny ołtarz, gotyckie witraże oraz secesyjne witraże Józefa Mehoffera. W kaplicy św. Józefa zachował się późnogotycki nagrobek Piotra z Bnina - XV-wieczne dzieło Wita Stwosza. Obok katedry stoi neogotycka dzwonnica z połowy XIX wieku oraz pomnik kardynała Stefana Wyszyńskiego, który w 1924 roku otrzymał tu święcenia kapłańskie. Fronton katedry Przy Starym Rynku, skąd rozpościera się urocza panorama doliny Wisły,  .... stoi późnogotycki kościół św. Jana Chrzciciela z 1. połowy XVI wieku.
 Na skarpie wiślanej znajduje się klasycystyczny pałac biskupi, wzniesiony z wykorzystaniem murów dawnego zamku biskupiego. Obok pałacu biskupiego od strony zachodniej przepływa rzeka Zgłowiączka (6,5 km odcinek na terenie miasta), której ujście do Wisły w X wieku stało się miejscem lokalizacji grodu książęcego. Dzieje miasta i regionu przybliża wielodziałowe Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej. Most im. Edwarda Śmigłego-Rydza we Włocławku - kratownicowy most stalowy na Wiśle, łączący Śródmieście z Zawiślem. Wzdłuż bulwarów wiślanych Most mierzy 620 metrów długości i 9 metrów szerokości. Wybudowano go w 1937 r. W czasie II wojny światowej wojsko polskie wysadziło most w powietrze w 1939 roku, został odbudowany przez niemieckie władze okupacyjne w 1944 r, a następnie przez niemieckie wojsko wysadzony (podczas wycofywania się Niemców z miasta w 1945 rok. Odbudowano go ponownie w roku 1948.
Nadwiślańska zabudowa starej części miasta Włocławek wciąż boryka się z remontami dróg i ulic oraz zabytkowej zabudowy miasta. I takie obrazki  można jeszcze spotkać. Na zdj.Budynek szkoły zbiorczej.
Z tego miejsca przechodząc kilka przecznic dochodzimy do ulicy Okrężna 21, aby podziwiać współczesne dzieło Pana Krzysztofa Grządziela dla Swojej i wszystkich Mam. Pałac Bursztynowy we Włocławku to kompleks hotelowy, restauracyjny, konferencyjny i rekreacyjny - oaza piękna pod każdą postacią - marmurowe wariacje, zielone pejzaże, iluminacje świetlne, kaskady wodne, przestrzeń oraz misteria tkanin, obrazów i formy.
Powstał jako hołd Fundatora Pana Krzysztofa Grządziela dla Swojej i wszystkich Mam i jest częścią Fundacji „Samotna Mama”, która pomaga Rodzinom niepełnym, przeznaczając cały dochód z działalności gospodarczej właśnie na tą pomoc. Na powierzchni 4ha znajduje się główny pałacowy budynek mieszczący część Hotelową, Sale Konferencyjne, Restaurację i imponującą Salę Balową oraz Pub i Saunę. Magnetyzująca bryła budynku głównego z elewacją z piaskowca jest położona w centralnej części kompleksu i otoczona pałacowymi alejkami wysadzonymi 30 tysiącami roślin oraz granitowymi fontannami i rzeźbami. W okresie trzech pór roku Państwa zmysły będą cieszyć między innymi kwitnące forsycje, azalie, rododendrony, róże i hortensje, a wśród rzadko pobrzmiewających nazw mamy w ogrodach złotokapy, hibiskusy i weigelie. Zima przywita Państwa oszronionymi gałązkami jodeł, dębów, buków i ostrokrzewów. Do dyspozycji gości 35 pokoi - apartament oraz pokoje 1-, 2- i 3-osobowe, wyposażone w tv, internet, telefon oraz mini-bar.Pałacowa Restauracja zaspokoi najbardziej wymagające gusta. Reszta na stronie http://www.palacbursztynowy.pl  DZIĘKUJE.

