m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (36):

 
W wieku X-XI Sierpc był dość ważnym i dynamicznie rozwijającym się grodem. Sprzyjało temu położenie przy trakcie prowadzącym przez gęste wówczas bory, z Pomorza do Krakowa (szlak bursztynowy). Wzrost znaczenia Sierpca oznaczał także rozwój miejscowego rzemiosła: .... garncarstwa, ciesielstwa, kołodziejstwa, kowalstwa, kuśnierstwa, krawiectwa, sukiennictwa.W XII w. odbywały się w Sierpcu tygodniowe targi, zaś od wieku XIII handel zaczął rozszerzać się na ziemie państwa krzyżackiego oraz Pomorze. Na zdj. Rzeka Skrwa oraz widok na Klasztor i kościól pw. Wniebowzięcia NMP. KOŚCIÓŁ PW. WNIEBOWZIĘCIA NMP I KLASZTOR SS. BENEDYKTYNEK   jest największym zabytkowym zespołem architektonicznym w Sierpcu. Wcześniej zbudowany w stylu gotyckim, po wielu renowacjach utracił ten charakter. Kościół składa się z prostokątnie zamkniętego prezbiterium i głównej nawy z okazałą ścianą frontową. Przy południowej ścianie prezbiterium w 1566 r. dobudowano kaplicę grobową, na życzenie Urszuli Lwowskiej, wnuczki Prokopa Sieprskiego, wdowy po Marcinie Ostrorogu, kasztelanie kowalskim. Wewnątrz kościoła w neogotyckim ołtarzu głównym, umieszczona jest gotycka rzeźba Matki Boskiej z Dzieciątkiem z poł. XIV w. Wewnątrz znajdowało się dawniej 9 ołtarzy, od 1699 r. - osiem.
Ołtarz główny murowany,dwukondygnacyjnej nastawie posiadał rzeźbioną scenę zaśnięcia NMP w otoczeniu apostołów, a w górnej scenę koronacji Matki Bożej przez Boga Ojca i Syna.
Po stronie zakrystii w prezbiterium stał murowany ołtarz z zachowaną do dziś rzeźba NMP z Dzieciątkiem na ręku. Rzeźbę wynoszono na ołtarz tylko w czasie uroczystości, a na co dzień przechowywana była w zakrystii. Na zdj. Nawa główna. Budowę kościoła pw. NMP rozpoczęto w czasie epidemii w 1483r., w miejscu domniemanego objawienia się Najświętszej Panny Marii klerykowi Andrzejowi z Sierpca. Budowę ukończono w 1488 r. Fundatorami byli bracia Prokop i Feliks Sierpscy.   Plac Chopina  w oddali widoczny KOŚCIÓŁ PW. ŚW. DUCHA, usytuowany jest na Starym Mieście. Początki kościoła pw. Św. Ducha nie są znane. Wiadomo, że istniał na pewno już pod koniec XV w.   Na ołtarzu głownym umieszczono,istniejącą do dzisiaj rzeźbę św. Trójcy, przypisywaną szkole Wita   Stwosza.Na ścianach wewnątrz znajduje się polichromia z 3-ciej dekady XVI w., którą odkryto dopiero w 1958 r. w trakcie prac renowacyjnych. Zanim dojdziemy do Kościoła farnego, warto zwiedzić starodawne uliczki i zabudowę starego miasta.Na zdj. Ulica Benedyktyńska  Ulica Benedyktyńska
 Ulica Benedyktyńska  Ulica Benedyktyńska którą dojdziemy do Kościoła farnego pw. Św. Wita, Modesta i Krescencji. Kościół farny pw. Św. Wita, Modesta i Krescencji jest najstarszym zabytkiem Sierpca.Kościół jest murowany z cegły z użyciem kamieni polnych w elewacji płn. i młyńskich w dolnych kondygnacjach wieży, jednonawowy z nieco węższym prezbiterium.  Kościelne przekazy mówią, że parafia powstała tu w 1003 r., zaś na miejscu dawnej świątyni pogańskiej zbudowano kościół parafialny.Obecny kościół farny można datować na XIV lub XV w. Staraniem ówczesnego współwłaściciela miasta i proboszcza kościoła parafialnego - Jana Sieprskiego. Wewnątrz kościoła znajduje się barokowy ołtarz główny z ornamentami rokokowymi, pochodzący z 1 poł XVIII w. Ołtarz boczny, późnobarokowy z 2 poł. XVIII w.
