m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (26):

 
Wczesne słońce w takiej scenerii czyni cuda. Można siedzieć, patrzeć i dziwić się, abstrahując od mrocznej zaszumionej rzeczywistości, jak tutaj jest pięknie. Czy to scenografia i jestem na próbie wielkiego narodowego dramatu, czy tak rzeczywiście jest. Dla mieszkańców to codzienność dla przyjezdnych święto. Na szczycie tego wzniesienia jest mały klasztor z młodymi mnichami. Jednego zastałem w modlitwie. Zwrócony w stronę wschodzącego słońca, przykucnięty na kamieniu, nieruchomo w ciszy medytował. Nie widział, że jestem. Zza małej stupy obserwowałem jak wstaje dzień w Mrauk U. W 1990 roku generałowie dali tydzień mieszkańcom Bagan, by się spakowali i wywieźli ich w liczbie czterech tysięcy w inne miejsce. Dlaczego? Postanowiono Bagan otworzyć dla cudzoziemców. Między stupami, świątyniami żyli sobie jak dawniej ludzie. Ich domki były takie jak w całej biednej Azji. Wiatrem podszyte. Mnich, usłyszał zwolnioną migawkę. Jedną. Drugą. Rozglądał się kto tu zagląda mu w sam środek duszy. Jak słońce wspięło się wyżej poprosilem by stanął tak, bym mógł wykonać kilka zdjęć konturowych. Zdjęć z trzema szczytami... Wszyscy w Bagan bez względu na wielkość domu, stada kóz, wołów musieli wyjechać, bo cudzoziemiec ma oglądać historię zaklętą w świątyniach. A nie biedaków proszących o jałmużnę. I faktycznie jest w Bagan z roku na rok coraz więcej turystów. To oczywiście nic w stosunku do Angkor w Kambodży, gdzie przewalają się tłumy. W MRAUK U jest inaczej. Podróżników jest bardzo mało. Zaś mieszkańcy wraz ze starymi stupami tworzą niepowtarzalny klimat. W Bagan bez względu czy stoisz na ziemi, czy fruniesz w powietrzu jest cicho. Cicho, sza... na wszystkich ulicach Bagan.
W MRAUK U słychać koguty. Słychać życie. Jest zaklęte jak w bajce, legendzie, przypowieści. Bo ludzie tworzą klimat. O świcie, przy każdym domku mieszkańcy rozpalają ogniska. Siedzą wokół ogniska i grzeją się. Poranki są zimne. Przy okazji gotują zupę. Dymy z tych ognisk snują się między drzewami, wzgórzami, stupami. Wstające słońce przebija się przez tę scenografię i gra. Maluje. Dziwy tworzy. Bagan to równina na której stoi kilka tysięcy świątyń. MRAUK U to pofałdowany teren. Niektóre są na wierzchołku góry. Niektóre w dolinie. Dlatego dobrze wiedzieć z którego wzniesienia jest najlepszy widok o świcie i o zachodzie słońca. A potem to już tylko zachwyt ogarnia wszystkich i to przeświadczenie, że tutaj czas się zatrzymał ... Na pamiątkę, żem chwil kilka, żył w czarownych marzeń kole... - A. Asnyk Piękno jest względne. Mężczyzna kocha kobietę. Mówi - moje ty cudowności. On jej to mówi. Inny mężczyzna patrzy na tę samą kobietę i nie rozumie, co ten gość w tej kobiecie widzi. Jakaś taka niedoświetlona i we włosach ma szum wiatru jak u stracha na wróble. Piękno jest względne. Bezwględni są Ci, którzy nie widzieli nigdy piękna, oprócz tego, które codziennie widzą w swoim lustrze. W Mrauk U wszystkie świątynie są buddyjskie. Wśród tych, które stanowią świadectwo historyczne jest tylko jeden meczet - Santikan. Szukam świadectwa tych czasów z okresu panowania muzułmanów w Arakanie i jest ich tyle co kot napłakał. Można powiedzieć, że raz zapłakał. Odporny kot. Dukha - w luźnym przekładzie - cierpienie. Istota buddyzmu. Cierpienie. Młynarski śpiewał -  no co jam w twarzy?- Cierpienie, cierpienie, bezdenne cierpienie ...Świadomość, że te dzieciaki nie mają dzieciństwa, że modlitwa i medytacja wypełnia ich cały dzień, sprawia, że też cierpię.
Paulo Coelho ... im piękniejszy świat wokół mnie, tym podlej się czuję  ...piękno jest względne. W Birmie umiętność życia ludzi w prymitywnych warunkach, dla nas z lat 50. ubiegłego wieku, robi największe wrażenie. Wszystko jest ekologiczne. Współczesny rozwinięty świat poszukuje początku. Tęskni za tym co było a co zapewne nie wróci już nigdy. W Birmie ten początek można zobaczyć na własne oczy. I to nie w jakimś skansenie specjalnie zbudowanym. Tam są autentyczni ludzie. Co mam na myśli? Ludzi, którzy tak żyją naprawdę a nie na pokaz dla turysty. To nie jest jeden wielki festiwal folklorystyczny o nazwie Birma. Tu tak ludzie żyją. Mrauk U - podobno na przełomie XV i XVI wieku liczył przeszło 120 000 tyś mieszkańców. To była ostatnia stolica zjednoczonego królestwa Arakan. Tu się handlowało ryżem, bawełną, rubinami, słoniami, końmi, niewolnikami, kością słoniową, przyprawami. I wtedy, to co dzisiaj ogladam zostało właśnie zbudowane. A później następowało powolne upadanie tej krainy. Wojna z brytyjczykami i przejęcie Akaranu przez brytyjczyków doprowadziło w XIX wieku do zmniejszenia ludności w Mrauk U do 20 000 tyś zaledwie. Dzisiaj to drugi, po delcie Irrawaddy region w produkcji ryżu. A droga z Sittwe do Mrauk U to trudno dostępny trakt dla samochodów. Zaś obcokrajowiec musi dostać specjalne zezwolenie, żeby mógł w te okolice zajrzeć.
Życie codzienne mieszkańców od tych wspaniałych czasów XVI i XVII wieku nic się nie zmieniło. Wodociągu nie ma. Prąd raz jest, raz go nie ma. Internet i telefonia komórkowa z trudem zdobywa rynek. Są to instrumenty, które zapewne mogą się przyczynić do wzrostu świadomości społeczeństwa, dlatego ich rozwój jest przez władze spowalniany. Co jedzą mieszkańcy Mrauk U. Przede wszystkim ekologiczne warzywa. Ekologiczne przyprawy. Ekologiczny ryż. Drób i wieprzowinę z przewagą warzyw i ryżu. I oczywiście ryby. Lubię sobie pospacerować po marketach bo wtedy wiem na 100 % co ludność wkłada do garnka. Dla równowagi w ramach dyskusji o czerwcowych w 2012 roku zamieszkach w Sittwe i w całym stanie Arakan przypominam, że mieszkają w Mrauk U także muzułmanie. Proszę mi wierzyć, że szukałem i tylko jedną taką twarz udało mi się sfotografować. Muzułmanie i chrześcijanie są w tym rejonie w zdecydowanej mniejszości i na siłę nawracanie ich na buddyzm wydaje się być tylko polityczną koniecznością. Bo ludzie, zwyczajni ludzie pozostawieni sami sobie, bez propagandy, wydają się być przyjaźni. Pogodni i uczynni. To mniejszy, popołudniowy ryneczek. Tu można było kupić jajka i warzywa. Pomidory i kalafior i dużo innej zieleniny, nawet kwitnącej, której nie znam. Jak patrzę na to życie wielu rodzin, zwyczajnie tak na ulicy. Przy ulicy. Ścieżce. Na zewnątrz bambusowych domów to nie mogę pojąć, że portugalski misjonarz Sebastian Manrique nazwał to miasto w XVII wieku  Miastem Orientalnego Przepychu . Ten współczesny, tętniący codziennym, powolnym życiem skansen rozwija się w jednej dziedzinie napewno. Tutaj tzw. dzietność nie jest problemem. Rodzą się wspaniałe, miłe dzieciaki bez kontroli państwa. Tego nie wiem napewno, czy są ustawy zakazujące przerywanie ciąży. Wiem jedno, że niemowlęta umierają w Birmie. Sam widziałem  obrazek , który chcę wyrzucić z pamięci i nie mogę.
Bywa, że dzieci rodzą dzieci. Cały system zachęt w świecie dobrobytu tutaj nie istnieje. Dziewczynka staje się kobietą i to jest sygnał, że może być matką. Wszystko inne jest nieważne. W jednej z wiosek plemienia Czin sfotografowałem dziewczynkę ze swoim nowo narodzonym dzieckiem. Dla nich to normalność a dla nas zdziwienie. W  Listach ze Wschodu z 1898 roku Rudyard Kipling pisał:  Oto Birma, kraj zupełnie niepodobny do wszystkich, które dotąd widziałeś . W Mrauk U czas się zatrzymał. Ten skansen żyje bez picu i festiwalu folklorystycznego. W latach 50. ubiegłego wieku bawiłem się na ulicy. Grałem w myszkę i rodzice nie bali się, że mogę wpaść pod samochód. Tak jest w XXI wieku w MRAUK U.

