m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (47):

 
Jak widać, wybraliśmy tę trzecią opcję.Zamek Švihov to późnogotycka, dostojna twierdza wodna wybudowana na przeł. XV i XVI w. w doline rzeki Úhlavy w pobliżu miasta Klatovy. Dzięki przemyślanemu systemowi wodnemu był w swoich czasach jednym z najlepiej chronionych zamków, tak że nawet Szwedzi w czasie wojny trzydziestoletniej odeszli stąd z kwitkiem. Od XIX wieku niezamieszkały, tylko czy aby na pewno? Wchodząc przez bramę, na dziedziniec, mam wrażenie,ze ktoś mnie obserwuje... No tak , jednak jest tu trochę ludzi chętnych do zdołowania się, ale trzeba za to zapłacić , bo na krzywy ryj obejrzeć zamku się nie da. Przy tej pogodzie zamek wygląda bardzo przygnębiająco i tak złowrogo jakoś. Zwiedzanie wnętrz pozwala się przekonać o tym, jak na zamku mieszkało się i żyło w czasach, gdy renesans zastąpił średniowiecze.
Zobaczyć tu można sale reprezentacyjne z pozostałościami naściennych malowideł, kaplicę ze zbiorem gotyckiej sztuki, salę bankietową z unikalnym kasetonowym sufitem i zbrojownię, ale także pomieszczenia, w których biegło codzienne życie na zapleczu arystokratycznej rezydencji - kancelarię zarządcy, piwnice, stróżówkę czy czarną kuchnię. No niestety tego nie pokażę, bo oczywiście obowiązuje zakaz fotografowania.Ale obejdźmy przynajmniej zamek dookoła. Tu gotyckie okno kaplicy.Dopiero przy tworzeniu galerii zauważyłam na zdjęciu coś niesamowitego... wyciągnięte ręce.Pewnie to dłonie jakiejś rzeźby , ale czy można być tego pewnym? Twierdza jest całkiem spora i od strony łąk prezentuje się naprawdę okazale. Jedynie kępki krwawnicy ożywiają jej posępność. Taki wykusz z dziurą na dole to nic innego jak pański wychodek. Trochę bardziej romantyczny widok jest na łące.
W zamkowej fosie odbijają się baszty, mury, wspomnienia... Pora opuścić Švihov. Jestem ukontentowana jego odwiedzinami, choć nieco zamyślona.W lecie podobno demonstrują tu swoje umiejętności szermierze, odbywają się koncerty, wystawy dzieł plastycznych oraz spektakle teatralne - jakoś nie zauważyłam. Być może przez to zamyślenie właśnie.
No nic. Startujemy w dalszą drogę. Lądujemy w miasteczku Klatovy. Jakoś dziwnie się wypogadza, więc chyba z myśli samobójczych nici.Stoimy obok Białej Wieży, która jak się okazuje kiedyś pełniła funkcję bramy prowadzącej na cmentarz ( a jednak za wesoło nie może być!). Dziś pełni rolę dzwonnicy. A tu jej portal wejściowy.
Tuż obok znajduje się XIII-wieczny wczesnogotycki kościół farny z przepięknym sklepieniem sieciowym i cudownym obrazem Panny Marii Klatovskiej. 8 lipca 1685 roku niespodziewanie zauważono krew wypływającą z rany namalowanej na twarzy Maryi. Krew moczyła Dzieciątko siedzące na kolanach Matki i kartę papieru położoną pod obrazem.Po przeprowadzeniu badań kanonicznych, uznano,że wydarzenia te miały charakter cudu. Z zewnątrz też jest na co popatrzeć. Fasada kościoła ma imponujące zdobienia.Zresztą zobaczcie sami. Podczas przyglądania się mozaice z symbolem Ducha św. - jak na zawołanie pojawia się i żywy gołąb...Hmm... A to już klatovski rynek ze słynną Czarną Wieżą i jezuickim kościołem p.w. Niepokalanego Poczęcia NMP i św. Ignacego. Ten obrazek bardzo charakterystyczny dla tego miasta trudno pomylić z jakimkolwiek innym miejscem.
Na Czarnej Wieży nieubłaganie upływający czas odmierzają aż dwa zegary. Oto jeden z nich. Do wieży przylega XVI-wieczny ratusz przebudowany w 1924 r. Nie wiem czy to malowidła czy sgraffiti, ale bardziej stawiam na te pierwsze. Dość niespotykane - tylu gołych facetów bez kompleksów na jednym ratuszu, zaznaczam - facetów , nie chłopców! :-))). Ale na klatovskim rynku jest coś znacznie ciekawszego od tych bezwstydników. To apteka pod Białym Jednorożcem.Uprzedzałam we wstępie,że warto tu zajrzeć. Apteka działała od poł. XVII w. aż do 1966 r., kiedy to została zamieniona na unikalne muzeum farmacji. Zobaczyć tutaj można róg mitycznego jednorożca, od którego apteka wzięła swoją nazwę. W rzeczywistości jest to jednak cios narwala, małego walenia, którego nazywa się także morskim jednorożcem. Wewnątrz, musicie mi uwierzyć na słowo, panuje niepowtarzalny klimat, a wyobraźnia pracuje na pełnych obrotach.Jest tu pomieszczenie , w którym sprzedawano leki i drugie, w którym je wyrabiano.Opowieści przewodniczki i demonstracja oryginalnego wyposażenia robi wrażenie. Generalnie wniosek nasuwa się jeden - czy dziś czy 400 lat temu , jednak chorować nigdy się nie opłacało!
Kręcąc się po rynku nie sposób pominąć tego kościoła, a właściwie głównie jego podziemii.Kryją się w nich XVII-wieczne katakumby, w których chowano członków zakonu jezuitów i dobroczyńców klasztoru. Dzięki specjalnemu systemowi wentylacji w latach 1676 - 1783 złożono tu i zmumifikowano ok. 200 osób. Do dzisiaj można tu zobaczyć dziesiątki ciał.Miałam bardzo mieszane uczucia oglądając krypty. Głównie dlatego ,że urządzono tu coś na kształt nowoczesnego muzeum, z prezentacjami video włącznie. Pytanie co po nas zostanie i kto nas będzie oglądał przez szybkę za lat 500 ? Po tych doznaniach nastrój można poprawić sobie nieco wdrapując się po schodach 81- metrowej Czarnej Wieży , by objąć wzrokiem panoramę miasta... ...i okolic. Obok wyrastają nam przed nosem wieże jezuickiego kościoła... Nieco dalej Biała Wieża i gotycki kościół Panny Marii...
A to zdaje się kościół św. Wawrzyńca... Jeszcze samotna baszta , której nazwy nie znam... Z góry wszystko wygląda inaczej... Z tej perspektywy dostrzegamy miniaturową podniebną oazę zieleni, która jakoś tak mimowolnie wywołuje uśmiech na twarzy. I jak tu rzucać się z wieży w takiej sytuacji? Świat jest piękny i życie też...mimo wszystko.
Na odchodnym podziwiamy jeszcze ciemniejące na przedwieczornym niebie wieże miasta. Po obfitych we wrażenia zbiorach pora wracać do dom. Miły to był dzień ...mimo wszystko.

