m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (38):

 
Witam! Przed nami front zamku, mniej popularny widok budowli przytłoczonej wielkością bryły katedry, z którą tworzy kompleks. Dawna siedziba kapituły pomezańskiej (a nie jak mylnie sądzą niektórzy - Krzyżaków) została wybudowana w XIV w. (od ok. 1300 do ok. 1410 r.). Zatem przepraszam tych, którzy byli przekonani, że za moment wejdziemy do warowni krzyżackiej... Stajemy u bramy zamkowej. Brązowa tabliczka na masywnych drzwiach informuje nas o godzinach otwarcia muzeum i zaprasza do wejścia. Ostrożnie przestępujemy wysoki próg... ...i spoglądamy jeszcze przez moment na prawo. Przed nami wdzięczy się Wieża Studzienna, często mylona przez turystów ze słynnym kwidzyńskim Gdaniskiem. Nasyceni widokiem fałszywego Gdaniska, udajemy się w końcu w przelot bramny, by zakupić bilety i spędzić najbliższą godzinę w otoczeniu zamku. Wychodząc z przelotu bramnego nie sposób oprzeć się pokusie zajrzenia na przestronny dziedziniec. Dziś otwarty na południową stronę, dawniej stanowiący wewnętrzny plac o powierzchni prostokąta. Obecny zamek to dwa skrzydła zaadaptowane na potrzeby muzeum, a pusta przestrzeń w południowo-wschodniej części budowli to efekt rozbiórek przeprowadzonych pod koniec XVIII wieku. Cegły pozyskane w ten sposób przeznaczono na budowę nowego gmachu sądu, jednak dopiero po latach przekonano się, jak wielkiej szkody dokonano... Kiedy przenieślibyśmy się jakieś 700-set lat wstecz, do czasów kiedy wybudowano zamek, zobaczylibyśmy 3 skrzydła połączone arkadami w przyziemiu oraz szerokim krużgankiem zlokalizowanym na I-wszym piętrze (skrzydło wschodnie nie posiadało ganków). Okna krużganków nie były przeszklone. Szyby pojawiły się dopiero w XIX w., kiedy budowla stanowiła siedzibę sądu oraz więzienie. Obecnie zachował się tylko jeden ganek arkadowy, drugi zamurowano i przekształcono w pomieszczenia biurowe.
Słońce oświetla przekształcone przyziemie skrzydła zachodniego. Dawniej pomieszczenia te były przeznaczone dla kucharza, stanowiąc przestronną kuchnię, piekarnię, spiżarnię oraz mieszkanie dla użytkownika tych wszystkich miejsc. Chwilowo zostawiamy środek dziedzińca by udać się na taras widokowy powstały w miejscu, które przed wiekami zajmowała południowo-zachodnia wieża narożna. Największą atrakcję wspomnianego tarasu (oprócz widoków, oczywiście ;))stanowią dwie armaty - zdobyczne w wojnie francusko-pruskiej w 1871 roku. Wyprodukowane w belgijskim Liege, zostały odbite Francuzom i przywiezione do budynku miejscowych koszar, gdzie przez wiele lat zdobiły tamtejszy dziedziniec. Dziś są masowo dosiadane przez grupy turystów (zwłaszcza tych w wieku dziecięcym ;)), a zdjęcie z armatą to jeden z obowiązkowych punktów wycieczki do kwidzyńskiego muzeum. Niektórzy bawią się w głuchy telefon - wszak zastosowanie owych dział zależy tylko od wyobraźni zwiedzających ;)... Po prawej stronie armat widać dużą, zamurowaną wnękę, będącą dawniej łącznikiem między pomieszczeniami dwóch sąsiadującyh skrzydeł zamku. Licznie oblegana przez gołębie, które w średniowiecznej budowli mają istny raj na ziemi - bogactwo zakamarków sprawia, że turysta nigdy nie wie, z której strony otrzyma pocisk powitalny z treścią gołębiej kloaki...
Poszukiwaczy skarbów i tajemnic zachęcam do przyjrzenia się bliżej zamkowym ścianom - wszak zachowały się na nich naoczne świadectwa obecności dawnych bywalców i mieszkańców zabytku. Ten napis pochodzi z okresu II wojny światowej, kiedy zamek stanowił siedzibę szkoły dla Hitlerjugend. Jednak to, czym powinien przyciągać turystów taras, jest piękna perspektywa oraz widok na największą atrakcję zamku (może i Kwidzyna?) - Gdanisko. Szczycące się mianem największej średniowiecznej toalety Europy, przyciąga jak magnes zwiedzających, zwłaszcza tych zza Odry :)... Ogromna budowla, wsparta na pięciu kolumnach, z szerokim gankiem o długości ponad 50 metrów (!) to swoisty fenomen kwidzyńskiego obiektu. Tego typu latryny budowano oczywiście także w innych zamkach Ziemi Chełmińskiej, ale żadne nie jest tak dominujące i malownicze jak nasze. I z tego jesteśmy dumni :D!! Kiedy przyjrzymy się bliżej dwuspadzistemu dachowi przykrywającemu ganek Gdaniska, dostrzeżemy