m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Ulica Krakowska jest główną arterią Kazimierza, łączącą dzielnicę ze Starym Miastem i Podgórzem. Wytyczona w ramach planu lokacyjnego Kazimierza w 1335 roku jako jego główna arteria i oś komunikacyjna. Był to prastary szlak handlowy tzw. droga solna wiodąca przez Wieliczkę i Bochnię na Węgry. Początkowo północny odcinek nazywano Glinianą lub Szewską, środkowy - od początku Krakowską, zaś południowy - Solną. Obecna nazwa na całej długości obowiązuje od 1881 r. Główną świątynią ul Krakowskiej jest kościół Świętej Trójcy. Plac Wolnica  jest częścią pierwotnego rynku miasta Kazimierz, utworzonego w 1335 r. podczas lokacji miasta. Kiedyś dorównywał wielkością krakowskiemu rynkowi i pełnił podobne do niego funkcje - tutaj odbywał się handel, a także znajdował się ratusz, gdzie najwyższe władze administracyjne i sądownicze miasta Kazimierz miały swoją siedzibę. Ratusz kazimierski.
Dzisiejsza nazwa Plac Wolnica wywodzi się od łacińskiego Forum liberum (prawo wolnego handlu mięsem poza kramami) i istnieje w takiej formie od końca XVIII wieku, gdy Kazimierzowi nadano przywilej wolnego handlu. Główną świątynią Kazimierza był kościół Bożego Ciała. Świątynię ufundował około 1340 roku Kazimierz Wielki. Pierwszy kościół był drewniany. Budowę nowej, murowanej świątyni, rozpoczęto w 1385. Prace powierzono rodzinie Czipserów działającej na terenie Kazimierza. Mikołaj i Jan ukończyli prace w 1405, w którym to roku Władysław Jagiełło sprowadził z Kłodzka kanoników regularnych. Dla nich w latach późniejszych zbudowano przy kościele klasztor. Szczyt fasady dobudowano dopiero ok. 1500, a dzwonnicę w latach 1566-1582. Papież Jan Paweł II dekretem Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów z dnia 24 stycznia 2005 roku podniósł kościół do godności bazyliki mniejszej. Bazylika stanowi urbanistyczny akcent rozległego kompleksu budynków, na który składa się orientowany kościół oraz ufundowany w 1405 roku klasztor kanoników regularnych połączony z nim przejściem wspartym na arkadach.
Ul. Bożego Ciała. j.w. Ul. Józefa była przed wojną znana z ogromnej ilości synagog. Dziś bardziej jest znana z ogromnej ilości kameralnych knajpek i galerii. Niegdyś bardzo zaniedbana, dziś wręcz jaśniejąca blaskiem, choć jeszcze wiele jest do zrobienia. Stajnia jest jednym z moich ulubionych klubów, a piękny ogródek przyciąga turystów i filmowców. Wejście do restauracji argentyńskiej.
Cały czas ul. Józefa. j.w. Róg Wąskiej i Józefa. Portofino. Ul. Józefa Ul. Miodowa
Widok na Miodową z balkonu. Plac Nowy to bardzo ważne miejsce na mapie współczesnego Kazimierza. Jest centrum nocnej rozrywki:) Okrąglak nawet w nocy jest oblegany przez podpitych klinetów, chcących spróbować zapiekanek u Endziora. Singer był jedną z pierwszych knajpek na Placu Nowym. Ulica Szeroka jest z kolei bardzo popularna z powodu dużej ilości restauracji i hoteli. W średniowieczu stanowiła centrum wsi Bawół, która w 1340 r. została włączona do miasta Kazimierz. Od końca XV wieku w pobliżu ulicy zaczęła osiedlać się ludność żydowska. Z czasem ukształtowała się tu odrębna dzielnica, oddzielona od Kazimierza własnymi murami miejskimi. Wokół ulicy skupiała się architekrtura sakralna i świecka.
W XIX wieku większość zamożniejszych mieszkańców przeniosła się do innych dzielnic Krakowa, zaś okolice ul. Szerokiej stały się miejscem zamieszkania biedoty. W trakcie II wojny światowej zniszczono synagogi, a ludność żydowską przesiedlono do Podgórza. Po zakończeniu działań wojennych synagogi odbudowano. Dziś życie wróciło, a Szeroka znana jest na całym świecie z powodu Festiwalu Kultury Żydowskiej. Część synagogi Starej w jesiennych barwach. Cały czas Szeroka.
Róg Kupa i Izaaka. Ul. Jakuba. Przy ul. św. Wawrzyńca otwarto Muzeum Inżynierii Miejskiej. Muzeum Inżynierii Miejskiej, założone przez Gminę Miasta Kraków w 1998 roku, gromadzi obiekty ilustrujące rozwój komunikacji miejskiej, elektrowni, gazownictwa, gospodarki komunalnej oraz zabytki z obszaru historii techniki
Ul. św. Wawrzyńca. j.w. Dziękuję za wycieczkę po Kazimierzu.

najbliższe galerie:

 
Krakowski Kazimierz
1pix użytkownik szarykot odległość 0 km 1pix
Kraków - Spacer po Kazimierzu
1pix użytkownik mgfoto odległość 0 km 1pix
Polska - Kraków - spacer po Kazimierzu cz. 1
1pix użytkownik maria37 odległość 0 km 1pix
JEDEN DZIEŃ W KRAKOWIE - SZYBKIE ZWIEDZANIE
1pix użytkownik afrodyta odległość 0 km 1pix
Kraków - Kazimierz
1pix użytkownik maryush odległość 0 km 1pix
Szlakiem kultury żydowskiej - Kraków Kazimierz
1pix użytkownik mocar odległość 0 km 1pix

komentarze do galerii (14):

 
paraprawo użytkownik paraprawo(wpisów:27) dodano 11.06.2013 00:59

Kazimierz poznałem na przepustkach w roku 1981 gdy byłem w wojsku w Krakowie - i tyle go znam, więc chętnie przejrzałem Twoje fotki.
Widzę, że lubisz martwą naturę na przemian z drobiem ożywionym. Duzy rozrzut zainteresowań.
Ale reportaż - w dechę.
Ja osobiście staram się architekturę ożywiać ludźmi i przyrodą - ale ta Twoja dokumentacja bardzo mi się podobała.
Rób swoje i pokazuj.

olazim użytkownik olazim(wpisów:2270) dodano 28.11.2012 21:41

Byłam przed kilku laty i było trochę inaczej-bardziej zniszczone były budynki ale klimat pozostał -piękna fota 33-pozdrawiam.

popekpawel użytkownik popekpawel(wpisów:3654) dodano 21.10.2012 21:10

Śnieżko. Zapiekanki tylko u Endziora:)))

sniezka użytkownik sniezka(wpisów:3379) dodano 21.10.2012 17:38

Na Kazimierzu - najlepsze zapiekanki:) A w kamienicy na zdjęciu 38 mieszkała Helena Rubinstein (ta od kosmetyków).

popekpawel użytkownik popekpawel(wpisów:3654) dodano 08.10.2012 06:21

Witam dziewczyny:) Surykatko. Jeżeli lubisz muzę z lat 80-tych to wybierz się wieczorkiem w weekend:)

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7307) dodano 07.10.2012 22:53

Miły spacerek. Tytułowa knajpka rzeczywiście klimatyczna. Kiedyś zajrzę, Pozdrawiam :-)

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 07.10.2012 22:33

Dzięki za ten spacerek po krakowskim Kazimierzu.
Miejsce ma niepowtarzalny klimat i urok.
Pozdrawiam serdecznie:)

popekpawel użytkownik popekpawel(wpisów:3654) dodano 07.10.2012 12:20

Cześć Halina. Ja chcę tam powrócić na stałe!!!!:)))

halszka użytkownik halszka(wpisów:2671) dodano 07.10.2012 11:21

Kolejny raz wracam na krakowski Kazimierz z wielką przyjemnością:)
Pięknieje z roku na rok,co stwierdziłam naocznie parę razy.I ma swój klimat:)
Buszowałam tam też z aparatem w ub.roku i wcześniej.Może kiedyś pokażę swoje fotki.
A pamiętam dawne czasy mrocznego Kazimierza,gdy strach bylo wieczorem
przebiec z pętli tramwaju na Dajworze do akademika nad Wisłą.

popekpawel użytkownik popekpawel(wpisów:3654) dodano 07.10.2012 11:02

Babuchu. Właśnie o to chodzi, że od jakiegoś czasu mam znacznie dalej niż 100km:( A Anglikami nie ma się co przejmować. Pozostali przy Starym Mieście, choć i tam dali się we znaki gdyż coraz więcej knajp zaczęło ich wypraszać. Sami sobie zapracowali na takie traktowanie.

babuch użytkownik babuch(wpisów:994) dodano 07.10.2012 09:41

Miejsce z niesamowitą atmosferą. Bardzo dobrze, że zaczyna nowe życie. No, no, no niech tylko Anglicy zwiedzą się, że istnieje tak klimatyczne miejsce, a
to na pewno ze Starówki przeniosą się tutaj. Bardzo wiele pięknych fotografii wykonałeś. Świetna galeria !!! Pozdrawiam P.S. Zazdroszczę, że masz tylko 100km do WIERZCHOŁKÓW -:))))

popekpawel użytkownik popekpawel(wpisów:3654) dodano 07.10.2012 07:57

Masz rację Maju. Była tak ładna pogoda, że nie miałem ochoty na zwiedzanie. Muszę to nadrobić:)
Piotr. Bardzo dużo jest do zrobienia. Myślę, że problem tkwi w nieuregulowanych prawach własnościowych.

piotr54 użytkownik piotr54(wpisów:788) dodano 06.10.2012 22:33

Kazimierz od kiedy stał się modną dzielnicą Krakowa zyskał i powoli staje się malowniczy, ale dużo jest tam jeszcze do zrobienia. Ładnie pokazałeś jego klimaty.

maja-maja użytkownik maja-maja(wpisów:442) dodano 06.10.2012 22:29

Skoro wszedłeś do Muzeum Inżynierii trzeba było pokazać jeszcze stare krakowskie tramwaje i kilka muzealnych samochodów. Byłam w lipcu, jest na czym oko zawiesić. Dzięki za knajpki na Józefa, tam nie byłam dawno i obiecałam sobie przy najbliższej okazji i wpaść na kawę.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!