najbliższe galerie:

 
U podnóża Szumawy - zamek Klenova
1pix użytkownik surykatka odległość 9 km 1pix
Szumawa - okolice Zeleznej Rudy
1pix użytkownik muztaghata odległość 24 km 1pix
Szumawa - zielony dach Europy cz.I
1pix użytkownik surykatka odległość 26 km 1pix
Domażlice
1pix użytkownik dispar odległość 27 km 1pix
Ruiny zamku Rabi
1pix użytkownik surykatka odległość 27 km 1pix
Zamek Kašperk
1pix użytkownik surykatka odległość 32 km 1pix

komentarze do galerii (49):

 
surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7370) dodano 22.10.2012 18:13

Magdar - dzięki,że wpadłaś . Pozdrawiam :-)

magdar użytkownik magdar(wpisów:3155) dodano 20.10.2012 12:56

Malowniczy zamek :)Pozdrawiam :)

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7370) dodano 12.10.2012 16:32

Skuzo -horrory też bywają sympatyczne ;-), wskazałaś to co i mnie podobało się najbardziej, dzięki,że wpadłaś.
Pozdrówki serdeczne :-)

skuza użytkownik skuza(wpisów:4121) dodano 10.10.2012 13:31

Wstęp zapowiadał horror,a tu całkiem fajna galeria.Zamek owszem malowniczy,ale lekarna i widoki z wieży ,przebijają jego urok:)))Pozdrawiam serdecznie:)))

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7370) dodano 09.10.2012 22:12

