m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (43):

 
W Chełmsku znajdują się dwa obiekty sakralne: kościół pod wezwaniem Świętej Rodziny i Kaplica pod wezwaniem Świętej Anny. Pierwszy kościół powstał w pierwszej połowie XIV wieku. Następnie Opat Krzeszowski postanowił w miejscu starego kościoła wybudować okazalszą świątynię. I tak oto, w 1680 roku, po 10 latach budowy ukończono nową świątynię, która stoi do dnia dzisiejszego. Jest to budowla wczesnobarokowa z przepięknymi elementami barokowymi we wnętrzu. Obok kościoła stoi renesansowa plebania z 1575 roku. Przy kościele znajdują się stare pomniki i płyty nagrobne. Chełmsko Śląskie - Duża wieś położona w dolinie Zadrny pomiędzy pasmami gór Kruczych i Zaworów. Pierwszy znany zapis dotyczący tego miejsca pochodzi z dokumentów oznaczonych rokiem 1289. Od czasu kupna Chełmska przez cystersów z Krzeszowa losy miejscowości aż do 1810 roku nieprzerwanie związane były z klasztorem.  Po II wojnie światowej miasto znalazło się w Polsce, a jego niemieccy mieszkańcy zostali zmuszeni do wyjazdu. W 1945 r. zmieniono nazwę z Schömberg na Chełmsko Śląskie, jednocześnie odbierając mu prawa miejskie. Od tego czasu miejscowość przeżywa głęboki kryzys - zniszczeniu uległo kilka zabytkowych kamienic. W 1957 Chełmsko otrzymało prawa osiedla, którym pozostało do 1972. W okresie PRL powstały dwa zakłady, dające zatrudnienie miejscowej ludności. Po 1989 r. miejscowe stowarzyszenia (Stowarzyszenie Tkacze Śląscy i Fundacja Bramy Lubawskiej) starają się ożywić podupadającą miejscowość. Obecnie mieszkańcy Chełmska Śląskiego i okolicznych wsi domagają się reaktywowania gminy Chełmsko Śląskie, składającej się z sołectw Chełmsko Śląskie, Błażejów, Uniemyśl, Okrzeszyn (z gminy Lubawka) i Olszyny (z gminy Kamienna Góra) Chełmsko Śląskie jest tak naprawdę wielkim zabytkiem. Można tutaj zobaczyć zabudowę mieszkalną z XVIII i XIX wieku, w niemal niezmienionym kształcie.
Chełmsko zachowało średniowieczny układ urbanistyczny z zabytkowymi kamieniczkami wokół rynku W Chełmsku Śląskim znajduje się niezmieniony układ ulic z okresu XVII wieku. Prawdopodobnie na terenie Chełmska Śląskiego istniała w średniowieczu osada, z której pozostały ślady w postaci grodziska. Niektóre źródła podają datę lokacji przez Czechów w roku 1214, prawdopodobnie przez kasztelana z Upy - Laurentego, ale pierwsza pewna wzmianka o mieście pochodzi z 1289 r. Miasteczko pełniło rolę lokalnego ośrodka administracyjno-usługowego w tej części księstwa świdnickiego. Chełmsko było prywatną własnością Jeriko de Ysinburga i jego siostrzeńca Presecha de Gutinsteyna. W 1343 r. miasto zostało sprzedane opatowi cystersów Mikołajowi II z pobliskiego Krzeszowa i Konradowi z Czernicy. Konrad wraz żoną władali majątkiem dożywotnio, a po ich śmierci Chełmsko Śląskie stało się własnością klasztoru aż do kasaty zakonu w 1810 r. Kamienice w rynku posiadają podcienia, w których sprzedawano dawniej wyroby z lnu.  Najokazalsza jest północna pierzeja rynku, składająca się 
z kamienic o 2-3 kondygnacjach noszących cechy stylu barokowego i klasycystycznego oraz z podcieniami, w których niegdyś handlarze sprzedawali płótna.
W 1352 roku wspomina się o istnieniu w mieście prawa do wyższego i niższego sądownictwa. Miasto posiadało również prawa górnicze, ale nic nie wiadomo o ich wykorzystaniu. Miasto, od 1392 przynależące do korony czeskiej, szybko się rozwijało pod zarządem cystersów. W 1426 r. zostało zniszczone w czasie wojen husyckich. Od XVI w. rozwija się ponownie jako ośrodek sukiennictwa i płóciennictwa oraz handlu ich wyrobami. Na krótko rozwój został przerwany w 1567 przez pożar. W XVII w. doszło do starć na tle religijnymi między protestantami a katolikami. 29 grudnia 1620 r. u wjazdu do Chełmska chłopi zastrzelili opata M. Clavego. W ramach represji miasto straciło prawa miejskie. Ogromny pożar w 1629 r. zniszczył prawie połowę domostw (około 60 na blisko 120). Do Chełmska Śląskiego w roku 1899 dotarła kolej. Dzięki linii kolejowej Chełmsko Śląskie było otwarte na świat.  W najlepszych czasach kursowało tutaj 10 par pociągów dziennie. Linia była przedłużona do pobliskiego Okrzeszyna, gdzie w odległości kilku kilometrów od niej znajdowały się tory kolei austriackiej. Nie wiadomo dlaczego, obie te linie nie zostały połączone. Dzisiaj po stronie Czeskiej nadal jeżdżą pociągi, a do Chełmska nie jeździ już nic. Jedynie do Krzeszowa dociera zawieszona linia kolejowa, która już chyba nigdy nie powróci do życia.
