m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (44):

 
Początkiem trasy jest przysiółek Huta (Krzyżówka) leżący u zbiegu dróg do Krynicy,Nowego Sącza,Grybowa i Mochnaczki.Stała tu niegdyś karczma i przy gorzałce lubili w niej przesiadywać zbójnicy od których rojno było w Roztoce Wielkiej,Łabowej czy Bartnem.Najkrótsza droga z Huty do Czyrnej prowadzi przez przełęcz między Harniaków Wierchem a Rozdziele. Wł.Krygowski w przewodniku Beskid Niski i Pogórze pisze,... cały obszar między Florynką a doliną Białej jest mało zwiedzany i turystom nieznany.Charakteryzuje się ustronnością,zaciszem oraz odrębnością krajobrazu lasów i głębokich dolinek,zupełnej pustki,ożywionej tylko wioskami w dol.Florynki,Piorunki,Czyrnawki i Białej. Powyższy tekst jest aktualny do dzisiaj.Pewnym utrudnieniem są drogi służące jako trasy do zwózki drewna,przecinające zwarty niegdyś łańcuch górski.Warto pomyśleć o zabraniu staroświeckiego kompasu.Opisaną trasę,której przejście zająć może 2,5-3 h,polecałbym wyłącznie zwolennikom samotności.Jest mało prawdopodobne,by spotkali na niej innych turystów. W przybierającym jesienne barwy lesie,można napotkać nieliczne,kwitnące rośliny.
Starzec gajowy, wrotycz pospolity, oraz lnica pospolita.
Wychodzimy na rozległą wierzchowinę,którą wśród łąk,pastwisk i niewielkich lasków, dochodzimy do drogi łączącej Mochnaczkę z Berestem. Po dwóch kilometrach pojawia się leżąca w dolinie wieś Czyrna.Założona w 1574 r. na prawie wołoskim,w kluczu biskupów krakowskich.Przed wojną wieś zamieszkiwała ludność łemkowska i po kilka rodzin polskich i żydowskich.Obecnie jest najmniejszą wioską w gminie Krynica Zdrój,liczącą ok.280 osób. W wiosce zachowało się około 10-ciu krzyży z XIX/XX wieku, o które dbają mieszkańcy sąsiadujących z nimi posesji. Przykładów starego drewnianego budownictwa pozostało w Czyrnej niewiele...
Do nielicznych wyjątków należy dawna chyża łemkowska znajdująca się na końcu wsi w kierunku Piorunki.Gospodarstwo dawnych Łemków tworzyła zagroda jednobudynkowa, w której w jednej części mieszkali gospodarze,a w innych,pod wspólnym dachem znajdowała się stajnia,wozownia i boisko. W 1892 r. wybudowano w Czyrnej cerkiew greckokatolicką pw. św. Paraskewy,obecnie kościół. Świątynia nawiązuje do stylu zachodniołemkowskiego,różniąc się rozwiązaniem szczegółów : wieża wznosi się nad kruchtą a nie babińcem,nawa przykryta jest sklepieniem beczkowym. Wewnątrz,w jednym z bocznych ołtarzyków o charakterze późnobarokowym,malowana postać Chrystusa z 1 poł.XVIII w. W innym bocznym ołtarzyku klasycystyczny obraz Św.Trójcy oraz cenny obraz Matki Boskiej malowamy na desce z 2 poł.XVIII w. i z tego samego okresu wizerunek Chrystusa na krzyżu.
Nieco młodsza od cerkwi jest kamienna dzwonnica. Tuż obok usytuowany jest przycerkiewny cmentarz,na którym zachowało się kilka kamiennych nagrobków. Prowadząca w kierunku płn.-zach. droga do Piorunki wyprowadza nas na dział wodny oddzielający dolinę Czyrniawki od dol. Piorunki. Po prawej (płn.) stronie drogi wyłania się Wierch i Chłopski Wierch (660 m npm). Przydrożny krzyż gdzieś za Czyrną.
Dochodzimy do Piorunki.Wieś została założona w 1634 r. i należała do tzw. państwa muszyńskiego.Do 1947 r. zamieszkała głównie przez Łemków. Dziś w Piorunce dominuje nowa zabudowa obok której zachowały się stare domy z lat międzywojennych. W centrum wsi cerkiew greckokatolicka pw. św.św. Kosmy i Damiana,obecnie kościół.Cerkiew jest drewnianą,trójdzielną budowlą zbudowaną na zrąb,pochodzącą z 1798 r. i odnowioną w 1909 r. Wieża kwadratowa z pochyłymi ścianami i nadwieszoną izbicą ma konstrukcję słupową,hełm wieży jest cebulasty. Wewnątrz cerkwi znajduje się rokokowy ikonostas,boczne ołtarzyki pochodzą z okresu późnego baroku.
Za cmentarzem katolickim zachowało się kilka łemkowskich nagrobków. Pierwsze zabudowania Berestu,wsi położonej w dolinie Mostysza i Bereściańskiego Potoku,u zbiegu dróg z Krynicy do Grybowa z lokalną drogą do Mochnaczki Wyżnej. Cerkiew pw. świętych Kosmy i Damiana w Bereście jest uważana za jedną z najpiękniejszych na Łemkowszczyźnie.Zbudowana została w 1842 r.,obecnie służy wyznaniu rzymskokatolickiemu. Świątynia jest trójdzielna,składa się z nawy,węższego od niej,zamkniętego trójbocznie prezbiterium oraz babińca objętego słupami nadbudowanej nad nim pochyłej,izbicowej wieży.Ściany nawy,prezbiterium oraz dolnej części wieży pobite gontem. W cerkiewne obejście wprowadza drewniana bramka nakryta wyniosłym baniastym hełmem,który swymi wymiarami chce chyba dorównać makowicom na dachach samej cerkwi i wpisać się w linię jej krzyży. Nad bryłę świątyni wywyższa się jedyna w swoim rodzaju dzwonnica.Jakby z co nieco przerośniętą nad trzon galeryjką,nakryta czaszą czterospadowego dachu,ponad którym wdzięczy się jeszcze srebrzysta makowica z latarnią i krzyżem.
Pierwszym pomieszczeniem w cerkwi jest babiniec,oddzielony od nawy ścianą z otworem drzwiowym. Na ścianach babińca przedstawiony jest Sąd Ostateczny, oraz Kain i Abel. Nakryte stropami wnętrze zdobi polichromia figuralna i ornamentalna z 1928 r. Na stropie prezbiterium widzimy Przemienienie Pańskie,w nawie zaś Trójcę Świętą.Wyposażenie cerkwi jest bardzo bogate i zróżnicowane wiekowo. Głównym elementem wyposażenia cerkwi jest ikonostas,czyli drewniana konstrukcja z wmontowanymi w nią ikonami.W ikonostasie skompletowanym w XIX w. znajdują się ikony z XVII i XVIII w.Całość stanowi jakby ścianę oddzielającą prezbiterium,czyli niebo niedostępne dla zwykłych śmiertelników,od nawy,czyli ziemi.Pośrodku ikonostasu znajdują się carskie wrota oraz po bokach wrota diakońskie. Dolny rząd ikon zajmują duże ikony namiestnie.Pierwsza z prawej obrazuje wezwanie świątyni,następna to Chrystus Nauczający,dalej Matka Boska z Dzieciątkiem i z lewej ikona św.Mikołaja.Powyżej ikon namiestnich znajduje się rząd prazdników,czyli małe ikony przedstawiające poszczególne święta roku liturgicznego.
Powyżej ikony z postaciami patriarchów i proroków.Jeszcze wyżej rząd Deesis,który tworzą postacie apostołów przedstawione parami oraz Chrystus Pantokrator pośrodku.Całość wieńczy Ukrzyżowanie. W prezbiterium umieszczony jest ołtarz główny nakryty ozdobnym baldachimem.Na ścianach cerkwi eksponowanych jest kilka ciekawych obrazów m.in.pięknie złocona ikona Chrzest Chrystusa z XVII w.,Michał Archanioł z XVII w. oraz Matka Boża przebita siedmioma mieczami z 1747 r.,których z przyczyn ode mnie niezależnych nie zdołałem utrwalić.

