m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (38):

 
Hagia Sofia - architektoniczne cudo chrześcijaństwa, to największe dzieło architektury sakralnej Bizancjum, a zarazem czwarty co do wielkości kościół na świecie.  Pożary i trzęsienia ziemi niejednokrotnie niszczyły świątynię, ale za każdym razem była szybko odnawiana.
Czego nie dokonały żywioły - zrobił człowiek: za czasów ikonoklazmu (od 726r) systematycznie niszczono lub zakrywano mozaiki. Dzieła zniszczenia dopełnili rycerze IV krucjaty, którzy po zdobyciu Konstantynopola splądrowali i ograbili świątynię, wywożąc z niej cenne relikwie, jak całun i kamień z grobu Jezusa, kości wielu świętych i rzekome mleko z piersi Maryi Dziewicy. Cały czas jednak modlili się tu chrześcijanie. Niedaleko kościoła, w miejscu, które teraz jest uroczym placem, stał dawniej hipodrom - rodzaj cyrku z widownią na 100 tysięcy widzów. Jego budowę rozpoczął cesarz Septymiusz, ale dopiero Konstantyn Wielki nadał mu ostateczny kształt. Kilkakrotnie był to teren na którym rozgrywały się znaczące wydarzenia historyczne. Na przykład w 531 roku doszło tu do starcia stronników dwóch rywalizujących drużyn rydwanowych, podczas którego w ciągu kilku dni zginęło 30 tysięcy ludzi. Tu też w 1826 roku doszło do rzezi zbuntowanych oddziałów janczarskich.
Na północnym krańcu Hipodromu stoi tzw. Fontanna Niemiecka - altana, będąca prezentem cesarza niemieckiego Wilhelma II w drugą rocznicę jego wizyty w Stambule w 1898 roku. Stoi ona w miejscu, gdzie rosło Drzewo Krwi, na którym powieszono głowy straconych janczarów po buncie w 1826 roku. Hipodrom otoczony jest przepięknymi, orientalnymi Pałacami. Północna strona to Pałac Ibrachima Paszy obecnie muzeum,
Kamień pozostały po rozbiórce hipodromu wykorzystano przy budowie Błękitnego Meczetu, a pozostały po nim plac nazwano At Meydani - Koński Plac. Najsłynniejszym budynkiem w pobliżu Hipodromu jest Meczet Sułtan Ahmet, zwany również Błękitnym Meczetem. Ogromna bryła świątyni z 6 minaretami widoczna jest z daleka, a to również dzięki temu, że usytuowana jest na wzniesieniu. Wchodzimy przez bramę główną i znaleźliśmy się na dziedzińcu wewnętrznym, gdzie stoi midha - fontanna ablucyjna, w której myją się muzułmanie przed wejściem do meczetu. Cały dziedziniec otaczają zabudowania medresy - teologicznej szkoły muzułmańskiej.
Ogromne wnętrze oświetlone jest światłem wpadającym przez 260 okien, a potężna kopuła wsparta jest na czterech filarach o średnicy 5 m każdy. Sultan Ahmet Camii jako jedyny meczet na świecie posiada sześć minaretów. Cztery z nich mają po trzy galeryjki. Kontrowersje w świecie islamskim wzbudził fakt, że zaprojektowano tu sześć minaretów - dokładnie tyle, co w Mekce, ale sułtan uciszył oponentów, fundując siódmy minaret w świętym mieście muzułmanów. Na portykowy, ogromny dziedziniec prowadzą aż trzy imponujące bramy wejściowe.
Wzrok przyciągają kaskady kopuł i półkopuł, oraz wysmukłe minarety. Meczet Sułtana Ahmeda I wybudowano naprzeciw Hagi Sophii. Budowa meczetu trwała 10 lat (od 1609r. do 1619 r.). Do głównej świątyni dobudowano także inne pomieszczenia, które wraz z meczetem tworzą swoisty kompleks. Obiekt można zwiedzać bezpłatnie, codziennie poza godzinami modlitw. Przed wejściem należy zdjąć obuwie, a kobiety muszą dodatkowo zakryć głowę, kolana i ramiona. Miedzy Meczetem a kościołem Hagia Sofia znajdują się Łaźnie Roksolany zbudowane przez Sinana w 1556 r. Dla żony Sulejmana Wspaniałego. Sinan zaprojektował przybytek w niekonwencjonalny sposób. Zamiast, jak to bywało do tej pory w łaźniach, ulokować pomieszczenie dla mężczyzn i kobiet równolegle, oddzielił obie części tylko jedną ścianą budując je wzdłuż tej samej osi. Łaźnia pełni swoją funkcję do dziś - raczej drogi temat, nie skorzystałem, ale pozwolono mi na szybkie foto - dobre i to. Główna ulica to Divan Yolu Caddesi (Droga Cesarska). To typowa ulica handlowa, z mnóstwem sklepików, restauracji i cukierni. Świt zastaje mnie na Hipodromie.