Jarku - dziękuję ,że nawiedziłeś moją porąbaną galerię. Znowu się gdzieś szlajasz po czeskich miasteczkach! Ale to fajnie, będą pewnie nowe odkrycia na mapie OŚ, co?
Pozdrówki serdeczne :-)

dispar użytkownik dispar(wpisów:5393) dodano 09.10.2012 21:27

Wczoraj wróciłem z Czech.
Miałem podobny problem - deszcz od rana.
Za to udało mi się wdrapać na kilka wież.
Tego miasta jeszcze nie nawiedziłem.
Czesi mogą się cieszyć mnogością ciekawych miast, miasteczek i wsi.
Podobająca prezentacja.
Pozdrawiam serdecznie:)

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7370) dodano 07.10.2012 20:42

Annuus - zawsze można rozwinąć skrzydła i ...odlecieć :-). Dzięki,że wpadłaś na krótką pogawędkę. Fajnie,że coś tu znalazłaś dla siebie. Mnie też ten dachowy zakątek wpadł do serca :-). Pozdrawiam serdecznie :-)

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7370) dodano 07.10.2012 20:21

Małgoś - no trochę ściemniałam :-))). Przejrzałaś moje zamiary. Miejsca warte odwiedzin i było tam całkiem sympatycznie, no tylko te katakumby nie za bardzo...
I ogólnie teraz gorzej z nastrojami niż na wakacjach. Depresja jesienno-pourlopowa się powoli zaczyna...
Pozdrówki ciepłe przesyłam i miłego wieczorku życzę :-)

annuus80 użytkownik annuus80(wpisów:1361) dodano 07.10.2012 17:10

Całe szczęście, że zrezygnowałaś z realizacji ostatniego punktu programu.
Bardzo fajne miasteczko i mury zamku fotogeniczne. Z góry faktycznie świat wygląda inaczej. Ta zielona oaza na dachu bardzo przypadła mi do gustu. Lubie takie zakątki.
Pozdrawia serdecznie:)

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 06.10.2012 13:47

Po fotkach widać, że tylko ściemniałaś ;) Fajny ten zakątek na dachu. Sporo ciekawych zabytków w tym miasteczku to i udana wycieczka. Pozdrowionka :)

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7370) dodano 06.10.2012 13:27

Afrodyto - dzięki za ciepłe słowa, warto tam zajrzeć gdzieś będąc po drodze, przy okazji. Pozdrawiam serdecznie :-)

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7370) dodano 06.10.2012 13:26

Andred - miło wiedzieć,że wpadasz do moich galerii, nawet jeśli tylko po cichu :-). Pozdrawiam z uśmiechem :-)

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7370) dodano 06.10.2012 13:24

Margo - dzięki za odwiedziny, z góry faktycznie było na co popatrzeć. Pozdrawiam serdecznie :-)

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7370) dodano 06.10.2012 13:23

Deszczu - a mi jest bardzo przyjemnie, że zajrzałeś do mnie. Z tym ostatnim Twoim słowem to najbardziej kojarzy mi się woda : jemne perliva :-)))
Pozdrawiam serdecznie ;-)

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7370) dodano 06.10.2012 13:18

Romano - fajnie ,że wpadłaś. Fotek to tam, kurka, nigdzie robić nie można. Więc trzeba to zobaczyć na własne oczy i zakodować w pamięci. Jedynie w katakumbach, to nawet jakby można było, to bym fotek robić nie chciała...
Ja ogólnie rzecz biorąc na humor nie narzekam, ale czasami jak każdego - dopada mnie chwilowe czarnowidztwo, pozdrawiam ciepło:-)

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7370) dodano 06.10.2012 13:09

Oj, link nie wchodzi , to można tedy i zakładka -historia http://www.farnost-klatovy.info/

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7370) dodano 06.10.2012 13:05

Tamo - byłam w tym kościele i oglądałam jego wnętrze, ten obraz jest na głównym ołtarzu chyba, tyle tylko,że będąc tam nie wiedziałam o jego cudowności! Przeczytałam o tym dopiero po powrocie z urlopu. Nie można było robić zdjęć, więc nawet nie mam go utrwalonego na dysku, a co dopiero w pamięci. Staram się przed wyjazdem zawsze poczytać o zwiedzanych miejscach, ale o tym nie wszędzie piszą. Gdybym wiedziała wcześniej, to bym się baczniej temu obrazowi przyglądała. Z tego co wyczytałam, co roku na upamiętnienie tego wydarzenia odbywa się procesja z obrazem ulicami miasta. Jeśli Cię ten temat interesuje to tu znalazłam jak ten obraz wygląda i info o nim : http://www.farnost-klatovy.info/historie/obraz.html.
Dziękuję za odwiedziny i pozdrawiam :-)