Początki Chełmska Śląskiego sięgają XIII wieku. Pierwsza wiarygodna wiadomość o mieście noszącym tę nazwę pochodzi z 1289 r. 23 sierpnia 1289 r. król czeski Wacław II przekazał miasto Chełmsko Śl., wraz z okolicznymi wioskami, księciu świdnickiemu Bolkowi I Surowemu, który włączył je do Śląska. W 1343 r. książę Bolko II sprzedał miasto zakonowi Cystersów z Krzeszowa. Chełmsko Śl. zostało zniszczone w 1426 r. przez husytów. W 1530 r. król czeski i cesarz niemiecki Rudolf II odnowili prawa miejskie dla Chełmska Śląskiego i poszerzyli dla niego przywileje. Od tego momentu w Chełmsku mogły odbywać się jarmarki. Miastu został nadany herb. W kolejnych latach historia nie była łaskawa dla Chełmska. W czasie wojny trzydziestoletniej (1618-1648) rozwój miasta został zahamowany. Następne stulecia (XVII i XVIII) to rozkwit przemysłu w Chełmsku. Produkty tu wytworzone sprzedawane były na całym świecie. Turystyczne przejście graniczne Okrzeszyn- Petrikovice Barokowe i klasycystyczne kamienice północnej i zachodniej pierzei rynku z budynkiem ratusza
Kiedy człowiek przygląda się z bliska jak upada zabytek, serce pęka...
Z tego okresu pochodzą najpiękniejsze kamieniczki. Chełmsko stało się również silnym punktem buntu tkaczy. Miasto wielokrotnie niszczyły pożary. Po zlikwidowaniu w 1810 roku zakonu Cystersów w Krzeszowie, w Chełmsku władze objął burmistrz i czteroosobowa rada miejska. Pod koniec XIX wieku doszło do uprzemysłowienia tkactwa. W tym czasie do Chełmska dojeżdżał pociąg. Miasto było zelektryfikowane i zwodociągowane. Jeszcze przed II wojną światową Chełmsko aspirowało do rangi kurortu turystycznego. Ciekawa architektura oraz dobrze rozbudowana baza turystyczna przyciągały gości Chełmsko Śląskie w pełni zachowało swój pierwotny układ urbanistyczny z rynkiem i dominującą nad miastem bryłą kościoła. Miasto zasłynęło z wyrobu płótna lnianego oraz sukna. W roku 1945 utraciło prawa miejskie. Mimo wielu pożarów, które doszczętnie niszczyły zabudowę rynku nie zatracił on układu urbanistycznego wywodzącego się z czasów średniowiecza. Z nieregularnego, pochylonego o kształcie trapezu rynku wybiegają cztery uliczki, z których jedna prowadzi wyłącznie do kościoła i plebani.
Wokół placu zachowały się zabytkowe kamieniczki, pochodzące z XVII i XVIII wieku. Jedną z najciekawszych jest kamienica oznaczona numerem 1 w zachodniej pierzei rynku. Zbudowana w 1703, 
a przebudowana w 1820 roku służyła jako siedziba władz miasta. Zbudowana w 1703, 
a przebudowana w 1820 roku służyła jako siedziba władz miasta. Chełmsko Ślaskie, to prawdziwa perła zabytkowej architektury. Nie rozumiem tych tabliczek. Dla mnie jest niepojęte, że naruszenie stanu zabronione. Obiekt zabytkowy powinien być odrestaurowany...nie można czekać aż się zawali... Tak wygląda większość kamieniczek poza rynkiem. W 2. połowie XVII w. miasto ożywiło się dzięki tkactwu chałupniczemu, którego produkty były sprzedawane w całej Europie, a nawet w Ameryce. W tym okresie powstały mieszczańskie kamienice w rynku oraz zespoły drewnianych domów (Dwunastu Apostołów i Siedmiu Braci) przy drogach wyjazdowych.
Wyroby chełmskich rzemieślników trafiały na rynki europejskie, a później nawet do krajów zamorskich. Koniec XVIII wieku to okres kryzysu i stagnacji dla Chełmska Śląskiego. Dnia 23 marca 1793 roku blisko 800 głodujących tkaczy rozpętało jeden 
z najgłośniejszych buntów w historii - bunt tkaczy śląskich. Za Domkami Tkaczy znajdziemy kilka nowszych, współczesnych domków. Na Rynku stoi drogowskaz pokazujący czas dojścia do najbliższych miejscowości lub wiosek. Tuż pod drzewami porastającymi rynek stoi nieczynna już studnia, a przy niej znacznych rozmiarów rzeźba św. Jana Nepomucena postawiona w 1855 r. Męczennik wywodzący się z Czech jest patronem zachowania tajemnicy spowiedzi, patronem dobrej sławy (stąd ustawianie rzeźb przy ratuszach) oraz ze względu na śmierć, jaką poniósł (zrzucenie z mostu) jest opiekunem od nieszczęść, jakie niesie ze sobą woda. Niegdyś pomnik świętego na rynku Chełmska Śląskiego był celem licznych pielgrzymek.
Po roku 1945 znaczenie Chełmska Śląskiego stopniowo malało. Kolejno traciło status miasta, a potem gminy. Dzisiaj jest jedną z wielu wsi gminy Lubawka. Dziękuję za spacer po perełce Dolnego Śląska.

