m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (34):

 
Drezno - miasto we wschodnich Niemczech na Pogórzu Zachodniosudeckim, położone nad Łabą, liczy ok. 1,036 mln mieszkańców (2004).
Doszczętnie zniszczone w czasie II wojny światowej i odbudowane tylko częściowo miasto, posiada pomimo swojej długiej i bogatej historii, niewielką część dawnej historycznej zabudowy. Jeżeli dobrze skojarzyłem,to Kreuzkirche - Kosciół św. Krzyża drugi najstarszy luterański kościół w Dreźnie. Pierwsza wzmianka pochodzi z 1206 roku i opisuje że na miejscu obecnego kościoła znajdowała się kapliczka dla podróżujących kupców., a już w 1215 powstał tutaj rzymski kościół pod wezwaniem św. Mikołaja patrona właśnie kupców. 13 lutego 1945 roku po nalocie bombowym na Drezno, kościół zostaje poważnie uszkodzony, a organy doszczętnie spalone. Kreuzkirche udało odbudować po 10 latach remontu i oddać do użytku 13 lutego 1955 roku. W kościele tym zostali ochrzczeni Caspar David Fridrich oraz L.Richter, natomist konfirmacje miał R.Wagner.
Kościół znajduje się na Starym Rynku (Altmarkt) i jest otwarty. Od stacji kolejowej bardzo łatwo dojść.Wystarczy tylko stanąć przed dworcem i poszukać wzrokiem ciemnych budowli.
A po 15 minutach już widać ,to co najciekawsze w Dreznie. Mnie zainteresował ten oto pojazd. A następnie ten dziedziniec zwany Stallhof -  był to plac turniejowy i dziedziniec stajni. Jeżeli dobrze pamiętam,ten zegar znajdował się na tym dziedzińcu. Po drugiej stronie dziedzińca zobaczymy Fürstenzug, czyli Orszak Książąt.Jak nazwa wskazuje na obrazie przedstawieni zostali wszyscy wettyńscy władcy, włączając oczywiście Augusta II Mocnego i jego syna.Każda z porcelanowych kafelek wykonana została ręcznie.
Hofkirche-Katedra (katolicka), dawny kościół dworski.  W tym pięknym, barokowym kościele katolickim znajduje się krypta Wettynów, w której spoczywają szczątki dawnych władców Saksonii oraz członków ich rodzin. W krypcie umieszczono także urnę zawierającą serce Augusta II Mocnego, którego ciało spoczywa w Polsce na Wawelu. Opera Sempera mieści się w jednym z najbardziej renomowanych i najpiękniejszych gmachów operowych na świecie.W roku 1869 budynek spłonął. W wyniku pożaru wywołanego przez świecznik. W latach 1871-78 operę odbudowano. Nie wszystko udało mi się zapamiętać by poszukać pózniej jakiejś informacji. No bo przewodnik ze mnie słaby.Ale coś nieco pamiętam.
Drezdeńska twierdza (Festung Dresden) stanowiąca dziś muzeum, to podziemne korytarze i pomieszczenia znajdujące się dokładnie pod stopami spacerujących poTwierdza Drezno (oczywiście pod stopami) nadłabiańskim tarasie turystów. Nie wiadomo gdzie mieści się wejście do twierdzy. Należy g szukać w dwóch miejscach: poniżej tarasu od strony ulicy Terrasenufer (niewielkie drzwi tuż przy jezdni), albo poniżej tarasu, ale od strony placyku Georg-Treu-Platz. Po tych zakamarkach to już nie jestem pewny gdzie co jest.Ale chyba...
Hofkirche - Kosciół Dworski
Katedra św. Trójcy usytuowany na Starym Mieście w centrum Drezna.
Jest największym kosciołem Saksonii. Została wybudowana w stylu barokowym przez architekta Gaetano Chiaveri od 1739 do 1751 r. Świątynia została wykonana na zlecenie Augusta III Sasa i należy do najważniejszych i najbardziej rozpoznawanych kościołów w Niemczech. Znalazłem też jakiś park gdzie zainteresowała mnie to coś.Najpierw myślałem że to zegar słoneczny. Panoram na drugą stronę rzeki. A przez szparki drzew wyłania się Drezdeńska Frauenkirche (Kościół mariacki) barokowy, luterański kościół w Dreźnie, zbudowany w latach 1726-43, według projektu architekta miejskiego Drezna, George Bähr. Frauenkirche pozostał ruiną, zachowaną w czasach NRD dla upamiętnienia okropności wojny. W latach 80. stała się miejscem antyrządowych demonstracji. Po 1989 r. jako symbol zjednoczenia Niemiec, podjęto decyzję o jego odbudowie, zakończonej w 2005 roku, specjalnie na 800 lecie miasta. Muszę przyznać,że podobało mi się tu.
Po drugiej stronie rzeki też wyglądało ciekawie. Więc kilka fotek zrobiłem. Dobrze,że chociaż to pozostał po II wojnie światowej. Szkoda by było takiej straty. Hofkirche - Kosciół Dworski
Katedra św. Trójcy usytuowany na Starym Mieście w centrum Drezna.
Chyba że coś pomyliłem. Zwinger zwany architektonicznym klejnotem Drezna.
 Budowla ta świadczy o uwielbieniu przez Augusta Mocnego luksusu i przepychu. Zwinger zaliczany jest do najsłynniejszych na świecie. Projektowanie i budowę Zwingera w roku 1709 rozpoczęli Matthäus Daniel Pöppelmann i Baltazar Permoser. August Mocny bardzo energicznie wspierał budowę gdyż miał nadzieję na cesarską koronę po śmierci cesarza Józefa I. Gdy stało się to niemożliwe jego zainteresowanie budowlą znacznie spadł. August skierował wtedy swoją uwagę na łatwiejsze do sfinansowania projekty, takie jak pałac Pillnitz czy pałac myśliwski Moritzbu.
Zdjęcia robione były z góry. Miast Drezno podobało mi się,może z wyjątkiem że jest Niemieckie a zabytki takie ciemne. Poczekałem na swój pociąg i tak zakończyłem moje zwiedzanie w Dreznie.