Centralnym punktem na Hipodromie jest Obelisk Egipski - Dikilitaş, przywieziony z egipskiej świątyni w Karnak na polecenie cesarza Teodozjusza. Wykonano go w kamieniołomach w Asuan dla uczczenia faraona Totmesa III. To właśnie jego wielkie czynu opiewają hieroglify na bokach obelisku.  Obelisk uszkodzono podczas transportu i umieszczono na marmurowym cokole z 389 roku, który zdobią sceny z najlepszych lat Hipodromu. Hagia Sofia i pierwsze promienie poranka Vis'a Vis sześć minaretów Błękitnego Meczetu Plac Sułtana Ahmeda to miejsce gdzie przeplatają się nawoływania muezinów z minaretów Hagi Sofii i Błękitnego Meczetu. Prawie jak w stereo - niesamowity klimat o wschodzie słońca!
Kontynuujemy nocna zwiedzanie ........w dzień - schodzimy do podziemi. Na przeciwko Hagii Sophii znajduje się wejście do najciekawszej atrakcji Stambułu (moim skromnym zdaniem) - największej z sześćdziesieciu bizantyjskich cystern.
W obrębie murów miejskich nie było wystarczającej ilości ujęć wodnych, więc akweduktami sprowadzano ją z dużych odległości. Gdyby wrogowie zniszczyli te kanały, upadek miasta byłby nieunikniony. Aby temu zapobiec, budowano ogromne podziemne cysterny i magazynowano w nich wodę.
Cysterna Yerebatan (Bazylikowa) ma pojemność ponad 80 000 litrów, ale dziś pozostawiono jedynie metrową warstwę wody, by umożliwić zwiedzanie.
Do podtrzymania jej stropu użyto 336 kolumn z różnych rzymskich budowli. Jako podstawy dla dwóch z nich użyto wcześniej wykutych bloków z wizerunkiem głowy Meduzy. Według legendy umieszczono je w najdalszej części cysterny, umieszczono bokiem lub do góry nogami i zalano wodą, po to, by nikt ich więcej nie widział. Na początku swojego istnienia cysterna spełniała swoje przeznaczenie i służyła jako zbiornik kompleksowi pałacowemu. Niestety później, na skutek niedbalstwa, została zaśmiecona i uległa zniszczeniu. Dopiero w 1987 roku została odrestaurowana, a następnie udostępniona turystom. Obecnie możemy zwiedzać podziemne komnaty, których sufit opiera się na kolumnach. Dlatego budowla bardziej przypomina bizantyjską świątynię niż zbiornik wodny (stąd też druga nazwa: Cysterna Bazylikowa). Nad około metrową warstwą wody zostały wybudowane mosty, po których turyści mogą poruszać się po całym terenie. Przechodząc do konkretnych rozmiarów, zbiornik jest podziemną komnatą o wymiarach 143 × 65m, zdolną pomieścić nawet do 100 000 m³ wody. Prowadzą do niego 52-stopniowe schody. Zbiornik otoczony jest ceglanym murem o grubości 4 metrów, pokrytym specjalną zaprawą, która zapewniała właściwą izolację. Woda do cysterny doprowadzana była akweduktem z Lasu Belgradzkiego oddalonego o 19 kilometrów od miasta.
Wychodzimy na górę, a tu ...... już noc :) Kolumna Konstantyna albo Palona Kolumna była niegdyś centralnym punktem znajdującego się w tym miejscu Forum Konstantyna, najważniejszego placu Konstantynopola. Zbudowana przez rzymskiego cesarza Konstantyna Wielkiego w 330. Kolumna upamiętnia zmianę nazwy miasta Bizancjum na Konstantynopol i ustanowienie go stolicą imperium rzymskiego. Kolumna miała wysokość 50 metrów i początkowo składała się z dziewięciu bębnów. Cesarz sprowadził ją z Rzymu, a na szczycie umieścił swój posąg jako boga Apolla. Na przeciwko kolumny znajduje się Meczet Mehmeta Paszy. Ten mały meczet został zbudowany w latach 1659-1660, przez rodzinę Koprulu, uznawaną za jedną z  najwybitniejszych rodzin w całej historii Imperium Osmańskiego. Meczet Atik Ali Pasza zamyka dawne forum Konstantyna od Zachodu. Jest to piękny ottomański meczet z jednym minaretem, wzniesiony w 1496 roku. W jego pobliżu znajduje się wejście do Wielkiego Bazaru.
Nurosmaniye Camii to meczet reprezentujący turecki barok. To pierwsza świątynia, która zerwała z tradycją i wyszła naprzeciw nowym tendencjom w architekturze. uków, minarety są bogato zdobione, nisza modlitewna wznosi się ponad główną salę. Dziedziniec jest półokrągły, otoczony dwunastoma kolumnami i czternastoma półkopułami, nie ma fontanny do ablucji. Mijamy Meczet Firuz Ağa Camii wybudowany w 1491 r. - my przez Divan Yolu przechodzimy prosto do najbliższego przystanku tramwajowego.
Wsiadamy w tramwaj i udajemy się na drugą stronę zatoki Złoty Róg sfotografować w całej okazałości ostatnią atrakcje Sułtanahmet, to pałac  .......  ...... Pałac Topkapi. Teren Pałacu jest zamykany na noc i tylko z dalszej odległości można zobaczyć go w nocnych światłach. Najlepiej z Mostu Galata - to tylko 3 przystanki tramwajem.