znajome już gołębie. Wszak średniowieczna toaleta to jedno z lepszych punktów celowniczych ;)... Taras widokowy zamku opada stromo wzdłuż dawnych murów obronnych. Właściwie bardzo niewielka część przetrwała do czasów dzisiejszych, a ta lepiej zachowana rozciąga się nieopodal zamku. Pod pierwszym z łuków ganku Gdaniska widzimy rozgałęziające się w dwie strony schodki. Nie jest to wymysł średniowiecznych architektów. Schodki powstały w XIX-tym w. i służyły... więźniom. Prowadziły bezpośrednio z pomieszczeń więziennych, ulokowanych w narożnych wieżyczkach oraz w ganku Gdaniska, na tzw. spacerniak. Umożliwiały wyprowadzanie więźniów i więźniarek, bez konieczności przeprowadzania ich przez sale sądowe.
Tak prezentują się schodki z połowy ich wysokości,... ...a tak z perspektywy skarpy, na której osadzony jest zamek. Stanowią dość malowniczy element architektury całości, choć ich stan i dzisiejsze wykorzystanie (spotkania przy trawce...) pozostawia wiele do życzenia... Tymczasem wracamy pod arkady dziedzińca zamkowego. Zaprzyjaźnione już z nami gołębie spoglądają z zaciekawieniem w stronę bramy. Czas powoli udać się do środka budynku... Ocieniony ganek prowadzi nas do głównego wejścia. Lecz zanim wejdziemy, ja zaprowadzę Was do miejsca, do którego turyści nie mają wstępu. Oto tzw. Sala Myśliwska, czyli niewysokie pomieszczenie zlokalizowane za pokoikiem kasowym. Obecnie wykorzystywane na spotkania i konferencje okolicznościowe, jednak najciekawszym jego elementem... ...jest jedyny zachowany w zamku piec średniowieczny, który ogrzewał pomieszczenia I-wszego piętra zlokalizowane w skrzydle północnym. Obecnie pełni funkcję dekoracyjną ;)...
Wracamy pod ocienione arkady i w końcu wkraczamy do wnętrza muzeum... Pakiet ulgowy dla turystów obejmuje zwiedzanie dziedzińca oraz piwnic zamkowych. Za całe 2 zł możecie ogrzać się na miejscowych tarasie, posiedzieć na lub przy armatach, by w końcu ochłodzić się w dobrze zachowanych izbach piwnicznych :). Oryginalne schody średniowieczne prowadzą nas do dawnych magazynów żywności, a nie, jak nasuwa nam wyobraźnia, lochów... Obecnie piwnice mieszczą ekspozycję przedmiotów wydobytych podczas badań archeologicznych przeprowadzonych pod koniec ubiegłego stulecia na terenie dawnego Starego Miasta. Jak widać nie brakowało tam wszelakich skorup... ...czy narzędzi i ozdób wykonanych z kości. Oczywiście kości zwierzęcych ;). Fragment damskiego grzebyka pobudza naszą wyobraźnię, a my przykrywamy się okryciem wierzchnim (o ile go ze sobą zabraliśmy), bo jakoś tak nam zimno się zrobiło... Próbujemy ogarnąć przestrzeń wokół nas. Na kolumnie widzimy ponad 700-setletni herb Kwidzyna... ...i coś jakby schody. Tylko czemu ich tak dużo i dokąd prowadzą? Odpowiedź jest bardzo prozaiczna - to tylko nisze okienne, a domniemane schody są przemyślaną, architektoniczną konstrukcją, związaną z oszczędnością cegieł.
Przechodzimy do kolejnych pomieszczeń podziemi. Na ścianach wiszą zdjęcia stanowiące część dokumentacji badawczej wspomnianych wcześniej badań. Nasz wzrok przykuwa makieta - Kwidzyn w XV wieku. Wierzcie mi na słowo, że trochę od tamtego czasu go przybyło ;)... Przechodząc przez nisko sklepiony otwór, wchodzimy prosto na butelki. Niestety, już opróżnione... Ciekawostkę stanowi fakt, iż owe butelki pochodzą ze szkoły!!
Szkoły, która już nie istnieje, a mieściła się w bezpośrednim sąsiedztwie zamku. O czym świadczą puste szkła? Nie chcę zgadywać, pozostawiam Wam odpowiedź na owo pytanie... Ostatnia udostępniona do zwiedzania sala piwnic to tzw. popularnie Sala Kar i Tortur. Skupia pozostałości narzędzi, które w dawnym (nieistniejącym) ratuszu służyły co najmniej do wyciągania jedynej słusznej prawdy... Znajdują się tam także działa, podobno pochodzące z okresu XVII-wiecznych wojen prowadzonych ze Szwedami.
Spójrzcie na tę dziwną skrzynię po prawej stronie zdjęcia. Nazywana skrzynią Juranda, grała w filmie, a służyła... No właśnie, tej tajemnicy nie zdradzę. Po odpowiedź zapraszam do muzeum :). Czas opuścić zamkowe podziemia. Wyszczerbione schody prowadzą ku światłu słonecznemu i... pierwszemu piętru budowli. Ale po tajemnice wyższych kondygnacji zamku zapraszam do innej galerii...

