m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (30):

 
Po wejściu na teren cmentarza widzimy okazałe kaplice grobowe i najpiękniejszą z nich Kaplicę Baczewskich. Zbudowana w 1883 roku w stylu neorenesansowym skrywa szczątki wytwórcy słynnych wódek (początek ich produkcji sięgał 1782 roku) Adama Baczewskiego i jego synów. 
Ale o uroku cmentarza decyduje wielka ilość mniejszych grobów i grobowców.
Wśród nich najsłynniejsze i najczęściej odwiedzane…
Tu zawsze wśród świeżych kwiatów i zniczy spoczywa Maria Konopnicka.

Wielkie wrażenie robi obelisk na grobie Juliana Konstantego Ordona - bohatera powstania listopadowego. Jego rzekomą śmierć opisał Mickiewicz w wierszu Reduta Ordona. W rzeczywistości doznał wówczas tylko dotkliwych poparzeń. Walczył także pod Ostrołęką i Olszynką Grochowską. Kawaler Virtuti Militari. Grobowiec rodziny Gorgolewskich skrywa szczątki jednego z najwybitniejszych architektów końca XIX w. Zygmunta Gorgolewskiego działającego w Niemczech i poznańskim (min odpowiadał za restaurację zamku w Gołuchowie i biblioteki w Kórniku). W 1893 roku zamieszkał we Lwowie. Tu powstało jego największe dzieło Teatr Miejski. Nie chcąc się narazić na posądzenie o wykorzystywanie swej pozycji projekt wysłał w tajemnicy z Lipska Kolejny piękny nagrobek wielkiego Polaka - Stanisława Szczepanowskiego. Studiował w Krakowie, Wiedniu, Paryżu i Londynie. Przez kilka lat pracował w Anglii gdzie zaproponowano mu jako ekspertowi podróż do Indii z następcą tronu późniejszym królem Edwardem VII. Odmówił. Wybrał Galicję. Tworzył tu przemysł naftowy. Pisali o nim Prus i Sienkiewicz. Był nazywany romantykiem pozytywizmu.
Na Łyczakowie mieszkała i na tutejszym cmentarzu pochowano pisarkę i publicystkę Gabrielę Zapolską. (jasny nagrobek w głębi)

Stefan Banach - dziecko pary górali, wychowywany w rodzinie zastępczej właścicielki pralni. Samouk i geniusz matematyczny. Twórca słynnej lwowskiej szkoły matematycznej.
W czasie okupacji niemieckiej w Instytucie Badań nad Tyfusem był karmicielem wszy. Po zajęciu Lwowa przez Armię Czerwoną ponownie zatrudniony na politechnice. Przygotowywany był jego wyjazd do Krakowa ale choroba i śmierć to uniemożliwiła . Mieszkał u przyjaciół kupców Riedlów i w ich grobowcu został pochowany
Grobowiec polskiego działacza społecznego i poety doby romantyzmu Seweryna Goszczyńskiego. Mieszkając w Warszawie na wieść o wybuchu powstania w Grecji pieszo tam ruszył aby wziąć udział w walkach o wolność. Doszedł jednak tylko do Galicji. Tam konspirował. Ścigany przez policję wrócił do Warszawy i wkrótce był jednym z tych którzy zaatakowali Belweder rozpoczynając powst. Listopadowe. Emigrant pod koniec życia wrócił z Francji do Lwowa. Nagrobek dwóch Ormian dr.Józefa Torosiewicza twórcy i fundatora ochronki dla najuboższych ormiańskich dzieci oraz wieloletniego kierownika tej placówki ormiańskokatolickiego księdza Kajetana Kajetanowicza.
Typowym elementem na wielu grobach są płaczki opłakujące zmarłych i anioły prowadzące ich do życia wiecznego. Na grobie Artura Grottgera wielkiego romantycznego malarza, twórcy prac o Powst. Styczniowym widzimy kamienną klęczącą kobietę. To jego narzeczona Wanda Monne. Ona też wykonała medalion  z twarzą Grottgera. Sokół symbolizuje miłość i wierność. Lira o pękniętych strunach i paleta malarska przerwany przez śmierć talent artysty. Grób stoi w miejscu które sam wybrał spacerując z narzeczoną po cmentarzu. Grób Karola Szajnochy - syna Czecha- który czuł się Niemcem, sam wybrał narodowość polską. Był bardzo popularnym historykiem popularyzującym historię Polski. Kiedy w 42 roku życia stracił wzrok nie zaprzestał pracy ale swoje dzieła dyktował współpracownikom.
Muza historii Klio w koronie cierniowej. I herb Rzeczpospolitej już trzech narodów - oprócz orła i Pogoni widoczny archanioł Michał symbol Rusi.

