m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Stare Miasto w Trogirze usytuowane jest na niewielkiej wysepce. Zamknięte dla ruchu kołowego skrywa w swym wnętrzu prawdziwe skarby historii. Trogir został założony w III w p.n.e. Już w czasach panowania Rzymian odgrywał istotną rolę jako port morski dzięki swojemu strategicznemu położeniu. Największy rozkwit miasta nastąpił między XII a XIV wiekiem. Ślady tego złotego okresu możemy podziwiać po dziś dzień. Historia Trogiru ma już 2300 lat, tak więc miasto ma wiele do pokazania. Nie bez przyczyny zwane jest miastem - muzeum, tutaj każdy kamień i każda budowla mają swoje znaczenie związane z określonym okresem historycznym. W roku 1997 miejska starówka zaliczona zostaje do listy światowego dziedzictwa kulturalnego UNESCO. Przez Bramę Morską  - od strony mariny - wchodzimy do miasta. Wąska uliczka prowadzi wprost do głównego placu Trg Ivana Pavla II. To tutaj znajdują się wspaniała katedra św. Wawrzyńca z górującą nad miastem dzwonnicą, wenecki kompleks Pałacu Cipiko oraz pochodząca z XV wieku Wieża Zegarowa oraz Loggia. Katedra została zbudowana na ruinach kościoła zniszczonego przez Saracenów w 1123 roku. Budowa rozpoczęta została w roku 1193 a ukończona dopiero w XVII wieku, przez co reprezentuje kilka styli architektonicznych. Parter jest doskonałym przykładem stylu wczesnogotyckiego, I piętro -  bogato zdobionego stylu weneckim. Z kolei wyższe piętro to doskonały przykład budownictwa renesansowego.
Dość ciekawym obiektem jest gotycki ratusz przy placu Jana Pawła II, który z wyglądu przypomina weneckie pałace. Warto zwrocić uwagę na ratuszowy dziedziniec, na którym znajduje się kamienna studnia, liczne herby szlacheckie oraz piękne schody.
Zamknięciem Placu jest loggia miejska. Łatwo ją poznać po dużej zadaszonej sieni, do loggi przylega XV-wieczna wieża zegarowa z figurami Chrystusa i św. Sebastiana. Za loggią znajduje się najstarszy kościół św. Barbary z okresu przed podbojami Saracenów, pochodzący z XI wieku. Ale największą atrakcją Starego Miasta są wąskie, krzyżujące się uliczki, zapomniane podwórka i opuszczone budynki z licznymi schodami i balkonami. Warto choć na chwilę zagubić się w ich gąszczu.
Niewielkie place i dziedzińce zostały skrzętnie zagospodarowane przez liczne stoły i parasole pobliskich restauracji i kawiarni. Trogir ma swój niepowtarzalny klimat, który czuje się natychmiast po zagłębieniu się w wąskie uliczki starówki. Ortogonalny układ ulic tej wyspiarskiej osady pochodzi z czasów greckich, a późniejsi władcy upiększyli je wyjątkowymi budynkami publicznymi, mieszkalnymi i twierdzami. Obok pięknych kościołów romańskich podziwiać możemy budowle renesansowe i barokowe. Zachowane zdobienia domów i kamienic świadczą o świetlanej przeszłości miasta. Większość budynków zlokalizowanych na starówce ma charakter romański i gotycki. Jest ona niezbyt duża — całość można spokojnie obejść w ciągu godziny — jednak zdecydowanie polecam poświęcić więcej czasu na jej zwiedzanie.
Od głównej części starówki  w stronę zamku idzie się promenadą Bana Berislavica, wzdłuż której koncentrują się lokalne kafejki i knajpki. Swojego imienia dla promenady udzielił urodzony w Trogirze ban - władca dalmacki, który na początku XVI wieku zasłynął zwycięskimi walkami z tureckim najeźdźcą. Tu także cumują okazałe jachty pełnomorskie. Spacerując wąskimi uliczkami nie sposób pominąć zamku Kamerlengo - weneckiej budowli, strzegącej niegdyś cieśniny pomiędzy Trogirem a wyspą Čiovo. Grube mury tej budowli dobitnie pokazują, jaką wagę przywiązywali Wenecjanie do obrony wybrzeża przed najeźdźcami. Zgodnie z lokalną tradycją to właśnie w tym zamku mocowano linę, która łącząc wyspę ze stałym lądem stanowiła nietypową przeszkodę dla próbujących przepłynąć statków. Obraz nadmorskich umocnień uzupełnia baszta św. Marka. Umieszczone na niej armaty pozwalały Wenecjanom kontrolować ruch statków, chcących przepłynąć między Čiovo a wybrzeżem Dalmacji. Urokliwe romańskie kościoły są wizytówką miasta - nie wszystkie czynne niestety.
Dzięki małym sklepikom, ulicznym kawiarenkom i restauracjom stare mury Trogiru stały się atrakcyjne i zyskały ducha młodości. Radzę przejść się właśnie po tych wąskich uliczkach, schodząc z głównego traktu spacerowego i rozkoszując się fantastyczną architekturą budowli i panującą tam ciszą. Ale i turystyczny gwar w głównych miejscach miasta ma swój urok. Zagłębiamy się w gąszcz uliczek - łatwo można stracić tu orientacje Trogir jako przeurocze niewielkie miasteczko liczy zaledwie 12 000 mieszkańców ale rokrocznie odwiedzane jest przez ogromne rzesze turystów, którzy raz zobaczywszy to miejsce wciąż do niego powracają.
Stary Trogir otoczony był murami obronnymi XIII-XV w., odbudowanymi w XV w. przez Wenecję (zachowana baszta Kamerlengo i św. Marka), zburzonymi następnie w XIX w. Pozostałości po Rzymianach.
Od strony lądu do starego miasta wchodzi się przez XVII -wieczną Bramę Lądowa , przebudowaną w XVI wieku w jasnym kamieniu. Na gzymsie nad łukiem umieszczony jest lew św. Marka, a ponad nim figura bł. Jana z Trogiru - patrona miasta. Wieczorny spacer to kontynuacja tej samej trasy która przeszliśmy w dzień. Starówka jest dość mała - narażamy się na kilkakrotne odwiedzanie tych samych miejsc. Warto spędzić w Trogirze  co najmniej dzień, powłóczyć się krętymi uliczkami, wypić kawę i zjeść pyszne lody na jednym z placów, a wieczorem ..........
....... a wieczorem przespacerować się raz jeszcze chłonąc średniowieczną atmosferę.  Katedra św. Wawrzyńca zbudowana jest na ruinach kościoła zniszczonego przez Saracenów w 1123 roku. Budowa rozpoczęta została w roku 1193, a dzwonnica z XIV wieku Główne wejście do katedry zdobi romański Radovanov Portal. Po bokach portalu stoją Adam i Ewa - to najstarsze nagie rzeźby, które powstały w Dalmacji. Postaci okryte są jedynie figowymi listkami. Wejścia strzegą leżące u ich stóp lwy. Patrząc na panoramę niewielkiego miasta, łatwo można dostrzec katedrę centralnym na rynku.
Trogir uchodzi za wzór średniowiecznego układu urbanistycznego. Było to jednym z głównych powodów, dla którego jego starówka została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO. Jeśli lubicie błąkać się po wąskich, kamiennych uliczkach, odkrywać ducha przeszłości w starych budynkach i podziwiać zachowane średniowieczne budowle miejskie, to Trogir jest idealnym miejscem - miejscem, w którym czas się zatrzymał i miejscem do którego chce się wracać.