Na ołtarzu rzeźby św. Stanisława i św. Wojciecha.
Organy rokokowe z 2 poł. XVIII w. Plac i przylegle ulice przy kościele farnym.
Przechodzimy nieco dalej po przez Stary Rynek, obecnie to spełnia on jakby rondo i rozjazd w sąsiednie ulice. Ratusz wzniesiono w 1841 r. przy Starym Rynku (obecnie plac Kardynała Wyszyńskiego).
Mieści sie w nim współcześnie Muzeum Wsi Mazowieckiej. Do wybuchu II wojny światowej mieścił się w nim Magistrat, gabinet Burmistrza oraz posterunek Policji Państwowej.Odbywały się w nim także posiedzenia Rady Miejskiej
Na zdj. Ulica Płocka Pl.Kardynała Wyszyńskiegoi fragment ratusza. Pl. Kardynała Wyszyńskiego po przeciwległej stronie ratusza. Po przejściu kilku set metrów w górę ulica Płocka za światłami skrzyżowania wyłania się kolejna budowla świątyni  PW. ŚW.MAKSYMILIANA KOLBEGO.W latach 30-tych XIX w. w Sierpcu była znaczna grupa ludności pochodzenia niemieckiego, zajmując się przeważnie kupiectwem i rzemiosłem. Ponieważ najczęściej osadnicy ci byli wyznania ewangelicko-augsburskiego, w 1837 r. erygowano w Sierpcu parafię ewangelicką.
 Kościół ewangelicki wzniesiono w latach 1911-1913.
Zbudowano go w stylu neogotyckim, wg projektu architektonicznego Bolesława Zienkiewicza.W wyniku starań władz kościelnych pod koniec 1946 r. przydzielono Kościołowi rzymsko-katolickiemu opuszczony obiekt. W latach 60-tych prowadzone były rozmowy między władzami kościelnymi obu wspólnot w sprawie kupna kościoła od Konsystorza Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego. W 1968 r. przystąpiono do remontu świątyni i jej wymalowania, 8 IX 1981 r. erygowano nowa parafię. Skwer na skrzyżowaniu ulic Płockiej i Piastowskiej oraz Gabriela Narutowicza. Nowoczesna zabudowa przy ul.Płockiej Skwer przy ulicy Płockiej i Piastowskiej oraz Gabriela Narutowicza. Znajdziemy tu również relikty PRL-wskiej przeszłości z szumna nazwa Kasyno.
W sąsiedztwie parku miejskiego w nowym zadbanym osiedlu mieszkaniowym znajduje się dworzec PKS. A nieco dalej w dworzec PKP z którego można dojechać przez Skępe do Torunia. Nowoczesne osiedle mieszkaniowe przy Pl Unii. Sierpc posiada kilka przedsiębiorstw i zakładów przemysłowych w śród których chyba najbardziej znanym i znacznym jest Browar Kasztelan. W 1819r. wybudowano w Sierpcu Browar, którego właścicielem był Fryderyk Phelke. Firma zatrudniała ok. 30 osób i dysponowala transportem konnym. Obecny Browar w Sierpcu wybudowano w latach 1969-72. Do eksploatacji przekazano go 31 maja 1972 roku jako zakład nr 5 Zakładów Piwowarskich w Warszawie. Nowy zakład o wydajności 350 tyś. hektolitrów piwa rocznie miał pokryć przede wszystkim zapotrzebowanie rynku lokalnego w lubiane piwo Kasztelan. W okolicy browaru znajduje się o sporej powierzchni zagospodarowany staw. I to tyle na temat miasta Sierpc , więcej informacji o tym miejscu w innych moich galeriach. Dziękuje.

