m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Z czym kojarzy nam się Wiedeń? Zapewne z muzyką Johanna Straussa,którego pomnik w Parku Miejskim lśni nowym blaskiem; wieloma wspaniałymi zabytkami,a przede wszystkim z pałacami: Hofburg,Belvedere,Schoenbrunn. Hofburg,Brama św.Michała. Z żadnej innej części Wiednia nie emanuje tak mocno urok cesarskiego miasta jak w Hofburgu. Z placu Michała,na który dochodzimy z luksusowej ulicy Kohlmarkt rozciąga się widok na piękne zabytkowe budowle. Wejście przez Bramę św.Michała od strony ulicy Kohlmarkt jest głównym wejściem do pałacu Hofburg.Wspaniałe rzeźby zachwycają turystów. Tłum turystów na terenie Hofburga gęstnieje z godziny na godzinę:( Nam udało się zrobić trochę zdjęć rano przed nimi. Dekoracyjny element architektoniczny z orłem cesarskim na jednym ze skrzydeł Hofburga.
Przez Bramę Michała wchodzimy zwiedzać tzw.Stary Hofburg z najbardziej popularnymi apartamentami cesarzowej Sisi i dochodzimy do wewnętrznego dziedzińca zwanego Szwajcarskim. Nad głównym pałacowym dziedzińcem góruje pomnik cesarza Franciszka I. Labirynt Hofburgów - tak często określa się żartobliwie Hofburg,ponieważ przez 600 lat Habsburgowie dobudowywali w Hofburgu jedno skrzydło za drugim,aż w końcu powstał olbrzymi pałacowy kompleks z kilkunastoma dziedzińcami. Przechodzimy przez kolejną wspaniałą bramę w nowszym skrzydle Hofburga,gdzie obecnie mieści się siedziba austriackiego Rządu ... ... i dochodzimy do Placu Bohaterów,na którym stoi piękny pomnik arcyksięcia Karola. I ostatni rzut oka na Hofburg spod arkady pałacu.
To tutaj można dzisiaj spotkać nowożeńców w bryczce na sesji fotograficznej. Po zwiedzeniu Hofburga można wstąpić po sąsiedzku do wspaniałego ogrodu różanego,usiąść na ławeczce obok kwitnących i pachnących róż. Volksgarten zachwyca latem licznymi klombami,gazonami i fontannami,a przede wszystkim pachnącymi różami. Volksgarten to wspaniały ogród w samym centrum miasta,gdzie nie dochodzi miejski zgiełk. Wypoczęci w ogrodzie różanym zmierzamy na pobliski plac cesarzowej Marii Teresy,gdzie stoją od wieków dwa wspaniałe gmachy muzealne,bliźniaczo do siebie podobne ( muzeum przyrodnicze i historyczne). Z wysokiego pomnika spogląda na nas cesarzowa Maria Teresa,zwana Teściową Europy,gdyż ożeniła i wydała za mąż 16 swoich dzieci,wysyłając je do różnych krajów w myśl dewizy:Niech inni prowadzą wojny,ty,szczęśliwa Austrio, zawieraj związki małżeńskie.
Muzeum Historii Naturalnej przy Placu Marii Teresy znajduje się po prawej stronie... ... a Muzeum Historii Sztuki po lewej stronie placu wchodząc od strony Hofburga. Jesteśmy na zachodniej Ringstrasse,długiej na 6 km,szerokiej na 60m, reprezentacyjnym bulwarze powstałym w połowie XIXw. po wyburzeniu murów obronnych,otaczających miasto. To tutaj zbudowano monumentalne gmachy,takie jak np. Parlament,Ratusz,budynek Giełdy,Teatr Miejski czy Operę oraz Uniwersytet. Ringstrasse to niepowtarzalne w skali europejskiej założenie urbanistyczne,które obejmuje 150 gmachów publicznych,parki oraz 650 szacownych kamienic czynszowych dla przemyslowców i rekinów giełdowych. Najwspanialsze jest to,że bulwar zachował się w doskonałym stanie i nadal jest zwierciadłem imperialnej świetności.