najbliższe galerie:

 
W górę rzeki - rejs do Mrauk U
1pix użytkownik nata14 odległość 26 km 1pix
BIRMA. . . W POSZUKIWANIU CZIN. . . TATUAŻ. . .
1pix użytkownik deszcz odległość 36 km 1pix
BIRMA - SITTWE - MIASTO Z WOJNĄ W TYTULE. . .
1pix użytkownik deszcz odległość 59 km 1pix
W KRAINIE IMBIRU BANGLADESZ CZ.1 2012
1pix użytkownik sharon odległość 135 km 1pix
W KRAINIE IMBIRU CZ. 2 BANGLADESZ 2012
1pix użytkownik sharon odległość 135 km 1pix
Birma
1pix użytkownik martyna odległość 142 km 1pix

komentarze do galerii (129):

 
bj użytkownik bj(wpisów:3) dodano 21.04.2013 20:39

Skończyłam oglądać, a odnoszę wrażenie, że nadal tam jestem...
To dopiero magia...

watcher użytkownik watcher(wpisów:1930) dodano 14.03.2013 10:54

Magia !

deszcz użytkownik deszcz(wpisów:2891) dodano 02.11.2012 21:07

ELIZABETH - witaj. Ja też bardzo dziękuję za miłe słowa i pozdrawiam serdecznie.

deszcz użytkownik deszcz(wpisów:2891) dodano 02.11.2012 21:05

EUPHORIA - witam!...miło poznać. Dziękuję i pozdrawiam serdecznie.

elizabeth użytkownik elizabeth(wpisów:107) dodano 28.10.2012 23:57

Bardzo dziękuje za te zdjęcia. Przepiękne. Pozdrawiam :)

euphoria użytkownik euphoria(wpisów:27) dodano 27.10.2012 11:11

Wspaniała galeria.

deszcz użytkownik deszcz(wpisów:2891) dodano 26.10.2012 14:48

RENATKA39 - witam, miło poznać nowych "obiezyswiatow". Dziękuję za wizytę i pozdrawiam serdecznie.

renatka39 użytkownik renatka39(wpisów:8) dodano 25.10.2012 11:51

Widoki jak z Baśni .

zibid użytkownik zibid(wpisów:2270) dodano 20.10.2012 21:57

ależ wynik - 43 dyszki - rekord chyba - gratulacje Deszczu

gimper użytkownik gimper(wpisów:681) dodano 20.10.2012 20:10

A jednak przewidziałem sukces ale tym razem to nie było trudne jeszcze raz Gratulacje !!!

deszcz użytkownik deszcz(wpisów:2891) dodano 19.10.2012 11:49

DESZCZU - " którzy " to tak, należy poprawnie napisać i nie tłumacz się byle czym...pozdr

deszcz użytkownik deszcz(wpisów:2891) dodano 19.10.2012 00:27

ANNUUS80 ...piszesz, że byłaś tu wcześniej...tym wszystkim któży byli, być może jeszcze wpadną dziękuję i pozdrawiam serdecznie...