najbliższe galerie:

 
Chorwacja - Trogir,  Split
1pix użytkownik maria37 odległość 0 km 1pix
Hrvatska,  czerwiec 2016r - cz. III
1pix użytkownik satan odległość 0 km 1pix
Trogir Chorwacja 2011
1pix użytkownik maryush odległość 0 km 1pix
TROGIR i okolice
1pix użytkownik gregy odległość 0 km 1pix
Chorwacja - Trogir
1pix użytkownik omektron odległość 0 km 1pix
Trogir
1pix użytkownik jo_ta odległość 0 km 1pix

komentarze do galerii (22):

 
strabsenfilm użytkownik strabsenfilm(wpisów:850) dodano 22.06.2015 16:33

Podczas mojego pobytu w Trogirze, pogoda nie była zbyt łaskawa, bo ad miastem przeszła potężna ulewa. Nie było czasu na powtórzenie filmowych ujęć trogirskich uliczek, bo czekał nas jeszcze Split. Ale przyjemnie było pospacerować z Toba po pustych, bądź prawie uliczkach, co kochają kamery:))
Pozdrawiam.

valt69 użytkownik valt69(wpisów:278) dodano 22.06.2015 15:27

Cudowne, byłem tam ale niestety nie wieczorem. Przepiękne miejsce.

magdar użytkownik magdar(wpisów:3155) dodano 20.10.2012 13:04

Pięknie :)Pozdrawiam :)

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7370) dodano 09.10.2012 22:48

Oj, pewnie,że lubicie się błąkać, lubicie , po takich wąskich uliczkach...
Piękne miasteczko i świetna galeria. I to w dodatku imieninowa. 18.06. jest Elżbiety, Marka :-).
Pozdrawiam :-)

glockerka użytkownik glockerka(wpisów:742) dodano 08.10.2012 18:03

Jak to zwykle u Ciebie: nad podziw starannie. Wśród wielu podobających zdjęć, najmocniej wyróżniam 28.
Pozdrawiam.:-)

mieczysaw użytkownik mieczysaw(wpisów:2099) dodano 08.10.2012 16:39

Super pokazałeś Trogir.Starówka w Trogir należy do jednych z najciekawszych w Chorwacji.Na zwiedzenie jej miałem zaledwie dwie godziny.Praktycznie zrezygnowałem z fotografowania po to,by zwiedzić j i pochodzić wskimi uliczkami. Pozdrawiam

konwalia użytkownik konwalia(wpisów:3259) - Użytkownik usunięty. dodano 07.10.2012 12:06