najbliższe galerie:

 
Stambuł - Sultanahmet
1pix użytkownik zibid odległość 0 km 1pix
TURCJA Stambuł
1pix użytkownik paweller75 odległość 0 km 1pix
STAMBUŁ - BŁĘKITNY MECZET.
1pix użytkownik agata odległość 0 km 1pix
Błekitny Meczet
1pix użytkownik beata-zbychu odległość 0 km 1pix
Hagia Sofia - Stambuł
1pix użytkownik kikulisko odległość 0 km 1pix
Stambuł - Oblicza
1pix użytkownik zibid odległość 0 km 1pix

komentarze do galerii (49):

 
migot użytkownik migot(wpisów:305) dodano 07.05.2014 17:35

Trafiłam tu przypadkiem, ale zaraz po przeczytaniu książki Dana Browna "Inferno", której finał ma miejsce właśnie w tym rejonie, m. in. w Cysternach - kóre również uważam za miejsce wyjątkowe... W Stambule byłam tylko kilka godzin w trakcie przesiadki między lotami - ale widziałam prawei wszytskie miejsca, które pokazałeś - ale za dnia! A nocą tak tam pięknie i spokojnie... Nie mówiąc już, że finał książki się też toczy nocą, więc lepiej mi się teraz to wszytsko wizualizuje ;) Dziękuję i pozdrawiam :)

grace użytkownik grace(wpisów:3357) dodano 10.10.2012 02:59

Nadrabiam sobie zaleglosci i spozniona trafilam tutaj - a tutaj jest pieknie:)
Gratuluje:)

martafryka użytkownik martafryka(wpisów:1619) dodano 07.10.2012 13:28

gratuluję słonecznie :)))

zibid użytkownik zibid(wpisów:2270) dodano 06.10.2012 19:07

Pozdrawiam :)

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 06.10.2012 19:03

Wcale się nie dziwię :)) Teraz widzę, że zagrożenie antyterrorystyczne też nie najlepiej brzmi... Tak to jest jak się wpada na chwilę próbując powiedzieć coś (bez)sensownego ;) Pozdrawiam

zibid użytkownik zibid(wpisów:2270) dodano 06.10.2012 16:53

małgosia - no nie mogłem tego 11 listopada rozkminić :)

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 06.10.2012 15:45

Co innego myślałam, co innego pisałam... Miało być po 11 września bo to wtedy zaostrzono zasady ze względu na zagrożenie antyterrorystyczne.