Rathaus zachwyca nas swoją wspaniałą architekturą. Wiedeński Ratusz. Latem przed Ratuszem odbywają się wieczorem koncerty i pokazy filmów pod chmurką:) I jeszcze rzut oka na kolejny wspaniały gmach publiczny. Po drugiej stronie Ringstrasse podziwiamy piękny gmach teatru. Dochodzimy do kościoła Wotywnego z charakterystycznymi dwiema strzelistymi wieżami.Baner reklamowy na fasadzie nas dziwi i zniechęca,więc zawracamy do centrum.
Wracamy do centrum Wiednia pod Katedrę. Podziwiamy wspaniałe gmachy przy placu św.Stefana obok Katedry. Stephansdom czyli Katedra p.w.św.Stefana/Szczepana (podobno obie nazwy poprawne). Koniecznie trzeba przejść się po Katedrze i wjechać windą na Wieżę Północną,aby obejrzeć wspaniałą panoramę Wiednia. W centrum Wiednia chyba każdy kamień ma swoją historię. Uliczki otaczające dominującą nad wszystkim gotycką Katedrę są niezwykle romantyczne. W samym centrum miasta obok Katedry połączono starą zabytkową architekturę z nową ze szkła i betonu - DH Haas Haus.
Dom Towarowy Haas Haus pięknie odbija wieże Katedry. Ulica Graben,znany wiedeński deptak w samym centrum miasta. Rano na deptaku jeszcze pusto,ale  w ciągu dnia zapełniają się wszystkie stoliki turystami spragnionymi wiedeńskiej kawy.
Przepiękna bogato zdobiona Kolumna Wotywna na środku ulicy Graben to miejsce spotkań i pamiątkowych zdjęć. Od 1693r. życie na Graben toczy się wokół barokowej Kolumny Trójcy Świętej,która dominuje nad deptakiem.Podczas epidemii dżumy w XVIIw.,której ofiarą padło 100 tys. mieszkańców Wiednia,cesarz Leopold I ślubował zbudować kolumnę morową. Barokowy kościół p.w.św.Piotra widoczny w wąskiej bocznej uliczce z Graben. Wspaniałe zabytkowe kamienice przy Graben i Kohlmarkt zachwycają swą urodą. To przy nich znajdują się najelegantsze i najdroższe sklepy,restauracje czy kawiarnie. Tego pomnika też szukają wszyscy turyści z aparatem do pamiątkowego foto. A Mozart od lat pozuje we wdzięcznej pozie w parku Hofburga. Kto lubi odwiedzać muzea musi zajrzeć do MQ czyli MuseumsQuartier (Dzielnicy Muzeów),które stało się interesującym miejscem spotkań.
Warto również zajrzeć do odleglejszych od centrum dzielnic Wiednia,jak np.Schwarzenbergplatz czy Karlsplatz. To tutaj zobaczymy wspaniałą fontannę podświetloną latem,a za fontanną półokrągły monument upamiętniający wyzwolenie Wiednia przez Armie Czerwoną. Latem w pełnym słońcu tworzy się tęcza zgodnie z prawem rozszczepienia białego światła w kroplach wody jak w soczewkach:) A oto jeden z najpiękniejszych barokowych kościołów Wiednia p.w.Karola Boromeusza.Jest to kościół wotywny wystawiony przez cesarza Karola VI po ustąpieniu epidemii dżumy z Wiednia w XVIIIw. Podobno klimat w Wiedniu ociepla się z roku na rok i można spotkać tutaj palmy nie tylko w parkach. Wspaniały gmach Opery Wiedeńskiej jest równie zachwycający jak muzyka,która w nim rozbrzmiewa:)
Wieczorem wracamy na plac Bohaterów by uwiecznić skrzydło Nowego Hofburga w ciepłym świetle. Pod znanym pomnikiem spotyka się młodzież by trochę pohałasować wieczorem na hulajnogach czy innych super rowerkach. Skutecznie nas stamtąd wypłoszyli:)