deszcz użytkownik deszcz(wpisów:2891) dodano 19.10.2012 00:21

EVVA - ..." Nie mów nic, proszę Cię no bo co można rzec w takiej chwili? Nie mów, że wrócisz tu że odchodzisz na dni tylko kilka wyjdź ot tak jak gdyby nic, jakbyś szła kupić chleb do sklepiku Anno! Nie mów nic, proszę Cię, nie mów : kiedyś wrócę tu. "...taki tekst z piosenki, którą możesz nie znać, śpiewana przez Stanisława Guzka czyli Stana Borysa mię się wspomnieniem nasunęła...dziękuję i pozdrawiam serdecznie.

deszcz użytkownik deszcz(wpisów:2891) dodano 19.10.2012 00:12

DORACZ - dziękuję. Bez dwóch, trzech zdań można się obyć...bez dobrego słowa trudno...pozdrawiam serdecznie.

deszcz użytkownik deszcz(wpisów:2891) dodano 19.10.2012 00:09

ANIKIM - dziękuję. Piękno jest względne. Zakochany kompozytor w fałszującej piosenkarce fałszu nie słyszy. Miłość jest ślepa i głucha...piękno jest względne...dziękuję i pozdrawiam serdecznie.

deszcz użytkownik deszcz(wpisów:2891) dodano 19.10.2012 00:04

CARMEL ... Herbert...Różewicz...jego dramat sceniczny " Śmierć w starych dekoracjach "...obnaża naszą butę, nasz dramatyczny kompleks...otóż na wielkim placu, gdzie przechodzi wielu ludzi na jednego z nas " nasrał " ptak, gołąb i ten jeden z nas się zastanawia...dlaczego na mnie, czy ktoś to widział, a jak widział to kto...oczywiście ten ptak to specjalnie na mnie zrobił, bo był wysłany przez tego no wiesz...temat na większy esej...w innym miejscu...dziękuję i pozdrawiam serdecznie.

deszcz użytkownik deszcz(wpisów:2891) dodano 18.10.2012 23:53

BEATA-ZBYCHU ... " malujesz czcionką cudne historie ", tego jeszcze nie czytałem...dziekuję i pozdrawiam serdecznie.

annuus80 użytkownik annuus80(wpisów:1361) dodano 17.10.2012 22:54

Gratuluję wspaniałej galerii.
Byłam tu już wcześniej. Za każdym razem zachwycałam się pięknem obrazu i wrażliwością słowa.
Zdecydowanie zasłużone wyróżnienie.
Pozdrawiam serdecznie:)

evva użytkownik evva(wpisów:22) dodano 17.10.2012 19:26

obłędnie magiczne fotografie dopełnione idealnymi opisami -perfecto! Nie piszę już nic bo wolę po raz kolejny oglądać to co pokazałeś.... Gratuluję! :)

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 16.10.2012 21:11

" trzy kierunki i piękne rysy... " - ale trzeba to zobaczyć, utrwalić, pokazać i opowiedzieć tak by ktoś się zachwycił... Gratuluję :)

dispar użytkownik dispar(wpisów:5393) dodano 16.10.2012 18:45

Jakby co, to tysięcznym gościem byłem ja...dispar.
Zresztą już kolejny raz zaglądam do tej galerii.
I ciągle chcę wracać.

marcowadziewczyna użytkownik marcowadziewczyna(wpisów:1527) dodano 16.10.2012 18:27

....a Birma ciagle w marzeniach , może kiedyś się spełnią :)

marcowadziewczyna użytkownik marcowadziewczyna(wpisów:1527) dodano 16.10.2012 18:25

Bardzo się cieszę ,że to Twoja galeria jest wyróżniona .
Gratuluję serdecznie :)))

doracz użytkownik doracz(wpisów:1288) dodano 15.10.2012 23:14

Gratulacje! Galeria rewelacyjna bez dwóch zdań! Pozdrawiam

babuch użytkownik babuch(wpisów:994) dodano 15.10.2012 21:24

deszcz-u, zasłużone GRATULKI !!!! Cóż można dodać więcej...Jestem jeszcze pod wrażeniem.Pozdrawiam

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 15.10.2012 19:15

Wielu poszukuje piękna , a nie dostrzega go. Piękno można znaleźć w drobince piachu, w porannej mgle, w promieniach słońca, w uśmiechu dziecka... Piękno jest wszędzie, trzeba tylko otworzyć serce, bo piękno dostrzega się sercem, a nie oczyma. To wrażliwość sprawia że zachwycamy się tym na co inni nie zwrócą uwagi.
Ty ją masz Deszczu i potrafisz dostrzeżone piękno przekazać innym na swoich zdjęciach.
Dziękuję, gratuluję wyróżnienia i pozdrawiam cieplutko:)

yetina użytkownik yetina(wpisów:230) dodano 15.10.2012 18:52

Mialam nadzieje, a wlasciwie pewnosc, ze ogladam galerie tygodnia. Nie omylilam sie. Bardzo sie ciesze, gratuluje :D. Pozdrawiam serdecznie z moich dzikich (bez pradu i malo ludzi) ''krzaczorow''.

carmel użytkownik carmel(wpisów:1169) dodano 15.10.2012 17:05

Wspaniałym jest móc podróżować i mieć choć na chwilę możliwość oglądania innego życia. Czasem tak sobie myślę...co dzieje się w miejscach ,które widziałam.Na ile życie nasze biegnąc równolegle zmienia się lub nie...Ważne , żeby wraz z tą podróżą pozostała w nas mądrość z niej płynąca ...
"Jeżeli już będziesz wiedział zamilcz swoją wiedzę
na nowo ucz się świata jak joński filozof
smakuj wodę i ogień powietrze i ziemię
bo one pozostaną gdy wszystko przeminie
i pozostanie podróż chociaż już nie twoja "