najbliższe galerie:

 
Kwidzyn
1pix użytkownik budgie odległość 2 km 1pix
KWIDZYN Muzeum Zamkowe - dla zaawansowanych
1pix użytkownik heidi odległość 3 km 1pix
Kwidzyn - Katedra.
1pix użytkownik wmp57 odległość 4 km 1pix
Kwidzyn
1pix użytkownik irkas odległość 4 km 1pix
Katedra i zamek w Kwidzynie
1pix użytkownik achernar-51 odległość 4 km 1pix
Na Kociewiu (3)  - Nowe
1pix użytkownik achernar-51 odległość 15 km 1pix

komentarze do galerii (18):

 
heidi użytkownik heidi(wpisów:149) dodano 03.12.2012 17:58

doracz - może przyszedł czas, żeby tę "zaległość" nadrobić ;).
Pozdrawiam!

doracz użytkownik doracz(wpisów:1102) dodano 03.12.2012 17:02

A tak blisko mam do Kwidzyna i pomyśleć, że przejeżdżałem tamtędy wielokrotnie i nie wiedziałem, że takie ciekawe rzeczy tam macie. Bardzo dobra i ciekawa galeria. Pozdrawiam :)

magdar użytkownik magdar(wpisów:3155) dodano 17.09.2012 16:46

Miejsce warte zwiedzenia :)Pozdrawiam :)

marcin1980 użytkownik marcin1980(wpisów:1971) dodano 16.09.2012 09:37

świetne miejsce na zaplanowanie wycieczki. Iinteresujący zamek, warto zobaczyć.

