m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (42):

 
Zwiedzanie miasta rozpoczynamy od Rynku,pośrodku którego wznosi się ratusz z wysoką,okazałą wieżą (40m,nie licząc hełmu).W jej podziemiach znajduje się dawny loch dla skazańców,a w dolnej kondygnacji sala więzienna służąca równocześnie jako izba tortur. Wieża - dzieło wrocławianina Jeremiasza Kwajera,była chlubą miasta i przez wieki symbolem jego potęgi.Powstała w latach 1569-1581,w trakcie prac związanych z przebudową ratusza w stylu renesansowym. Ratusz w swej obecnej postaci jest niewielkim,piętrowym budynkiem o wystroju klasycystycznym.Posiada grube ceglano-kamienne mury i sklepione pomieszczenia.Z okresu gotyku zachowały się piwnice oraz kamienne portale.Zgodnie ze swym przeznaczeniem stanowi obecnie siedzibę władz miejskich. Pierwotna zabudowa rynku uległa w ciągu wieków licznym przemianom.Rynek otaczają przeważnie niewielkie,piętrowe kamieniczki i skromne,parterowe domy, nie pasujące swą architekturą do masywnej i bogato zdobionej budowli ratusza. Dopiero ostatnie restauracje przywracają im powoli dawne piękno.
Wschodni fragment rynku - dawna cysterna (zbiornik na wodę) oraz kapliczka św. Floriana z 1827 roku. W płd.-zach. części rynku zwraca uwagę narożny dom,należący niegdyś do rodziny Chodorów. Dziś - zgodnie z tradycją - nazywany Domem Becza, zbója,legendarnego założyciela miasta. Odchodzącą z Rynku ulicą Kromera udajemy się w kierunku Kolegiaty. Po lewej stronie niewielka,piętrowa kamieniczka z 1519 r.,zwana powszechnie domem Kromera,mieszcząca obecnie Muzeum Ziemi Bieckiej. Do cennych zabytków architektury sakralnej należy kościół parafialny pw. Bożego Ciała,dawna Kolegiata.Jest to budowla trójnawowa,halowa,wzniesiona z cegły i kamienia,w stylu pięknego gotyku.Całość budowli ukończona w 1 poł. XVI w. nie była poddawana większym zabiegom przebudowującym,z wyjątkiem dachu.
Od strony południowej kościoła,na murze oporowym,umieszczono 13 figur wykonanych z kamienia pińczowskiego, przedstawiających apostołów,ufundowanych przez pątników z Węgier i różne osobistości z regionu Biecza. Figury te zostały wykonane w latach 1858-1869 przez Edwarda Stehlika z Krakowa. Wejście główne do Kolegiaty. Kamienny ostrołukowy portal schodkowy - zachodnia fasada kościoła. Opodal kościoła,w ciągu dawnych murów obronnych,stoi mierząca 21m wysokości wieża dzwonnicza,ongiś pełniąca rolę baszty obronnej,
późnogotycka z XV wieku,zwieńczona hełmem z lat międzywojennych.Do dzwonnicy przylega neogotycka kaplica św. Barbary z połowy XIX wieku.Nieco dalej stara plebania z XVI-XVII wieku. Baszta kowalska - zwana również basztą plebańską zamyka ciąg fortyfikacji zachodnich. Opuszczam teren kościoła i udaję się w kierunku zachodnim, gdzie na wzgórzu znajduje się cmentarz wojenny nr 106 - będący tragiczną pamiątką bitew i potyczek stoczonych w 1915 r.,w czasie tzw. operacji gorlickiej.W obrębie jego murów spoczywa 204 żołnierzy armii austro-węgierskiej i 182 armii rosyjskiej.Obiekt projektował Hans Mayr. W czasie rozbiorów w Bieczu istniała szkoła trywialna - placówka o elementarnym poziomie nauczania.Dopiero w 1891 r. zbudowano nową szkołę,tuż obok kościoła parafialnego. Na ul. Węgierskiej,opodal kościoła,zwraca uwagę baszta obronna zwana radziecką (nazwa pochodzi od rajców bieckich),stanowiąca jeden z najlepiej zachowanych elementów dawnych obwarowań.Wzniesiona w XV wieku,posiada średnicę ok.9m i wys. prawie 20m.
Do baszty przylega bardzo ciekawy,wczesnorenesansowy dom,wzniesiony w 1 poł. XVI w. Później mieściła się tu apteka bogatego mieszczanina,Marcina Bariana-Rokickiego.Na zewnątrz architekturę obiektu zdobi odbudowana wg dawnych wzorów attyka.Okna ujęte w kamienne obramowania oraz dekoracyjny fryz wykonany techniką sgrafitto. Cicha,mała uliczka... (między rynkiem a kolegiatą) Odchodzącą od rynku ulicą Grodzką,ruszam w kierunku wschodniej części miasta. Resztki średniowiecznych murów obronnych.Za nimi budynek dawnego szpitala ubogich,20m poniżej płynie rzeka Ropa. Początki szpitala bieckiego sięgają 1395 r.,wówczas to królowa Jadwiga wydała zezwolenie na budowę budynku szpitalnego na terenie zniszczonego zamku królewskiego.Obecnie poddawany jest pracom remontowo-konserwatorskim. Osiemnastowieczna,barokowa kapliczka znajdująca się przy ul. Fuska,u podnóża zespołu klasztornego oo. Franciszkanów.
We wschodniej części miasta,na wzgórzu,wznosi się kościół i klasztor oo. Franciszkanów. Kościół jest jednonawowy,murowany,w stylu barokowym.Wybudowany w latach 1645-1663 na miejscu zamku starościńskiego. W podziemiach klasztornych pochowany jest Wacław Potocki,poeta,jeden z głównych twórców barokowych w Polsce. Całość otacza dobrze zachowany mur obronny z XVIII w. Na skarpie klasztornej,od ulicy Kazimierza Wielkiego,cmentarz wojenny nr 108,którego głównym elementem jest drewniany krzyż lotaryński.Pochowano na nim 46 żołnierzy - w 20 grobach pojedynczych i 6 zbiorowych.Zaprojektowany przez Hansa Mayra. Ulicą Grodzką wracamy do rynku.Warto przystanąć przy dwóch obiektach.
Ulica Grodzka 15 - długi,parterowy budynek z XVIII wieku. Narożnik ulic Grodzka/Piekarska - piętrowa kamieniczka kryjąca w sobie pozostałości wieży bramy niżnej. Na stokach Góry Zamkowej niewielki,zniszczony cmentarz wojenny nr 105.Pochowano na nim 43 żołnierzy poległych w 1915 roku w walkach o Biecz.Projektowany przez Hansa Mayra. W okolicy,na wierzchowinach i stokach wzgórz,leżą zabudowania przedmieścia Biecza,zwanego Harta. Kościół na cmentarzu miejskim (dzielnica Harta) pw. św. Piotra.Pierwotny kościół istniał tu już w XIV wieku.Obecny kościół jest bezstylowy i pochodzi z pierwszej połowy XIX wieku. Ostatnie spojrzenie na Biecz z biegnącej w kierunku Gorlic ulicy Grunwaldzkiej.