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4276) dodano 06.10.2012 09:07

Widoki z góry przednie. Cała galeria znakomita, piękne widoki, zameczek niczego sobie na pewno wart zwiedzenia.
Pozdrawiam serdecznie.

andred użytkownik andred(wpisów:4780) dodano 06.10.2012 08:32

Surykatka!
Ja tak po cichu, bez hałasu też obejrzałem Twoją sympatyczna galerię ;-)
Pozdrawiam,
andred

margo użytkownik margo(wpisów:2557) dodano 06.10.2012 07:58

Ciekawie, ciekawie...zwłaszcza na zdjęciach robionych z górnego poziomu. Pozdrawiam.

deszcz użytkownik deszcz(wpisów:2891) dodano 05.10.2012 15:57

...pozdrawiam Cię serdecznie. Przyjemnie z Tobą w tych Czechach. Tak jemnie...

romana użytkownik romana(wpisów:5222) dodano 05.10.2012 13:36

Całe szczęście, że to czarnowidztwo ponure Ci przeszło. Byłoby straszne gdyby Ci tak zostało. Ale na szczęście poprawa pogody również i u Ciebie wpłynęła na poprawę humoru :) Szkoda, że nie dało się robić fotek w zamku i w aptece.
Pozdrawiam :)

tama użytkownik tama(wpisów:3010) dodano 05.10.2012 12:27

Surykatko, czy widziałaś ten cudowny obraz, czy on w ogóle gdzieś tam jeszcze jest? Niektóre zabudowania w rynku przypominają mi praskie. Miejsce całkiem sympatyczne, pozdrawiam :)

pipol użytkownik pipol(wpisów:9089) dodano 05.10.2012 11:41

Surykatka, bebech nie jest taki goły bo w połowie zasłonięty przez cycki !!!!!

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7370) dodano 05.10.2012 11:17

Aha :-) No kamuflaże masz rzeczywiście rewelacyjne ! Z tym gołym bebechem faktycznie trudno Cię poznać :D

pipol użytkownik pipol(wpisów:9089) dodano 05.10.2012 11:13

bo ja to tajniak jestem

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7370) dodano 05.10.2012 11:08

Doracz, Pipol , Patryk - dzięki,że wpadliście, tylko szkoda,że tak bezszelestnie w bamboszach :-) Pozdrówki :-)

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7370) dodano 05.10.2012 11:06

Halszko - dziękuję, świetnie to się czyta takie komentarze ;-))))). Polecam jakby co te miejsca. Pozdrawiam :-)

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7370) dodano 05.10.2012 11:03

Maju - bardzo się cieszę,że wpadłaś z odwiedzinami. To okienko to i mi wpadło w oko, w szybie się odbija ten gotycki kościół co pokazałam. Pozdrawiam :-)

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7370) dodano 05.10.2012 11:00

Pawle - ja nie narzekam, "mię" tylko nostalgia jesienna dopadła, fajnie ,że zamek Ci się spodobał. Pozdrawiam :-)

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7370) dodano 05.10.2012 10:54

Grace - :-))))))))), o jak miło,że się odezwałaś z wakacji! Dziękuję i przesyłam wielki uśmiech i pozdrowienia najcieplejsze :-)

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7370) dodano 05.10.2012 10:52

Afrykańska Marto - miło,że zajrzałaś po raz pierwszy w moje skromne progi :-). Kącik to i ja bym sobie wzięła na własność. Pozdrawiam :-)

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7370) dodano 05.10.2012 10:50

Nolu - wstęp rzeczywiście jest radosny :-) Fajnie,że coś Ci się tu spodobało. Nastrój to się sam poprawia , jak się czyta Wasze komentarze. Pozdrówki ciepłe ślę :-)

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7370) dodano 05.10.2012 10:36

Markopol - cieszę się,że mimo podłego nastroju odwiedziłeś moją galerię i że mimo wszystko Ci się podobała. Wiem,że zamek to coś dla Ciebie.
A tego gołębia to upolował Misiek.
Świat jest piękny, więc nie warto rzucać się z wieży. Ja trochę ściemniałam z tymi myślami samobójczymi. Mam nadzieję,że Ty też . Pozdrawiam serdecznie:-)

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7370) dodano 05.10.2012 10:28

Piotrze - dziękuję za wizytę i pozdrawiam :-)

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7370) dodano 05.10.2012 10:26