Dlatego tak lubię zaglądać do Twoich galerii ;) Gratuluje wyróżnienia i dziękuję za moc kolejnych wrażeń :) pozdrawiam

beata-zbychu użytkownik beata-zbychu(wpisów:1002) dodano 15.10.2012 16:58

Witamy - Zajefajnie czarujesz światło i malujesz czcionką cudne historie. Ukłony ... jak zwykle.

deszcz użytkownik deszcz(wpisów:2891) dodano 15.10.2012 16:57

WSZYSTKIM...łącznie z FELIXEM, który mimo chodem uczestniczył wczoraj w pierwszym dniu życia tej galerii dziekuję za oceny, komentarze...pozdrawiam serdecznie.

deszcz użytkownik deszcz(wpisów:2891) dodano 15.10.2012 16:54

IROLEK - dziękuje. Jak Cię znam to jeszcze tylko lada miesiąc i już tam jesteś...pozdrawiam serdecznie.

deszcz użytkownik deszcz(wpisów:2891) dodano 15.10.2012 16:53

KONWALIA - Ty to masz dobrze...jesteś w Szwajcarii a kredyt w złotówkach...to się nazywa mieć nosa biznesowego...pozdrawiam serdecznie

deszcz użytkownik deszcz(wpisów:2891) dodano 15.10.2012 16:50

HALSZKA - witaj!...miło Cię poznać...dziekuję i pozdrawiam serdecznie.

konwalia użytkownik konwalia(wpisów:3259) - Użytkownik usunięty. dodano 15.10.2012 16:46

Deszcz...
Jestem w Szwajcarii i patrzę na Alpy
I też pozdrawiam.

irolek użytkownik irolek(wpisów:1008) dodano 15.10.2012 16:42

GRATULACJE!!!
Cudne zdjecia.
Piekny kraj.
... ja chce do Birmy!!!
POZDRAWIAM

deszcz użytkownik deszcz(wpisów:2891) dodano 15.10.2012 16:39

KONWALIA - pani profesor od Szwajcarii...tak nazwałem kiedyś Twój status na OŚ i to bez żadnej ironii i etcetera...dlatego pozwolę sobie przy tym określeniu pozostać...pani profesor dziekuję i pozdrawiam serdecznie.

deszcz użytkownik deszcz(wpisów:2891) dodano 15.10.2012 16:34

ANDRED - nie pisz, że nie masz słów...zawsze można coś nowego wymyśleć...Pipol wymyślił " byczo " co oznacza semi zacnie, Dispar ma podobające, mocno i wybitnie podobające...jeżeli prawdą jest, że jesteś lekarzem, co gdzieś na forum wyczytałem to możesz wprowadzić lekarskie powiedzonka...stan stabilny...ciężki ale stabilny...zgon...wypis...pozdrawiam serdecznie i dziękuję.

halszka użytkownik halszka(wpisów:2671) dodano 15.10.2012 15:01

Świetna galeria! Piękne zdjęcia i ciekawy opis,który się dobrze czyta:) Gratuluję zasłużonego wyróżnienia!

bratek użytkownik bratek(wpisów:538) dodano 15.10.2012 14:34

Felix Baumgartner did it, Chuck Yeager did it and You did it! ;-)
Gratulacje!

konwalia użytkownik konwalia(wpisów:3259) - Użytkownik usunięty. dodano 15.10.2012 12:55

Zbudowałeś piękny nastrój.
Bardzo dobre zdjęcia i tekst.
Z przyjemnością obejrzałam.

romana użytkownik romana(wpisów:5222) dodano 15.10.2012 12:15

Deszczu... Twój tekst... Ty wiesz... gratuluję :)

raul użytkownik raul(wpisów:2032) dodano 15.10.2012 10:38

Gratuluję :)

pipol użytkownik pipol(wpisów:9089) dodano 15.10.2012 08:38

Gratulacje :)

dispar użytkownik dispar(wpisów:5393) dodano 15.10.2012 07:12

To duża radość dla mnie.
Gratuluję:)))

eddie użytkownik eddie(wpisów:297) dodano 15.10.2012 06:25

Gratki. Świetnie. Pozdrawiam.

popekpawel użytkownik popekpawel(wpisów:3654) dodano 15.10.2012 06:12

Gratki Deszczu:)

grace użytkownik grace(wpisów:3357) dodano 15.10.2012 02:14

Gratuluje:)

martafryka użytkownik martafryka(wpisów:1619) dodano 15.10.2012 00:13

SłONECZNE GRATULACJE :)))

martafryka użytkownik martafryka(wpisów:1619) dodano 15.10.2012 00:12

też brak mi słów

ach!.....................................................................................wirtuozja!!!

paweller75 użytkownik paweller75(wpisów:7589) dodano 15.10.2012 00:10

Gratuluję i pozdrawiam:)

andred użytkownik andred(wpisów:4779) dodano 14.10.2012 23:32

DESZCZU, ja już nie mam słów, żeby opisać jak mi się podobało.
Gratuluję i pozdrawiam,
andred

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7357) dodano 14.10.2012 23:14

Lubisz się ze mną droczyć? Hmm... to mi ulżyło :-))) Pozdrówki serdeczne i chyba już gratulacje prawie można składać!

chipsik użytkownik chipsik(wpisów:444) dodano 14.10.2012 23:13

Dzięki za EXTRA spacer ! Pozdrawiam :)

deszcz użytkownik deszcz(wpisów:2891) dodano 14.10.2012 23:04

MIECZYSAW - bez przesady, okoliczności tworzą zdjęcie, trzeba to tylko umieć wykorzystać...dziękuję i pozdrawiam serdecznie.

deszcz użytkownik deszcz(wpisów:2891) dodano 14.10.2012 23:00

SURYKATKA - bo lubię się z Tobą podroczyć...dzięki i pozdrawiam serdecznie.

deszcz użytkownik deszcz(wpisów:2891) dodano 14.10.2012 22:58

MGFOTO - 23. trzy kierunki i piękne rysy twarzy birmańskiej kobiety...ważne, że każdy może sobie coś dla siebie wybrać...dziękuje i pozdrawiam serdecznie.

deszcz użytkownik deszcz(wpisów:2891) dodano 14.10.2012 22:53

OLAZIM - dziękuję i pozdrawiam serdecznie.

mieczysaw użytkownik mieczysaw(wpisów:2099) dodano 14.10.2012 21:08

Tak mnie zatkało,że nie wiem co napisać.Gratuluję cudownej galerii.Pozdrawiam

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7357) dodano 14.10.2012 20:56

Deszczu - a cóż ja takiego Ci zrobiłam ,że nawet pozdrowić mnie nie chcesz? :-((((
Dałabym Ci chleba z masłem, alem go zjadła... Przecież wiesz ,że innych też tym chlebkiem nie częstuję.