najbliższe galerie:

 
WIEDEŃ
1pix użytkownik pirania odległość 1 km 1pix
Wiedeń - Belweder
1pix użytkownik robson odległość 1 km 1pix
Wiedeń
1pix użytkownik wo odległość 2 km 1pix
Wiedeń cz. 3.
1pix użytkownik halszka odległość 2 km 1pix
drugie impresje WIEDENskie
1pix użytkownik watcher odległość 2 km 1pix
Małe conieco z Wiednia
1pix użytkownik pinia1a odległość 2 km 1pix

komentarze do galerii (28):

 
achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5733) dodano 19.05.2018 14:17

Halszko, z przyjemnością obejrzałem Twoją wiedeńską galerię. Mam tylko dwie drobne uwagi. W opisie fotki 32 piszesz, że obie nazwy katedry (Stephansdom), czyli św. Szczepana i św. Stefana są podobno poprawne. Otóż nie - są to bowiem dwaj różni święci (choć ich imiona w języku niemieckim brzmią identycznie), a patronem katedry wiedeńskiej jest ten pierwszy. Drugi jest patronem katedry w Budapeszcie. W opisie fotki 44 piszesz, że pomnik upamiętnia "wyzwolenie" Wiednia przez Armię Czerwoną. Ja bym powiedział raczej, że upamiętnia on zdobycie Wiednia przez Armię Czerwoną. Austria, podobnie jak Niemcy była podzielona po wojnie na cztery strefy okupacyjne, a tak raczej nie postępuje się z krajem "wyzwolonym". Pozdrawiam serdecznie. :)

voyager747 użytkownik voyager747(wpisów:4620) dodano 20.02.2017 23:31

Bruksela nie jest przytłaczająca, a Wiedeń to Wiedeń :) Może kiedyś się wybiorę, kto wie.

halszka użytkownik halszka(wpisów:2671) dodano 20.02.2017 22:46

Powiem szczerze,że Wiedeń z tą monumentalną architekturą typu Hofburg czy te potężne gmaszyska przy Ringu potrafi człowieka przytłoczyć i takie mieliśmy prawie wszyscy odczucie. Nie wiem,jakie Ty miałeś odczucie spacerując po Brukseli. Natomiast jeśli chodzi o te lżejsze wieżyczki z licznymi zdobieniami wiedeńskiego Ratusza,Katedry czy kościoła Wotywnego to widzę podobieństwo do brukselskich budowli:)

voyager747 użytkownik voyager747(wpisów:4620) dodano 20.02.2017 20:58

Zauważyłaś podobieństwa czy to tylko ja tak mam ?

voyager747 użytkownik voyager747(wpisów:4620) dodano 19.02.2017 21:17

Będę dzielił, na razie dałem taką mieszankę, z samych gargulców czy witraży to mogę oddzielne galerie robić, ale takie monotematyczne to chyba słabo się ogląda.
Myślę, że jeden kościół Ci się spodoba, a jak przejrzałem tutaj galerie z Brukseli( nie wszystkie, z 5-6), to nigdzie go nie znalazłem, a szkoda, bo jest piękny.

halszka użytkownik halszka(wpisów:2671) dodano 19.02.2017 21:03

Super! Już się cieszę na tę Twoją Brukselę:) Liczę na jakieś opisy i ciekawostki:) Jak masz dużo zdjęć,to podziel na 2 lub nawet 3 albumy/galerie; wielu z nas tak robi.Jeśli chodzi o Wiedeń,to zwiedzałam 3 razy w różną pogodę; to był mój drugi raz w środku lata w upale ponad 30 st. Palmy w donicach na ulicach, konie pod Katedrą Szczepana stały w cieniu i były polewane wodą z węża,żeby miały ochłodę - nie to,co nasze w upale na krakowskim rynku czy w drodze latem do Morskiego Oka.

voyager747 użytkownik voyager747(wpisów:4620) dodano 19.02.2017 20:53

Ok, zrobione, pewnie jutro ok. południa się ukaże.
pozdr.

voyager747 użytkownik voyager747(wpisów:4620) dodano 19.02.2017 19:23

Zaraz się wezmę za wklejanie, ale jak zwykle mam problem z wyborem, ja z kolei nie byłem w Wiedniu. Pogodę miałaś super, ja w Brukseli miałem gorzej.

halszka użytkownik halszka(wpisów:2671) dodano 19.02.2017 16:20

Cieszę się Voy,że moje zdjęcia z różnych miast podobają się:) Fakt,że ta wiedeńska secesja robi wrażenie i zapewne wiele elementów można spotkać w architekturze Pragi czy Brukseli:) Poczekam na Twoją Brukselę,bo tam jeszcze nie byłam:(

voyager747 użytkownik voyager747(wpisów:4620) dodano 19.02.2017 15:13

Przygotowuję fotki z Brukseli i trochę mi się to wydaje podobne

voyager747 użytkownik voyager747(wpisów:4620) dodano 19.02.2017 15:04

ratusz i kościół piękny, lubię takie

tamaryszek użytkownik tamaryszek(wpisów:69) dodano 27.09.2012 19:46

Dziękuję pięknie! O tym, że Wiedeń jest eleganckim miastem przekonałam się w tym roku. Jednak moja trasa po Wiedniu była znacznie krótsza. Pozdrawiam -:)

popekpawel użytkownik popekpawel(wpisów:3654) dodano 18.09.2012 17:09

No. Teraz galeria wygląda zacnie:)

paweller75 użytkownik paweller75(wpisów:7612) dodano 18.09.2012 16:59

W sumie daleko nie mam, a jeszcze tam nie byłem. Trzeba będzie kiedyś tam zawitać a tymczasem fajnie było pooglądać Twoje fotki.
Pozdrawiam serdecznie.