najbliższe galerie:

 
Dolnośląskie wakacje (3)
1pix użytkownik achernar-51 odległość 0 km 1pix
Chełmsko Śląskie - czyli wstyd Polski.
1pix użytkownik dispar odległość 1 km 1pix
CHEŁMSKO ŚLĄSKIE
1pix użytkownik afrodyta odległość 1 km 1pix
Wałbrzych blues
1pix użytkownik jezier odległość 2 km 1pix
Zawory –  Skałki Gorzeszowskie (Głazy Krasnoludków)
1pix użytkownik waaw odległość 4 km 1pix
Adrszpach
1pix użytkownik martin odległość 5 km 1pix

komentarze do galerii (21):

 
toman użytkownik toman(wpisów:188) dodano 15.09.2015 22:36

Domki świetne. Miasteczko ciekawe. Czemu nie potrafimy pieniędzy zarabiać na takich miejscach? Najpierw rzecz jasna inwestując!
Galeria bardzo ciekawa!!!
Pozdrawiam :)

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4120) dodano 20.02.2013 22:00

Odnoszę podobne wrażenie, ale podobno cuda się zdarzają:)
Pozdrawiam.

kapsell użytkownik kapsell(wpisów:884) dodano 20.02.2013 21:25

Prawdopodobieństwo, że te miasteczko dźwignie się z kolan, jest znikome, a wręcz trzeba cudu:-)

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4120) dodano 19.09.2012 19:40

magdar - Kamienice są piękne. Wdać ząb czasu, ale to nie powód, by o nich nie pamiętać. Dobrze, że chociaż turyści przebywający w tych miejscach pamiętają i mówią głośno o należnym szacunku dla takiego miejsca.
Pozdrawiam")

magdar użytkownik magdar(wpisów:3155) dodano 17.09.2012 16:43

Wspaniałe kamienice :)Pozdrawiam :)

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4120) dodano 15.09.2012 13:43

surykatka - Żal, ale to miejsce pomimo braku zainteresowania odpowiednich władz jest bardzo piękne. Bardzo polecam Chełmsko. Naprawdę wart.
Pozdrawiam serdecznie.