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 14.10.2012 20:46

Mnie zaskakujesz za każdym razem i jest to takie oczywiste jak magiczne wschody słońca w Birmie :) Dużo fajnych fotek ale dla mnie 23 ma w sobie coś co przyciąga wzrok. Pozdrawiam serdecznie :)

deszcz użytkownik deszcz(wpisów:2891) dodano 14.10.2012 20:07

FELIX - leś chłopie leć jak Adam...jesteśmy z Tobą...skoczył z wysokości 39 000...

olazim użytkownik olazim(wpisów:2270) dodano 14.10.2012 20:00

Pięknie-niezwykła galeria/wszystko zostało już napisane/-oglądam ponownie i jest cudownie-pozdrawiam.

deszcz użytkownik deszcz(wpisów:2891) dodano 14.10.2012 19:25

TOMEK - tam wczesne wstawanie nie robi różnicy...o 18.00 ciemno...19.00 ostatni posiłek...wino na dobranoc i budzisz się wyspany o 5.00, a FELIX śmiga wciąż w górę i w górę już 32 800 ... i balon wreszcie staje się balonem...nie wiem jak Ty, ale ja mam na ekranie taki niebieski zafarb, czyżby nie ustawili balasu bieli dobrze?...

raul użytkownik raul(wpisów:2032) dodano 14.10.2012 19:22

32.380 .. :)

deszcz użytkownik deszcz(wpisów:2891) dodano 14.10.2012 19:15

MARCOWA - już czas wielki byś się tam wybrała...patrzę na kulę ziemską oczami FELIXA, coś wspaniałego, balon powoli wypełnia się, już 30.000 tyś, jeszcze trochę i skoczy...ja pierdziu...dziekuje i pozdrawiam serdecznie ....

tomek-gdynia użytkownik tomek-gdynia(wpisów:317) dodano 14.10.2012 19:11

Deszczu, mała ekipa nam się zbiera na przełom lutego i marca, ale jak nie wypali , to polecimy wcześniej.
Mgły , dymy i kurz bardzo mile widziane :)
Poza tym przekonałeś mnie do bardzo wczesnego wstawania.

aha. Podpis pod zdjęciem 10 !!!
Doskonały. I bardzo pasujący do tego pokręconego kwiatka.

deszcz użytkownik deszcz(wpisów:2891) dodano 14.10.2012 19:09

VIVI - to parcie rynku spożywczego, żeby wyrwać z naszych portfeli dodatkowe pieniądze, bo ekologiczne jest lepsze od tego co prawdopodobnie też tak samo jest ekologiczne czyli z produkcji opartej o nawozy sztuczne bawi mnie bardzo w kontekście Birmy...dziękuję i pozdrawiam serdecznie...FELIX jest na wysokości 28550 i końca nie widać...

deszcz użytkownik deszcz(wpisów:2891) dodano 14.10.2012 19:03

ZIBID - dziękuję i pozdrawiam serdecznie...ciekawe dlaczego to zdjęcie 25.

deszcz użytkownik deszcz(wpisów:2891) dodano 14.10.2012 19:00

SAWICZ - Mistrz frunie do Nieba, oby wrócił...ciekawe gdzie będzie lądował...mam dwa miejsca, które radziłbym omijać, ale o tym to oni wiedzą...Amerykanie to wszystko wiedzą...dziękuję i pozdrawiam serdecznie.

strabsenfilm użytkownik strabsenfilm(wpisów:850) dodano 14.10.2012 18:59

Deszczu - gdyby każdy z nas miał tylko takie wyrzuty sumienia, świat bez wątpienia byłby o wiele lepszy. Nikt z nas nie oglada wszystkich galerii, bo pojawia się ich tak dużo i często, ze trzeba byłoby nie odrywać się od komputera:) Pozdrawiam.

deszcz użytkownik deszcz(wpisów:2891) dodano 14.10.2012 18:54

TOMEK - GDYNIA ... ja dotychczas byłem w Birmie zawsze w styczniu...podobno po wielkich deszczach w listopadzie powietrze jest czyste jak nigdy... w styczniu mogą się już pojawiać wszelkie brudy, kurz i dymy które niosą związki chemiczne bo oni palą ogniska i spalają w nich worki plastikowe, butelki i inne świństwa cywilizacyjne...cholera wie ale słońce nad Birmą jest jakieś takie czarodziejskie...na wielu portalach można to wyczytać i usłyszeć od ludzi, którzy wyjażdżają do Birmy bardzo często...musisz to osobiście sprawdzić...FELIX jest już na 24250...potęga cywilizacji...dziękuję i pozdrawiam serdecznie.

tomek-gdynia użytkownik tomek-gdynia(wpisów:317) dodano 14.10.2012 18:47

Deszczu , wiem, wiem Felix już na 22 kilometrach , hehehe :)

deszcz użytkownik deszcz(wpisów:2891) dodano 14.10.2012 18:43

PAWELLER75 - dziękuję...skoro rewelka to pewnie miałeś przyjemność i ja też...pozdrawiam serdecznie.

deszcz użytkownik deszcz(wpisów:2891) dodano 14.10.2012 18:36

SKUZA - dziękuję...FELIX przekroczył 20 kilometrów...żyje i czuje się dobrze...jeszcze przed nim 16 kilometrów... coraz bliżej Nieba...fajnie, że miałaś fraję z glądania i czytania...pozdrawiam serdecznie.