najbliższe galerie:

 
Drezno
1pix użytkownik focus206 odległość 0 km 1pix
Drezno z komentarzami :-)
1pix użytkownik monisienka odległość 0 km 1pix
Drezno - piękno baroku
1pix użytkownik lucpal odległość 0 km 1pix
Niemcy-Drezno cz.II
1pix użytkownik tereza odległość 0 km 1pix
Spacer po deszczowym Dreźnie
1pix użytkownik barbara_31 odległość 0 km 1pix
Drezno
1pix użytkownik kazelot odległość 1 km 1pix

komentarze do galerii (21):

 
skuza użytkownik skuza(wpisów:4121) dodano 23.09.2012 22:42

Wróciłam,bardzo zadowolona.Relacje zrobię taka ogólną,na szczegóły będziesz musiał poczekać,jedno Ci mogę zdradzić...był świeżutki śnieg:)))))))

markopol użytkownik markopol(wpisów:1491) dodano 23.09.2012 22:29

Skuza-jeżeli ja piszę ,że Drezno jest piękne to musi tak być.Bo wiesz chyba jakie ja mam podejście to tego kraju :).Cieszy mnie ,że Cię zachęciła moja galeria.Czy już wróciłaś ze Szwajcarii ?,czekam na Twoje galerie.Pozdrawiam

skuza użytkownik skuza(wpisów:4121) dodano 23.09.2012 21:10

Drezno widziałam jeszcze za czasów DDR,bardzo się zmieniło,teraz to piękne miasto odwiedzane przez turystów z całego świata...zachęciłeś do ponownego odwiedzenia:)Pozdrawiam:))

markopol użytkownik markopol(wpisów:1491) dodano 20.09.2012 09:33

Popekpawel-dzięki że wpadłeś do mojej galerii.Pozdrawiam

Elise-witaj w gronie osób testujących swój aparat :),czekam na galerię nowym aparatem.Będzie Ci się podobało w Dreznie.Pozdrawiam

Halszka-to prawda,jest piękne.Dobrze że nie do końca zniszczone.Mam dobre połączenie do tego miasta dlatego się skusiłem i to był dobry pomysł.Pozdrawiam

Annuus80-rób swoją galerię,na pewno zdjęcia będą ładniejsze i informacji więcej.Każda galeria jest inna mimo tego, że z tego samego miejsca.Pozdrawiam