Widzę,że jesteś miłośnikiem architektury.
Wąskie uliczki śliczne.
Przynajmniej tutaj pogoda Ci dopisała.
Pozdrawiam-)

paweller75 użytkownik paweller75(wpisów:7611) dodano 06.10.2012 23:04

Miło się wspominało. Byłem tam w podróży poślubnej i muszę przyznać, że Trogir jest cudny. W przyszłym roku na X-lecie chciałbym znowu tam pojechać:)
Pozdrawiam.

zibid użytkownik zibid(wpisów:2270) dodano 06.10.2012 20:09

maja oko chłopaki ..........!
ja wolę nie ryzykować kiedy w pobliżu jest moja druga połowa - jak widzisz murki, okna, drzwiczki, wieżyczki, itd, itd :)
:) :)

andred użytkownik andred(wpisów:4780) dodano 06.10.2012 20:03

Zibid, Ty się czaisz żeby mieć czysty kadr a inni się czają żeby coś w ten kadr weszło :-))
Z moich obserwacji różnych galerii najbardziej to chyba wychodzi Pipolowi i Disparowi. Im to naprawdę w kadr wchodzą....zacne i podobające się ;-)
andred

zibid użytkownik zibid(wpisów:2270) dodano 06.10.2012 19:02

andred - ty wiesz ile musiałem się czaić żeby w miarę "czysty" kadr mieć!

andred użytkownik andred(wpisów:4780) dodano 06.10.2012 18:44

Zibid! Nie narzekaj, że Ci ludzie przeszkadzali bo jak widzę przegoniłeś ich bardzo skutecznie, nawet z knajpy na 37, gdzie o tej porze trudno o wolny stolik ;-)
W Trogirze byłem kilka razy, nic się nie zmienił tylko ludzisk było co niemiara.
Pozdrawiam,
andred

nola76 użytkownik nola76(wpisów:6848) dodano 06.10.2012 18:10

No w Chorwacji chyba nie mogłeś narzekać na pogodę:) Trogir to piękne, małe, klimatyczne miasteczko, gdzie można godzinami się włóczyć po wąskich uliczkach, a potem przysiąść sobie gdzieś nad brzegiemi zachwycać się widokami i kolorem wody:)
pozdrawiam:)

zibid użytkownik zibid(wpisów:2270) dodano 06.10.2012 17:06

marek - a 49 to cholernie dużo straciło na jakości przy JPEG

zibid użytkownik zibid(wpisów:2270) dodano 06.10.2012 17:02

marek - cholernie ciasno tam jest i ludzisków kupa ......... ciężko było w kadry łapać, żeby w miarę prosto i sensownie było.

zibid użytkownik zibid(wpisów:2270) dodano 06.10.2012 16:59

tama - mówią iż w Chorwacji pogoda taka że zdjęcia same wychodzą - podobno !!!
W Chorwacji muszę przyznać ze pogodę miałem ......
...... i dla samej bajecznie czystej wody warto tam jechać!

Pozdrawiam

tama użytkownik tama(wpisów:3010) dodano 06.10.2012 15:42

I w końcu pogoda wyśmienita :) Urokliwie. Uliczki, wąskie przejścia to raj dla animatora sztuki obrazu (pędzla czy obiektywu). Można eksperymentować z kadrami. Ta Chorwacja to coś dla mnie, górki, dawna architektura w niezłym stanie, na końcu woda ze swym bajecznym kolorem. Kiedyś pojadę w te rejony. Pozdrawiam i zawsze takiej pogody życzę :)

marek50 użytkownik marek50(wpisów:771) dodano 06.10.2012 15:37

Afrodyto - w konkurencji najbardziej falszywej userki zajelas pierwsze miejsce :)
Zibid - zbyt mocno odszumiasz i na calej powierzchni obrazka ( 49 jest tego najmocniejszym przykladem). Lepiej robic to w osobnej warstwie i odszumiac tylko na jednolitych powierzchniach ( zwlaszcza niebo). Reszta kadrow - mocno zabalaganiona, chociaz nie wiem czy mozna to zrobic inaczej. To dziwne, ale nie widzialem jeszcze galerii z terenow dawnej Jugoslawii, ktora by mnie naprawde ujela, chociaz zawsze uwazalem ten kraj za najbardziej atrakcyjny pod wzgledem turystycznym w Europie.

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4276) dodano 06.10.2012 08:59

Urocze miejsce, cudowne uliczki, zaułki. Wspaniałe kadry, fantastyczny klimat...i cóż można więcej powiedzieć. Oglądało się cudownie.
Pozdrawiam :)

popekpawel użytkownik popekpawel(wpisów:3654) dodano 06.10.2012 08:04

Co tu dużo pisać. Miasteczko bajkowe i pięknie pokazane.

chipsik użytkownik chipsik(wpisów:444) dodano 06.10.2012 00:21

Galeria w bardzo dobrym wydaniu !:) Dzięki, pozdrawiam :)

martafryka użytkownik martafryka(wpisów:1619) dodano 05.10.2012 23:42

30+31 nastojowo-urokliwe :)

dziękuję

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!