deszcz użytkownik deszcz(wpisów:2891) dodano 14.10.2012 18:22

YETINA - dziękuję za podsyłanie publiczności...lubisz chodzić po górach...zdobywać szczyty a tu FELIX z Austrii, pewnie w tamtejszych Alpach zdobywałaś szczyty na miarę swoich możliwości, zdobywa niewyobrażalną wysokość w balonie...jest na 16789...pozdrawiam serdecznie

marcowadziewczyna użytkownik marcowadziewczyna(wpisów:1527) dodano 14.10.2012 18:17

Rewelacja pod każdym wzgledem i obraz i słowo !!!
Pozdrawiam serdecznie :)))

deszcz użytkownik deszcz(wpisów:2891) dodano 14.10.2012 18:17

JOTWU - to pięknie, że się odezwałeś...dziękuję i pozdrawiam serdecznie.

deszcz użytkownik deszcz(wpisów:2891) dodano 14.10.2012 18:15

RAUL - dziękuję...FELIX już na 15 000 tysiącach, jesteśmy coraz mniejsi a nasza Ziemia wygląda jak piłka lekarska...kobiety rodzą dzieci, ktoś umiera, ktoś kogoś morduje, całuje a FELIX już na 15454...pozdrawiam serdecznie.

vivi użytkownik vivi(wpisów:490) dodano 14.10.2012 18:09

Taka ekologiczna- czyli po mojemu nieskażona cywilizacją Zachodu Birma w Twoim wydaniu to miód dla serca i oczu.
Tęsknota za tym co było i już nie wróci tylko narasta jak się poogląda Twoje galerie.
Pozdrawian serdecznie.

deszcz użytkownik deszcz(wpisów:2891) dodano 14.10.2012 18:01

ANUSIA OSIA - piękny cytat...muszę sobie ten tekst zapisać...wspaniały komentarz...dziękuję i pozdrawiam serdecznie

dispar użytkownik dispar(wpisów:5393) dodano 14.10.2012 17:58

Co do grzybów, to szału nie ma, ale coś tam znaleźć można.
Jutro sprawdzę dokładniej.
Zapraszam bez względu na wynik kontroli.

deszcz użytkownik deszcz(wpisów:2891) dodano 14.10.2012 17:58

LADEK53 - fascynującą transmisję oglądam teraz w TV...FELIX leci balonem na wysokość 36 km...jest teraz 10 000 i leci dalej a Ziemia coraz mniejsza...w Mrauk U właśnie wyłączyli prąd, niech ludzie już idą spać...pozdrawiam serdecznie i dziękuje.

deszcz użytkownik deszcz(wpisów:2891) dodano 14.10.2012 17:50

SURYKATKA - cóż ja Tobie takiego zrobiłem, że nie dosyć, że nie dajesz dyszki, to jeszcze wymachujesz przed moimi oczyma, że masz aż cztery...ale nie dla psa kiełbasa...będę szczekał...FELIX na wysokości 8165...

deszcz użytkownik deszcz(wpisów:2891) dodano 14.10.2012 17:47

DISPAR - dziękuję i ponawiam pytanie...jak się mają w Twoich lasach grzyby...pozdrawiam serdecznie...FELIX jest na wysokości 6903...

deszcz użytkownik deszcz(wpisów:2891) dodano 14.10.2012 17:45

NOLA76 - pamiętaj, że piękno jest względne. Marcel Proust powiedział " Po­zos­tawmy piękne ko­biety mężczyz­nom bez wyobraźni " ... tym samym dziękuję i pozdrawiam serdecznie.

deszcz użytkownik deszcz(wpisów:2891) dodano 14.10.2012 17:29

PIOTR54 - witaj...dziękuję i pozdrawiam serdecznie...za chwilę balon z śmiałkiem o imieni FELIX wzniesie na wysokość 36 kilometrów...trzymajmy kciuki, żeby wrócił na Ziemię cały i zdrowy...poleciał!!!!

deszcz użytkownik deszcz(wpisów:2891) dodano 14.10.2012 17:24

BABUCH - dziękuję pięknie..." Piękna ko­bieta po­doba się oczom, dob­ra ko­bieta - ser­cu. Pier­wsza jest klej­no­tem, dru­ga - skarbem " - Napoleon Bonaparte. Birma to skarb w Azji...pozdrawiam serdecznie.

deszcz użytkownik deszcz(wpisów:2891) dodano 14.10.2012 17:21

BRATEK - chciałbym przecież by Dzień Bratka trwał w niekończoność...jednak od męża chyba więcej zależy niż od moich galerii...zapowiadają się teraz dwa tygodnie intensywnej pracy, więc trudno przewidzieć a chciałbym z Birmy jeszcze kilka miejsc pokazać...pozdrawiam serdecznie.

bratek użytkownik bratek(wpisów:538) dodano 14.10.2012 17:13

A dziękuję, toczy się powolutku.... ;-) Czy następne śniadanie też będę miała przyjemność spożyć przy kolejnej, tak uroczej galerii?
Pozdrawiam!

deszcz użytkownik deszcz(wpisów:2891) dodano 14.10.2012 17:07

GIMPER - jak lubisz takie klimaty to śmigaj póki czas...zmiany tam idą dużymi krokami...dziękuję i pozdrawiam serdecznie.

pipol użytkownik pipol(wpisów:9089) dodano 14.10.2012 16:57

zacnie to tak semi-byczo :))))

deszcz użytkownik deszcz(wpisów:2891) dodano 14.10.2012 16:51

BRATEK - dziękuję i pytam jak tam Dzień Bratka? - miałem taką nadzieję, że będzie trwał jak najdłużej...pozdrawiam serdecznie.