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4120) dodano 15.09.2012 13:41

halszka - Witaj Halinko. Chciałoby się powiedzieć "oto Polska właśnie". Myślę, że w żadnej dobie, ani kryzysu, ani prosperity nikt się tym nie zajmie. U nas tylko się patrzy komu uciąć budżet. Skrajna nieodpowiedzialność doprowadzi cały kraj do ruiny:(
Pozdrawiam.

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7138) dodano 14.09.2012 19:26

Rzeczywiście żal tego miejsca. Mogłoby być naprawdę piękne. Tak czy inaczej domki tkaczy chciałabym kiedyś zobaczyć. Pozdrawiam serdecznie :-)

halszka użytkownik halszka(wpisów:2671) dodano 14.09.2012 18:34

Przeglądam tę galerię kolejny raz,bo robi wstrząsające wrażenie:(
Wielka szkoda,że to piękne kiedyś miasteczko tak upadło.
Asiu,masz rację.Indolencja władz i marazm ludzi powalają:( Brak słów!
Odrestaurowanie takiej perełki archit. nie będzie proste w dobie kryzysu.
Wielka szkoda,że ktoś kiedyś przegapił szansę dla Chełmska Śl. Pozdrawiam!

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4120) dodano 14.09.2012 16:21

grace - Dziękuje za komentarz. Myślę, że to miasteczko przyciąga turystów, bez względy na stan, w jakim się znajduje. Największą atrakcją sa tam Domki Tkaczy, które bezwzględnie będą odwiedzane. Niemniej, poczułabym się lepiej, gdyby ta perełka została odrestaurowana na miarę europejską....ale to chyba tylko pobożne życzenie.
Pozdrawiam serdecznie.

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4120) dodano 14.09.2012 16:18

tereza - Dzięki Tereniu za wizytę. Miasteczko jest piękne. Też ubolewam nad jego stanem.
Pozdrawiam serdecznie.

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4120) dodano 14.09.2012 16:16

anikm - Aniu, myślę, że przyszłości jako takiej w naszym kraju nie ma nikt, poza ekipą rządzącą. Jeszcze w centralnej Polsce coś się dzieje, natomiast reszta Polski, szczególnie tej "przygranicznej" jest zdana na niełaskę. Jedynie historia będzie krzyczeć i może ktoś usłyszy ten krzyk.

grace użytkownik grace(wpisów:3357) dodano 14.09.2012 06:54

Dopiero chwalilam Pawla za szczegolowe przedstawienie tenczynskich ruin, a Ty zrobilas jeszcze wieksza robote:)
Zgadzam sie z przedmowcami, taka perelka powinna przyciagac swoim pieknem, a nie odstraszac.
Wielka szkoda, ze brak funduszy. A kontrast miedzy Czechami i Polska musi byc wstrzasajacy dla turysty, przekraczajacego granice.
Zal mieszkancow, ze popadaja w marazm razem ze swoim miasteczkiem...
Ciekawa, dajaca do myslenia galeria. Pozdrawiam:)

tereza użytkownik tereza(wpisów:3868) dodano 14.09.2012 06:08

Bardzo interesujące miasteczko,tylko szkoda,że tak zaniedbane.
Pozdrawiam serdecznie:)

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 13.09.2012 21:20

No tak Afrodyto, bo jakaż przyszłość czeka ludzi w takim miejscu?
Miejscowa władza nie przyciągnie inwestorów, a bez rozwoju miejscowości ludzi czeka coraz większe zubożenie, a co za tym idzie problemy społeczne.

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4120) dodano 13.09.2012 21:06

anikm - Witaj Aniu. Odnośnie zdj.34 napisałam właśnie to co Ty. Może się nie zrozumiałyśmy. Ja wiem, że nic nie można na własną rękę, że potrzebne są zgody itd. Ja tylko nie rozumiem dlaczego Konserwator zabytków przechodzi koło tego obojętnie,dlaczego nie podejmowane są żadne kroki. Ale co tu rozumieć?, po prostu kasa !!!
Rozmawiałam z kilkoma osobami na rynku. Ci ludzie nie mają żadnego entuzjazmu, panuje tam kompletny zastój. Przechodzą na czeską stronę, kupują alkohol, sprzedają, siedzą w parku i rozmawiają o niczym. Całkowity bezwład, apatia wynikające z przekonania o niemożności podjęcia jakiegokolwiek działania. Jedyną rozrywką i jakimś dochodem są wycieczki. Zawsze ktoś coś kupi...Sklepy świecą pustkami...ach szkoda słów.
Dziękuj, że wpadłaś. Pozdrawiam serdecznie.

