m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (37):

 
Krakówek w XVII wieku był z pewnością pięknym miastem. Rynek w obecnym kształcie cały zabudowany był kramami, a wieża była tylko dodatkiem do sporego ratusza. A tu taka fajna makieta za szybą. Wszystkie fotki wykonane w muzeum Krzysztorfory, znajdującym się na Rynku. Rynek Główny zajmuje cztery kwartały miasta lokowanego na prawie magdeburskim, wytyczonego w układzie szachownicowym; ma kształt kwadratu (200 x 200 m), w części południowej dostosowanego do przedlokacyjnej zabudowy Okołu. Przez rynek przebiega Droga Królewska, główny trakt komunikacyjny miasta średniowiecznego, wiodący od Bramy Floriańskiej przez Stare Miasto i Okół na Zamek Królewski na Wawelu.
Na zdjęciu kamienica Mennica, zwana również Margrabską. Historia Rynku sięga XIII wieku; jest największym (4 ha powierzchni) placem Krakowa, a także jednym z największych rynków w Europie.
Od prawej kamienice: Czerwona, Pod Orłem i Betmanowska. Rynek Główny początkowo był własnością władcy. W 1358 Kazimierz Wielki zrzekł się prawa do większości obiektów na Rynków Głównym na rzecz miasta. Pierwsza wzmianka pochodzi z roku 1300 występuje on pod nazwą Rynek, Ring, Circulus lub Forum, nazwy te zachowały się aż do 1882 roku. Później występuje pod nazwą Rynek Główny. 
Od lewej: Kamienica Szara, Dom Włoski, kamienica Pod Jaszczurką z legendarnym studenckim klubem Pod Jaszczurami, kamienica Bonerowska, Pod Złotym Karpiem i zasłonięty przez św. Wojciecha Dom Wenecki.
Podobnie jak poprzednia fotka linia  G-H. Od lewej: kamienica Czyncielów, obecnie wykorzystywana przez Hard Rock Cafe, kamienica Bidermanowska - na wszystkich piętrach EMPiK oraz kamienica Szara. Od prawej: Pałac Małachowskich, kamienica Pod Blachą, kamienica Pod Jagnięciem i zasłonięty Pałac Pod Baranami. Widok na Pałac Pod Baranami. Inna poprawna nazwa to Pałac Potockich, bo to właśnie do tej rodziny należy to okazałe gmaszysko. Janku, pozdrawiam:) Od prawej; kamienica Hetmańska i Morsztynowska. Kamienica Morsztynowska, Pinocińska i Pod Św. Anną. Budynek Feniksa i kamienica Bonerowska zwana również Zacherlowską.
W 1882 r. uruchomiono pierwszą w Krakowie wąskotorową linię tramwaju konnego, a jej trasa wiodła przez Rynek Główny. W kolejnych latach Rynek Główny był najważniejszym węzłem komunikacyjnym w mieście - krzyżowały się tutaj trasy kilku linii tramwajowych. W 1951 roku, mimo sprzeciwu specjalistów, władze podjęły decyzję o likwidacji torowisk na rynku. Proces ten trwał stopniowo. 27 czerwca 1952 roku przez Rynek przejechał ostatni tramwaj normalnotorowy, zaś tramwaje wąskotorowe zniknęły z niego ostatecznie 13 lutego 1953 roku, wraz z ich likwidacją. Torowiska zostały zdemontowane później, dzięki czemu jeszcze przez kilka lat funkcjonowała na nim atrakcja w postaci kursów tramwaju konnego. Na Rynku znajdują się dwa kościoły. Malutki św. Wojciecha i ogromny Mariacki. Adasia postawiono w 1898 roku. Obecnie jest to ulubione miejsce spotkań. Oczywiście nie po to aby zachwycać się jego pięknem lecz by ruszyć na imprezy:))) Wizytówką Rynku oprócz kościoła Marackiego są oczywiście Sukiennice.