Nagrobek ormiańskiego arcybiskupa Samuela Cyryla Stefanowicza. Zmarł w 1858 roku w wieku 104 lat Był wówczas najstarszym urzędującym biskupem Europy.

Choć Zbigniew Herbert pochowany jest na Cmentarzu Powązkowskim to urodził się we Lwowie. Tu też jest grób skrywający prochy jego bliskich Jasny postument w głębi zdjęcia znajduje się na grobie Franciszka Stefczyka. Na początku XX w. był inicjatorem zakładania spółdzielczych kas zapomogowo - pożyczkowych. W czasie obrony Lwowa w listopadzie 1918 roku był jednym z przywódców Komitetu bezpieczeństwa i ochrony dobra publicznego. W 2011 roku rozpoczęto jego proces beatyfikacyjny.
Wśród wielu nagrobków osób zasłużonych jest wiele ciekawych grobów „zwykłych, szarych” ludzi. One też zachęcają do chwili zadumy. Tu grobowiec Ludwika Kazimierza Ralskiego który zginął pod lawiną.

Na cmentarzu jest pochowanych wielu słynnych Ukraińców. Iwan Franko jeden z czołowych poetów i pisarzy którego pomniki są w prawie każdym mieście. Pisał po ukraińsku ale i po polsku.  Na nagrobku postać nawiązująca do jego utworu „Kamieniarz”.

Grób Stanisława Ludkiewicza ukraińskiego kompozytora i muzykoznawcy.

Nagrobek Salomei Kruszelnickiej znanej ukraińskiej śpiewaczki sopranistki i pedagog. Śpiewała na całym świecie min na scenie słynnej La Scali u boku legendarnego tenora Enrico Caruso. Była także gwiazdą Opery Warszawskiej gdzie znajduje się jej popiersie. Obecnie jej imię nosi Opera Lwowska. Wśród ciekawych nagrobków jest jednak wiele współczesnych które nieco kłócą się z tym miejscem.

Pamiętajmy o tych wszystkich którzy żyli, umierali i zostali pochowani w Polsce a obecnie zrządzeniem losu i możnych „kartografów” spoczywają poza jej granicami.

najbliższe galerie:

 
Lwów - Cmentarz Łyczakowski w jesiennej szacie
1pix użytkownik zibid odległość 0 km 1pix
CMENTARZE ;   Łyczakowski we Lwowie
1pix użytkownik rozmusiaki odległość 0 km 1pix
Lwów - Cmentarz Łyczakowski oraz Orląt Lwowskich
1pix użytkownik camel17 odległość 0 km 1pix
Chwila zadumy
1pix użytkownik annuus80 odległość 0 km 1pix
Л ь в і в
1pix użytkownik lola310889 odległość 1 km 1pix
ukraina
1pix użytkownik mruwka odległość 1 km 1pix

komentarze do galerii (4):

 
kabaczek użytkownik kabaczek(wpisów:1133) dodano 05.11.2012 20:17

Tamaryszku, co do nagrobku Torosiewicza nie pamiętam abym miał jakieś problemy ze zrobieniem zdjęcia. Mimo, że teoretycznie już cmentarz jest zamknięty dla nowych pochówków, to przypuszczam, że jest możliwe że nie jest to ściśle przestrzegane. Mógł więc pojawić się nowy nagrobek, przesłaniający widok.
Tak stary cmentarz uzmysławia mi, jak bardzo w naszych współczesnych czasach symbole i kody które dla naszych przodków były jasne i przemawiały do "widzów" na licznych nagrobkach, dla nas stały się zupełnie nieczytelne.
Pozdrawiam.

tamaryszek użytkownik tamaryszek(wpisów:69) dodano 31.10.2012 09:47

Pogody może nie miałeś, ale za to tłumów nie było.
Zastanawiam się, jak udało się zrobić zdjęcie pięknemu nagrobkowi Torosiewicza (12), przed którym ostatnio postawiono wysoki nagrobek.
Fot. 14 - czy zauważyłeś na nagrobku wyrzeźbiony stos kart papieru, gdzie zapisana jest tylko jedna, pierwsza.
Fot. 26-28 - bez tłumów widać piękno tych nagrobków.
Pozdrawiam:)

martafryka użytkownik martafryka(wpisów:1619) dodano 31.10.2012 01:50

# 8 niesamowita historia życia...

wo użytkownik wo(wpisów:360) dodano 30.10.2012 23:54

To piękna nekropolia....

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!