Surykatka-koleją jest mi wygodniej i taniej,do Drezna mam dobre połączenie.Mówisz ,że dobrze kombinuje ?No tak,kombinuję ale na dobre wyniki jeszcze trzeba poczekać(może i dłuuuugo :) ).Cieszy mnie jeżeli Ci się podobało, no i muszę pamiętać żeby trochę humoru dodać.Widzę ,że lubicie mój humor:) Pozdrawiam

Magdar-dziękuję za odwiedziny mojej galerii.Pozdrawiam

Lola310889-dziękuję za pierwszy komentarz w moich galeriach (chyba ? ) i zapraszam do Drezna.Pozdrawiam


lola310889 użytkownik lola310889(wpisów:173) dodano 19.09.2012 23:36

Drezno to jedno z miast które "mam na oku" :)
Pozdrawiam :)

magdar użytkownik magdar(wpisów:3155) dodano 19.09.2012 22:11

Wspaniałe zabytki :)Pozdrawiam :)

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7086) dodano 19.09.2012 20:53

Widzę,że się rozkręciłeś w tych podróżach koleją. I dobrze :-). Bo Drezno to piękne miasto. A Ty dobrze kombinujesz i w sprawach obsługi aparatu i jako przewodnik też :-). Mnie się podobało. Zabrakło może faktycznie jedynie Twojego poczucia humoru... Pozdrawiam ciepło :-)

annuus80 użytkownik annuus80(wpisów:1361) dodano 19.09.2012 19:47

Wiedziałam, że jak będę się tak ociągać z wstawianiem galerii, to ktoś w końcu mnie ubiegnie. I Tobie się to udało;))
Masz rację. Drezno jest piękne.
Pozdrawiam serdecznie:)

halszka użytkownik halszka(wpisów:2671) dodano 19.09.2012 19:31

Ciekawa galeria.Zwiedzałam Drezno w czerwcu br.Fakt,miasto robi wrażenie!:) I aż nie chce się wierzyć,że było tak zniszczone,zbombardowane przez aliantów 13 lutego 1945. Zabytki odnowiono z ciemnego piaskowca i nadal robią wrażenie starych,oryginalnych:)
Kiedyś pokażę Drezno moim okiem i obiektywem:) Pozdrawiam!

elise użytkownik elise(wpisów:938) dodano 19.09.2012 17:44

Galeria mi się podoba. 29.09. będę w Dreźnie i będę testowała mój NOWY aparat. Zaznaczam ze mało go znam , nie umiem nastawiać ISO. Moi koledzy powiedzieli ze tym aparatem to małpka umie robić zdjęcia to ja dam rade. Ja znam najwspanialszego Niemca na świecie. Cudowny dobry człowiek,nie mam uprzędzeń do żadnej narodowości. Pozdrawiam serdecznie.

popekpawel użytkownik popekpawel(wpisów:3534) dodano 19.09.2012 17:24

Podobało się.

markopol użytkownik markopol(wpisów:1491) dodano 19.09.2012 12:32

Adix-Drezno jest ciekawym miastem ale nie dzięki moim fotkom (dopiero jestem na etapie przedszkolaka jeżeli chodzi o zdjęcia).Cieszy mnie ,że się podobało.Pozdrawiam


Anikm-z wrogiem,za mocne słowo tu użyłem.Chodziło mi tylko o to ,że to co nam się nie podoba nie znaczy że nie da się polubić.Są kraje ,miejsca nie lubiane ale nie przekreślone bo dla obieżyświata nie ma takiego słowa.Ciekawość jest silniejsza a często sprawia że zmieniamy zdanie.Też znam Niemców ,różnych ,tak jak w Polsce,mam tylko pewien dystans do tego kraju .Tak naprawdę to jestem otwarty dla wszystkich,nikogo nie skreślam nim go do końca nie poznam.

adix użytkownik adix(wpisów:21) dodano 19.09.2012 12:00

Muszę przyznać że miasto robi super wrażenie, zwłaszcza na Twoich fotkach! pozdrawiam :)