najbliższe galerie:

 
Włocławek
1pix użytkownik wmp57 odległość 0 km 1pix
Włocławek - bazylika katedralna Wniebowzięcia NMP
1pix użytkownik al_ka odległość 1 km 1pix
Szczęśliwego Nowego Roku 2009 !
1pix użytkownik futermama odległość 2 km 1pix
Włocławek - zapora na Wiśle
1pix użytkownik sebekfireman odległość 5 km 1pix
Kujawsko-Pomorska wieś
1pix użytkownik gosiamal odległość 6 km 1pix
Bydgoszcz nie tylko nocą.
1pix użytkownik zibi11111 odległość 7 km 1pix

komentarze do galerii (10):

 
halszka użytkownik halszka(wpisów:2671) dodano 29.01.2013 20:26

Okazuje się,że Włocławek to ładne i ciekawe miasteczko:) Widzę sporo pięknych budowli:)) Pozdrawiam!

magdus użytkownik magdus(wpisów:208) dodano 22.01.2013 13:36

Na Twoich zdjęciach wygląda super :) W rzeczywistości nie jest tak urokliwy. Dobry fotograf czyni cuda :)

marioli użytkownik marioli(wpisów:1031) dodano 22.01.2013 13:22

We Włocławku spędziłam cztery lata swojego życia, więc mam do tego miasta sentyment. Miasto niestety nie wygląda dość dobrze, ale ma swoje perełki, jak choćby Katedrę z rzeźbą Wita Stwosza, kościół Sw. Witalisa, kościół Jana Chrzciciela z pieknym wnętrzem. Lubię także stalowy most i park nad Zgłowiączką po którym biegaliśmy na lekcjach WF i ... moją szkołę, do której szłam codziennie przez "dziurę" domu handlowego stojącego przy Placu Wolności. Ach te wspomnienia ....
Pozdrawiam

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 15.09.2012 08:31

Warto to zajrzeć. Pozdrawiam :)

grace użytkownik grace(wpisów:3357) dodano 14.09.2012 06:12

Poraz kolejny okazuje sie, ze polskie miasta kryja skarby architektury, ktorych bysmy sie nie spodziewali. Rowniez, tylko przejezdzalam przez to miasto i w ogole go nie znam. Dziekuje za wirtualny spacer. Pozdrawiam:)

tereza użytkownik tereza(wpisów:3887) dodano 14.09.2012 06:12

Miasto znane mi tylko z przejazdu,obejrzałam z zainteresowaniem.Pozdrawiam:)

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 13.09.2012 20:58

No tak, jak widzę przedmówcy pewnie toczyli się dziurawą jak ser szwajcarski trasą A1 przebiegającą przez miasto.
Oglądając je z tej perspektywy można tylko marzyć by się z niego wydostać i to jak najszybciej.
Ja wielokrotnie tak właśnie to miasto widywałam i również jestem mile zaskoczona tym co zobaczyłam na zdjęciach.
Pozdrawiam serdecznie:)

agnesj77 użytkownik agnesj77(wpisów:14) dodano 13.09.2012 20:22

Jestem mile zaskoczona, przejeżdzałam kilka razy przez to miasto ostatnio w poniedziałek i tak jak popekpawel myślałam, że jest nieciekawe by się zatrzymać.

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4225) dodano 13.09.2012 18:47

Nawet nie wiedziałam, że Włocławek teraz tak wygląda. Bardziej pamiętam to miasto takie jak na zdj. 37,38,39. Na tamie byłam w 1985 roku w rocznicę śmierci kś. Jerzego. Wszystko się zmieniło...trudno rozpoznać miasto. Dziękuję :))
Pozdrawiam serdecznie.

popekpawel użytkownik popekpawel(wpisów:3654) dodano 13.09.2012 17:12

Włocławek zawsze wydawał mi się nieciekawym miastem i przejeżdżając obok do głowy mi nie przyszło aby skręcić. Teraz widzę w jak wielkim byłem błędzie.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!