najbliższe galerie:

 
Szlakiem beskidzkich cerkwi II
1pix użytkownik mgfoto odległość 1 km 1pix
Beskid Niski - Banica Izby
1pix użytkownik kabaczek odległość 3 km 1pix
Krynica i nie tylko
1pix użytkownik mereks odległość 4 km 1pix
Małopolskim Szlakiem Cerkwi Łemkowskich 2
1pix użytkownik popekpawel odległość 4 km 1pix
Beskid Sądecki - Polany Berest Piorunka
1pix użytkownik kabaczek odległość 4 km 1pix
Wędrując po zachodniej Łemkowszczyźnie - cz. III
1pix użytkownik hardin77 odległość 4 km 1pix

komentarze do galerii (17):

 
magdar użytkownik magdar(wpisów:3155) dodano 22.10.2012 14:45

Uroczo i sielankowo :)Pozdrawiam :)

hardin77 użytkownik hardin77(wpisów:169) dodano 22.10.2012 01:45

Dziękuję Konwalio za wizytę,która sprawiła mi ogromną radość
i daje powód do dumy.Ponieważ wyprawa do Am.Płd. jest dla
mnie chwilowo (mam nadzieję) nierealna,postanowiłem przypomnieć
sobie kilka miejsc,które dane było mi poznać w zamierzchłych czasach
mej młodości.Wyjazd zaowocował materiałem na kilka galerii.Trzy
zamieściłem,nad następnymi pracuję.

