m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (27):

 
Początkowo zmarłych i poległych w walkach chowano tak jak rodziny chciały lub jakie miały możliwości.  Efektem było to, że każdy miał inny nagrobek, inny krzyż. Jednocześnie groby były rozproszone po całym mieście. Największe ich pozacmentarne skupiska były na terenie Politechniki i na Persenkówce.

Pozostałości tych starych nagrobków można jeszcze gdzieniegdzie wypatrzeć. Zakładając cmentarz przeniesiono szczątki poległych z tych wszystkich prowizorycznych miejsc pochówku. Często upamiętniano je nieistniejącymi obecnie pomnikami.

Już w 1921 roku rozpisano anonimowy konkurs na projekt pomnika - Cmentarza Obrońców Lwowa. Wygrał go student architektury Politechniki Lwowskiej Rudolf Indruch - sam biorący udział w walkach o miasto. Pod koniec lat trzydziestych zastąpiono wcześniejsze drewniane krzyże trwalszymi betonowymi. „TU LEŻY ŻOŁNIERZ POLSKI POLEGŁY ZA OJCZYZNĘ’’ 
Grób Nieznanego Żołnierza - w tym miejscu pochowano pięciu nieznanych cywilów i żołnierzy poległych pod Persenkówką. Przed wojną napis brzmiał „Nieznanym bohaterom, poległym w obronie Lwowa i Ziem Południowo- Wschodnich” lecz tej treści nie zaakceptowała strona ukraińska.

W 1925 roku z anonimowego grobu ekshumowano ciało poległego obrońcy i złożono je w Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie.
W 1932 roku ukończono katakumby. Pochowano tu najbardziej zasłużonych. Po wojnie miejsce to zamieniono na zakłady kamieniarskie i garaże. Wśród poległych mało wojskowych, są za to uczeń, kolejarz, rzeźnik, urzędnik czy kominiarz. Wszyscy odpowiedzieli na próbę odebrania miasta i zapłacili najwyższą cenę.

Pochowany jest tu też najmłodszy w historii kawaler Virtuti Militari - 13-o letni Antoś Petrykiewicz. Na tablicy wśród odznaczeń jakie otrzymali polegli widać „krz” …
Chodzi o krzyż Obrony Lwowa. Tu też chyba ingerowała współczesna polityka.

W 1919 roku 17-stu amerykańskich lotników walczyło w armii polskiej tworząc 7 Eskadrę Myśliwską. Szczególny postrach wzbudzali w konnicy Budionnego. Troje z nich zginęło na polskiej ziemi. „Siłą napędową” udziału amerykanów był Merian Cooper. W czasie wojny bolszewickiej zestrzelony za linią wroga uciekł przy współudziale dwóch polskich jeńców z niewoli, pieszo przechodząc 700km spod Moskwy na Łotwę a następnie do Polski. Po powrocie do USA grał min. pilota walczącego w filmie z King Kongiem.

Na cmentarzu pochowano także 17 żołnierzy francuskich. Większość z nich potem ekshumowano i przewieziono do rodzin we Francji.
Obecnie w tym miejscu spoczywają prochy jednego żołnierza poległego w 1920 roku. Dawniej wchodziło się na teren cmentarza przez Pomnik Chwały. Wejścia strzegły dwa lwy, każdy trzymający tarczę z napisem „ZAWSZE WIERNY” i „ TOBIE POLSKO”. Nad głową wchodzących był napis „MORTUI SUNT UT LIBERI VIVAMUS” - Polegli abyśmy żyli wolni.

Od bramy półkoliście biegła kolumnada do potężnych pylonów. Na jednym są wymienione miejsca największych walk we Lwowie.

Na drugim miejsca walk na terenie Małopolski Wschodniej.

Po wojnie teren cmentarza ulegał dewastacji, groby niszczały, zaczęto w tym miejscu wysypywać śmieci. W1971 roku przy pomocy czołgu i maszyn zniszczono kolumnadę ( nie ma dotychczas zgody na jej odbudowę). Jednak brama i pylony choć nieco uszkodzone oparły się niszczycielskiej sile.
Przez część cmentarza poprowadzono drogę. Po latach udało się ekshumować zmarłych pod nią leżących i obecnie spoczywają przy kaplicy.

Mała kaplica na terenie cmentarza zastąpiła wcześniejszą drewnianą którą wzniesiono jeszcze w czasie walk o Lwów. Zdobią ją skromne ale piękne witraże.

Można tu też zobaczyć parę zdjęć z historii powstania, dewastacji i odbudowy cmentarza.
Po dwudziestu latach ofiara złożona przez dzieci Lwowa zaowocowała w zapatrzonych w ich legendę innych dzieciach tworzących Szare Szeregi. Miejsce to jest licznie odwiedzane przez Polaków przyjeżdżających do Lwowa. Pamiętajmy o tych którzy poświęcili życie w obronie swojej ale i naszej Ojczyzny.

najbliższe galerie:

 
ukraina
1pix użytkownik mruwka odległość 0 km 1pix
Lwów - Cmentarz Łyczakowski w jesiennej szacie
1pix użytkownik zibid odległość 0 km 1pix
CMENTARZE ;   Łyczakowski we Lwowie
1pix użytkownik rozmusiaki odległość 0 km 1pix
Lwów - Cmentarz Łyczakowski oraz Orląt Lwowskich
1pix użytkownik camel17 odległość 0 km 1pix
Chwila zadumy
1pix użytkownik annuus80 odległość 0 km 1pix
Lwów
1pix użytkownik lpkorn3324 odległość 1 km 1pix

komentarze do galerii (2):

 
wo użytkownik wo(wpisów:366) dodano 30.10.2012 23:51

Dobrze, że odbudowano to miejsce, tak ważne w historii Polski. Ciekawe. Pozdrawiam

martafryka użytkownik martafryka(wpisów:1619) dodano 30.10.2012 23:46

........................................................................słowa bardziej ujmujące niż fotografie.....

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!