m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (30):

 
Planty Krakowskie to park miejski założony w latach 1822-1830. Planty powstały na miejscu fortyfikacji otaczających miasto: murów obronnych oraz położonej na ich przedpolu fosy i wałów ziemnych. Był to grząski, zaniedbany teren pełniący rolę śmietniska i ujścia ścieków. W 1820 podjęto decyzję o utworzeniu ogrodów miejskich na miejscu wyburzonych na początku XIX w. murów (stąd nazwa Planty - od splantowania, czyli wyrównania rumowisk, bardzo długo jednak krakowianie używali nazwy Plantacye lub Plantacje). Z murów obronnych, znajdujących się w sąsiedztwie Plant, niewiele się zachowało. Najbardziej znany jest odcinek, zaczynający się od baszty Pasamoników. Najbardziej znanym zabytkiem sąsiadującym z Plantami, obok barbakanu, jest niewątpliwie Brama Floriańska. Murów nie ma, a szkoda, bo w XVII wieku były imponujące. Widok na zachodni odcinek z furtą św. Anny i bramą Szewską.
A tu widok na Barbakan, Bramę Floriańską i basztę Pasamoników. Tę budowlę obronną znają wszyscy. To oczywiście barbakan.
Został wzniesiony w latach 1498-1499 za panowania Jana Olbrachta w obawie przed najazdem wołosko-tureckim zagrażającym Krakowowi po klęsce bukowińskiej. Według oceny specjalistów w okresie od XV do XVIII wieku był fortecą nie do zdobycia. Ulice dookoła Plant zabudowane są ciekawymi i równie zabytkowymi kamienicami, choć to już nie jest Stare Miasto. Ulica Basztowa. Narodowy Bank Polski przy ul. Basztowej. Ulica Basztowa sąsiaduje z Placem Matejki. Na zdjęciu Akademia Sztuk Pięknych. Bydynek powstał w 1818 roku. Plac Matejki znany jest głównie z pomnika Grunwaldzkiego.
W 1910, w 500. rocznicę zwycięskiej bitwy pod Grunwaldem wzniesiono pomnik Grunwaldzki, według projektu Antoniego Wiwulskiego. Pomnik został zniszczony przez okupanta hitlerowskiego, w 1976 pomnik zrekonstruowano. Przed pomnikiem znajduje się marmurowa płyta Grobu Nieznanego Żołnierza. Dziś praktycznie wszystkie kamienice zostały odrestaurowane. Na rogu Placu Matejki stoi kościół św. Floriana z XII wieku. A to już najbardziej znane wieże i wieżyczki Krakowa, widziane z Placu Matejki.
I wracamy na ul. Basztową. Na zbiegu ulic Basztowej i Długiej znajduje się Dom Pod Globusem. Wzniesiony został w latach 1904-1906 jako siedziba Izby Handlowo-Przemysłowej. Jest on jednym z ciekawszych przykładów architektury wczesnego modernizmu, dwupiętrowy, ceglany, z narożną wieżą zegarową (z podświetlanym zegarem), którą nakrywa ostrosłupowy hełm zwieńczony ażurowym, metalowym globusem. W dalszym ciągu ul. Basztowa.
Róg Garbarskiej i Asnyka. Ulica Dunajewskiego bardzo długo była zaniedbana. Na szczęście i to się zmienia. Odrestaurowany Dom Robotniczy. Pałac Dunajewskiego został wzniesiony w XIX wieku. Został przebudowany na drogi apartamentowiec. Zabudowa ulicy Podwale. Pałacyk Czarkowskich przy ul. Straszewskiego wzniesiony został w 1878 roku. Na rogu Westerplatte i Wielopole mieści się budynek Poczty Głównej. Na ulicach przez mnie wymienionych znajduje się jeszcze wiele ciekawych budynków, których nie posiadam w swych zbiorach. To co pokazałem, to tylko namiastka. Może ktoś zrobi kiedyś dokładniejszą relację?