zibid użytkownik zibid(wpisów:2270) dodano 14.10.2012 16:37

25 jest wisienką na torcie tej bardzo dobrej zresztą galerii. Za te zdjęcie oceniam na 10 pkt.
Pozdrawiam

deszcz użytkownik deszcz(wpisów:2891) dodano 14.10.2012 16:28

STRABSENFILM - zawsze jak pojawiasz się z komentarzem pod moimi zdjęciami to mam wyrzuty sumienia...wyrzuty związane z Twoimi filmami, które powinienem oglądać, by zobaczyć, czego sam nie widziałem w Chinach, bo co innego mną zawładnęło, a jednocześnie podzielić się z Tobą, Twoją robotą filmową - a deszcz nic a nic...kiedy ja się poprawię?!, przepraszam, dziękuję i pozdrawiam serdecznie.

deszcz użytkownik deszcz(wpisów:2891) dodano 14.10.2012 16:20

PIPOL - " jest byczo " to jest mniej czy bardziej " zacnie "...dziękuję i pozdrawiam serdecznie.

deszcz użytkownik deszcz(wpisów:2891) dodano 14.10.2012 16:19

SATAN - miło Cię widzieć. Ja też dziękuję i pozdrawiam serdecznie.

deszcz użytkownik deszcz(wpisów:2891) dodano 14.10.2012 16:17

WMP57 - cieszę się, ża masz przyjemność i miłe wspomnienia...ja przed pierwszym wyjazdem naoglądałem się zdjęć z Birmy od groma i bardzo mi to pomogło. Zresztą oglądanie zdjęć, czytanie książek, opowiadań daje zawsze dobry trening przed własnym startem. Dziękuję i pozdrawiam serdecznie.

deszcz użytkownik deszcz(wpisów:2891) dodano 14.10.2012 15:56

POPEKPAWEL - dziękuję...mam nadzieję, że będę mógł Cię jeszcze pozytywnie, zaskoczyć...pozdrawiam serdecznie.

deszcz użytkownik deszcz(wpisów:2891) dodano 14.10.2012 15:47

GRACE - pracowałem i pracuje nadal z różnymi twórczymi osobowościami i życie nauczyło mnie patrzeć z życzliwością na każdego, bo w każdym jest dobro i być może znakomity pomysł na kontynuację współpracy. Z wyjątkiem takich, którzy mają tezę w każdym zdaniu. W Birmie wyczuwam oczekiwanie na powrót lepszego życia w każdym spotkanym obcym człowieku...dziękuję i pozdrawiam serdecznie.

sawicz użytkownik sawicz(wpisów:124) dodano 14.10.2012 15:46

Wspaniała galerii, Mistrzu koloru !

tomek-gdynia użytkownik tomek-gdynia(wpisów:317) dodano 14.10.2012 15:35

Kolejna Twoja świetna galeria z Birmy. Czy tam tak światło pada o wschodzie czy to inny rodzaj magii ? Nie wiem. Nie mogę doczekać się momentu kiedy sam się przekonam. Twoje zdjęcia są inspiracją i zaproszeniem do tego kraju. A poprzeczkę stawiasz bardzo wysoko.
pozdrawiam :)

deszcz użytkownik deszcz(wpisów:2891) dodano 14.10.2012 15:30

MARGO - dziękuję. Szkoda, że " w życiu piękne są tylko chwile "...pozdrawiam serdecznie.

paweller75 użytkownik paweller75(wpisów:7589) dodano 14.10.2012 15:26

Nie będę się rozpisywał, wystarczy jak powiem - galeria rewelka:)
Pozdrawiam.

deszcz użytkownik deszcz(wpisów:2891) dodano 14.10.2012 15:24

GLOCKERKA - miło, że wpadłaś. Dawno Cię nie widziałem. Ciągle mam w głowie Twój avatar w tonacji paryskiego Montmartre...dziękuję i pozdrawiam serdecznie.

deszcz użytkownik deszcz(wpisów:2891) dodano 14.10.2012 15:20

ADIX - dziękuję. Co Ty o 3:47 robisz?...pozdrawiam serdecznie.

skuza użytkownik skuza(wpisów:4121) dodano 14.10.2012 15:08

Chłonęłam najpierw fotki,w drugiej kolejności tekst...nie dopatrzyłam się błędów,których zresztą nie szukałam,mistrzowsko pokazane...jak zwykle:))))Pozdrawiam serdecznie:)))

yetina użytkownik yetina(wpisów:230) dodano 14.10.2012 13:27

Deszczu, nie po raz pierwszy z ogromną przyjemnością zaglądam do Twoich galerii, zwłaszcza birmańskich. "Sprzedaję" adresy do nich swoim znajomym (nie należącym do grona Obieżyświatów), a powyższe komentarze są wystarczającym uzasadnieniem, dlaczego to robię.
Dziękuję Deszczu, pozdrawiam serdecznie.

jotwu użytkownik jotwu(wpisów:666) dodano 14.10.2012 12:33

Pięknie!
Pozdrawiam.

raul użytkownik raul(wpisów:2032) dodano 14.10.2012 12:31

Birma znów kilka kroków bliżej. Zdjęcia uświadamiają, jak wiele jeszcze trzeba się uczyć, próbować, eksperymentować, szukać sceny, światła, kadru ...
Pozdrawiam serdecznie.

anusia_osia użytkownik anusia_osia(wpisów:1188) dodano 14.10.2012 12:21

Deszczu skomentuję cytatem "Choćbyśmy cały świat przemierzyli w poszukiwaniu Piękna, nie znajdziemy go nigdzie, jeżeli nie nosimy go w sobie... " R. Waldo Emerson. Deszczu cieszę się ogromnie, że mogłam Ciebie poznać. Twoje galerie są wspaniałe. Może kiedyś w księgarni znajdzie się coś Deszczowego?

ladek53 użytkownik ladek53(wpisów:225) dodano 14.10.2012 12:10

Swietny reportaz. Pozdrawiam:)

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7357) dodano 14.10.2012 12:06

replay: ...napatrzyć się nie mogę...