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 06.10.2012 12:43

Gratuluję! Jeszcze raz obejrzałam fotki cysterny. Świetne. Przypomniało mi to, że nie miałam szczęścia, gdy zwiedzałam parę lat temu warszawskie Filtry. W zabytkowym zbiorniku, który nam pokazano nie było wody, a po 11 listopada praktycznie nie ma szans na ponowne zobaczenie tego miejsca. Pozdrawiam :)

zibid użytkownik zibid(wpisów:2270) dodano 05.10.2012 23:32

carmel - cysterna dla mnie to najciekawszy zabytek Stambułu - wcześniej nie widziałem nigdzie czegoś takiego. Warto tam wejść.

deszcz użytkownik deszcz(wpisów:2891) dodano 05.10.2012 15:23

GRATULUJĘ zdjęć i wszystkiego co się z tą prezentacją łaczy....pozdrawiam serdecznie.

raul użytkownik raul(wpisów:2032) dodano 05.10.2012 09:35

Kapitalnie Zibid :) Gratuluję i pozdrawiam ;)

carmel użytkownik carmel(wpisów:1169) dodano 04.10.2012 17:03

Piękna galeria :) Cysterna Yerebatan to jedno z najciekawszych miejsc , jakie widziałam w Stambule :) Cieszę się , że je pokazałeś , bo mam wrażenie , że sporo osób je omija :) Pozdrawiam i gratuluję :)

babuch użytkownik babuch(wpisów:994) dodano 02.10.2012 22:10

Fotografie przez duże F. Gratulacje i pozdrowienia.

tama użytkownik tama(wpisów:3010) dodano 02.10.2012 21:49

Zibid, współczuję. Ja nie wiem co to ból niepogody ;)

zibid użytkownik zibid(wpisów:2270) dodano 02.10.2012 21:42

tama - 3 dni padało niestety i w nocy też :)
Dzięki i pozdrawiam

robertno1 użytkownik robertno1(wpisów:93) dodano 02.10.2012 20:48

Po raz kolejny przeniosles moja dusze do Istambulu......
dzieki
poozdrawiam

zibid użytkownik zibid(wpisów:2270) dodano 02.10.2012 18:07

Dziękuje wszystkim za wyróżnienie i pozytywny odbiór.

watcher użytkownik watcher(wpisów:1929) dodano 02.10.2012 13:25

Swietne !

mieczysaw użytkownik mieczysaw(wpisów:2099) dodano 01.10.2012 22:24

Gratuluję.Super galeria.Pozdrawiam

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 01.10.2012 19:34

Zibid gratuluję!:)

popekpawel użytkownik popekpawel(wpisów:3654) dodano 01.10.2012 19:11

Gratki Zibid. Zasłużone wyróżnienie.

annuus80 użytkownik annuus80(wpisów:1361) dodano 01.10.2012 19:02

Gratuluję:) W jeden dzień zdobyć tali wynik:)) Ale nie ma co się dziwić. Piękna galeria. Nocne zdjęcia super, ale to o poranku (20) też bardzo mi się podoba. Cysterny nie zwiedzałam. Widzę, że jest czego żałować.
Pozdrawiam serdecznie:)

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7334) dodano 01.10.2012 19:01

Gratuluję! Świetna galeria, a cysterna rzeczywiście robi największe wrażenie. Pozdrawiam :-)

dispar użytkownik dispar(wpisów:5393) dodano 01.10.2012 18:12

Cysterny wyszły znakomicie.
Bardzo podobająca galeria.
Gratuluję i pozdrawiam.

marcowadziewczyna użytkownik marcowadziewczyna(wpisów:1527) dodano 01.10.2012 10:26

Gratuluję ! podoba się :)

kordula157 użytkownik kordula157(wpisów:6141) dodano 01.10.2012 08:58

To było wejscie smoka:)) gratuluje:))

pipol użytkownik pipol(wpisów:9078) dodano 01.10.2012 08:23

Gratulejszyn

halszka użytkownik halszka(wpisów:2671) dodano 01.10.2012 07:52

Wspaniała galeria z pięknego miejsca:) Gratuluję podróży i wyróżnienia.Pozdrawiam!

tama użytkownik tama(wpisów:3010) dodano 01.10.2012 07:20

Miałeś mocne wejście wczoraj... gratuluję :)

marek50 użytkownik marek50(wpisów:771) dodano 01.10.2012 06:16

Gratuluje rowniez. Fajne foty!