Sukiennice podlegały przez wieki wielu przemianom i ich obecny kształt w niczym nie przypomina dawnych sukiennic. Już w roku 1257 książę Bolesław Wstydliwy przy lokacji Krakowa zobowiązał się postawić kramy sukienne. Stanowiły one podwójny rząd kramów kamiennych, tworzących jakby uliczkę pośrodku Rynku. Sukiennice w tej postaci przetrwały do połowy XIV stulecia. Pierwowzorem dzisiejszych Sukiennic były drewniane kramy sukienne otoczone dookoła budami, jatkami i straganami. W akcie lokacyjnym król zobowiązał się do wystawienia sukiennic. Stanowiły one podwójny rząd kramów z uliczką pośrodku, która na noc była zamykana z obydwu stron[1]. Około roku 1300 aleję z kramami zadaszono, co nadało im wygląd hali targowej[2]. W takiej formie przetrwały do połowy XIV wieku. Nowe, gotyckie sukiennice wystawił król Kazimierz III Wielki przed 1358. Środkowa hala o długości 108 m i szerokości 10 m z dwóch stron miała dostawione dwa rzędy kramów na głębokość 7,5 m. W osi długiej było to 18 kramów, które nakryte były sklepieniami, a otwarte do wnętrza ostrołukowymi lub półkolistymi portalami. Od strony południowej i północnej wybudowano zdwojone, ostrołukowe arkady. Przypominały one już kształtem obecne sukiennice. Budowla ta przetrwała jako gotycka do 1555 roku, kiedy spłonęła.  latach 1556-1559 przystąpiono do odnowienia spalonych sukiennic. Pracami kierował mistrz Pankracy, który zasklepił kolebkowo wielką halę sukiennic. Wtedy budynek zwieńczono attyką o podziałach arkadowych i grzebieniu z maszkaronami projektu Santi Gucciego. Dobudowano także kolumnowe loggie, które zaprojektował Jan Maria Padovano. W roku 1601 przebito przejście w poprzek Sukiennic i ozdobiono je ryzalitami. W ramach porządkowania Rynku w latach 1875-1879 sukiennice przebudowano według projektu Tomasza Prylińskiego. Dolna hala została przekształcona w ciąg drewnianych kramów handlowych, rozlokowanych wzdłuż ścian. Dobudowano ryzality na osi wsch-zach oraz parterowe arkadowe podcienia. Na szczytach ryzalitów od strony wschodniej umieszczono maszkarony przedstawiające karykatury ówczesnych prezydentów Krakowa (autor: Walery Gadomski wg rysunku Jana Matejki). Halą dolna została udekorowana w 1895 herbami miast polskich, godłami cechowymi i pieczęciami, sala górna została zaadaptowana na potrzeby muzeum. Wizerunek Sukiennic w czasie okupacji niemieckiej został umieszczony na banknotach o nominale 50 złotych emitowanych przez Bank Emisyjny w Polsce. Wieża ratuszowa - gotycka wieża z XIV wieku znajdująca się na Rynku Głównym w Krakowie, o wysokości 70 m. Ocalała ze zburzonego w 1820 roku ratusza – wówczas głównego gmachu administracyjnego Krakowa.
Dnia 1 marca 1817 r. na posiedzeniu Zgromadzenia Reprezentantów Wolnego Miasta Krakowa podjęto decyzję o zburzeniu części gmachu ratusza, w której znajdował się spichlerz. W końcowej części uchwały czytamy: Wieża jednak ratuszowa, miejsce dla głównej warty czyli hauptwach i korpus starego ratusza od strony wieży ma pozostać w całości. W roku 1820 przystąpiono do rozbiórki spichlerza, w wyniku której zarysowały się mury właściwego ratusza, co w konsekwencji doprowadziło do zburzenia całego gmachu. Dobrze, że chociaż ona ocalała:) Kościół archiprezbiterialny pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny - to właśnie pełna nazwa kościoła Mariackiego i myślę, że ta druga jest zdecydowanie sympatyczniejsza i łatwiejsza do zapamiętania:) Obok Sukiennic to najbardziej znany zabytek Rynku i jedna z wizytówek Krakowa. Jest kościołem gotyckim, budowanym w XIV i XV wieku.
Z wyższej wieży kościoła Mariackiego można podziwiać panoramę Krakowa. To kolejny punkt widokowy obok kopca Kościuszki, kopca Kraka czy balonu widokowego. Tutaj widok na ulicę Floriańską zakończoną bramą Floriańską i teatr Słowackiego. Widok na Wawel. Widok na linię E-F i kościół św. Wojciecha. Widok na Rynek i remontowane wówczas Sukiennice. Po takiej wspinaczce najlepiej usiąść w jednym z zaprzyjaźnionych ogródków i napić się zimnego browara:) Z zadumy zawsze nas wyrwie hejnał z wieży Mariackiej.
A jak ktoś ma za dużo kasy na zbyciu, to takich aktorów są dziesiątki:) Dziękuję i obiecuję, że już więcej Krakowem nie będę nikogo męczył:)