najbliższe galerie:

 
Kraków
1pix użytkownik ciasteczkowypotwor odległość 0 km 1pix
Życzonka świąteczne : )
1pix użytkownik ak odległość 0 km 1pix
Liryczny spacer po Krakowie (3)
1pix użytkownik achernar-51 odległość 0 km 1pix
Kraków
1pix użytkownik martin66 odległość 0 km 1pix
Parada Nowoorleańska 2012
1pix użytkownik vivi odległość 0 km 1pix
Kraków - Muzeum Jana Matejki
1pix użytkownik mgfoto odległość 0 km 1pix

komentarze do galerii (10):

 
popekpawel użytkownik popekpawel(wpisów:3622) dodano 12.10.2012 16:46

Skuzo. Być może nigdy tego miasteczka nie odwiedzę ale jeżeli trafi się taka okazja, nie będę musiał szukać po różnych stronach, bo dzięki Tobie będę je miał podane na tacy:) O to mi głównie biega:)

skuza użytkownik skuza(wpisów:4121) dodano 12.10.2012 15:23

Sam wiesz ,ze to nie takie proste,materiał zbieram już ponad rok....tylko kogo interesuje małe miasteczko,wprawdzie z ciekawa historia....ale niemieckie:))))))

popekpawel użytkownik popekpawel(wpisów:3622) dodano 12.10.2012 06:35

Cześć wszystkim. Piotr, Anikm, Halina. W słońcu każde miasto ładniej wygląda.
Mgfoto. Fotki wykonałem w muzeum w pałacu Krzysztofory na Rynku Głównym.
Marto. Wkrótce:)
Skuza. Chciałbym aby każdy w ten sposób pokazał swoje miasto, bo wiedzielibyśmy co można zobaczyć w danym mieście.
Grace. Czas najwyższy aby zaczął lśnić. Zbyt długo straszył:)

grace użytkownik grace(wpisów:3357) dodano 12.10.2012 05:10

Alez rozswietlony nowoscia ten stary Krakow. Cieszy oko:) Pozdrawiam serdecznie:)

skuza użytkownik skuza(wpisów:4121) dodano 11.10.2012 23:45

Dzieki Twoim galeria,chociaż jedno miasto w Polsce poznam bardzo dokładnie...Kraków:))))Pozdrawiam:)

martafryka użytkownik martafryka(wpisów:1619) dodano 11.10.2012 23:25

popekpawel :) no i zdecydowałeś się na stare miasto! fajnie i brawo, a kiedy część następna?

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6131) dodano 11.10.2012 21:29

No tak. Mnie też zainteresowały rysunki. Zdradzisz, gdzie sfotografowałeś te cuda?
Coraz więcej odnowionych kamieniczek cieszy oczy. Zdjęcie 30 przypomniało mi rady kolegi. Przy takich pajęczynkach proponuje by otworzyć na maksa przysłonę i łapać ostrość na budynku. Przy mniejszej głębi ostrości druty wprawdzie nie znikną ale jest duża szansa, że stracą na wyrazistości i nie będą tak bardzo rzucały się w oczy. Próbowałam i uważam, że dużo w tym racji. Pozdrawiam :)

halszka użytkownik halszka(wpisów:2671) dodano 11.10.2012 20:56

Po takim słonecznym Krakowie mogę chodzić bez końca:) Zabytki piękne,a makiety super!

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 11.10.2012 20:37

Fajnie pokazujesz Kraków.
Faktycznie rysunki bardzo interesujące. Szkoda że mury nie przetrwały.
Pozdrawiam serdecznie:)

piotr54 użytkownik piotr54(wpisów:788) dodano 11.10.2012 20:17

Poznawania Krakowa cd. co mnie osobiście bardzo cieszy. Niezwykle zainteresowały mnie zamieszczone rys. pokazujące niegdysiejsze obwarowania miasta/zdj.6,7/

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!