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6131) dodano 16.09.2012 00:06

Bardzo zachęcająca kupa cegieł można by powiedzieć i dobrze zorientowany przewodnik ;) Skrzynia jak skrzynia ale kolumna i sklepienia ekstra. Pozdrawiam :)

wmp57 użytkownik wmp57(wpisów:2182) dodano 15.09.2012 18:01

Masz rację Heidi, to było w sierpniu. Rozpędziłem się nieco z czasem.
Przypatrywałem się pracownicom muzeum ale żadna mi do Ciebie nie pasowała.
Wracałem z Malborka i postanowiłem wpaść jeszcze do muzeum, w którym wcześniej nie byłem.
Niestety nie umywa się do katedry.
Pozdrawiam.

heidi użytkownik heidi(wpisów:149) dodano 15.09.2012 11:52

wmp57 - 29 września? Czy sierpnia :)?? Jeśli w Twój komentarz wdarł się błąd i rzeczywiście zwiedzałeś zamek w sierpniu, niestety, moja kariera muzealna w tymże momencie już się skończyła :(...
afrodyta, kazimierzdziura, piotr54 - dziękuję za odwiedziny galerii i dobre słowo :).
Pozdrawiam wszystkich serdecznie!

kazimierzdziura użytkownik kazimierzdziura(wpisów:34) dodano 14.09.2012 23:09

nie lubie takich zamkow ale ze je lubisz pewnie jestes niesamowita

wmp57 użytkownik wmp57(wpisów:2182) dodano 14.09.2012 23:04

Na próżno wypatrywałem szczupłej blondynki z długimi włosami w okularach zwiedzając zamek 29 września tego roku, zwłaszcza na kontrowersyjnej wystawie przyrodniczej. :-)

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4187) dodano 14.09.2012 21:13

Zdj.9 fajne. Bardzo ciekawe kadry. Podobajaca się galeria.
Pozdrawiam

heidi użytkownik heidi(wpisów:149) dodano 14.09.2012 20:28

popekpawel - to niestety się nie spotkaliśmy :(.

piotr54 użytkownik piotr54(wpisów:788) dodano 14.09.2012 20:22

Miejsce arcyciekawe, a fotografie świetnie oddają jego nastrój.

popekpawel użytkownik popekpawel(wpisów:3622) dodano 14.09.2012 20:08

10.08.2008:)

heidi użytkownik heidi(wpisów:149) dodano 14.09.2012 20:03

A katedrę pokażę przy okazji osobnej galerii. Bo nie mam jeszcze kompletu zdjęć.

heidi użytkownik heidi(wpisów:149) dodano 14.09.2012 20:02

anikm - dziękuję za odwiedziny. Szkoda, że Ci tu nie po drodze :(. Ale może kiedyś to się zmieni ;)...
popekpaweł - wystawa przyrodnicza rzeczywiście budzi kontrowersje: jedni są nią zachwyceni, inni mówiąc delikatnie...zdumieni. Żałuję, że nie udało Ci się zobaczyć Gdaniska. Może innym razem :). PS. A kiedy byłeś w muzeum? Bo być może się widzieliśmy...:)
halszka - dziękuję za miłe słowa.
A wszystkich serdecznie zapraszam raz jeszcze :D!

halszka użytkownik halszka(wpisów:2671) dodano 14.09.2012 19:23

Ten zamek znam tylko z widzenia:) Jest piękny i ciekawie po nim oprowadzasz.
Pewnie nieprędko tam będę. Dziękuję za wirtualny spacer i pozdrawiam!

popekpawel użytkownik popekpawel(wpisów:3622) dodano 14.09.2012 18:44

Długo byś czekała w moim przypadku:) Byłem późno i nie miałem fajnych warunków. Zamek jest piękny ale zamknięta była droga do wychodkowej wieży:) Niezbyt podobały mi się sale edukacyjne z wypchanymi zwierzakami. Jakoś mi nie pasowały do tych starych ścian. Pokaż im w drugiej części surowe wnętrze katedry, bo jest piękna.

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 14.09.2012 18:11

Piękny i interesujący zamek.
Bardzo ciekawie o nim opowiadasz.
Niestety na odpowiedź do czego służyła skrzynia Juranda będę musiała jeszcze poczekać, bo ten Twój Kwidzyn naprawdę nigdzie mi nie po drodze.
Pozdrawiam serdecznie:)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!