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 19.09.2012 11:55

Markopol, z jakim wrogiem?;)
Chyba za dużo w Tobie uprzedzeń.
Znam wielu Niemców i mogę Cię zapewnić, że żaden nie jest naszym wrogiem, a wręcz przeciwnie:)

grace użytkownik grace(wpisów:3357) dodano 19.09.2012 11:42

Markopol - :):):)

markopol użytkownik markopol(wpisów:1491) dodano 19.09.2012 11:32

Anikm-dziękuję za poprawkę pod zdjęciem 29 ale pamiętałem dobrze tylko dodałem zły opis,patrzyłem na tą wieżę ten budynek jakoś przeoczyłem.
O ISO postaram się pamiętać innym razem,jeżeli chodzi o horyzonty to chyba zawsze będzie mój problem ale nie chcę je prostować ,niech służą mi jako porównanie w innych galeriach (będę wiedział czy jest poprawa czy nie ).
Drezno mi się podobało ,może dlatego że tak tu dużo w nim Polskości :) A poza tym z wrogiem też trzeba się zaprzyjaznić :).Pozdrawiam

Mgfoto-jak na tak zniszczone miasto w czasie II wojny światowej,jest tu sporo ciekawych miejsc.Trochę mi pogoda nie pasowała,zwłaszcza niebo z lekką mgiełką.Ale ogółem był to udany spacer.Pozdrawiam.

Grace-mówisz ,że brakuje Ci mojego humoru ?
Przychodzi Baba do Lekarza : - Panie doktorze wyrostek mi dokucza - A w mordę gówniarza to się zaraz odczepi.

Czasem trzeba być poważnym ale miło mi ,że mój humor Ci odpowiada.Pozdrawiam.

Pipol-masz rację,ładne miasto mimo że Niemieckie.Pozdrawiam

Tama-aparat to mam ale jeszcze dużo nauki przede mną(we wszystkim).No ale nie od razu Rzym zbudowano :).Będę pamiętał żeby dodać trochę humoru dla tych co go lubią.Pozdrawiam


Początki są trudne,muszę się zaprzyjaznić z nowym aparatem,wyuczyć i zapamiętać.Być może jeszcze będę ze mnie ludzie :)tama użytkownik tama(wpisów:2979) dodano 19.09.2012 08:57

Niby zniszczone ale coś tam się zachowało. Aparat już masz a teraz trzeba popracować nad kadrowaniem, horyzontem, 9 dobrze ujęta i jeszcze kilka innych jest udanych. No właśnie, a czemu tak poważnie to wszystko zabrzmiało w opisach ;) Pozdrawiam i powodzenia :)

pipol użytkownik pipol(wpisów:8817) dodano 19.09.2012 08:09

Ładne miasto. pozdrawiam.

grace użytkownik grace(wpisów:3357) dodano 19.09.2012 05:31

Ciesze sie, ze masz nowy aparat i pierwsze koty za ploty w prawdziwym plenerze:)
(Spotkanie Obiezyswiatow, to byla generalna proba w doborowym towarzystwie:)
Cos u tych Niemcow humor Cie opuscil, bo brakuje mi Twoich zartow:) Dzieki za wycieczke po Dreznie:)
Pozdrawiam serdecznie:)

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6123) dodano 19.09.2012 00:39

Mnóstwo ciekawych do fotografowania budynków można znaleźć w Dreźnie. Ładny zegar wypatrzyłeś. Przyznam, że troszkę zazdroszczę ;) Ania dobrze radzi w sprawie ISO. Dzięki za udany spacerek. Pozdrawiam serdecznie :)

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 19.09.2012 00:23

No widzisz, a jednak Ci się podobało:)
Nie byłam w Dreźnie, ale też mi się spodobało po obejrzeniu Twojej galerii.
Pod 29 masz rację że coś chyba pomyliłeś.
Hofkirche to ten na 19, a na 29 widać tylko jego wieżę za tym budynkiem. Natomiast ten budynek to Residenzschloss , czyli Zamek Królewski (sprawdziłam w necie).
Drezno ma piękną architekturę.
Zdjęcie 9 bardzo fajne Ci wyszło, 26 również zacne.
Na niektórych musisz poprawić horyzont, np. na 23, czy 24.
W pomieszczeniach jak robisz zdjęcia z ręki, to ustaw wyższe ISO.
Pozdrawiam serdecznie:)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!