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7357) dodano 14.10.2012 12:06

Deszczu - cudowna galeria! Cóż ja mogę dodać? Wiesz, dałabym tę dyszkę , a nawet trzy, jedną za fotki, drugą za komentarz, a trzecią za Twoją wrażliwość. W sumie czwarta dyszka - specjalna, należy Ci się za komentarz do dyszki - w sensie fotki nr 10. Ale wiesz co...
Napatrzyć się mogę, nasłuchać się nie mogę,będę tu wracać. Dziękuję i pozdrawiam serdecznie :-)

dispar użytkownik dispar(wpisów:5393) dodano 14.10.2012 12:03

Wyjątkowo, mocno podobająca galeria.
Dziękuję Deszczu.

nola76 użytkownik nola76(wpisów:6835) dodano 14.10.2012 11:45

Piękna, wciągająca galeria i opowieść o życiu zwykłych ludzi. Zdjęcia świetne:)
pozdrawiam:)

piotr54 użytkownik piotr54(wpisów:788) dodano 14.10.2012 11:40

Podzielę tylko poglądy moich poprzedników: piękna robota reporterska.

babuch użytkownik babuch(wpisów:994) dodano 14.10.2012 11:26

deszczu, rewelacyjne fotografie. 1,3,4,5,10,13 i te portretowe... ŚWIETNE PRACE !!!! Pozdrawiam serdecznie

gimper użytkownik gimper(wpisów:681) dodano 14.10.2012 11:22

Rewelacyjna galeria, jak ja lubię właśnie takie klimaty Gratuluje podróży i widoków
To musi być galeria tygodnia !!

bratek użytkownik bratek(wpisów:538) dodano 14.10.2012 11:21

Genialne! :-)
Pozdrawiam!

strabsenfilm użytkownik strabsenfilm(wpisów:850) dodano 14.10.2012 10:50

I zdjęcia i komentarz najwyższych lotów. Wspaniała galeria. Resztę napisał za mnie Wmp57.

pipol użytkownik pipol(wpisów:9089) dodano 14.10.2012 10:37

jest byczo

satan użytkownik satan(wpisów:3308) dodano 14.10.2012 08:54

Jak zwykle przyczynek do fascynacji i zadumy. Piękne fotki, idealny komentarz.

Gratulacje Deszczu.

Dzięki za tą galerię ;-)

wmp57 użytkownik wmp57(wpisów:2358) dodano 14.10.2012 08:40

Tak sobie myślę, że gdybym dotarł do Twoich birmańskich galerii przed swoim wyjazdem do Birmy postrzegłbym ją zdecydowanie pełniej i głębiej.
Ożywiasz wspomnienia z tego fantastycznego kraju. Piszę to ja - wycieczkowicz, do Ciebie - podróżnika. Potrafisz głębiej spoglądać w duszę niż ja, to fakt.
O technice fotografii już nie będę pisał, lepsi to ocenią.
Mistrzowski komentarz do 10.
Pozdrawiam Cię Deszczu i chylę czoła.

marek50 użytkownik marek50(wpisów:771) dodano 14.10.2012 08:15

Tym razem jest swietnie! Ciagle foty sa zbyt zaszumione, ale to nie jest az tak istotne w porownaniu do tego , co przedstawiaja. Obawiam sie tylko, ze jesli bedziesz chcial wydrukowac w wystawowym rozmiarze, to bedzie z tym nieco klopotu. Kilka fot naprawde urzekajacych. Komentarz tym razem taki, jaki lubie, bez okropnego przynudzania...po prostu bardzo dobry. W pewnych aspektach sie nie zgadzam. Nie wiem dokladnie jak jest w Mrauk U , bo niestety tam nie dotarlem, ale w wielu innych okolicach Birmy czas byl przedziwna mieszanka wspolczesnosci ( anteny satelitarne i telefonii komorkowej), 50-60 lat wstecz ( zwlaszcza park maszynowy) i cofniecie az o 2-3 wieki ( wiekszosc aspektow zycia). To zrobilo na mnie ogromne wrazenie, gdy bylem w tym kraju po raz pierwszy zwlaszcza - jeszcze w koncu ubieglego wieku. Jednak ostatnio bylem w Iranie i tam, gdy wyjedziesz daleko poza miasta, na pustynie, to zobaczysz, ze czas cofnal sie do czasow biblijnych!!! W pewnej oazie widzialem tylko jeden aspekt nowoczesnosci - generator i bardzo skromne swiatla w domach ( zarowki chyba dwudziestki) i absolutnie nic wiecej. Mysle, ze bylbys ogromnie tym krajem zainteresowany, ale to nie jest kraj ddo szybkiej, krotkiej podrozy. Wracajac do twojej galerii - tym razem foty, ktorych szczerze zazdroszcze i ode mnie w pelni zasluzona dyszka!
Ps - Deszczu - mozesz sie obrazac i udawac, ze nie istnieje, ale wiesz , ze jestem na obiezyswiecie jedyna osoba, z ktora mozesz tak naprawde o Birmie porozmawiac. Bylem w tym kraju 8 razy i mysle, ze sporo poznalem, a jednoczesnie czym dalej w las, tym wiecej drzew. Pozdrawiam i gratuluje!

popekpawel użytkownik popekpawel(wpisów:3654) dodano 14.10.2012 07:53

Jak zwykle pięknie.

grace użytkownik grace(wpisów:3357) dodano 14.10.2012 07:46

Ilez ciepla i zyczliwosci przemawia przez Ciebie Deszczu, gdy opowiadasz o tym trudnym zyciu.
Okrutna historie mieszkancow Birmy znam z filmowych dokumentow, ale Ty nadajesz jej bardzo ludzki wymiar, jestes pelnym empatii obserwatorem.
Zadumalam sie, jest nad czym... Dziekuje. Pozdrawiam.

margo użytkownik margo(wpisów:2557) dodano 14.10.2012 07:44

Jak zwykle pięknie opowiedziane, i słowem i obrazem. Pozdrawiam.

glockerka użytkownik glockerka(wpisów:742) dodano 14.10.2012 07:23

Niezwykła galeria o zwykłych ludziach... Pięknie było!
Pozdrawiam.:-)

adix użytkownik adix(wpisów:21) dodano 14.10.2012 03:47

Coś wspaniałego! nie wiem co mam napisać.. pięknie! to jest najlepsza galeria jaką widziałem na obiezyswiat! cudowne zdjęcia!

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!