Paweller - no domyślałam się, że jeśli tu zajrzysz, to widoki z wieży powinny przypaść Ci do gustu :-) Pozdrówki serdeczne :-)

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7370) dodano 05.10.2012 10:18

Basiu - to prawda, wypogodziło się, a przy niebieskim niebie wszystko wygląda bardziej optymistycznie. Zamek po prostu wydawał się strasznie ponury, dużo by zyskał, gdyby go oglądać w słonku. Miło mi,że znalazłaś tu zakątki warte odwiedzin. Bo faktycznie według mnie warto. Pozdrawiam ciepło i ściskam :-)

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7370) dodano 05.10.2012 10:07

Aniu - te czarne myśli to tak z przymrużeniem oka ;-). Wtedy , gdy byłam na urlopie wcale ich nie miałam, prędzej teraz przy tworzeniu galerii jesienny, nostalgiczny nastrój zaczął mi się udzielać... bo się tak paskudnie u nas zrobiło wczoraj. Cieszę się,że Ci się podobało. Tak, jestem, jestem, całkiem okrągła - nie rozpłaszczona :-).
Pozdrówki ciepłe przesyłam :-)

halszka użytkownik halszka(wpisów:2671) dodano 05.10.2012 09:36

Świetna galeria,a zamczysko i czeskie miasteczko super,zwłaszcza widok z Czarnej Wieży wspaniałe:)) Gratki:):)

maja-maja użytkownik maja-maja(wpisów:442) dodano 05.10.2012 06:44

Super miejsce, sama chętnie połaziłabym po tych zakątkach. Na 30 fantastyczne "okienko"............Pozdrawiam.

popekpawel użytkownik popekpawel(wpisów:3654) dodano 05.10.2012 06:36

Nie narzekaj. Zamek super:)

grace użytkownik grace(wpisów:3357) dodano 05.10.2012 06:29

Pewnie, ze milo i sympatycznie - jak to na wakacjach.
Wiem, co mowie - usmiechy i pozdrowienia przesylam...

martafryka użytkownik martafryka(wpisów:1619) dodano 05.10.2012 00:25

fajny labirynt na 40 i kącik na 41 ;)

nola76 użytkownik nola76(wpisów:6843) dodano 05.10.2012 00:04

No zachęcił mnie ten radosny wstęp do obejrzenia galerii:) fajny zamek i widoczki z wieży oczywiście. podoba mi się 15, 30 i 32:) cieszę się, że oprócz pogody, nastrój się też poprawił:)
pozdrawiam:)

markopol użytkownik markopol(wpisów:1492) - Użytkownik usunięty. dodano 04.10.2012 23:53

Mimo wszystko Twoja galeria mi się podobała.Jak jest zamek to już jest dobrze.Na 23 fajnie upolowałaś tego gołębia na fotce.Piękne widoki ale mimo wszystko ,rzuciłbym się z tej wieży gdyby nie to że świat jest piękny .I jeszcze na koniec,mimo wszystko, pozdrawiam serdecznie.

piotr54 użytkownik piotr54(wpisów:788) dodano 04.10.2012 23:16

Pięknie, a zwłaszcza podobają się mi panoramy.

paweller75 użytkownik paweller75(wpisów:7607) dodano 04.10.2012 22:56

Widoki z wieży oczywiście bardzo fajne, ale jakże miało by być inaczej:)
Pozdrawiam.

babuch użytkownik babuch(wpisów:994) dodano 04.10.2012 22:54

Po tym czarnowidztwie miałaś całkiem całkiem słoneczną pogódkę.Świetna galeria jak na czarnowidza...Bardzo ładne foty. Przypadła mi do serca 30.
Bardzo sympatyczne i miłe miasteczko z wieloma zakątkami wartymi odwiedzenia. Tą galeria zachęciłaś do tego. Pozdrówka i cieplutkie przytulki.

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 04.10.2012 22:24

Cóż to za czarne nastroję Cię dopadły?
Miasteczko i zamek jak dla mnie bardzo sympatyczne i nie wywołują czarnych myśli. Nasze postrzeganie zależy od samopoczucia. Może gdyby dzień był słoneczny i nie męczyły Cię nocą koszmary zaprezentowałabyś nam radosną galerię. Choć oczywiście i tak mi się podoba Twoja opowieść i prezentacja miejsca:)
Dobrze że lubisz widoki z góry i humor Ci się na koniec poprawił, a co najważniejsze jesteś tu jeszcze z nami, a nie rozpłaszczona pod wieżą;)
Pozdrawiam cieplutko:)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!