halszka użytkownik halszka(wpisów:2671) dodano 18.09.2012 16:52

@anikm,jesteś usprawiedliwiona:) Wybaczam i zdrowia życzę:))

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 18.09.2012 13:19

Halszka, no widzisz, gdzieś mi się to po głowie kołatało, jak zabrałam się za pisanie komentarza;)
Wybacz, trochę skołowana jestem, bom chora teraz, więc nie wszystko może do mnie docierać za pierwszym razem, jak to w gorączce bywa.
Pozdrawiam raz jeszcze serdecznie:)

piotr54 użytkownik piotr54(wpisów:788) dodano 18.09.2012 10:54

Wiedeń kusi swoim przepychem i wielością zabytków. Byłem, widziałem i zrobił na mnie wrażenie. Galeria ciekawa.

grace użytkownik grace(wpisów:3357) dodano 18.09.2012 09:37

Starannie pokazalas Wieden:) Uwage przykulo 34, ciekawe polaczenie - symbol starych i nowych czasow;) Pozdrawiam:)

halszka użytkownik halszka(wpisów:2671) dodano 18.09.2012 08:40

@anikm,owszem,Wiedeń przytłacza swym przepychem,o czym napisałam we wstępie:)
A jednak warto tam pojechać,ja dojrzewałam do takiej decyzji kilka lat:) Pozdrawiam!

halszka użytkownik halszka(wpisów:2671) dodano 18.09.2012 08:36

@surykatko,Wiedeń warto zwiedzić,ale raczej po sezonie by uniknąć tłumów i połączyć ze zwiedzaniem Wienerwaldu po sąsiedzku,np. małe i śliczne miasteczko-uzdrowisko Baden bei Wien w Dolnej Austrii. Pozdrawiam!

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 17.09.2012 23:53

Miasto niesamowicie piękne architektonicznie, tylko czy nie przytłacza tym swoim przepychem?
Nie widziałam Wiednia, ale chciałabym się tam wybrać w przyszłości.
Pozdrawiam serdecznie:)

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7375) dodano 17.09.2012 23:16

Bardzo staranna galeria. Nie lubię wielkich miast, a Wiedeń jest dodatkowo jakoś tak napuszony tą cesarskością, a jednak ...nie można mu odmówić piękna architektury. Przymierzałam się do Wiednia już parę razy, ale na razie na przymiarkach się skończyło :-). Pozdrawiam :-)

halszka użytkownik halszka(wpisów:2671) dodano 17.09.2012 22:25

@chipsik,miło,że zajrzałeś,ale to nie u mnie,a w Wiedniu jest tak ładnie:)

chipsik użytkownik chipsik(wpisów:444) dodano 17.09.2012 22:19

No, ładnie tu u Ciebie :) Pozdrawiam !

halszka użytkownik halszka(wpisów:2671) dodano 17.09.2012 18:56

Paweł,wczoraj wgrywałam wieczorem dosłownie po parę zdjęć,a dzisiaj nie miałam czasu:(
Mam nadzieję teraz choć trochę uzupełnić tę galerię.

popekpawel użytkownik popekpawel(wpisów:3654) dodano 17.09.2012 17:57

Pięknie to wszystko wygląda, choć ja czuję lekki niedosyt. Dołożyłabyś jeszcze:)

popekpawel użytkownik popekpawel(wpisów:3654) dodano 16.09.2012 19:07

Ja nawet nie próbuję oglądać. Uzbroję się w cierpliwość i poczekam, aż portal zacznie normalnie działać.

halszka użytkownik halszka(wpisów:2671) dodano 16.09.2012 18:20

Niestety,z powodu kłopotów technicznych portalu, ta galeria jest niepełna.
Przy okazji uzupełnię zdjęcia i opisy. Pozdrawiam gości:)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!