m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (48):

 
To jeden z niewielu teatrów starożytnych, który zachował skene - budynek zamykający widownię. Zwykle w tym miejscu jest wieksze lub mniejsze rumowisko. Po zakupieniu biletu wchodzimy pełni emocji... Cena i widownia z kulis - robi wrażenie... Budowlę zaprojektował niejaki Zenon za czasów cesarza Marka Aureliusza. Budowę ukończono w 160 r n.e. Wymiary budowli: 100 m szerokości, 70 m długości.. Oparta o wzgórze widownia mieści swobodnie 13 -15  tysięcy osób Te zdobione ściany sceny wznoszą się na wysokość 50 metrów.
Pod występami - takie oto portrety. Kto tej pani zrobił makijaż... może konserwatorzy? Są i motywy  z natury... Często spotykany  motyw - czyli delfin. Jeszcze dwie panie, już bez makijażu... Nie wszyscy byli chyba zadowoleni z portretów...A może widowisko się nie podobało? Motywy kwiatowe są najczęściej tu spotykane.
Od nagromadzenia ozdób czadem kręci sie w głowie. Pod niektórymi elementami trochę straszno...No, ale skoro tyle wieków wytrzymały... Tak wyglądają z boku... Są w różnym stanie, widocznie wszystkich części nie znaleziono. Płaskorzeźba w centralnej części skene. A oto i cała ściana sceny, dzięki niej w teatrze jest nadal naturalna, znakomita akustyka.
Zamyka dokładnie widownię i korony są na tej samej wysokości. Widownia prezentuje się imponująco... Tylko jak tam wejść? Kamienne stopnie są miejscami wyślizgane. No i ta wysokość... Na szczęście, w połowie jest miejsce na wypoczynek i przemieszczanie się w poziomie. Ludzi tu zawsze mnóstwo. Arkady zwieńczają widownię...pójdziemy tam.
Odrestaurowano starannie tylko dolną cześć widowni, tu pozostało tak. Oto i cała widownia z prawie najwyższych siedzisk. A teraz z korony, spod arkad. Na tej scenie  28 kwietnia 1987r. swój ostatni koncert dała gwiazda piosenki francuskiej, Dalida. Cztery dni później popełniła samobójstwo.  Nadal odbywają się tu koncerty, przedstawienia operowe i balety. Oczywiście, akustyka jest już sztuczna...A schody śliskie, wchodziłam boso.
Widownia z najwyższego punktu... Czy to tylko ozdoby? A może elementy do zawieszania ochrony przed słońcem? Tymczasem ochłodzimy się w cienistych arkadach... I w druga stronę... I tu były zdobienia. Pod arkadami można przejść wokół całej widowni, ale na końcu korytarze są ciasne.
Widok ze szczytu, a na horyzoncie skały wzgórza Aspendos. Na wprost - korona skene i fasady sceny. Musiało tu być pięknie... Dziś  zdobią ślady konserwacji i ratowania szacownego zabytku. W teatrze nadal panuje epoka rzymska. Są tu rycerze z tamtych lat... Ale rozmowy inne - ile fotek i za ile?
Tym razem transakcja się nie powiodła. Kolejni klienci. Rycerze są waleczni i krzykiem odganiają spryciarzy, co chcą swoim i znienacka pstryknąć... Wobec tego panie cyknęły tylko rycerza... Mury zdobione były też malunkami, to ślady jednego z wzorów na bocznej części widowni. Jeszcze rzut oka na scenę... Wychodzimy z teatru pełni wrażeń, bo wreszcie mamy pojecie, jak to wyglądało......

najbliższe galerie:

 
Aspendos, Turcja
1pix użytkownik voyager747 odległość 0 km 1pix
Aspendos i okolice -Turcja 2010 r
1pix użytkownik magdar odległość 1 km 1pix
Aspendos -  akwedukt czysto rzymski
1pix użytkownik antala odległość 1 km 1pix
Turcja, Manavgat i Rzeka Köprüçay
1pix użytkownik voyager747 odległość 2 km 1pix
Turcja
1pix użytkownik patryk odległość 11 km 1pix
Side i okolice
1pix użytkownik focus206 odległość 22 km 1pix

komentarze do galerii (8):

 
pisanka użytkownik pisanka(wpisów:564) dodano 19.03.2019 12:00

Bardzo ciekawe i z racji stanu zabytku wazne miejsce w Turcji . Fajna i potrzebna galeria . Pozdrawiam

ak użytkownik ak(wpisów:6358) dodano 22.09.2013 12:47

wspaniały fotoreportaż... teatr zachwyca, jest jeszcze kilka takich miejsc, mało ale istnieją... teatr gdzie odbywają się do dziś spektakle antycznych tragedii i komedii w Meridzie (Hiszpania) , czy przepięknie zachowany w Sabrata (Libia) , kiedyś o nich opowiem :)

magdar użytkownik magdar(wpisów:3155) dodano 20.10.2012 12:58

Aspendos miło wspominam :)Pozdrawiam :)

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 06.10.2012 19:14

Ależ to musiało być wspaniałe miejsce! Dzięki detalom łatwiej sobie wyobrazić jak mogło wyglądać przed wiekami. Pozdrawiam :)

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7334) dodano 05.10.2012 22:03

Ciekawe miejsce pachnące historią. Pozdrawiam :-)

piotr54 użytkownik piotr54(wpisów:788) dodano 05.10.2012 09:04

Bardzo "kamienna" galeria, ale przyjemna w odbiorze.

popekpawel użytkownik popekpawel(wpisów:3654) dodano 05.10.2012 06:39

Świetne miejsce.

martafryka użytkownik martafryka(wpisów:1619) dodano 05.10.2012 00:33

błękit i kamień fajnie się łączą :)

podobające fotki 5 + 34 + 36 + 41

pozdrawiam

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!