najbliższe galerie:

 
Biecz i okolice
1pix użytkownik kabaczek odległość 0 km 1pix
Lesko , Sanok, Biecz 2006 r
1pix użytkownik magdar odległość 1 km 1pix
Chwila w Bieczu na Kromeriana 2012 - Biecki Festiwal Kultury
1pix użytkownik reni3 odległość 1 km 1pix
Podobno ostatni jesienny weekend 1
1pix użytkownik popekpawel odległość 1 km 1pix
Małopolska..mój ogród..
1pix użytkownik reni3 odległość 11 km 1pix
zima
1pix użytkownik reni3 odległość 12 km 1pix

komentarze do galerii (7):

 
hardin77 użytkownik hardin77(wpisów:169) dodano 30.09.2012 23:02

halszka,afrodyta,popekpawel,piotr54,anikm,magdar - dziękuję za zwrócenie uwagi na galerię
oraz życzliwe komentarze i wysokie oceny.
Serdecznie pozdrawiam.

magdar użytkownik magdar(wpisów:3155) dodano 29.09.2012 11:21

Byłam tam przejazdem kilka lat temu . Ładne miasto :)Pozdrawiam :)

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 28.09.2012 21:52

Nigdy nie byłam w tym mieście, a jak widzę ma sporo do zaoferowania turyście.
Pozdrawiam serdecznie:)

piotr54 użytkownik piotr54(wpisów:788) dodano 28.09.2012 19:48

Zainteresowałeś mnie Bieczem.

popekpawel użytkownik popekpawel(wpisów:3654) dodano 28.09.2012 18:46

Biecz jest świetny. Kilka razy przez niego przejeżdżałem i nigdy nikt poza mną nie wyraził chęci zwiedzenia. To dlatego uwielbiam zwiedzać sam.

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4225) dodano 28.09.2012 09:32

Ładna prezentacja i ciekawe, wyczerpujące opisy.
Pozdrawiam.

halszka użytkownik halszka(wpisów:2671) dodano 28.09.2012 09:08

Interesująca galeria,ładne zdjęcia,ciekawe info:) Zachęciłeś do odwiedzin Biecza,w którym jeszcze nie byłam.
Pozdrawiam!

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!