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 13.09.2012 20:42

Oglądając galerię odnosiłam wrażenie że ten kryzys miasta z 1945 roku o którym piszesz trwa nieprzerwanie do dzisiaj.
Patrzyłam z przerażeniem na zdjęcia, widząc wiele pięknych budynków w stanie kompletnej ruiny. Zresztą nie tylko budynki wołają o pomstę do nieba, to samo tyczy się ulic, chodników i innych elementów architektury miejscowości.
Oczywiście patrząc oczyma turysty z aparatem taka miejscowość wydaje się być istnym spełnieniem marzeń o klimatycznych zdjęciach, ale tam żyją ludzie. Nie chciałabym się wychować na takim podwórku jak na 19.
Najbardziej przerażające jest to że miejscowość mogłaby stać się perełką, gdyby tylko władze znalazły środki na zainwestowanie w renowację zabytków, remonty ulic itp. Niestety jak widać miejscowość niszczeje od dawna, bo nikt mi nie wmówi że tak jak na zdjęciu 35 wygląda kamienica przechodząca renowację w ostatnich 20-30 latach.
Afrodyto, zaprezentowana tabliczka na zdjęciu 34 nie oznacza że obiektów zabytkowych nie można odrestaurowywać, tylko że nie można tego robić na własną rękę, a trzeba posiadać pozwolenie wojewódzkiego konserwatora zabytków i remont odbywać się może jedynie pod jego nadzorem. To wszystko w celu ochrony zabytku, aby nikt nie ingerował w jego stan pierwotny.
Pozdrawiam serdecznie:)

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4120) dodano 13.09.2012 20:16

Paweł, mnie nie galeria denerwuje, tylko indolencja naszych władz w pełnym tego słowa znaczeniu. Zawsze rozkradano nasz majątek narodowy; tak było, jest i będzie. U nas wszystko popada w ruinę i to się nie zmieni, póki będziemy trwać w takim chaosie i utopijnej gospodarce. Pytasz co robiły władze??? Władze się bawiły, wydawały nasze pieniądze i budowały sobie Dacze, a społeczeństwo sadziło krzaki w czynie społecznym. Dużo można pisać, ale co to zmieni. Chełmsko jest piękne:)))
Pozdrawiam serdecznie.

popekpawel użytkownik popekpawel(wpisów:3622) dodano 13.09.2012 19:59

A mnie ta galeria denerwuje i to bardzo, bo oczyma wyobraźni jestem po drugiej stronie granicy i widzę takie samo czeskie miasteczko całkowicie odrestaurowane. Co władze naszych miasteczek robiły przez ten czas aby wydoić Unię na remonty jak zrobili to Czesi? Teraz, gdy Europa jest w kryzysie, o takiej kasie można będzie tylko pomarzyć.

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4120) dodano 13.09.2012 19:54

dispar - Witaj. Ja w Kowarach byłam po Chełmsku. Galeria tylko o Domkach Tkaczy jest tutaj:http://obiezyswiat.org/index.php?gallery=19859
Domki zrobiły na mnie duże wrażenie. Wsłuchując się w historię Chełmska, zapomniałam o robieniu zdjęć. Natomiast miasteczko rzuciło mnie na kolana.
Dziękuję za komentarz. Jestem również pod wrażeniem, czytając od Ciebie takie słowa. Dziękuję.
Pozdrawiam serdecznie.

dispar użytkownik dispar(wpisów:5305) dodano 13.09.2012 19:42

Dzięki za przedstawienie tej miejscowości.
Na mnie zrobiła duże wrażenie. Trafiłem tam po zwiedzeniu parku miniatur w Kowarach gdzie wystawiono domki tkaczy.
Domy na rynku świadczą o dawnej świetności miasta.
Fotki masz lepsze od moich.
Zapełnienie tej białej plamy na naszej mapie zasługuje na duże uznanie.
Pozdrawiam:)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!