Serdecznie pozdrawiam.

konwalia użytkownik konwalia(wpisów:3259) - Użytkownik usunięty. dodano 17.10.2012 14:51

Przyzwyczaiłeś mnie do zupełnie innych stron świata i innej tematyki.
Ale tu też piękne klimaty.
Pozdrawiam-)

hardin77 użytkownik hardin77(wpisów:169) dodano 17.10.2012 14:34

martafryka, popekpawel, halszka, piotr54, anikm - dziękuję za odwiedzenie galerii i bardzo miłe komentarze.
Chociaż mnie,raczej trudno byłoby o tak bezkrytyczną afirmację rzeczywistości.Miałem szczęście poznać te strony
wiele lat temu,wówczas,gdy były piękniejsze niż dziś i tamten ich obraz chciałbym zachować w pamięci jak najdłużej.
Serdecznie pozdrawiam.

hardin77 użytkownik hardin77(wpisów:169) dodano 17.10.2012 13:48

satan - całkowicie podzielam uwagi zawarte w Twym komentarzu.
Życzę pogody i wspaniałych przeżyć na beskidzkich szlakach.
Pozdrawiam.

hardin77 użytkownik hardin77(wpisów:169) dodano 17.10.2012 13:41

mgfoto - z dostaniem się do cerkwi zawsze były i są potężne problemy.W Bereście, szczęśliwie dołączyłem
do wycieczki kończącej zwiedzanie.Czasu miałem niewiele,po paru minutach ks.proboszcz wyłączył światło
i musiałem wyjść.Stąd pewien chaos w zdjęciach wnętrza.
Dziękuję za zauważenie galerii i serdecznie pozdrawiam.

hardin77 użytkownik hardin77(wpisów:169) dodano 17.10.2012 13:25

surykatko - dziękuję za podanie właściwych nazw roślin zamieszczonych w galerii.
Gratuluję tak dużej botanicznej wiedzy.
Serdecznie pozdrawiam.

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 16.10.2012 21:30

Fajnie powspominać znajome miejsca. W Bereście mieliśmy mniej szczęścia i do środka nie udało się zajrzeć. Pozdrawiam :)

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 16.10.2012 19:27

Urocze, swojskie widoczki. Z przyjemnością obejrzałam takie krajobrazy.
Cerkwie piękne.
Pozdrawiam serdecznie:)

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7307) dodano 16.10.2012 17:49

na 6 lnica pospolita - znalazłam :-)

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7307) dodano 16.10.2012 17:45

na 4 raczej starzec gajowy , choć ze starcem Fuchsa są baaardzo podobne :-)

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7307) dodano 16.10.2012 17:18

Cudne klimaty, tak sielsko i anielsko. Ale z kwiatkami to Ci coś nie wyszło, na 4 starzec - zaraz sprawdzę jaki (chyba Fuchsa), na 5 wrotycz pospolity, na 6 raczej nie naparstnica...
Pozdrawiam :-)

satan użytkownik satan(wpisów:3226) dodano 16.10.2012 16:55

Bardzo lubię Łemkowszczyznę, te tereny nigdy się nie znudzą. Moim konikiem są te wszystkie cerkiewki i przydrożne krzyże...jadę poszwędać się tam w przyszłym tygodniu....też postaram się zebrać skromną dokumentację zdjęciową ;-)

piotr54 użytkownik piotr54(wpisów:788) dodano 16.10.2012 09:09

Wycieczka zaowocowała bardzo ciekawymi zdjęciami. Teren turystycznie wspaniały.

halszka użytkownik halszka(wpisów:2671) dodano 16.10.2012 08:38

Łemkowszczyzna jest bardzo ładna i ciekawa,a cerkiewki wspaniałe!:)) Dziękuję za super wycieczkę!:)

popekpawel użytkownik popekpawel(wpisów:3654) dodano 16.10.2012 06:38

Super wycieczka.

martafryka użytkownik martafryka(wpisów:1619) dodano 16.10.2012 01:04

sielankowo ładnie i swojsko tutaj :)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!