martafryka użytkownik martafryka(wpisów:1619) dodano 01.10.2012 00:37

późno-nocne GRATULACJE :)

paweller75 użytkownik paweller75(wpisów:7563) dodano 01.10.2012 00:25

Również gratuluję.

chipsik użytkownik chipsik(wpisów:444) dodano 01.10.2012 00:17

Gratulacje Zibid !

nola76 użytkownik nola76(wpisów:6796) dodano 30.09.2012 23:33

Spacer nocą/nad ranem super sprawa, przede wszystkim ze względu na spokój i brak tłumów na ulicach, no i zdjęcia zupełnie inaczej wyglądają w takim świetle/oświetleniu:) Piękne foty:) zwłaszcza 1, 20, 23, 29 rewelka:)
pozdrawiam:)

paweller75 użytkownik paweller75(wpisów:7563) dodano 30.09.2012 22:40

Nocny spacer rewelka, fotki bardzo fajne. Pozdrawiam.

zibid użytkownik zibid(wpisów:2270) dodano 30.09.2012 22:15

margo - byłem tydzień - jeszcze na drugi tydzień zostało.

zibid użytkownik zibid(wpisów:2270) dodano 30.09.2012 22:14

maja - coś tam pływało - ale chyba nie karpie - mniejsze jakieś.

zibid użytkownik zibid(wpisów:2270) dodano 30.09.2012 22:13

ankim -można - ja nie miałem, ale są dość szerokie barierki gdzie można spokojnie położyć aparat.

romana użytkownik romana(wpisów:5222) dodano 30.09.2012 21:42

Bardzo udane nocne łowy fotograficzne :)
Pozdrawiam :)

kordula157 użytkownik kordula157(wpisów:6141) dodano 30.09.2012 21:35

Zdecydowanie Stambuł ładniejszy nocą, ni dnia, przynajmniej u Ciebie:))))
Mistrzowskie nocne fotki:)))
Wielkie brawa:))

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 30.09.2012 21:05

Fajnie wygląda nocny Stambuł.
Zdjęcia cystern najfajniejsze.
Można bez problemu rozstawić statyw w podziemiach?
Pozdrawiam serdecznie:)

danielski użytkownik danielski(wpisów:261) dodano 30.09.2012 20:48

Zacna galeria. Miło powspominać :).

tama użytkownik tama(wpisów:3010) dodano 30.09.2012 20:44

Cysterna robi wrażenie! Jeśli tylko nie pada, to pogodę już masz, jak na noc to wystraczy :) Świetnie Ci wyszła ta gra świateł, i w ogóle to nie szczędzą tam energii. Pozdrawiam :)

maja-maja użytkownik maja-maja(wpisów:442) dodano 30.09.2012 20:14

Cysterny na twoich fotkach bajeczne, w rzeczywistości króluje tam ciemność podkreślona jedynie czerwonym światłem. A karpie były?........... podczas mojego zwiedzania pływały takie sztuki, że wędka sama się w kieszeni otwierała........Pozdrawiam serdecznie.

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 30.09.2012 20:01

Fajny spacerek, tylko te dwie zarwane noce... ;)
A tak na poważnie to wnętrze cysterny zrobiło na mnie największe wrażenie. Super miejsce i świetne fotki. Pozdrawiam :)

popekpawel użytkownik popekpawel(wpisów:3654) dodano 30.09.2012 19:17

I tym razom równie pięknie.

pipol użytkownik pipol(wpisów:9078) dodano 30.09.2012 19:15

23,29 i 34 najzacniejsze z zacnych. Pozdrawiam

margo użytkownik margo(wpisów:2557) dodano 30.09.2012 19:12

Hagia Sofia o poranku i oczywiście łaźnie to moje ulubione pozycje nie tylko w twojej galerii, ale w ogóle w Stambule.
Swój pobyt w tym mieście wykorzystałeś chyba do maksimum. Świetna relacja. Pozdrawiam.

konwalia użytkownik konwalia(wpisów:3259) - Użytkownik usunięty. dodano 30.09.2012 19:08

Pięknie
Tłumu nie ma i tylko cisza i można się pozachwycać tym miejscem.
Pozdrawiam-)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!