najbliższe galerie:

 
Polska - Kraków cz. 1
1pix użytkownik maria37 odległość 0 km 1pix
Kraków 1 - Zima
1pix użytkownik popekpawel odległość 0 km 1pix
Kraków - migawki
1pix użytkownik mgfoto odległość 0 km 1pix
Kraków
1pix użytkownik may310 odległość 0 km 1pix
Kraków 2011
1pix użytkownik maryush odległość 0 km 1pix
Polska - Kraków cz. 3
1pix użytkownik maria37 odległość 0 km 1pix

komentarze do galerii (22):

 
anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 15.10.2012 21:04

Pięknie pokazany krakowski rynek.
Cała krakowska seria była bardzo interesująca. Dziękuję za tak dokładną prezentację miasta.
Pozdrawiam serdecznie:)

grace użytkownik grace(wpisów:3357) dodano 15.10.2012 03:17

Pawel, ptaszyska tez lubie, w koncu krakowskie ptaszyska:) Pozdrowki:)

popekpawel użytkownik popekpawel(wpisów:3615) dodano 14.10.2012 17:06

Deszczu. Otworzyli niestety. Carrefour. To są jakieś jaja. Jest tyle innych miejsc dla tego typu lokali handlowych:(

popekpawel użytkownik popekpawel(wpisów:3615) dodano 14.10.2012 17:05

Skuza. Warszawę od podszewki niech pipol pokaże, bo strasznie się leni:))) Ja mogę pokazać co najwyżej namiastkę:)

popekpawel użytkownik popekpawel(wpisów:3615) dodano 14.10.2012 17:04

Grace. Odejmij 4, bo te są z samymi ptaszyskami:)

deszcz użytkownik deszcz(wpisów:2891) dodano 14.10.2012 15:07

...podoba mi się ten Twój trud w zdobywaniu ciekawych kadrów. Ostatnio gruchnęła wieść, że w Sukiennicach ma być jakaś GALERIA HANDLOWA, może Biedronka?...pora umierać...pozdrawiam serdecznie.

skuza użytkownik skuza(wpisów:4121) dodano 14.10.2012 14:48

Na te galerie czekałam,dziwiłam się zawsze,chodzisz gdzieś po opłotkach,a rynek omijasz:)Zrozumiałam dlaczego i wcale się nie dziwie...piękne miejsce i emocjonalnie pokazane.Dziękuje za krakowskie galerie,czekam zatem na Warszawę ...od podszewki:))Pozdrawiam serdecznie:))

grace użytkownik grace(wpisów:3357) dodano 14.10.2012 12:26

To sie nazywa przewodnik po Krakowie. Przewodnik w 21 odcinkach.
Pozdrawiam serdecznie, dziekujac za oprowadzenie po Twoim miescie:)

popekpawel użytkownik popekpawel(wpisów:3615) dodano 14.10.2012 09:23

Paweller. Widzę, że powinienem był stworzyć osobną galerię z balonu. Miałbyś dachów co niemiara:)

paweller75 użytkownik paweller75(wpisów:7220) dodano 13.10.2012 23:24

O, i dla mnie się coś znalazło, 32, 33 i 34 super. Pozdrawiam.