najbliższe galerie:

 
Skansen w Sierpcu
1pix użytkownik annaoj odległość 0 km 1pix
Sierpc i Raciąż
1pix użytkownik achernar-51 odległość 0 km 1pix
Palmowa niedziela w Sierpcu
1pix użytkownik futermama odległość 1 km 1pix
Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu
1pix użytkownik ogi odległość 2 km 1pix
Sierpc - skansen.
1pix użytkownik wmp57 odległość 2 km 1pix
Polska - Sierpc - Muzeum Wsi Mazowieckiej
1pix użytkownik maria37 odległość 2 km 1pix

komentarze do galerii (6):

 
mocar użytkownik mocar(wpisów:2784) dodano 06.10.2012 11:40

Afrodyto - Bardzo mi miło za odwiedziny i ocenę, to fakt miasteczko wydaje mi się naprawdę sympatyczne, zadane i spokojne po nad to sporej renomy dodaje mu skansen który warto przy okazji odwiedzić. Pozdrawiam równie bardzo serdecznie :)

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4225) dodano 06.10.2012 09:11

Sierpc pamiętam sprzed wielu lat. Mam tam koleżankę i pora ją odwiedzić, bo widzę, że miasto bardzo wypiękniało. Podoba mi się galeria.
Pozdrawiam serdecznie.

marek50 użytkownik marek50(wpisów:771) dodano 05.10.2012 17:27

Szkoda Mocar, bo najbardziej zawsze kusi to, co niedostepne.

mocar użytkownik mocar(wpisów:2784) dodano 05.10.2012 15:48

Marku - poniekąd zgadzam się z Tobą w tym co tu napisałeś i za to Tobie dziękuje.Wypracowałem swój własny styl opracowywania galerii no i tak to kontynłuje, myślałem nad tym aby zmienić swój sposób ale z trudem mi to przychodzi , nie mam zacięcia do pisania własnych tekstów. Co do galerii o innej tematyce można było by się pokusić myślę że były by interesujące, ale nie czynie tego z pewnych powodów :)
Piotr54 - dzięki za wizytę. Pozdrawiam obydwu Panów.

marek50 użytkownik marek50(wpisów:771) dodano 04.10.2012 22:33

Mocar - widze, ze robisz "portrety miast polskich" :) Po Twoich galeriach mozna by rzec, ze jestes dzieckiem PTTK. Bardzo wiele informacji typowych wlasnie dla PTTK-owskich przewodnikow - informacji rzetelnej, lecz jednoczesnie bardzo encyklopedycznej, takiej, ktora stosunkowo latwo odnalezc mozna w sieci. Mniej jest porad natury praktycznej, a juz w ogole nie ma tutaj Twojego wlasmego spojrzenia, takiego ktore pokazywaloby , ze zwiedzanie to takze jakas przygoda. Najbardziej mi jednak brakuje czegos, co ( jesli sie nie myle) ze wszystkich userow Os Ty tylko moglbys pokazac. Jesli prawda jest to, co kiedys czytalem, to masz w pewne rzeczy wglad "od srodka"...cos, czego nie ma nikt z nas - pozostalych userow Os. To byloby naprawde ekscytujace, bys mogl zarowno porobic foty, jak i opisac zwykle i niezwykle dniswiata, dla wiekszosci z nas zamknietego.
Pozdrawiam i naprawde pragnalbym zobaczyc galerie takie, o jakich pisalem.
Marek

piotr54 użytkownik piotr54(wpisów:788) dodano 04.10.2012 20:55

Całkiem sympatyczne miasto.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!