piotr54 użytkownik piotr54(wpisów:788) dodano 13.10.2012 21:36

Zdjęcie 32. jak dla mnie jest kultowe, tu jakby się czas zatrzymał, ba tu czuć ducha Krakowa.

marioli użytkownik marioli(wpisów:1031) dodano 13.10.2012 21:22

Dziwne są te dwie różne wieże kościoła Mariackiego.

popekpawel użytkownik popekpawel(wpisów:3615) dodano 13.10.2012 21:11

Dzięki wmp. Pozdrawiam:)

wmp57 użytkownik wmp57(wpisów:2152) dodano 13.10.2012 20:28

Daję dychę za cały cykl krakowski. Dobra robota.
Moje ulubione polskie miasto. Zdecydowanie.
Pozdrawiam.

popekpawel użytkownik popekpawel(wpisów:3615) dodano 13.10.2012 19:25

Piotr. Prędzej zobaczę Twoje:)
Maju. Ale mnie nie ma w Krakowie:)

maja-maja użytkownik maja-maja(wpisów:442) dodano 13.10.2012 18:06

Ja z jeszcze jedną sugestią odnośnie podziemnego Krakowa. Będzie teraz okazja, która jest raz do roku mianowicie będzie można zwiedzać katakumby klasztoru franciszkanów d. reformatów przy ul. Reformackiej 4. Sprawdziłam, wejść można 1, 2 i 3 listopada o godz 13. gdybyś w tym czasie mógł....................galeria byłaby z podziemnego Krakowa cudowna..............

piotr54 użytkownik piotr54(wpisów:788) dodano 13.10.2012 17:38

Mocnym akcentem kończysz krakowskie galerie, chyba, że doczekam kolejnych, a w to nie wątpie.

popekpawel użytkownik popekpawel(wpisów:3615) dodano 13.10.2012 17:16

Halina. Wiele bym dał abym mógł wrócić do Krakowa, choć nie będę ukrywał, że odkrywanie Warszawy jest bardzo ciekawe:)
Mgfoto. Się nie zarzekam ale póki co nie mam co pokazać, choć znam jeszcze kilka ciekawych miejsc:)

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6126) dodano 13.10.2012 17:06

Nie musisz się tak zarzekać ;) Dobra robota! Pozdrawiam :)

halszka użytkownik halszka(wpisów:2671) dodano 13.10.2012 17:02

Gratki:)) Doczekałam się na krakowski Rynek Główny z pięknymi Sukiennicami po renowacji,zabytkowymi kamienicami ( dzięki za podpisy:) i kościołami.Twierdzisz,że to oklepane kadry,toż to klasyka! Lubimy oglądać piękne widokówki,a takich masz dużo:) Przecież klasyka nigdy się nie nudzi:) W podziemiach Sukiennic (muzeum,o którym pisze Maja) byłam wiosną tego roku i polecam.Robi wrażenie ten wystrój i klimat Średniowiecza:) Świetne miejsce!

popekpawel użytkownik popekpawel(wpisów:3615) dodano 13.10.2012 16:59

Maju. Gdy otworzyli podziemną trasę cieszyła się ona ogromną popularnością i te tłumy w kolejce bardzo mnie zniechęcały. Być może teraz jest trochę lepiej? Sprawdzę przy najbliższej wizycie.

maja-maja użytkownik maja-maja(wpisów:442) dodano 13.10.2012 16:32

Brawo Paweł, odstawiłeś niesamowitą robotę. Fotki z różnych okresów czasowych i pór roku, nieziemska praca................ale...........ale......... doszlifowałabym małe zakończenie tematu o Krakowie. Pokazałaś go z góry i linii horyzontalnej ulic. Brakuje jeszcze Krakowa podziemnego. Tam też jest co pokazać. Wprawdzie nie byłam po otwarciu, ale udało mi się wejść "promocyjnie" w trakcie prac pod płytą Rynku. Może znajdziesz w sobie jeszcze odrobinę weny i zacięcia, i ten jeszcze jeden, jedyny raz poświecisz na spacer podziemny..........hmmmm???

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!